20 יוני 2011 | 22:00 ~ 9 תגובות | תגובות פייסבוק

מי גנב את הירח?

הילדה הקטנה שלי חשפה לגמרי במקרה שערוריה גדולה. טוב, לא באמת. לא חשפה ולא שערוריה, אבל שמעו קטע.

 

בת השש – שתכף תתחיל להיות מכונה כאן "בת השבע" (לא להתבלבל עם בת התשע שכונתה בבלוג הזה "בת השבע" לפני שנתיים) – רצתה יום הולדת קולנועי. התחלנו לברר מחירים. הכי זול? סינמה סיטי. 2000 שקל כולל מע"מ ל-40 ילדים ומטה. המחיר כולל סרט (מתוך המלאי המוצג בבית הקולנוע באותו יום, ובתנאי שחלפו כבר שבועיים מבכורתו), פופקורן, ממתק ושתיה לכל ילד. לסרט בתלת מימד צריך להוסיף בערך 400 שקל. ביס פלאנט המחיר מעט יקר יותר, אבל לא בהרבה. בקולנוע לב המחיר יקר עוד יותר, במיוחד לקבוצה של 30 ילדים בהקרנת פילם. ובכל זאת, לכל מקום יש את היתרונות והחסרונות שלו. (והדרך האמיתית שבה הורים ממוצעים יכולים להרשות לעצמם יום הולדת כזה זה לחבור לעוד זוג הורים, או יותר, שילדיהם חוגגים יום הולדת בתאריך סמוך ומאותה כיתה, כדי שהעלויות יתחלקו בין שלושה, ואף לארבעה).

 

לבסוף בחרנו באוזן השלישית, מכמה וכמה טעמים, בעיקר מתוך התחשבות בלא מעט מהורי הכיתה שאין להם רכב. אמנם ההקרנה באוזן השלישית היא מדי.וי.די ולא מפילם (בת הכמעט-שבע קצת התבאסה מזה), אבל מלאי הסרטים הזמין גדול בהרבה. המחיר מודולרי למדי, ויכול בסידור נכון בקלות להיות זול משמעותית משאר האופציות. הבחירה באוזן השלישית היתה גם בעקבות בחירתה של הילדה בסרט אותו היא רצתה להקרין לחבריה לכיתה: "גנוב על הירח", שכבר לא נמצא במלאי של בתי הקולנוע הפעילים. אבל שבגלל שמדובר במי שבקרוב יהיו בוגרים טריים של כיתה א', זו צריכה להיות הגרסה המדובבת לעברית.

 

אז מה הבעיה, תשאלו.

 

ובכן, הילדה קלעה בול: "גנוב על הירח" מעולם לא יצא בדי.וי.די בארץ מדובב לעברית. איך זה יתכן? ובכן, בירור מהיר חושף אמת שחמקה ממני עד כה: אין אף מפיץ שמחזיק כרגע את זכויות ההפצה של יוניברסל בדי.וי.די בישראל. כך שתשכחו מלמצוא את "מהיר ועצבני 5 " בדי.וי.די מתורגם לעברית בהמשך השנה. או את "מסיבת רווקות". או את "פול" (הגנוז). או את "הופ ארנב". או את "סקוט פילגרים". סרטי יוניברסל בארץ גנוזים בפורמט הביתי. אני מניח שזהי די משחרר אתכם מבחינה חוקית (או לפחות מצפונית) להוריד אותם באינטרנט, לא?

 

במשך שנים, יוניברסל הופצה בדי.וי.די בארץ על ידי גלובוס-יונייטד. ואז היא עברה להד ארצי. ואז הד-ארצי נמכרה ליונייטד קינג, והממונה על ההגבלים העסקיים אסר על החברה לקבל לידיה חזרה את יוניברסל. ואז יוניברסל פתחה במו"מ עם מפיצי הדי.וי.די הנותרים (זה פחות או יותר משאיר רק את פורום פילם מבין הגדולים, ואת קולנוע לב וסרטי אורלנדו מבין הקטנים), אבל ממה שהבנתי המחירים שיוניברסל ביקשו היו גבוהים מדי עבור החברות הישראליות שהחליטו לוותר בינתיים. והקהל בארץ נותר נטול שרות. תודה רבה לכולם.

