30 מרץ 2016 | 06:11 ~ 3 תגובות | תגובות פייסבוק

התחזית: סרטי קיץ 2016 יאכזבו אותנו קשות

החדש של ספילברג. אחד מחופן מצומצם מאוד של סרטים שנשמעים באמת מסקרנים לקיץ הקרוב

החדש של ספילברג. אחד מחופן מצומצם מאוד של סרטים שנשמעים באמת מסקרנים לקיץ הקרוב

א.

עם כל הכבוד לקפטן אמריקה, איירון מן, סופרמן ובאטמן, הסרט שאני הכי מחכה לו בקיץ הקרוב הוא ״אופנהיימר״ של יוסף סידר (עם ריצ׳רד גיר וליאור אשכנזי בתפקידים הראשיים), ואחד הסרטים שאני עוקב אחריהם ממש בלהט בבלוג בשנה האחרונה. ההנחה היא שהסרט יוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל קאן הקרוב (החל מ-11 במאי), ואני כל כך סקרן לראות אותו, שאני שוקל לטוס לצרפת רק כדי לצפות בו ולשוב מיד הביתה. מתי הוא יופץ בבתי הקולנוע? את זה עדיין לא יודעים. ״הערת שוליים״ יצא לבתי הקולנוע בישראל מיד אחרי זכייתו בפרס התסריט בקאן, אבל ״אופנהיימר״ – למרות שחלקים ממנו צולמו בארץ ולמרות תמיכה של קרנות ושל מפיקים ישראליים – הוא למעשה סרט אמריקאי לחלוטין, דובר אנגלית, ולכן ההפצה הישראלית שלו תהיה מוכתבת ככל הנראה על ידי המפיקים האמריקאים, שמן הסתם קודם ינסו למצוא לעצמם הפצה אמריקאית. אם זה יהיה לפני הסתיו אהיה מאוד-מאוד מופתע. אבל לא משנה מתי, זה באמת הסרט הכי מסקרן מבחינתי בחודשים הקרובים.

ב.

בעצם, מה זה קיץ? מה התועלת ב״פריוויו סרטי קיץ״, כש״באטמן נגד סופרמן״, שאמור להיות הסרט הכי קיצי, סרט טיפוסי ליולי, יוצא בעולם בסוף מרץ? מישהו שם עירבב את העונות. ובכל זאת, אנחנו שומרים נאמנות לחלוקות המסורתיות: בכל שנה, הוליווד מפנה את מירב המשאבים והתקציבים שלה לארבעת החודשים של מאי עד ספטמבר. אלה חודשי הכסף הגדול, למרות שבכל שנה אנחנו מוצאים מספיק יוצאים מן הכלל כדי לערער על כך. ב-2015, למשל, הסרט הכי קופתי יצא בסוף דצמבר (״מלחמת הכוכבים, הכוח מתעורר״), וגם השנה בדצמבר יהיה סרט חדש בסדרה (ספין-אוף לסדרה המתרחש בעולם של ״מלחמת הכוכבים״, אבל במנותק העלילת הסאגה של משפחת סקייווקר). למעשה, גם הסרט הכי קופתי של 2014 באמריקה יצא בסוף דצמבר (״צלף אמריקאי״). אבל כל זה רק מראה לנו את הפער בין התוכניות ובין המימושים: הוליווד יודעת שהקיץ הוא הפריים-טיים של שנת הקולנוע – משפחות בחופשה פלוס מיזוג אוויר לימי חמסין – ומשקיעה בארבעה החודשים האלה את רוב תקציביה. זה לא אומר שזה תמיד עובד או מצליח.

ג.

וכאן מגיע הרגע הממוטט: בעודי עובר על רשימות הסרטים שצפויים לעלות על מסכי הקולנוע בארה״ב ובישראל גיליתי שרוב מוחלט של סרטי הקיץ הגדולים השנה נשמעים לי בלתי נסבלים. זה שובר לב, כי אני עדיין מחכה לסרטי האקשן הגדולים ומקווה למצוא בהם הברקות ורגעים של וירטואוזיות קינטית. לקיץ הזה אני מגיע כמעט לחלוטין מרוקן מציפיות. אפילו להפך: האנטנות שלי קולטות שאנחנו עומדים בפני צונאמי אדיר של זבל.

