07 מאי 2008 | 10:46 ~ 19 תגובות | תגובות פייסבוק

HD יהודי: "מפטיר" יהיה הסרט הישראלי הראשון שיוצג בהיי-דפינישן

מזה זמן שאני תוהה מה יהיה הסרט הישראלי הראשון שמפיציו יחליטו להשיקו בגרסת HD, בין אם לבתי הקולנוע או לשוק הביתי. לא אתפלא אם להיטי השנה האחרונה – "בופור", "ביקור התזמורת" וכו' – כבר עברו מאסטר היי-דפינישן ובטח יוצגו בבוא היום בערוצי ה-HD של יס ושל הוט, ולא אתפלא אם אחד מהם יהיה גם כותר הבלו-ריי הראשון בעברית (אני זורק כאן ספקולציות, אין לי מושג ובכל פעם ששאלתי את אנשי NMC-יונייטד האם יש תוכניות להוציא סרטים ישראליים בבלו-ריי לא קיבלתי תשובה).
אבל כרגע נראה שסרט קטן, דל תקציב, עצמאי, שהופק ללא קרנות וללא תמיכת יונייטד קינג יהיה החלוץ ויעקוף את כולם בסיבוב.

"מפטיר", סרטו של דוד דזאנאשווילי (שכבר הוקרן בפסטיבל חיפה ויצא משם עם ציון לשבח על הצילום של שי פלג) יעלה להקרנות מסחריות בסינמטק תל אביב ב-24 ביולי ויהיה הסרט הישראלי הראשון שיוקרן בהקרנה דיגיטלית – היי-דפינישן 2k. כדי שזה יקרה עובר הסרט בימים אלה און ליין ב-HD, ובמקביל יוצא דזאנאשווילי – שביים, כתב, הפיק וכעת מפיץ את הסרט בעצמו – למצוא נגן היי-דפינישן לסינמטק, שהרי מקרן 2k כבר יש שם כמעט שנתיים, אבל נגן שאיתו אפשר להקרין באיכות מתאימה אין להם. הסרט, מעדכן דזאנאשווילי, יעלה ככל הנראה גם במקרני הדיגיטל-סינמה של סינמה סיטי במקביל.
בחודשים שעברו מאז הבכורה בחיפה – מעדכן הבמאי – עבר הסרט מקצה עריכה נוסף, והוא קוצר בשש דקות. הסרט, כותב לי דזאנאשווילי במייל, "נערך בצורה מדוייקת יותר, ואני חושב שזה שיפר אותו פלאים".
הבשורות האלה, אני חייב לומר, מעודדות מאוד. הקרנת ההיי-דפינישן תעשה חסד עם הלוק האפלולי של הסרט, ומכיוון שהדבר שהיה הכי בעייתי בו היה העריכה – והאופן שבו נפרש הסיפור על פני כמה מישורי זמן – הרהור חוזר בחדר העריכה הוא בדיוק מה שהוא היה זקוק לו. בפסטיבל חיפה הרגשתי שיש לו פוטנציאל, אב שהתוצאה הסופית גולמית מדי. יהיה מסקרן לראות איך הוא נראה כעת.
"מפטיר" יוצג לחברי האקדמיה הישראלית לקולנוע ב-25 במאי ב-22:00 בסינמטק תל אביב, במסגרת ההקרנות המוקדמות לקראת פרסי אופיר.

=======

ואגב, במאים של סרטים ישראליים נוספים המתחרים על פרס אופיר מוזמנים לשלוח לי טריילרים לסרטיהם, או לינקם לטריילרים, ואציג את כולם.

