20 מאי 2014 | 14:55 ~ 3 תגובות | תגובות פייסבוק

נורי בילגה ג׳יילון בדרך לישראל

"Winter Sleep״ של נורי בילגה ג׳יילון. חיפה או ירושלים?

"Winter Sleep״ של נורי בילגה ג׳יילון. חיפה או ירושלים?

טוב, הסרט שלו. אבל אולי גם הוא עצמו. מבין כל הכותרות מהשוק בפסטיבל קאן שמציפות לי את תיבת הדואר בשבוע האחרון, זו בינתיים הבשורה הכי ריגשה אותי: עודד הורוביץ מסרטי אורלנדו רכש להפצה את ״שנת חורף״ (״Winter Sleep״), סרטו החדש (בן שלוש השעות) של נורי בילגה ג׳יילון (שסרטו הקודם, ״היו זמנים באנטוליה״, היה לאחד האירועים הקולנועיים הגדולים של 2011-2012). ג׳יילון הוא לא רק בכיר במאי טורקיה כיום, אלא גם אחד הבמאים האהובים עליי כעת, מאז שגיליתי אותו עם סרטו ״מרוחק״, וההומאז׳ הנפלא שלו לטרקובסקי (ג׳יילון השפיע רבות על דור שלם של יוצרים טורקיים נפלאים שבאו בעקבותיו, ביניהם רזה ארדהם, שכיום עושה ג׳יילון כמעט טוב כמו ג׳יילון עצמו).

מה שמעלה את השאלה: מתי נראה את הסרט בארץ? והאם בכורתו תתקיים בפסטיבל ירושלים (כפי שהיה עם ״היו זמנים באנטוליה״) או בפסטיבל חיפה (הפסטיבל שלמעשה חשף בפנינו לראשונה את סרטיו של ג׳יילון, וגילה נאמנות אליו והציג את ״היו זמנים באנטוליה״, למרות שכבר הוקרן קודם בפסטיבל ירושלים)?

שאלתי את הורוביץ, והוא ענה שהוא עצמו לא ממש יודע עדיין, אבל שני הפסטיבלים מאוד רוצים את הסרט. ״חיפה סביר יותר,״ הוא עונה. ״בכל מקרה נזמין את נורי וצוותו ונראה לאן הם יוכלו לבוא״. כלומר, שלא רק שנראה את הסרט בירושלים או בחיפה, יש סיכוי שנפגוש את נורי בילגה ג׳יילון עצמו.

את ״היו זמנים באנטוליה״ ראו 15,000 איש כשיצא בארץ לפני שנתיים. ואת סרטו הקודם, המסחרי ביותר, ״שלושה קופים״, ראו 17,000 איש. ״אמנם זה לא לכולם אבל יש בארץ בהחלט קהל איכותי שרוצה לראות סרטים אחרים ובשביל זה פתחתי את סרטי אורלנדו ואורלנדו סינמה,״ אומר הורוביץ.

ואגב כך הוא מספר ש״סיפור משפחתי״ של הירוקזו קורה-אדה, אותו רכש בפסטיבל קאן לפני שנה, הוא ככל הנראה הסרט היפני הכי קופתי בישראל מזה עשורים, עם 125,000 צופים.

הורוביץ יפיץ בקיץ את ״הרוח עולה״ של מיאזאקי, שיהיה סרט הנעילה באמצע פסטיבל ירושלים.

נושאים: בשוטף

3 תגובות ל - “נורי בילגה ג׳יילון בדרך לישראל”

 1. hamlet 20 מאי 2014 ב - 15:01 קישור ישיר

  מיאזאקי , כרגיל, מעולה ומומלץ.
  אין על המאסטר…

 2. איתן 20 מאי 2014 ב - 15:27 קישור ישיר

  אם אפשר לבקש מאורלנדו להפיץ את החדש של ג'יילאן בישראל לפני ה-25 באוגוסט 2016 אני אודה.

 3. סתיו 21 מאי 2014 ב - 3:02 קישור ישיר

  הדיון "מתי נראה את X בארץ…" הזכיר לי שיוצא חודורובסקי חדש השבוע. לא בארץ, חלילה. http://nofilmschool.com/2014/05/nfs-exclusive-alejandro-jodorowsky-on-music-setting-the-dance-of-reality/


השאירו תגובה