ובכל זאת, הצלחתי למצוא עשרה סרטים שייצאו בין תחילת מאי לסוף אוגוסט ושאני רוצה לראות:

סרטי הקיץ המסקרנים:

1. ״קפטן אמריקה, מלחמת האזרחים״

״קפטן אמריקה, חייל החורף״ שביימו האחים אנתוני וג׳ו רוסו היה הפתעה אדירה, ובדיוק מה שאני מחפש בקולנוע בקיץ: גם אקשן מלהיב עצום מימדים, וגם סיפור סוחף שמצליח להיות אינטליגנטי. לכן, סרט ההמשך מאת אותם במאים – שנראה בעצם כמו ״הנוקמים 3״, או ״קפטן נגד איירון מן״ – מסקרן אותי מאוד. גם הטריילרים שהוצגו עד עכשיו הצליחו לשמר את הסקרנות. אני משוכנע שזה יהיה הסרט הכי קופתי של הקיץ. בישראל הסרט יעלה ב-28 באפריל, שבוע לפני יציאתו באמריקה.

2. ״העי״ג״

סטיבן ספילברג מביים סרט על פי רואלד דאל עם תסריט מאת מליסה מתיסון (התסריטאית של ״אי.טי״ שהלכה באחרונה לעולמה). אני לא מצליח לחשוב על משפט קסום יותר. ״העי״ג״ הם ראשי התיבות של ״ענק ידידותי גדול״ (BFG במקור)ֿ, מתוך ספר שיצא לאור ב-1982, השנה שבה ספילברג ומתיסון יצרו את ״אי.טי״. 30 ביוני.

״החיים הסודיים של חיות המחמד״. שימו לב לדמיון בטאג-ליין לפוסטר של ״העי״ג״

״החיים הסודיים של חיות המחמד״. שימו לב לדמיון בטאג-ליין לפוסטר של ״העי״ג״

3. ״החיים הסודיים של חיות המחמד״

שנת 2016 תהיה שנת החיות המדברות. ״זוטרופוליס״ ו״קונג פו פנדה 3״ כבר שוברים קופות, ובדרך יש לנו את ״למצוא את דורי״, ״ספר הג׳ונגל״, ״עידן הקרח 4״, ומביניהם יש תחושה של״החיים הסודיים של חיות המחמד״ יש סיכוי להתחרות בחמידות של ״זוטרופוליס״. ביים כריס ריינו, שהקים את אולפני אילומיניישן, יוצרי ״גנוב על הירח״ ו״המיניונים״. 30 ביוני.

4. ״מפלצת הכסף״

ג׳ודי פוסטר מביימת את ג׳ורג׳ קלוני וג׳וליה רוברטס בסרט שבכורתו תהיה בפסטיבל קאן והתקציר שלו נשמע כמו ״רשת שידור 2016״, וסרט שנראה מאוד מתאים לעונת הבחירות שבתוכה מצויה אמריקה בחודשים האלה. 19 במאי. שימו לב לטריילר:

5. ״ג׳ייסון בורן״

אני מודה שאני לא מרגיש צורך בסרט חמישי בסדרת ג׳ייסון בורן, ועוד כזה שאפילו לא טרחו למצוא לו שם, אבל אני גם מודה ששיתוף הפעולה הקודם של הבמאי פול גרינגראס ושל מאט דיימון בסדרה הזאת, ״זהות אבודה״ מ-2007, הוא אחד מסרטי הפעולה המשובחים של העשור האחרון. אז אני מקווה שאם השניים החליטו לחזור (אחרי שסרבו להתייצב ל״זהות גנובה״) זה אומר שאולי יהיה שם משהו מעניין. 29 ביולי.

