27 יולי 2017 | 13:29 ~ תגובה אחת | תגובות פייסבוק

שמוליק מעוז, צחי גראד ושבי גביזון: ארבעה סרטים ישראליים יוקרנו בפסטיבל ונציה

מתוך ״פוקסטרוט״ של שמוליק מעוז. צילום: גיורא ביח

מסיבת העיתונאים של פסטיבל ונציה התקיימה לפני שעה קלה ובה הוכרזו שמות הסרטים שיוצגו במסגרות הרשמיות של הפסטיבל. ארבעה סרטים ישראליים עלילתיים יוצגו בשלוש מסגרות שונות בפסטיבל.

״פוקסטרוט״, סרטו של שמוליק מעוז, יתחרה בתחרות הראשית. מעוז, כזכור, זכה בפרס הראשי בפסטיבל ונציה, פרס אריה הזהב, על סרטו הראשון, ״לבנון״. ההישג הגדול ביותר עד כה לסרט ישראלי בזירת הפסטיבלים העולמית. הזכייה הפכה את ״לבנון״ לסרט שזכה להצלחה רבה בעולם ואת מעוז לאחד היוצרים שרבים ציפו כבר לסרטו השני. כעת, שמונה שנים אחר כך, הוא חוזר ללידו בוונציה עם סרטו השני. ואני מוכן לעשות אתנחתא בדיווח ולהתחיל כאן התערבות שליאור אשכנזי זוכה בפרס השחקן בפסטיבל. ״פוקסטרוט״ (שכמו ״לבנון״ צולם גם הוא על ידי גיורא ביח) מיג שתי עלילות מקבילות: על אב ואם שמקבלים בשורה ממוטטת חיים על מות בנו בצבא; ועל מה שקורה בינתיים אצל הבן וחבריו בצבא. סרט שהוא יצירה ויזואלית יוצאת דופן, כמעט אבסטרקטית. ליאור אשכנזי ושרה אדלר מגלמים את ההורים, יונתן שיראי מגלם את הבן החייל. איתן מנצורי ויהונתן דובק מפיקים.

״פוקסטרוט״ יתחרה מול סרטו החדש של ג׳ורג׳ קלוני כבמאי עם תסריט מאת האחים כהן, והסרטים החדשים של דארן ארונופסקי, גיירמו דל טורו, הירוקאזו קורה-אדה והבמאי הלבנוני זיאד דוארי (שצילם בישראל את סרטו הקודם, ״הפיגוע״).

״העדות״, סרט הביכורים של עמיחי גרינברג, יוצג במסגרת ״אוריזונטי״ (אופקים). הסרט, עם אורי פפר בתפקיד הראשי, מספר על היסטוריון החוקר טבח שהתרחש בשואה, ומגלה שאמו מחזיקה את העדות שתשנה את חייו, תפיסת עולמו ואת היחס שלו לאמונה.

״הבן דוד״, הסאטירה השנונה של צחי גראד כבמאי, יוקרן גם הוא במסגרת התחרותית ״אוריזונטי״ (בה הוקרן בשנה שעברה ״לעבור את הקיר״ של רמה בורשטיין). ״הבן דוד״ הוא סרטו השלישי של גראד כבמאי אחרי ״ג׳ירפות״ ו״תנועה מגונה״. בתפקידים הראשיים מופיעים צחי גראד, עלא דקה, אסנת פישמן, ירון מוטולה ושני ילדיו של גראד בתפקיד ילדיו של הגיבור (בסרט שגם צולם בביתו של גראד). הסרט מספר על סופר שחי במושב ומביא פועל ערבי לעבודת שיפוצים. כשהפועל נחשד על ידי תושבי המושב בתקיפה, רק הגיבור מאמין בחפותו.

״געגוע״, סרטו החדש של שבי גביזון, יוקרן במסגרת העצמאית ״Venice Days״ (התשובה של ונציה למסגרת ״השבועיים של הבמאים״ בקאן). גם ״געגוע״, ממש כמו ״פוקסטרוט״, הוא סרט העוקב אחר אב ומסעו בעקבות בנו ובשורת האיוב שהוא מקבל. שי אביבי משחק בתפקיד הראשי ולצידו אסי לוי,

פסטיבל ונציה ייפתח בסוף אוגוסט עם הקרנת סרטו החדש של אלסנדר פיין, ״Downsizing״ עם מאט דיימון בתפקיד הראשי (הסרט יופץ בישראל בתחילת ינואר בשם ״לחיות בקטן״). שימו לב: בשנה שעברה סרט הפתיחה היה ״לה לה לנד״, שזכה אחר כך באוסקר על בימוי, ב-2014 סרט הפתיחה היה ״בירדמן״, שזכה אחר כך באוסקר על הבימוי (והסרט). ב-2013 סרט הפתיחה היה ״כוח משיכה״, שזכה אחר כך באוסקר על הבימוי. האם אלכסנדר פיין, שמחזיק כבר שני אוסקרים על התסריטים המעובדים של ״היורשים״ ו״דרכים צדדיות״, בדרך לאוסקר נוסף? ״לחיות בקטן״ הוא משל על עתיד שבו בני אדם יכולים לבחור לעבור תהליך שיכווץ אותם לגודל סנטימטרים ספורים, אבל יעניק להם רווחה כלכלית גדולה.

רשימת הסרטים המלאה של המסגרות הרשמיות, בתחרות ומחוץ לתחרות.

=====================

ובינתיים, בטורונטו. גם שם מתחילים לפרסם את שמות הסרטים שיוקרנו במסגרות המרכזיות בפסטיבל שייפתח ב-7 בספטמבר. נקודה חצי ישראלית: ״The Mountain Between Us״, דרמת ההישרדות של אולפני פוקס עם קייט ווינסלט ואידריס אלבה, שתוקרן בטורונטו בהקרנת גאלה בבכורה עולמית, בוימה על ידי האני אבו-אסעד, יליד נצרת, שהיה מועמד פעמיים לאוסקר הזר על ״גן עדן עכשיו״ ו״עומאר״. מהצד השני של המזרח התיכון: חיפה אל-מנסור, הבמאית הסעודית של ״ווג׳דה״, עוברת גם היא הוליווד ותביא לטורונטו את ״מרי שלי״, דרמה תקופתית על חייה של המשוררת שבין השאר כתבה את ״פרנקנשטיין״. אוליבייה נקש ואריק טולדנו, הבמאים הצרפתיים דוברי העברית הרצוצה (שסרטם ״מחוברים לחיים״ שבר קופות בישראל), יציגו בטורונטו את סרטם החדש, ״סה לה וי״.

המאבק בין ונציה טורונטו על הקרנות הבכורה העולמיות ממשיך להתחמם. חלק מהסיבות שפסטיבל טורונטו מפרסם את תוכנית הבכורות שלו לפני ונציה, זה גם קצת כדי להרס להם את החשיפה על הבכורות שלהם (ועל הדרך לעשות ספוילר לפסטיבל טלורייד: שלושתם מתקיימים באותו שבוע).

נושאים: בשוטף

תגובה אחת ל - “שמוליק מעוז, צחי גראד ושבי גביזון: ארבעה סרטים ישראליים יוקרנו בפסטיבל ונציה”

  1. Uri 28 יולי 2017 ב - 20:14 קישור ישיר

    הי
    גם הפרויקט שלנו "Nothing happens" התקבל לפסטיבל במסגרת החדשה של תחרות הוירטואל ריאליטי.
    ביי
    מיכל ואורי קרנות


השאירו תגובה