26 פברואר 2008 | 13:30 ~ 13 תגובות | תגובות פייסבוק

קבלו את הבלו

ההודעה לעיתונות שפירסמה רשת וול-מארט ביום שישי שעבר סימנה את סופו של מאבק שצרכנים רבים אפילו לא הספיקו לשים לב שהוא מתנהל. בהודעה בישרה וול-מארט שהיא מפסיקה בהדרגה להחזיק סרטים בפורמט HD-DVD (תוצרת טושיבה) ובוחרת להתמקד רק בסרטים בפורמט בלו-ריי (תוצרת סוני). בכך למעשה הגיעה לקיצו קרב הפורמטים של דיסקי ההיי-דפינישן. וול-מארט טענה בהודעתה שהיא מגיבה לביקוש של לקוחותיה, שהעדיפו את הבלו-ריי, דיסק – שנראה כמו די.וי.די רגיל אבל שניתן לניגון רק במכשיר בלו-ריי ייעודי – המכיל 25 ג'יגה של מידע ועליו תוכן אודיו-ויזואלי באיכות היי-דפינישן הגבוהה פי 5 מאיכות של די.וי.די רגיל, ופי 2 מאיכות של שידורי היי-דפינישן טלוויזיוניים (הפורמט נקרא בלו-ריי על שם קרן הלייזר הכחולה הקוראת את המידע על הדיסק, להבדיל מקרן הלייזר האדומה המצויה במכשירי הדי.וי.די הרגילים).
הבשורה של וולט-מארט הגיעה כחודש אחרי שאולפני וורנר הודיעו שהם יוציאו כותרי היי-דפינישן אך ורק בפורמט בלו-ריי. ובשבוע שעבר הניפה טושיבה את הדגל הלבן והודתה בכשלונה. החברה תפסיק לייצר מכשירי HD-DVD במרץ, ותתחיל גם היא לייצר מכשירי בלו-ריי. אולפני יוניברסל, היחידים מבין אולפני הוליווד שחתמו על בלעדיות עם הפורמט של טושיבה, הודיעו אחרי הכרזת טושיבה שגם הם פונים לבלו-ריי. ובכך נסתם הגולל על ה-HD-DVD ופורמט חדש של דיסקים באיכות היי-דפינישן נקבע. נשאלת השאלה: כמה זמן הוא יחזיק.
בסוף שנות השבעים התנהל באמריקה קרב פורמטים דומה עם הכניסה של מכשירי הווידיאו הביתיים. אז ניצח פורמט ה-VHS את פורמט הבטא, למרות שהבטא נחשב איכותי יותר. הפעם, אם להאמין לפרשני הטכנולוגיה באמריקה, הבלו-ריי שניצח הוא אכן הפורמט האיכותי יותר. גם העובדה שמכשירי סוני פלייסטיישן 3 הכילו בתוכם נגן בלו-ריי עזרה לו לצבור פופולריות (באופן דומה לדרך בה החדירה סוני לשוק את נגני הדי.וי.די כששילבה אותם לתוך מכשירי הפלייסטיישן בסוף שנות התשעים).
ובכל זאת, גם באמריקה מכשירי הבלו-ריי עדיין נמצאים בשלבי החדירה הראשוניים, ואינם מצויים בכל בית. מחיר המכשירים בחנויות האמריקאיות מתחיל ב-250 דולר (לעומת 40-50 דולר לדי.וי.די רגיל), ומחיר כותר הוא בסביבות ה-23 דולר, לעומת 12 דולר של מחיר סרט די.וי.די רגיל. טושיבה ניסתה לקדם את מכשירי ה-HD-DVD שלה עם הורדות מחירים דרמטיות, ומכרה מכשירים בחג המולד האחרון ב-99 דולר בלבד, וגם זה לא עזר לה.
עידן קלטות הווידיאו נמשך כמעט עשרים שנה, עד הפריצה הגדולה של הדי.וי.די לכל בית בסוף 1999. עכשיו, בסך הכל שמונה שנים אחרי, נדרשים צרכני הבידור הביתי לקנות מכשיר חדש, וחשוב יותר: מכשיר טלוויזיה חדש המסוגל להציג שידור באיכות היי-דפינישן ברזולוציית 1080p כדי שיוכלו ליהנות מהשדרוג הטכנולוגי. הבשורה הטובה היא שרוב מכשירי הבלו-ריי תואמים-לאחור, כלומר הם מסוגלים לנגן גם די.וי.די רגיל, ואף לעשות שידרוג של איכות הצפייה לסרט המוקרן מהדיסק הסטנדרטי. עבור האמריקאים, שממילא נדרשים לשדרג את מכשירי הטלוויזיה שלהם לפני שייפסקו שידורי ה-NTSC בתחילת העשור הבא, המהלך הזה אולי אינו כה דרמטי. אם כבר, הוא למעשה מאריך במעט את חיי המדף של הדי.וי.די, שהיו שניבאו שיוחלף עד 2010 על ידי מכירת סרטים להורדה חוקית (EST), וללא דיסק ומארז פיזי. עכשיו כשהבלו-ריי מאפשר לצרכנים ליהנות מספריית הדי.וי.די שנצברה על המדפים בשמונה השנים האחרונות, אולי חזון המכירה האלקטרונית יתעכב מעט, או לפחות עד שוול-מארט יבינו איך הם יעשו ממנו כסף.
ובישראל? כשמכשיר בלו-ריי עולה כאן יותר מ-3000 שקל, ייקח זמן – לפחות שנה – עד שימכרו אותו ב-200 דולר בדיוטי פרי וכל בית בישראל יתהדר באחד, ליד ממיר ההיי-דפינשן של הוט או יס, ומעל לטלוויזיית ה-LCD או הפלזמה המותאמת לשידורי HD מלאים (הבלו ריי יתבזבז על טלוויזיות מסוג HD Ready). אך בהיעדר אמצעי הקרנת היי-דפינישן בבתי הקולנוע בארץ, מרגע שייכנס הבלו-ריי לארץ, ואם לא ישודרגו בתי הקולנוע עד אז, איכות הצפייה החדה, הצלולה והצבעונית, עם הפרדת הסאונד הברורה ביותר תהיה בבית ולא בקולנוע.
אבל עד שכל זה יקרה, את השינוי בפורמט ירגישו בישראל בעיקר מורידי הסרטים ומשתמשי הטורנטים, שהתרגלו לקבצי די.וי.די שכווצו לפורמט divx השוקלים 700 מגה-בייט, ועכשיו יצטרכו להתרגל לקבצי בלו-ריי בפורמט MKV השוקלים שמונה ג'יגה-בייט. ספקיות האינטרנט מתבקשות להגדיל את נפחי התעבורה בהתאם.

