15 אוגוסט 2018 | 00:37 ~ 2 תגובות | תגובות פייסבוק

ששה במאים ישראלים יגיעו החודש לטורונטו

מיה דגן וג'וי ריגר ב"סיפור אחר" של אבי נשר

התוכניה המלאה של פסטיבל טורונטו – שייפתח ב-6 בספטמבר – פורסמה היום, והיא מכילה נוכחות ישראלית נכבדת. ארבעה סרטים ישראליים חדשים יוקרנו במסגרת "קולנוע עולמי עכשווי", שלושה מהם הוצגו קודם בפסטיבל ירושלים ואחד בהקרנת בכורה עולמית. כותרת הפוסט קצת מתחכמת, אז נספור את כל היוצרים אחד אחד:

א.

"Skin" סרטו של גיא נתיב יוקרן בבכורה עולמית במסגרת ההקרנות המיוחדות, לצד הבכורות לסרטים החדשים של אלפונסו קוארון, הירוקאזה קורה-אדה, לזלו נמש וקסבייה דולן. נתיב מוכר בתור הבמאי הישראלי של "זרים" ו"הבן של אלוהים" (אותם ביים יחד עם ארז תדמור) ו"מבול", אותו ביים סולו. בשנים האחרונות הוא חי בלוס אנג'לס, עם אשתו, השחקנית ג'יימי ניומן, ושם הוא עבד על סרטו האמריקאי הראשון, בהפקת אורן מוברמן. ג'יימי בל ("בילי אליוט") מגלם סקינהד שמחליט להסיר את הקעקועים מגופו ולהפנות גב לעולם האלימות והשנאה בו הוא חי. מבוסס על סיפור אמיתי.

ב.

47 סרטים נבחרו למסגרת "קולנוע עולמי עכשווי" בפסטיבל טורונטו 2018 (בין השאר "גבול" ו"דונבאס" שכבר הוצגו בפסטיבל ירושלים) וביניהם ארבעה סרטים ישראליים:

"סיפור אחר", סרטו החדש של אבי נשר, יוקרן בטורונטו בבכורה עולמית לפני שיופץ מסחרית בישראל ב-25 באוקטובר. הסרט מספר על שתי נשים (ג'וי ריגר ואביגיל הררי), האחת חוזרת בתשובה והשניה חוזרת בשאלה, שמורדות בדמויות האב הפטריארכליות שמנסות לנהל להן את החיים. יובל סגל ומיה דגן מגלמים את הוריה של ריגר, וששון גבאי מגלם את הסבא חד הלשון. נתן גושן מגלם את בן זוגה של ריגר, והוא גם כתב שמונה שירים מקוריים לסרט. זה הסרט החמישי של נשר שמוצג בפסטיבל טורונטו ("הסודות", "פעם הייתי", "פלאות", "החטאים" ועכשיו "סיפור אחר").

הנה הטריילר ל"סיפור אחר":

"גאולה" של יוסי מדמוני ובועז יונתן יעקב, גם הוא סרט על חוזר בתשובה, יוקרן בטורונטו אחרי שכבר זיכה את משה פולקנפליק בפרס השחקן בפסטיבל קרלובי וארי.

הנה סצינה מתוך "גאולה" (שממש כמו "סיפור אחר", גם בו יש סיפור על מוזיקאי שחוזר בתשובה):

"הצלילה", סרט הביכורים יונה רוזנקיאר, יוצג בטורונטו אחרי שזכה בלא מעט פרסים בפסטיבל ירושלים, וזכה בפרסים גם בפסטיבל לוקרנו שהסתיים השבוע.

"אשה עובדת" של מיכל אביעד ("לא רואים עליך"), גם מגיע לבכורה הבינלאומית בטורונטו אחרי בכורה עולמית בפסטיבל ירושלים.

הנה הטריילר של "אשה עובדת", עם לירון בן שלוש, מנשה נוי ואושרי כהן:

 

כדאי גם לשים לב שאף אחד מהסרטים האלה לא מתמודד השנה על פרס אופיר, מה שמלמד אותנו אולי שהיוצרים שיודעים שיש להם ביד סרט חזק בעל פוטנציאל בינלאומי, החליטו ליישם את הרפורמה בעצמם ולהגיע לתחרות האקדמיה הישראלי, רק אחרי שהוצגו קודם בפסטיבלים והופצו מסחרית לקהל.

ג.

גם נדב לפיד יהיה בטורונטו. אבל זה קורה השבוע ולא כחלק מהפסטיבל הבינלאומי. פסטיבל טורונטו גם מפעיל את הסינמטק של טורונטו, ושם תתקיים השבוע (16-18 באוגוסט) מחווה לסרטים של לפיד. יוקרנו שני סרטיו הארוכים ("השוטר" ו"הגננת"), סרטיו הקצרים וכן הקרנה של "אני, אתה, הוא, היא", סרט הביכורים של שנטל אקרמן, שאותו בחר לפיד להציג לצד סרטיו.

נושאים: בשוטף

2 תגובות ל - “ששה במאים ישראלים יגיעו החודש לטורונטו”

 1. איתן 15 אוגוסט 2018 ב - 1:52 קישור ישיר

  …ו The Kindergarten Teacher, הגרסה האמריקאית ל"גננת" של נדב לפיד, יהיה חלק מהפסטיבל עצמו (אמנם סרט שכנראה לא יזכה להפצה בארה"ב, כי נטפליקס וזה, אבל הוא כן אמור להיות מופץ בישראל בבתי קולנוע "לב" מתישהו בקרוב).

 2. רוני בהט 15 אוגוסט 2018 ב - 16:52 קישור ישיר

  היי,

  לא ציינת את הסרט הקצר שלי שהתקבל לטורונטו… OLD THING
  זה הסרט הישראלי הקצר היחיד שהתקבל לפסטיבל.

  לינק לעמוד הסרט באתר של פסטיבל טורונטו –
  https://www.tiff.net/tiff/old-thing/

  שלחתי גם מייל על זה..

  בבקשה תוסיף אותו לרשימה הזו, או שתפרסם עליו בנפרד?


השאירו תגובה