24 פברואר 2007 | 09:00 ~ 10 תגובות | תגובות פייסבוק

עוד 366 יום לאוסקרים!

מערכת "7 לילות" ביקשה ממני בשבוע שעבר לנסות לנחש אילו סרטים יבלטו במירוץ האוסקרים בשנה הבאה, 2008. גם את הקטע הזה כתבתי בסוף השבוע שעבר מאיכילוב, שם היתה מאושפזת בתי, ובלי אינטרנט לצידי הייתי צריך להיעזר בזכרון (מאז שהכל נגיש באינטרנט הפסקתי לזכור דברים). נדמה לי שזכרתי את רוב הסרטים שמסקרנים אותי מבחינה אוסקרית בשנה הבאה, אבל שכחתי אחד חשוב מאוד: את "Lions for Lambs" של רוברט רדפורד, עם טום קרוז ומריל סטריפ בתפקידים הראשיים. מריח אוסקרים לגמרי, לא? (ויש גם את "Reservation Road" של טרי ג'ורג' שיש איזשהו דיבור עליו אבל לי הוא נשמע כמו סרט שאשנא אז אני מעדיף להתעלם ממנו).
כן, אני יודע שזה נורא אידיוטי להמר אילו סרטים יהיו מועמדים לאוסקר בעוד שנה. אם זה היה עובד ככה הרי שהשנה המועמדים היו צריכים להיות "נערות החלומות", "גיבורי הדגל", "הגרמני הטוב", "שומר המדינה" ו"כל אנשי המלך". אבל מה שבטוח הוא שאלה הסרטים שכל מסקרי האוסקרים יעקבו אחריהם כי יש להם ייחוס אוסקרי (במאי וכוכבים עם עבר במועמדויות ובזכיות). הם מן הסתם גם אלה שיתאכזבו מהם ראשונים. הנה הקטע שלי, מתוך גיליון "7 לילות" של אתמול:

