03 ספטמבר 2015 | 18:11 ~ 2 תגובות | תגובות פייסבוק

״תיקון״ בטלורייד

"תיקון״ של אבישי סיון, זוכה פרס חבר השופטים בלוקרנו. יופץ ב-2016, יוקרן בטרום בכורה ב-9.9.

"תיקון״ של אבישי סיון

פסטיבל טלורייד הוא אחד מאירועי הקולנוע היוקרתיים בלוח השנה האמריקאי, והוא הפך בעשר השנים האחרונות למקפצת אוסקרים. השטיק של הפסטיבל הוא כזה: הוא מתקיים במשך סוף שבוע אחד בתחילת ספטמבר, סוף השבוע של לייבור דיי, ומעט האנשים שיכולים להיכנס לאולמות הקולנוע על פסגת הרי הרוקי דלילי החמצן צריכים לקנות פס כניסה לכל הסופ״ש חודשים לפני תחילת הפסטיבל. והנה הקטע: מבלי לדעת אילו סרטים יוצגו בו. התוכניה של טלורייד נשמרת בסוד עד לבוקר פתיחת הפסטיבל. (יש לכך סיבה: כך הפסטיבל מצליח להשיג סרטים שהם למעשה בבכורה עולמית, למרות שבכורתם הרשמית אמורה להתקיים באותו שבוע בוונציה או בטורונטו). הפסטיבל מקדם את עצמו לא באמצעות הסרטים, אלא באמצעות המוניטין שלו, כפסטיבל שיש בו מלאכת אוצרות מרשימה, שממיינת את מיטב הקולנוע העולמי של אותה שנה. זה הפך להיות מוקד עלייה לרגל עבור התקשורת האמריקאית, כי בשנים האחרונות הקרנות הבכורה בטלורייד הן המקפצה לקמפיין אוסקרים שמוביל לעיתים למועמדות ולזכייה (או להתרסקות: סרטים עם ציפיות גבוהות יוצאים גם פצועים מהתרסקות הציפיות אחרי הביקורות הראשונות בפסטיבל). גם הקולנוע הישראלי זוכה שם לייצוג. בשנה שעברה הוקרנו שם ״ערבים רוקדים״ של ערן ריקליס והסרט התיעודי ״אדם הגון״, לפני שנתיים הוקרן שם ״בית לחם״ וב-2011 הוקרן שם ״הערת שוליים״.

פסטיבל טלורייד מתחיל עכשיו, וברגע זה מתפרסמת התוכניה שלו, ויש שם גם השנה סרט ישראלי: ״תיקון״ של אבישי סיון, שמגיע לטלורייד הישר מזכייה בפרס בפסטיבל לוקרנו, ואחרי שזכה בפרס הראשי בפסטיבל ירושלים. מכיוון ש״תיקון״ לא מתמודד השנה על פרס אופיר, ומכיוון שהוא מן הסתם לא יופץ השנה באמריקה, אז אין כאן שום דבר שקשור למינוף אוסקרי, אבל אם הוא יקבל ביקורות טובות בפסטיבל זה בהחלט יעזור לו לסגור הפצה אמריקאית לסרט.

״תיקון״ הוא יצירת מופת דתית בשחור-לבן מפעים שצילם שי גולדמן ועוסק בבחור ישיבה שמת וקם לתחייה ויוצא למסע לילי שבו הוא מתנתק מהרוח ומתחבר לגוף. תחשבו קרל תיאודור דרייר במאה שערים. זה מדהים. ״תיקון״ מתוכנן כרגע להפצה בישראל רק בתחילת 2016, אבל תוכלו לצפות בו ביום רביעי הקרוב ביום הקולנוע הישראלי.

״תיקון״ הוא הסרט הישראלי היחיד ברשימה הסרטים שתוצג בטלורייד, אבל תמצאו שם סרטים נוספים שיוצאים עכשיו למירוץ הסוסים של האוסקרים, כמו ״הבן של שאול״ ההונגרי וגם ״סטיב ג׳ובס״ של דני בויל, ״קרול״ של טוד היינז, ״ספוטלייט״ של טוד מקארתי, ״חוקי הפשע״ של סקוט קופר ו״סופרג׳יסטיות״ של שרה גברון.

נושאים: בשוטף

2 תגובות ל - “״תיקון״ בטלורייד”

  1. תקווה 3 ספטמבר 2015 ב - 18:34 קישור ישיר

    וואו מדהים סרט חזק וראוי מכל בחינה. יישר כוח ליוצרים!

  2. הדס 10 דצמבר 2015 ב - 23:39 קישור ישיר

    אז אחרי שהצלחתי, בכשרון לא מבוטל, להחמיץ את כל שלושת ההקרנות בארץ (הידועות לי) של הסרט המסקרן הזה (ירושלים, יום הקולנוע הישראלי ואוטופיה – היום) ולאחר שלא מצאתי עוד מידע על הקרנות נוספות אני תוהה – מתי והיכן יהיה ניתן לצפות בסרט הזה ? מישהו?

    =================
    רוה להדס: ינואר-פברואר בבתי הקולנוע.


השאירו תגובה