6. ״בלשים בע״מ״

שיין בלאק, התסריטאי של סרטי ״נשק קטלני״ והבמאי של ״קיס קיס באנג באנג״ ו״איירון מן 3״, וכרגע אחד הבמאים היחידים שמשלבים בין אקשן והומור (שחור) מבטיח את ההומאז׳ המסקרן הזה לסרטי שנות השבעים. אני מתנצל בשם מפיצי הסרט על השם בעברית (״The Nice Guys״, במקור). שימו לב, הטריילר הבא הוא לחלוטין NSFW, מאוד לא מתאים לילדים, אבל הוא אחד הטריילרים הכי מצחיקים שראיתי השנה והוא לגמרי עושה חשק לראות את הסרט:

7. ״יחידת המתאבדים״

יודעים מה העלילה של ״יחידת המתאבדים״? סיפורה של חבורת מבקרי קולנוע שהולכים לראות עוד סרט של אולפני וורנר על פי קומיקס של די.סי עם האמונה הנאיבית שהפעם זה יהיה יותר טוב מ״באטמן נגד סופרמן״. האם יש סיכוי שהם ייצאו מזה בחיים?

8. ״אקס מן, אפוקליפסה״

אין שום סיבה שהסרט הזה יהיה ברשימת המסקרנים למעט אחת: אני עדיין מאמין בבריאן סינגר, הבמאי. יהיה מבאס להתאכזב.

9. ״Cafe Society״ (וודי אלן)

סרט הפתיחה של פסטיבל קאן מזכיר לנו את העובדה שעונת הקיץ היא גם העונה של קאן ושל פסטיבל ירושלים, כך שבין כל הפיצוצים, המרדפים, גיבורי העל והחיות המדברות עשויים להגיע גם כמה סרטים אחרים, שקטים יותר. קירסטן סטיוארט וג׳סי אייזנברג מככבים בסרט החדש של וודי אלן.

10. ״חולייטה״ (פדרו אלמודובר)

וגם הסרט הזה צפוי להיות מוקרן בפסטיבל קאן, והוא ייצא בישראל ממש בקרוב.

 

האם יש סיכוי כלשהו שהסרטים האלה לא יהיו איומים?

״היום השלישי, התחדשות״. רונלד אמריך מביים סרט המשך ל״היום השלישי״. בלי וויל סמית, שהלך ל״יחידת המתאבדים״. נשמע ממש מיותר.

"אנגרי בירדס הסרט״. למה? לא, באמת. למה?! הייתי צריך להוסיף את הסרט הזה לרשימת הרעיונות הכי גרועים בעולם.

״שכנים 2״. למרות אהדתי המאוד גדולה לסת רוגן ולחוש ההומור שלו, משום מה ממש לא חיבבתי את ״שכנים״, שהיה בו משהו נורא צפוי. לכן אני לא מתלהב מסרט ההמשך המהיר מדי שלו.

״אליס מבעד למראה״. שנאתי את ״אליס בארץ הפלאות״ של טים ברטון. ממש שנאתי. את סרט ההמשך אמנם מביים ג׳יימס בובין, ההוא מ״החבובות״, כך שאולי יש סיכוי להיות מופתעים לטובה, אבל אני נותר חשדן.

״סוכן וחצי״. דוויין ג׳ונסון (הגבוה) וקווין הארט (הנמוך) בסרט ששמו העברי משדר לנו בדיוק מה מפיציו חושבים עליו ועם טריילר שמעיד שהשם הנכון לסרט צריך להיות ״בדיחה וחצי״.

״צבי הנינג׳ה 2״. עד שמישהו לא יתקשר אליי באופן אישי לטלפון ויגיד שמדובר בהבקרת השנה, אין לי שום עניין ותוכנית בכלל לצפות בסרט הזה.

״האשליה 2״. ״האשליה״ היה סרט די אידיוטי אבל ממש מהנה. ל״האשליה 2״ אנחנו כבר באים עם ציפיות, ואני מתקשה לראות מצב שבו הסרט עומד בהן. מה שכן, אין שבו בלי ג׳סי אייזנברג, אה?

וביולי תהיה לנו הזדמנות להתעצבן על ״באטמן נגד סופרמן״ שוב: ב-19 ביולי הסרט ייצא בדי.וי.די/בלו ריי, בגרסה ארוכה יותר, עם עוד חצי שעה של סצינות, ועם סיווג R, שכנראה רומז לכך שסצינת האמבטיה של לויס ליין וקלרק קנט עשויה להכיל עירום חטוף, או שבאטמן וסופרמן מתחילים לקלל אחד את השני.