עוד יומיים האוסקרים. מה שאומר שבעוד 367 יום יתקיימו האוסקרים של 2008. ובגלל שאוסקרים הנוכחיים כה קשים לחיזוי ("השתולים" יזכה, נכון? ברור, אלא אם "מיס סאנשיין הקטנה" יעקוף אותו), שאין מנוס אלא לשנות את נושא השיחה, להדחיק לכת, ולנסות להרהר בסוגיה הבאמת קריטית: אילו סרטים יעסיקו אותנו בואכה פברואר 2008?
זו כמובן רשימה ספקולטיבית לחלוטין, כי אם יש משהו שלמדנו מהאוסקרים הוא שהסרטים שמייצרים הכי הרבה ציפיות הם אלה שבסוף בכלל לא מועמדים. כך, למשל, כבר יותר משנה מפמפמים לנו ש"נערות החלומות" יהיה הסרט שיזכה השנה באוסקר והוא לא מועמד. "גיבורי הדגל" של איסטווד היה סרט שכולם חשבו לפני שנה שיהיה מועמד, ובסוף דווקא "מכתבים מאיוו ג'ימה" עשה את זה. או במילותיו של התסריטאי זכה האוסקר וויליאם גולדמן: אף אחד לא יודע כלום.
כשמנסים להמר על סרטי האוסקרים במרחק שנה מהיום, השמות הראשונים קופצים לעין הם של הפרויקטים בה מעורבים זוכי אוסקרים משנים קודמות. לזוכי אוסקר, קובעת הסטטיסטיקה, יש סיכויים טובים יותר לזכות במועמדויות חוזרות. לכן, על פניו, אלה ארבעת הסרטים עם הייחוס האוסקרי הכי טוב: הסרט החדש של פרנסיס פורד קופולה (שסרטיו "הסנדק" ו"הסנדק 2" זכו בעבר), "Youth Without Youth", הראשון שלו מזה עשור; "הרוחות של גויה" של מילוש פורמן ("אמדיאוס"); "The Valley of Elah" של פול האגיס ("התרסקות"); ו"המלחמה של צ'רלי ווילסון" של מייק ניקולס. שני האחרונים מסקרנים במיוחד כי הם עוסקים באופן ישיר או עקיף במלחמה בעירק, בשנת אוסקרים שבוודאי תהיה פוליטית למדי, שנת הקדנציה האחרונה של ג'ורג' בוש, תשעה חודשים לפי בחירות 2008 לנשיאות. גם העובדה שהסרטים מכילים שחקנים זוכי אוסקרים מיטיבה את סיכוייהם. אצל פול האגיס משתתף זוכה האוסקר טומי לי ג'ונס, ואצל מייק ניקולס מככבים זוכי האוסקר טום הנקס, ג'וליה רוברטס ופיליפ סימור הופמן. מצד שני, רק למטרת הנמכת ציפיות, זה בדיוק מה שניבאו לפני שנה ל"כל אנשי המלך", הרימייק הפוליטי של זוכה האוסקר סטיב זייליאן, בכיכובו של זוכה האוסקר שון פן. הסרט הזה פשוט התפגר בקופות ובביקורת ברגע בכורתו.
אם בשנים קודמות סרטי האוסקר הופצו בין אוקטובר לדצמבר, הרי שבשנתיים האחרונות הסרטים המועמדים הופצו לאורך השנה כולה, ונחשפו ברובם בפסטיבלים המרכזיים: סאנדאנס, קאן, ונציה וטורונטו. האם, למשל, "Grace is Gone", הסרט המדובר מפסטיבל סאנדאנס האחרון בהפקת ג'ון קיוזאק, יניב מועמדות לסרט ולשחקן-הכוכב שלו? אם כן, זו בהחלט תהיה שנה פוליטית/מלחמתית: גם הסרט הזה עוסק בהתמודדות עם מלחמת עירק. ובמקום לחכות לסרטים שאולי יהיו מוצלחים באיזור הסתיו הבא, אפשר להתחיל להמר על סרטי האביב הקרוב, אלה שכבר זוכים לביקורות מפתיעות ומרשימות: ובמילים אחרות, האם "זודיאק" של דיוויד פינצ'ר יצליח לתרגם את הזמזום האינטרנטי הנלהב סביבו כרגע להצלחה קופתית, ומשם להצלחה אוסקרית?
ג'ודי פוסטר, שזכתה כבר בשני אוסקרים, תחזור השנה עם "The Brave One" של זוכה האוסקר ניל ג'ורדן. לצידה: טרנס הווארד, הדנזל וושינגטון החדש ושחקן שהמילה "אוסקר" כתובה באותיות זהב בעתידותיו. קייט בלנשט בטוח תהיה מועמדת על משהו. ועם שני סרטים תקופתיים לוהטים ("הרוחות של גויה" ו"בת בוליין האחרת") גם לנטלי פורטמן יש סיכוי טוב. וכך גם ניקול קידמן, שבערך מאתיים (פלוס מינוס מאתיים) סרטים בכיכובה, מסוגים וזנים שונים, יופצו השנה. ויהיו השנה גם סרטים חדשים לדיוויד קרוננברג, רידלי סקוט ואנג לי.
אבל אם יש דילמות בקטגוריות המרכזיות, המצב צלול יותר בקטגוריות המשניות. אפקטים? "שודדי הקריביים 3" נגד "ספיידרמן 3". סרט תיעודי? יש חדש של מייקל מור. תסריט? האחים כהן נגד פול תומאס אנדרסון. שירים? יוצאת הגרסה הקולנועית למיוזיקל "Hairspray" (על פי סרטו הקאמפי של ג'ון ווטרס ועם ג'ון טרבולטה בדראג). עיצוב, תלבושות וצילום? הסרט של מילוש פורמן על גויה מול הסרט של פיטר גרינאוויי על רמברנדט. אנימציה? הו, זו תהיה שנה נהדרת לאנימציה: "שרק 3" של דרימוורקס נגד "ראטטוי" של פיקסאר, ושניהם יפסידו ל"בייוולף" של רוברט זמקיס או ל"בי מובי" של ג'רי סיינפלד. והאם "הסימפסונים" יהיו ה"בוראט" של 2007?