19 תגובות ל - “HD יהודי: "מפטיר" יהיה הסרט הישראלי הראשון שיוצג בהיי-דפינישן”

 1. רונן 7 מאי 2008 ב - 11:38 קישור ישיר

  יאיר, מכל ההייפ הטכנולוגי שאתה יוצר כאן מישהו עוד עלול לחשוב שמדובר במשהו שכדאי לצפות בו.
  לא ברור איך קיצוץ של שש דקות תשפר את הקטסטרופה הזאת. צפיתי ב"מפטיר" בפסטיבל חיפה האחרון, והחווייה היתה מביכה למדי. נחמד לתרץ את הכישלון בעריכה ובפורמט המזעזע שבו הוקרן הסרט אז, אבל מישהו צריך להודות: הסרט היה גרוע למדי, ואת המשחק של אריק משעלי אפילו HD לא יושיע.

 2. יצחק שיזגל 7 מאי 2008 ב - 12:30 קישור ישיר

  אוף טופיק: סרט מעניין שייצא בעתיד:
  http://www.seret.co.il/actuality/index.asp?catCase=1&ID=8235&mon=5&yer=2008

 3. ליאור כהן 7 מאי 2008 ב - 13:33 קישור ישיר

  שלום לכולם

  הסרט התיעודי "במטבח של פריימן" עבר שלב ביחד עם עוד 20 סרטים מתוך 64 שהתמודדו בקטגוריה בתחרות האקדמיה

  ההקרנה לחברי האקדמיה תתקיים ב20 ליוני

  דף הסרט

  http://www.liorcohen.co.il/movie-9

  תודה

 4. ארז 7 מאי 2008 ב - 14:16 קישור ישיר

  סרטו החדש של מ נייט שימליאן THE HAPPENING יקרא בארץ : "ביום שזה יקרה"
  מה אתם אומרים על זה ?

 5. איתן 7 מאי 2008 ב - 14:32 קישור ישיר

  קצת עצוב שבשביל לראות תכנית קולנוע אינטלגנטית ומעניינת אני צריך להתחבר לאל-ג'זירה. בלינק המצורף, התוכנית האחרונה. בליין-אפ : קטעים מהחדש של ג'ון סיילס+ראיון, ומיד אחריו, "עץ לימון".

  http://www.youtube.com/watch?v=G9uRKmrirqM

 6. ביצה קשה 7 מאי 2008 ב - 14:47 קישור ישיר

  נגע לליבי הקטע עם דזאנאשווילי ו"מפטיר".
  במאי שנאות להקשיב לעצותיהם של עיתונאים ובלוגרים ומבין את עוצמתם כמשקיפים אובייקטיבים מן הצד – ראויה להערכה רבה. יפה

 7. דודי קינג 7 מאי 2008 ב - 15:55 קישור ישיר

  השאלה העיקרת היא איך צולם הסרט – הפורמט המתאים ביותר להקרנה הוא פורמט הצילום המקורי. אם הסרט צולם בפילם, זה מהלך תמוה להעביר אותו ל-HD לצורך ההקרנה. אם הוא צולם בפורמט וידאו אחר (בטא דיגיטאל או בטא), זה סתם בזבוז כסף. רק במידה והוא צולם ב-HD במקור יש בכך הגיון.

  בכל מקרה, אני מתקשה לתאר איך הקרנת HD תסייע דווקא לסרט עם לוק אפלולי. אם יש ל-HD (ולהקרנת וידאו בכלל) חסרון אחד ברור ובולט לעומת הקרנת פילם, הוא בקונטרסטיות הבעייתית ובתחושה החלבית.

 8. ליאור 8 מאי 2008 ב - 0:22 קישור ישיר

  לתגובה 1 אני לא יודע איזה סרטים ראית בחיים אבל לומר ש'מפטיר' מביך זה או טיפשות או רישעות, אני לא יודע מטעם מי אתה ואיזה אינטרסים אתה משרת אבל זה פשוט מעשה נבלה!!!