זכאים מחמת הספק:

הסרטים הבאים מעוררים חשד, אבל לכל אחד מהם יש לפחות משהו אחד שעשוי להפוך אותו מאכזבה פוטנציאלית להברקה. לכן, ניתן להם, בשלב הזה, ליהנות מהספק, אבל דעו שאנחנו חושדים בכם.

״מוצאים את דורי״. הטריילר נראה זהה לחלוטין ל״מוצאים את נמו״, אז הסקרנות שלי אפסית. מצד שני, פיקסאר.

״וורקראפט״. הטריילר נראה נורא. מצד שני, הבמאי הוא דנקן ג׳ונס, בנו של דיוויד בואי, שביים שני סרטי מדע בדיוני קטנים וחכמים ועכשיו מקבל שובר קופות פוטנציאלי. האם הוא יצליח להבריק?

״מכסחות השדים״. ניסו לעשות רי-בוט ל״מכסחי השדים״ אבל ביל מוריי טירפד את הכל, וכשהוא כבר התרצה, הרולד ראמיס מת. אז עברו לרעיון הבא, שעל פניו הוא מעניין: חבורה כל-נשית של מכסחי שדים בסרט שהוא ספק המשך, ספק ספין-אוף, ספק רי-בוט, כולל הופעות אורח של כל מכסחי השדים המקוריים (מינוס ראמיס). פול פייג מביים ואני מודה שאני חשדן כלפיו. עוד לא ממש התלהבתי משום דבר שהוא עשה מחוץ לטלוויזיה.

״חברי הדרקון אליוט״ ו״ספר הג׳ונגל״. אני לא מבין את המגמה הנוכחית של אולפני דיסני לבצע מחדש את כל הקלאסיקות המצוירות שלהם כסרטי לייב אקשן. היה לנו את ״סינדרלה״ לפני שנה, ובשנה הבאה יגיע ״היפה והחיה״ֿ, והשנה יגיעו בזה אחר זה ״ספר הג׳ונגל״ (כבר באפריל) ואז ״חברי הדרקון אליוט״.

״טרזן״. יהיו לנו השנה שני סרטים של דיוויד ייטס, שלקח כמה שנות הפסקה כדי להתאושש מעבודתו על סרטי הארי פוטר האחרונים. זה יתחיל עם עיבוד חדש ל״טרזן״ (״טרזן״ ו״ספר הג׳ונגל״ זה אחרי זה? זה יהיה קיץ מבלבל), ובחורף הוא יחזור לעולמות הארי פוטר עם ״חיות הפלא והיכן למצוא אותן״.

״סטאר טרק, אל האינסוף״. ג׳סטין לין, בוגר סרטי ״מהיר ועצבני״ יורש את כסא הקפטן של ג׳יי.ג׳יי אברמס בסרט השלישי בסדרה המחודשת של ״מסע בין כוכבים״. אני רוצה לראות את הסרט הזה, אבל מודע לכך שהסיכויים למפח נפש עומדים כרגע על 50 אחוז.

נושאים: בשוטף

3 תגובות ל - “התחזית: סרטי קיץ 2016 יאכזבו אותנו קשות”

 1. רז 30 מרץ 2016 ב - 9:28 קישור ישיר

  מסכים אתך במאה אחוז לגבי אופנהיימר – אז לא הגיע הזמן שיזרקו לנו איזה טריילר/טיזר כדי שנוכל לראות סוף-סוף משהו מהסרט עצמו?

 2. יהב 30 מרץ 2016 ב - 21:11 קישור ישיר

  וואו יחידת המתאבדים יצטרך ביקורות ממש טובות בשביל להצליח.
  ג'ראד לטו הכי צריך אותן. אני לא צריך להרחיב למה נכון? (רמז זה קשור להופעה מדהימה זוכת אוסקר של סרט מ-2008)

 3. מגדלור 2 יוני 2016 ב - 15:57 קישור ישיר

  מכסחות השדים והיום השלישי 2 בהחלט יככבו מבחינה שלילית השנה. מכאן זה נראה דיי רע, מקווה שאני טועה.


השאירו תגובה