פורסם בשבוע שעבר ב"כלכליסט".

13 תגובות ל - “קבלו את הבלו”

 1. remotb 26 פברואר 2008 ב - 14:41 קישור ישיר

  ארה"ב זונחת את פורמט ה-"לעולם לא אותו צבע"??
  יש איזה לינק שיעשיר את המידע הזה?

 2. יותם 26 פברואר 2008 ב - 14:51 קישור ישיר

  8 ג'יגה בייט לסרט!? להתראות הורדות לא חוקיות.

 3. רם 26 פברואר 2008 ב - 15:57 קישור ישיר

  שום דבר לא הולך להשתנות בגלל המעבר הזה מבחינת הורדות.
  לכל סרט יש כמה רליזים בכמה קידודים, בלי קשר לפורמט של המקור. גם בסרטי דיוידי רגילים הקידודים הפופולריים הם XVID של 700/1400 מגה ובמקביל יוצאות גירסאות מלאות של 4 גיגה, גירסאות מופחתות לנגנים ניידים, ואפילו גרסאות וידאו סידי של 800 מגה.
  בין הגרסאות הפופולריות ביותר יש ריפים איכותיים שקודדו מחדש מ1400 ל700 מגה. כבר יצאו לא מעט גירסאות היי דפינישן של סרטים וסדרות ולכולן יצאו גירסאות מופחתות.