מה שבטוח הוא שמסתמן כאן קו תוכני: שנה לפני הבחירות בארצות הברית יופצו ארבעה סרטים – של רדפורד, האגיס, ניקולס וקיוזאק – העוסקים בהשלכות המעורבות האמריקאית בעירק ובאפגניסטן. ואם מורגן ספורלוק יגמור את הסרט התיעודי שלו, העוסק בחיפוש אחר אוסמה בין לאדן (ושהארווי וויינסטין קנה בברלין על סמך 15 דקות ערוכות) זה יהיה הסרט החמישי. ובשנה כזאת, קל לדמיין גם את "בופור" של יוסף סידר זוכה לתשומת לב תקשורתית ואולי אף למועמדות.
אבל, כאמור, צריך לראות גם מה יצוץ בקאן, ונציה וטורונטו לפני שמתחילים באמת להמר על האוסקר לסרטי 2007. ניקח לנו הפסקה של כחמישה חודשים, עד אוגוסט, עד שנשיק את התגית "אוסקר 2007".

נושאים: אוסקר 2006, ארכיון

10 תגובות ל - “עוד 366 יום לאוסקרים!”

 1. יוד 24 פברואר 2007 ב - 10:42 קישור ישיר

  אני חייב לומר שלמרות שאני מאוד אוהב את האתר שלך, מאז תחילת תקופת האוסקרים האיכות ירדה מאד. כל הפוסטים עוסקים בהימורים לפה ולשם, במי צריך לזכות, במי יזכה באמת, ומה אם כן ומה אם לא… וזה ממש אבל ממש לא חשוב כל הדברים האלו, זה בסך הכל פרס אמריקאי שניתן לסרטים אמריקאים ולא אומר כלום. כל העיסוק באוסקר הוא ממש מיותר וממש ממש מוגזם. לפחות עוד מעט זה נגמר.

  רוה ליוד: עשה הפסקה וחזור ביום שלישי. האוסקר יהיה מאחורינו ואעסוק כאן ב"מלון 9 כוכבים", "יומן" של פרלוב ו"מכתבים מאיוו ג'ימה" של איסטווד.
  ואגב, הנטייה שלי היתה תמיד הוליוודופילית. ולמרות שהאוסקר השנה מאכזב, בלי אף סרט באמת משמעותי בראשו, אני שותף לאכזבה ממנו. אבל תמיד כשמישהו רוצה להיזכר איזו מין שנה קולנועית זו היתה אי שם בעבר, המקום הראשון שבודקים הוא אילו סרטים זכו באוסקר. זה נותן תזכורת טובה למה שקרה באותה שנה. כך שבראי ההיסטוריות זה תמיד קצת יותר מ"בסך הכל פרס אמריקאי לסרט אמריקאי".

 2. איתן 24 פברואר 2007 ב - 11:00 קישור ישיר

  ואני רוצה להזכיר עוד שני סרטים שמעניינים אותי : "Rocket science", זוכה פרס הבימוי בסאנדנס האחרון (מאוד אהבתי את הדוקומנטרי הקודם של אותו במאי, "Spellbound", ומהביקורות הבנתי שמדובר בסרט מאוד טוב), ו"Reign over me", שהטריילרים שלו כבר רצים בארץ, ומציגים את אדם סנדלר בפאזה רצינית ומעניינת.