 9. צבי מעיין 8 מאי 2008 ב - 3:02 קישור ישיר

  לצערי כבר הרבה זמן אני עוקב אחרי ההתלהבות המופרזת של רווה מכל עניין הקרנות ה HD. עם קצת יותר התעמקות בנושא היה רווה מבין שבוודאי בשלב הנוכחי וגם בעתיד הנראה לעיין ההקרנה הדיגיטלית נחותה באופן משמעותי מהקרנת פילים 35ממ גם ברמת החדות ( 2K מקביל פחות או יותר ברזולוציה ל 16ממ) ובעיקר ביכולת להעביר נינאנסים של אור צל וצבע. יתכן שהפילים ימות ויתכן שלא אך ברור שהוא לא ימות מסיבות של איכות אלא אך ורק משיקולים כלכליים העבודה בפילים כרוכה בתהליכים יקרים וההפצה הדיגיטלית גם היא בסופו של דבר תהיה זולה בהרבה. אך האיכות ללא ספק נמצאת בפילים – אז יאיר רווה באיזה צד אתה נמצא?
  ואגב כל זה לא חדש – ההיסטוריה של צילום והקרנת הקולנוע כמעט מראשיתה רצופה במדרגות של הורדת האיכות דרך הקטנת הפריים, כנגד הקטנת עלויות.

 10. רומן 8 מאי 2008 ב - 23:48 קישור ישיר

  מפטיר צולם ב-HDV 1080i במצלמת prosumer ולכן, גם אם יוקרן במקרן המסוגל לרזולוציה כזו, לא יכול להיחשב כהקרנת HD בפורמט 2K אמיתית. מעין מקבילה משודרגת להקרנת שידורי SD על טלוויזית HD.

  לליאור (תגובה מספר 9): יש רשעות בתגובה מספר 1, אני מסכים, אבל הסרט לא טוב, ומסופקתני אם קיצור 6 דקות יכול לבצע הבדל משמעותי.

 11. אבנר 11 מאי 2008 ב - 19:03 קישור ישיר

  אני מאד אהבתי את מפטיר. ראיתי אותו בחיפה, קניתי כרטיס ומאד נהניתי. אפל, דרמתי, חידתי, מאד אהבתי את הלוק שנראה היה כמו סרט פשע של פעם. חזקו ואמצו!!

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) 26 ספטמבר 2008 ב - 14:49 קישור ישיר

  מה קרה תפרגנו קצת לאחיכם מה כואב לכם שישראלי מתקדם כל התגבות הנ"ל משמעותן חד וחלק פגיעה במוטיבציה …סרט יפה עלילה דרמטית ואחלה של צילום
  לפי דעתי הסרט יצליח מאוד בחול רק מאופן הצילום הישן והדמויות (אריק משעלי,שרון אלכסנדר)המייצגות את הקולנוע הישראלי

 13. Erich Adames 26 אוקטובר 2010 ב - 2:25 קישור ישיר

  I was just going through your site it is quite well crafted, I am exploring on the web looking for the best way to start this weblog thing and your website happens to be really high quality.

 14. find a nanny 7 דצמבר 2010 ב - 21:01 קישור ישיר

  Thumbs up for this great post!!!

 15. Jammie Brasseur 17 ינואר 2011 ב - 1:05 קישור ישיר

  wohh just what I was looking for, thankyou for posting .

 16. Ferry pour la Grece 28 ינואר 2011 ב - 0:40 קישור ישיר

  Thanks dude. It has been fun seeing

 17. Hot Deals UK 28 ינואר 2011 ב - 3:25 קישור ישיר

  I would like to show some thanks to you for bailing me out of this situation. As a result of looking out through the the web and obtaining strategies which are not powerful, I assumed my entire life was well over. Being alive minus the answers to the problems you have fixed by way of this guide is a crucial case, and ones that would have badly damaged my entire career if I had not noticed your web site. Your actual ability and kindness in playing with every part was crucial. I am not sure what I would've done if I had not discovered such a point like this. I can also now look ahead to my future. Thank you very much for your reliable and result oriented guide. I will not hesitate to endorse the website to any person who desires guide on this subject matter.


השאירו תגובה