 4. דוד מורן 26 פברואר 2008 ב - 17:03 קישור ישיר

  היי דפינישן, שמיי דפינישן…
  האיכות של הפורמטים הדיגיטליים החדשים היא אולי טובה, אולי מעולה, אולי אפילו פנטסטית, אבל שום דבר לא יוכל להחליף את איכות התמונה של ה- 35 מ"מ בקולנוע. האיכות הכי טובה והכי צלולה של תמונה היא כשהיא מוקרנת מהפוזיטיב שנערך מהנגטיב של סרט קולנוע. אז אולי שיעבירו רק את הסאונד לפורמט היי דפינישן וישאירו את התמונה ב- 35…? יאיר, תגיד להם!
  שלא יהרגו לנו את הקולנוע…

 5. דרורית 26 פברואר 2008 ב - 19:13 קישור ישיר

  אופטופיק, ל-HBO יש ערוץ חדש בשיתוף עם יוטיוב, כולל קטעים מבטיפול האמריקאי שלהם. (וגם טיסת הקונקורד).

 6. אורי 1 26 פברואר 2008 ב - 19:19 קישור ישיר

  "טיסת הקונקורדס" סידרה אדירה – שתי דמויות, הפקה ב1.90 ש"ח, אבל מצחיק ואנושי.

 7. עידו 26 פברואר 2008 ב - 20:28 קישור ישיר

  שני לינקים:

  המערכון של SNL על "זה ייגמר בדם" ו"לא ארץ לזקנים" עם החיקוי הנהדר של דניאל דיי לואיס.

  http://youtube.com/watch?v=fNkf3rU3_ZA

  ושימו לב לגרף המדהים של הניו יורק טיימס שמראה את זרימת ההכנסות של כל הסרטים (שהופצו בהפצה רחבה) ב-20 שנה האחרונות. (אחרי שחקרתם קצת את הגרף, חפשו את טיטניק ותראו, ויזואלית, את גודל ההצלחה של הסרט הזה.

  http://www.nytimes.com/interactive/2008/02/23/movies/20080223_REVENUE_GRAPHIC.html#

 8. דודי קינג 26 פברואר 2008 ב - 20:37 קישור ישיר

  אוף-טופיק (ובניק-לינק):

  בהמשך לסרטון של שרה סליברמן ומט דיימון שעלה כאן לפני כמה שבועות, להלן התגובה ההולמת של ג'ימי קימל:

  http://www.youtube.com/watch?v=sIQrBouWRiE

 9. ניר 26 פברואר 2008 ב - 21:03 קישור ישיר

  בל נגזים.
  רק הורדות מאד אקסקלוסיביות שוקלות 8 ג'יגה.
  רוב הקבצים שוקלים 4 ג'יגה וקבוצה אחת אפילו הוציאה את "קזינו רויאל" בשני ג'יגה.
  ההורדות ימשיכו לשגשג.

 10. יניב אידלשטיין 26 פברואר 2008 ב - 23:24 קישור ישיר

  בניק לינק – מורגן ספרלוק מחפש את אוסאמה בין לאדן במאה שערים?!

 11. אורון 26 פברואר 2008 ב - 23:40 קישור ישיר

  יש דברים שחייבים להיאמר – המערכון של SNL פשוט רע. וכל-כך לא מצחיק שכאב לי פיזית לצפות בו.

  ואם אנחנו כבר בגילויי לב – הסרט של "רודף העפיפונים" (ניק-לינק) עדיף בעיניי על פני הספר, אבל זו מחמאה דלה למדי מפיו של מישהו שממש לא אהב את הספר. אפילו לא קצת.

 12. אורון 26 פברואר 2008 ב - 23:42 קישור ישיר

  ויניב – זה המקום הראשון שבו אני הייתי מחפש גבר מזוקן לבוש שמלה שחובש כובע מצחיק 🙂

 13. ארז "המדמם" 29 פברואר 2008 ב - 19:04 קישור ישיר

  די מתסכל, אני חייב להודות, לבנות ספרייה לתפארת של כותרי DVD אהובים (עזבו אותי מהורדות- זהו לא הדבר האמיתי), כשה"בלו ריי" מתדפק בפתח. אני מניח שהDVD לא ייעלם כ"כ מהר, אבל צריך להכין את הארנק כנראה לקראת רכישות עתידיות בפורמט החדש. בינתיים, אני נשאר בפורמט הישן (והאיכותי).
  אגב, באתר המצויין "Dvd Beaver" עורכים גם סקירות של סרטים בפורמט ה"בלו ריי". ישנם מקרים בהם קובעים הכותבים כי אין הבדל ויזואלי בין DVD רגיל לפורמט החדש (בעיקר הדברים אמורים לגבי סרטים ישנים).


השאירו תגובה