 

אז "גנוב על הירח" לא יהיה ביום ההולדת. אבל בינתיים מגיעות בשורות מכיוון יס והוט: הסרט יוקרן אצלם – דיבוב לעברית והכל – במהלך הקיץ. ואכן, הדרך היחידה לראות את סרטי יוניברסל הגנוזים – למי שלא מוריד או משאיל סרטים מיובאים – היא כרגע בערוצי הסרטים בכבלים ובלוויין בלבד. ההקרנה שלהם של "מקגרובר" לפני שבועיים, אם כך, היתה בכורה הארצית של הסרט בכל פורמט אפשרי. כך, מן הסתם, יהיה בעוד שנה גם עם "פול".

נושאים: בשוטף

9 תגובות ל - “מי גנב את הירח?”

 1. T 20 יוני 2011 ב - 22:19 קישור ישיר

  יש לך טעות הקלדה: "קח" במקום "כך" בפסקה השלישית מן הסוף. חוץ מזה, טור מעניין מאוד (ורעיון לא רע ליומולדת, בתנאי שיש מספיק כסף; אנחנו נראה לי נסתפק בלהזמין כמה ילדים הביתה, עם מיץ פטל ובמבה, ולראות סרט על גבי המסך הקטן, וכן – זה ממש לא אותו דבר)

 2. אבנר 20 יוני 2011 ב - 22:25 קישור ישיר

  כן, רק שעסקי ה-DVD כל כך קורסים שאין לזה ממש משמעות.
  למה שלא תבקשו מהוט או יס לקנות הקרנה של הסרט ב-VOD עבור 40-50 ילדים. הם יכולים לתת לכם שידור מיוחד לאוזן השלישית בקלי קלות.

 3. רותם 20 יוני 2011 ב - 22:44 קישור ישיר

  למיטב ידיעתי והבנתי, זה שלאף אחד אין זכויות בארץ, לא אומר שמותר לך להוריד באופן לא חוקי. סוג של פרדוקס חוקי, אבל יש כל כך הרבה כאלו בעולם, שזה בקטנה ממש.

  =================

  רוה לרותם: ברור. זו הקנטה לעבר המפיצים שמצד אחד מתלוננים שהפיראטים הורגים להם את העסקים, ומצד שני לא מספקים לקהל חובבי הקולנוע בארץ שירות מינימלי. וממילא אם אין בעלי זכויות בארץ, אין גם מי שירדוף אחר המורידים. אז זה בניגוד לחוק, אבל אין מי שיאכוף אותו. אז יאללה, חגיגה.

 4. רז-ש 20 יוני 2011 ב - 22:50 קישור ישיר

  רגע אז אני במתח, איזה סרט נבחר לבסוף? מה זה הסוף הפתוח לסיפור…

  ==================

  רוה לרז: "פוניו".

 5. okok4 20 יוני 2011 ב - 23:24 קישור ישיר

  הסרטים של יוניברסל לא מופצים בארץ רשמית, אבל בעולם כן יוצאים מתורגמים/מדובבים לעברית. גנוב על הירח בעברית יצא בבלו ריי 3D בהוצאה משותפת להונגריה, פורטוגל, וטורקיה:
  http://bookline.hu/product/home!execute.action?_v=Gru_3D_Blu_ray_Blu_ray_&id=9510&tabname=film&type=82

 6. צמח בר 20 יוני 2011 ב - 23:42 קישור ישיר

  חבל כל כך שפול ננגז. מאוד נהניתי ממנו.

 7. יוני ב 21 יוני 2011 ב - 11:49 קישור ישיר

  אני, כמדיניות, מוריד כל סרט שנגנז או נופל בין גלגלי ההפצה או אנ'לא יודע מה, כל עוד ברור לי שהוא לא מופץ פה ולא יופץ בעתיד. בעיני ההתנהגות שלי לגיטימית לחלוטין (אם כי יהיה קשה לי יותר להסביר אותה ליוצר שאת סרטו אני מוריד.

 8. יוני ב 21 יוני 2011 ב - 11:49 קישור ישיר

  ורז, הסרט שנבחר הוא הקרנה מיוחדת של "הוסטל"

 9. קל ורנסן 21 יוני 2011 ב - 12:16 קישור ישיר

  סרטי הקולנוע של חברת יוניברסל עולים בוי.או.די של הוט. גם גנוב על הירח (באנגלית ובעברית) וגם מקגרובר עלו בדצמבר האחרון. משום שאין מפיץ דיוידי מקומי לסרטים של יוניברסל הם מגיעים לוי.או.די יחסית מהר.


השאירו תגובה