17 נובמבר 2009 | 14:42 ~ 15 תגובות | תגובות פייסבוק

דברים שהחמצתי

אני מתחיל לחשוד שתוכניית סינמטק תל אביב מכושפת. בכל פעם שאני מסמן משהו שאני רוצה בחודש האחרון, קורה משהו – לעיתים חיובי ומשמח, לאו דווקא רע – שגורם לי להחמיץ. והיום אחמיץ את המפגש עם וים ונדרס שיתחיל ב-19:30 (מישהו היה במפגש שלו בסינמטק ירולים ויכול לעדכן מה הוא אומר והאם זה מעניין?). וב-21:30 הקרנת סרטו החדש. מעניין: את הסרט "The Palermo Shooting" אני מאוד רוצה לראות. את הסרט "לצלם את פלרמו" אני ממש לא רוצה לראות. נראה לי שבדיוק כאן מצויה אחת הבעיות המהותיות של הקולנוע בישראל: המילה shoot, ברגע שהיא גם "צילום" וגם "ירייה", הופכת את הקולנוע לעסק שעוסק, באופן אינהרנטי בסכנה. "לצלם", לעומת זאת, נשמע כמו חוג שזירת פרחים.


==========

part-of-me

ואם אתם בחיפה (היי, חיפה! יש כאן קוראים מחיפה?) אתם יכולים לקפוץ מחר (רביעי, 20:30) לראות את "עצם מעצמי" הסרט הקצר (23 דקות) של ליאת סימון, שעושה עכשיו סיבובי סינמטקים. מלהקים, צפו בסרט וקחו את הילה וידור (החברה של טלי שרון ב"הדברים שמאחורי השמש") לתפקידים ראשיים. ואני אנסה מחר להדביק קצת פיגורי צפייה שלי ולראות את "נופל וקם" של ירון בן-נון ואת "אינסומניאק סיטי סייקל" של רן סלוין שאני מתכנן לראות כבר שבועות. מצד שני – ע"ע אייטם ראשון – אני לומד לא לתכנן. תכנונים מתבטלים. אם מישהו ראה, אנא דווחו כאן.


===========


אני חיבבתי באופן מסויג למדי את "צעירים לנצח", הסרט התיעודי-מוזיקלי-גריאטרי שמוקרן בסינמטק תל אביב, אבל אני שומע לא מעט אנשים שהשתגעו על הסרט. הם בוודאי ישמחו לקרוא את הדיווח שיש דיבורים להפוך את הסרט התיעודי לסרט עלילתי.


===========


ועכשיו, כש"סטאר טרק" יצא בבלו-ריי (היי, בלו-ריי! יש כאן קוראים שעברו לבלו-ריי? או שכולנו עדיין עם די.וי.די?) מתחילים המעריצים לסרוק את הסרט פריים-פריים ברזולוציה גבוהה ולחפש בו עניינים שנסתרו מהעין בצפייה ראשונה. והנה התגלה דבר: החבר'ה של ג'ורג' לוקאס, שעשו את האפקטים, שתלו באחד השוטים את R2D2 – שזה מ"מלחמת הכוכבים" – צף בחלל. אני מצפה לראות הפגנות מחאה זועמות של מעריצי "סטאר טרק" מול ILM במחאה על כך שהם העזו לערבב בין העולמות. אותי, כמובן, זה משעשע:


נושאים: בשוטף

15 תגובות ל - “דברים שהחמצתי”

 1. גיא טל-אור 17 נובמבר 2009 ב - 14:50 קישור ישיר

  "אני לומד לא לתכנן. תכנונים מתבטלים".
  מצחיק.
  זה בערך מה שונדרס אמר בירושלים…

 2. אבי כהן 17 נובמבר 2009 ב - 15:07 קישור ישיר

  תשמע זה מחייב הסבר למה אתה לא רוצה לראות את פלרמו שוטינג או שהחמצתי כאן משהו שכתבת בעבר ובכלל אני חושב שראוי שצופה קולנוע אינטילגנטי לא כל שכן מבקר יצפה בסרט קודם בעצמו לפני שהוא מגבש את דעתו גם על משהו שכוווללם התאכזבו… לפעמים קורה שהם טועים אתה יודע..

 3. אביגיל 17 נובמבר 2009 ב - 15:23 קישור ישיר

  למה להתרגז בגלל שחברת האפקטים של סטאר טרק עירבבה בינו לבין מלחמת הכוכבים? הרי הסרט עצמו לא רק שערבב בין העולמות, אלא פשוט שתל את הדמויות של ג'ין רודנברי בסיפור של ג'ורג' לוקאס.

 4. אביחי 17 נובמבר 2009 ב - 16:26 קישור ישיר

  לאבי שלעיל. קצת מפתיע שאתה לא מבין דבר כ"כ פשוט. יש מילים כמו שוטיניג שיוצרים בעיה בתרגום בגלל כפל משמעות ומכאן מסקנה הכרחית "שבדיוק כאן מצויה אחת הבעיות המהותיות של הקולנוע בישראל." מה לא מובן?

 5. מוזבי 17 נובמבר 2009 ב - 16:37 קישור ישיר

  אתה גורם למילים "לעבור" לבלו-ריי להישמע כל כך גס. כאילו שאין דרך חזרה.

 6. ספוילר 17 נובמבר 2009 ב - 17:20 קישור ישיר

  אני אפילו זוכר במעורפל ששמתי לב לרובוט הקטן מעופף לו שם כשראיתי את סטאר טראק החדש אבל הסרט כולו היה נראה לי כמו מחווה אחת גדולה ללוקאס אז זה היה נראה טבעי לחלוטין.

