10 מרץ 2013 | 12:08 ~ תגובה אחת | תגובות פייסבוק

שמועות: רשף לוי בדרך לפסטיבל ירושלים? אבי נשר בדרך לפסטיבל קולנוע דרום?

“לצוד פילים”. צילום: ורד אדיר

מבול של שמועות שוטף אותי על שלל הפסטיבלים שבדרך. הנה כמה מהן.

שמעתי כבר משני מקורות שונים שמפסטיבל ירושלים פנו למפיקי “לצוד פילים”, סרטו החדש של רשף לוי, לבדוק אפשרות שהוא יהיה סרט הפתיחה של הפסטיבל. התזמון יהיה מצוין: “לצוד פילים” מיועד לצאת בארץ ב-4.7, שהוא יום פתיחת הפסטיבל. והסרט צולם בירושלים ומומן על ידי מיזם הקולנוע בירושלים.

אני שומע גם שזו כנראה מדיניות שמנהלת הפסטיבל החדשה, אליסיה ווסטון, רוצה להנהיג: להקפיד לפתוח עם סרט ישראלי. אם זה אכן נכון, אני הראשון שרוצה להריע על כך ולברך ולדרבן ולעודד. אני חושב שזה יהיה מהלך מדהים אם פסטיבלי הקולנוע של ירושלים וחיפה יקפידו לפתוח עם סרט ישראלי. יש לפחות סרט אחד בשנה, אם לא שניים, שהפנייה שלו אל הקהל מספיק רחבה כדי להיות סרט פתיחה (סרט פתיחה, מן הסתם, צריך להיות מוקרן מחוץ לתחרות). זו גם הבעת אמון בתוצרת המקומית.

“לצוד פילים” הוא סרטו השני של אשף לוי כבמאי, אחרי “איים אבודים” שמכר כ-300,000 כרטיסים. לוי גייס לסרט את פטריק סטיוארט כשחקן חיזוק, אחרי שג’ון קליז הבריז ברגע האחרון. אבל השחקנים הראשיים בסרט הם מוני מושונוב וששון גבאי, בתור קשישים בבית אבות שחוזרים לשדוד בנקים.

אהוד בלייברג, מפיק הסרט עונה לי:

“הסרט לא גמור עדיין ואף אחד מפסטיבל ירושלים לא ראה את הסרט. כמובן שזוהי אפשרות שתישקל בעתיד במהלך שיקולי ההפצה לעתיד לבוא של הסרט, הן מצידנו וכמובן מצידם של פסטיבל ירושלים”.

אליסיה ווסטון עונה:

“זה עוד מוקדם מדי. אנחנו עדיין בודקים את כל האופציות שלנו לסרט פתיחה. עוד לא ראינו את כולם, כך שאין עדיין מה לדווח. כל השמועות בשלב זה ספקולטיביות בלבד”.

==================

חודש לפני פסטיבל ירושלים יתקיים פסטיבל קולנוע דרום בסינמטק שדרות. והוא מתחיל להישמע מהטובים שהיו שם. ראשית, על בואו המתוכנן של הדוקומנטריסט אלברט מייזלס לפסטיבל השנה סיפרנו כאן כבר לפני כשנה. ויש עוד: הפסטיבל מתכנן להציג רטרוספקטיבה מקיפה מאוד, כנראה שלמה, של סרטיו של אורי זוהר. זה בהמשך למחווה שאירגן אריאל שוויצר לאורי זוהר בפריז מוקדם יותר השנה. אחרי הפסטיבל תנדוד המחווה הזאת בין הסינמטקים. זה אדיר, וזה גם מסתדר מצוין עם הקו היהודי של פסטיבל קולנוע דרום בשנה שעברה, אז – לצד הקרנת “המשגיחים” – התקיים פאנל על קולנוע יהודי. והנה, הדיון על קולנוע, יהדות, אמונה ורוחניות רלוונטי כפליים מול סרטיו של הרב אורי זוהר. פסטיבל קולנוע דרום, הפסטיבל שומר השבת היחיד בארץ, הופך בהדרגה לפסטיבל הכי יהודי בארץ.

ובאותו הקשר: סרט הנעילה של פסטיבל קולנוע דרום יהיה ככל הנראה “פלאות” של אבי נשר, גם הוא סרט שצולם בירושלים ויש בו ענייני אמונה (תעלומה אפלה/נוארית סביב רב שנחטף).

ומה סרט הפתיחה? עוד אין לי תשובה. אולי “הנוער” של תום שובל? אני מברר.

===================

ואחרי פסטיבל קולנוע דרום יגיע תור הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים בתל אביב, שיפתח ב-19 ביוני ומהשנה יהפןך לאירוע שנתי (הפסטיבל התקיים פעם בשנתיים ב-28 השנים האחרונות). בשנה שעברה סרט הפתיחה היה “הדיקטטור” של סשה ברון כהן (בימוי: לארי צ’רלס), אבל גם כאן אני מבין שהנטייה היא לפתוח עם סרט ישראלי. מתקיים דיבור עם בוגרי החוג, אהרון קשלס ונבות פפשודו, להציג אולי את סרטם החדש, “מי מפחד מהזאב הרע” בפתיחה, אחרי שיחזרו מטרייבקה, אבל ייתכן וזה לא ייצא כי אנשי “מי מפחד מהזאב הרע” מתכננים לצאת לקולנוע כבר במהלך מאי. אם לא הם, אז יש שפע של בוגרי החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב (מפיקי הפסטיבל) שמוציאים השנה סרט בכורה. כותב לי ארז ברנהולץ, השותף לניהול הפסטיבל:

“אנחנו בדיוק עמלים על בחירת הסרט הפותח. טרם בחרנו עם מי נלך. יש דיבור עם קשלס ונבות, תלוי מתי הם יוצאים לבתי הקולנוע. יש השנה יבול יפה של פיצ’רים של בוגרי החוג שלנו שנשמח לפרגן להם: מאיה דרייפוס, טלי שלום עזר, קשלס ונבות, איתן גפני, הדר מורג (שהייתה בקאן עם סרטה הקצר וזה עתה סיימה צילומים). וכמובן שיש אופציות לסרט מחו”ל.”

רגע, ואולי ארי פולמן?

נושאים: בשוטף

תגובה אחת ל - “שמועות: רשף לוי בדרך לפסטיבל ירושלים? אבי נשר בדרך לפסטיבל קולנוע דרום?”

  1. תות 10 מרץ 2013 ב - 15:14 קישור ישיר

    שאלה: האם סרט קצר שהוצג בירושלים יכול להיות בונציה? מדובר על קצר לא על פיצ׳ר


השאירו תגובה