 3. הפינגווין 24 פברואר 2007 ב - 11:37 קישור ישיר

  סרט שמעורר הרבה באזז ולא מצוין בכתבה הוא "אמריקן גנגסטר" בבימויו של רידלי סקוט, על פי תסריט של סטיבן זליאן ובכיכובם של דנזל וושינגטון וראסל קרואו. הסרט מעורר עניין בזכות השמות הגדולים הקשורים אליו, אבל אם למדנו משהו מהשנים האחרונות, זה לא להקשיב לבאזז מוקדם. רידלי סקוט הוא כבר לא מה שהיה פעם וכמו שלמדנו מאלכסנדר וכל אנשי המלך (עליו מעולם לא המרתי), שמות גדולים זה נחמד, אבל לא מבטיח כלום.
  בתחום המשחק, אני חושב שבהחלט נשמע עוד על ג'ון קיוזאק בהמשך השנה וגם על ג'ארד לטו שמגלם את רוצחו של ג'ון לנון ב"פרק 27". למרות שהסרט לא עורר הדים בפסטיבלים, לטו הוסיף למשקלו 67 פאונד (כמה של בשקלים?) עבור התפקיד ובאקדמיה לא נוהגים להעלים עין מדברים כאלה.
  מכיוון שגם אני בעסקי ההימורים הלא מחייבים, כבר הכנתי לי ניחוש בתחילת החודש. אני יותר ויותר מתפתה להכניס את הרוחות של גויה לעסק, למרות שהפצתו נדחתה לקיץ לאחר שהתקשה למצוא מפיץ אמריקאי. האינטואיציה אומרת לי להמשיך להתעלם, אבל זה כי אני מתייחס אליו כסרט הוליוודי, מה שהוא לא. הרוחות של גויה הוא סרט אירופאי וככה מתייחסים אליו גם בארה"ב, עם הפצה מעוכבת הרחק מעונת האוסקרים, כדי שמי שלא השיג כרטיסים לשודדי הקריביים או ספיידרמן, יוכל לראות "משהו איכותי" ולספר לחבר'ה. זה, בכל אופן, הניחוש הראשוני שלי ובשלב הזה, הוא באמת לא יותר מניחוש.

  ב-8 במרץ 2006, זו הייתה החמישיה עליה הימרתי:
  בבל
  שומר המדינה
  הרוחות של גויה
  ילדים קטנים
  המדריך לחיים בכפר

  רוה לפינגווין: רידלי סקוט מוזכר בכתבה, לצד אנג לי. החשודים הרגילים.

 4. יוני 24 פברואר 2007 ב - 11:44 קישור ישיר

  מה עם "Grind House" של טרנטינו-רודריגז????

 5. עידן 24 פברואר 2007 ב - 12:16 קישור ישיר

  אני מאד בספק אם Grind House יזכה לאיזושהי הצלחה מסחררת באוסקר הבא, אבל עוד חזון למועד. אני הייתי בטוח שכל אנשי המלך הוא בלתי ניתן לעצירה והוא אפילו לא התרומם,too soon to tell.

 6. הפינגווין 24 פברואר 2007 ב - 14:45 קישור ישיר

  בתגובה שלי, "כמה של בשקלים" אמור להיות "כמה זה בשקלים". כך נהרסה בדיחה בעלת אופי מקראי.

 7. רז 24 פברואר 2007 ב - 16:34 קישור ישיר

  בתחום האנימציה, סוס שחור פוטנציאלי שיכול להפתיע הוא "אזור ואסמר" של הבמאי הצרפתי מישל אוסלוט, אנימטור מאוד מוערך שסרטו הארוך הראשון, "קיריקו והמכשפה" אפילו הוקרן פה בארץ בסינמטק פעם (נדמה לי). אוסלוט הוא במאי מוערך מאוד, האחים וויינסטיין רכשו את הזכויות להפצת הסרט בארה"ב בשנה הקרובה, ואם הם לא יחרבשו את ההפצה הזאת, יש לי הרגשה שהאקדמיה תסתער על ההזדמנות לתת מועמדות (או אפילו אולי פרס) לאלטרנטיבה.

 8. הוד 24 פברואר 2007 ב - 17:11 קישור ישיר

  דווקא אינני חושב שטקס האוסקר השנה מאכזב.
  המועמדים לזכייה הם די מפתיעים בהתחשב בשנים קודמות. אולי הסרטים השנה היו פחות טובים, אך היה בהם משהו אחר שאיננו הוליוודי אחד לאחד.
  כמו שאמרת כבר, "ההשתלטות המקסיקנית", או העובדה שאין ממש סרטים שפילברגיים ברשימת המומעדים לסרט הטוב.
  ו"תזיזו תרגליים" רחוק מלהיות סרט "דיסני".
  כך שלמרות שהסרטים לא מושלמים, היה להם ניחוח שונה השנה.

 9. יצחק שיזגל 26 פברואר 2007 ב - 19:01 קישור ישיר

  אל תשכח מדי כמה זמן להזכיר את הפוסט הזה…

 10. אהוב 14 נובמבר 2007 ב - 0:58 קישור ישיר

  אני חושב שביקור התזמורת ראוי להיות מועמד בסרט הזר אבל כנראה שזה לא יקרה


השאירו תגובה