  מישהו אמר לי פעם שגם לוקאס עצמו השתיל נעל של נייקי בשובו של הג'די במקום אחת החלליות או משהו כזה אבל אף פעם לא ממש ראיתי את זה.

 7. רותם 17 נובמבר 2009 ב - 17:48 קישור ישיר

  אביגיל, כנראה לא פגשת טרקים או מעריצי סטאר וורס לעולם. לא מתעסקים.
  אבי, והעניין הוא שאתה משאיר את השם באנגלית: פאלרמו שוטינג. את זה יאיר רוצה לראות. לצלם את פאלרמו, כפי שתורגם, על פי שמו לפחות, נשמע לא מעניין. מי רוצה לראות את פאלרמו מצולמת?

 8. עידו 17 נובמבר 2009 ב - 19:16 קישור ישיר

  אני הייתי במפגש עם ונדרס. המפגש היה מעניין בעיקר מפני שהדיון התנהל סביב הנושא של אלימות בקולנוע. ונדרס מתנגד נחרץ לאלימות קולנועית (מעניין אם הוא ראה את החדש של טרנטינו) וחלק מהמפגש כלל הקרנה של סרט קצרצר "War in Peace", על צפייה בסרטי מלחמה באזורי עוני וסכסוך. בסוף השיחה ביקש המראיין מונדרס להגיד כמה מילים על הסרט החדש, פלרמו שוטינג. ונדרס הסביר מה קרה לפני עשיית הסרט וממה הושפע ובסוף גם אמר "עכשיו אמרתי לכם יותר מדי, אתם אפילו לא צריכים לראות את הסרט". אימרתו של ונדרס הוכיחה את עצמה – הסרט היה נאיבי ומיושן כל כך שמה שונדרס סיכם בכמה מילים בזמן השיחה היה כל מהותו של הסרט. בקיצור, אכזבה.

 9. מתן 17 נובמבר 2009 ב - 19:49 קישור ישיר

  בהחלט מסכים עם יאיר.
  הילה וידור עוצרת נשימה, צריך לראות אותה יותר על המסך.

 10. ליאת 17 נובמבר 2009 ב - 21:13 קישור ישיר

  כולם מוזמנים מחר לסינמטק חיפה, ליהנות מהסרט ומהילה!
  ומי שלא מצליח להגיע יכול לחפש את "עצם מעצמי" בסינמטק ראש פינה, 14/12, 19:30.

 11. קורא עיתונים מרחוק 18 נובמבר 2009 ב - 0:02 קישור ישיר

  אני רואה סרטים כמעט אך ורק בבלו-ריי. אם יש לך פלאזמה גדולה וחדר מוחשך, חווית הצפייה היא כמעט כמו בקולנוע. תראה את אודיסאה 2001, זה בלו-ריי מצויין.

 12. עומר 18 נובמבר 2009 ב - 0:48 קישור ישיר

  נופל וקם הוא סרט מעולה- סרט תיעודי עם מרכיבים של סרט עלילתי לכל דבר, אם לא הייתי יודע אחרת, הייתי בטוח שמדובר בסיפור עלילתי לחלוטין. סיפור על חברות, התבגרות, פרסום, מוסיקה נהדרת. סרט מרתק.

  הסרט של סלוי- אני באופן אישי השתעממתי, בייג'ין לא הייתה מסקרנת בסרט (והיא מדהימה במציאות) והרגשתי בעיקר פספוס.

 13. שרון רז 18 נובמבר 2009 ב - 8:43 קישור ישיר

  לא הייתי בהרצאה עם ונדרס כי אני כבר לא בגיל שאני יכול לשבת שלוש וחצי שעות ולאמץ את מוחי… אמרו שהיה מעניין מאוד ושהוא אמר למשל שהסרט ואלס עם באשיר של ארי פולמן הוא מהטובים או הכי טוב שראה בשנה או בשנים האחרונות.
  את הסרט פלרמו שוטינג ראיתי והאמת שמאוד אהבתי, יש לו הרבה רגעים חזקים ויש בו משהו מהפנט לגמרי. נכון שההתחלה קצת אניגמטית מדי, יש הרבה דברים אניגמטיים בסרט אבל יש בו הרבה חוכמה, עדינות, אמנות, וכמובן צילום מדהים ופסקול נפלא ביותר. אני ממליץ לראות. לגבי התרגום אז אתה צודק, שוב נכשלו בארץ. הוא גם דיבר על זה לפני הסרט, ונדרס, לגבי שתי המשמעויות של שוטינג.

 14. סטיבי 18 נובמבר 2009 ב - 16:03 קישור ישיר

  בבלוג שלי פרסמתי פוסט על השיחה איתו.

 15. ענבר 18 נובמבר 2009 ב - 20:35 קישור ישיר

  חבל שהחמצת, ונדרס התגלה כאיש מקסים, חסר חוש התמצאות מרחבית והומור די טוב

  ובכלל, כשנשאל מי לדעתו היוצר הצעיר ה'טוב' שכרגע פועל הוא השיב פולמן!

  פלרמו שוטינג בעייתי, התחלה מזגזגת אבל יש בו משהו מאוד מעניין ולא כדאי לפסוח עליו. בנוסף, את הסרט הדוקומנטארי הארוך מבין השניים שהוקרנו חשוב לראות, הוא נהדר. (ונדרס הודיע רשמית כי כשהוא הולך לקולנוע ומוצג סרט דוקומנטארי זוהי העדפתו הברורה)


השאירו תגובה