28 יוני 2010 | 09:36 ~ 10 תגובות | תגובות פייסבוק

חג'ג' במקום וולג'ין

נירית אנדרמן מביאה הבוקר ב"הארץ" שלל כותרות די מפתיעות בקשר לפסטיבל ירושלים, כשהן ארוזות כולן בידיעה אחת. 1. מתברר שג'ק וולג'ין נפטר בינואר האחרון. אני טועה או שדבר פטירתו לא פורסם בשום מקום בארץ? או שפורסם ואני פשוט החמצתי? זו ידיעה די משמעותית שככה חמקה מעינינו. וולג'ין, שהיה בן 93 כשנפטר בפילדלפיה, היה פטרון אמנויות משמעותי למדי, בעיקר בפילדלפיה. אבל האמת, הפרס הכספי הנדיב מאוד שהוא העמיד מדי שנה לקולנוע הישראלי (120,000 שקל לפרס הראשון בתחרות העלילתית בפסטיבל ירושלים) הפכו את התחרות העלילתית בפסטיבל ירושלים לאחד האירועים הכי משמעותיים של לוח השנה הקולנועית. מאז שפרס וולג'ין נהיה כה נחשק ויוקרתי (ובעל פרס נדיב), גם פרסי האקדמיה ניסו לכרסם בו, וגם הפרס בפסטיבל חיפה (שהצליח לגייס בשנים האחרונות פרס קצת גדול יותר). אבל זה משונה, כי בעבור מישהו שבהחלט הפך את החיים של כמה וכמה מפיקים ויוצרים ישראליים לנוחים יותר (ולו לרגע), די משונה שלא ראיתי שפע הספדים עליו אחרי מותו. משונה יותר שלא ראיתי שפסטיבל ירושלים מתכנן לערוך איזושהי מחווה לזכרו. אבל יש המשך: מתברר שאחרי מותו, יורשיו הפסיקו לתמוך בפרס הירושלמי וכך לא רק מת האיש אלא גם מת אחד ממעלי חייו. פרס וולג'ין לא קיים יותר. 2. אימרו מעתה: פרס חג'ג'. משפחתו של המפיק האיטלקי-אמריקאי רוברט נסים חג'ג' (שהפיק את "לנצח את השטן" של ג'ון יוסטון, "אל סיד" ו"מצחצחי הנעליים" של דה סיקה) תורמת 200,000 שקלים לקיום התחרות הישראלית בפסטיבל ירושלים. קרן ון ליר תורמת 190,000 שקלים נוספים להמשך קיום התחרות. וכך יוצא שלתחרות הישראלית יש מעתה תקציב של 390,000 שקלים, במקום ה-350,000 שג'ק וולג'ין תרם. אבל הפרס הראשון קוצץ, על פי ידיעה של אנדרמן, ל-110,000 שקלים. 3. אבל יש פרס חדש לסרט ביכורים (סרט ראשון או שני), בסך 45,000 שקלים. האם זה אומר רק במאי שזה הפרויקט הראשון או השני שלו, או רק הסרט העלילתי הארוך הראשון או השני שלו? האם ניר ברגמן (ש"הדקדוק הפנימי", הוא סרטו העלילתי הארוך השני) ודורון צברי (ש"המדריך למהפכה" הוא הפיצ'ר השני שלו אחרי "בית שאן סרט מלחמה") נכללים בתחרות? על פניו נראה שכן וכך תתקיים תת תחרות בין ברגמן, צברי, משה איבגי, אסף תג'ר ואבישי סיון, על פרס סרט הביכורים.


============"ארבע אריות", קומדיה בריטית שתוקרן בפסטיבל ירושלים, זכתה שלשום בפרס חביב הקהל בפסטיבל לוס אנג'לס. וכך, סרט שלא הבחנתי בו קודם בתוכנייה, מיד סומן כמשהו שמסקרן אותי לראות. קומדיה בריטית על מחבלים מתאבדים? מסקרן. ו"קר עד העצם" ("Winter's Bone"), הזוכה מסאנדאנס, ו"רסטרפו" (סרט תיעודי על הלוחמה האמריקאית באפגניסטן שזכה בתחרות התיעודית בפסטבל סאנדאנס) יצאו השבוע באמריקה והפכו שם לסרטים הכי מדוברים בקרב צופי סרטי האיכות ובמדורי הקולנוע השונים. גם הם סומנו כמסקרנים לצפייה.ו"שתיקת הארכיונים" של יעל חרסונסקי זכה בפרס התסריט בפסטיבל סילברדוקס בשבת. אני מניח שזכייתו בפרס הקולנוע הישראלי (פרס חג'ג') לסרט התיעודי היא עניין סגור וגמור וידוע מראש, לא? "האשה עם חמישה הפילים" זכה בשבת בפרס הראשי בתחרות הבינלאומית בסילברדוקס (אחד הפסטיבלים הבכירים לקולנוע תיעודי). גם הוא יוקרן בירושלים.

נושאים: בשוטף

10 תגובות ל - “חג'ג' במקום וולג'ין”

 1. עליזה 28 יוני 2010 ב - 10:20 קישור ישיר

  את האדם שכחו

 2. אורון 28 יוני 2010 ב - 15:05 קישור ישיר

  זה באמת מסביר למה הוצגו הסרטים הישראליים באתר הפסטיבל תחת כותרות כמו "התחרות העלילתית/התיעודית", ללא השם וולג'ין.
  אבל לאיזו התייחסות ציפית?
  אני מניח שהתייחסות כלשהי לספונסרים החדשים תהיה בפסטיבל עצמו, אולי משהו שקשור גם לעוזבים וזהו. ובשנה הבאה כבר נשמע איזה שם רשמי.

  הכתבה של אנדרמן, בניק-לינק.

 3. ד 28 יוני 2010 ב - 15:50 קישור ישיר

  מפעל חיים שלם נעלם מורידים את המיים ומחליפים את השם. מעניין שלאיש לא אכפת

 4. יעקב 29 יוני 2010 ב - 0:51 קישור ישיר

  סליחה בית שאן זה פיצ'ר? לא סרט דוקומנטרי?

  =========

  רוה ליעקב: "פיצ'ר" זה רק עניין של אורך, לא של סוגה. כל סרט מעל 70 דקות נקרא "פיצ'ר", לא משנה אם הוא עלילתי, תיעודי או ניסיוני.

 5. אבנר עזרא 29 יוני 2010 ב - 8:15 קישור ישיר

  והבחור של שולי והאח של דריקס הם חתולים?

  =========

  רוה לאבנר: הם לא פיצ'רים, הם סרטים קצרים.

 6. אורי 29 יוני 2010 ב - 9:27 קישור ישיר

  מישהו ראה את חרסונסקי?

 7. שלום ברכה 29 יוני 2010 ב - 16:05 קישור ישיר

  האח של דריקס והבחור של שולי אינם סרטים קצרים. סרט קצר נמדד באופן שונה על פי קטגורים שונים. בכל מקרה, קצרים נחשבים עד 30 דקות מעל 30 דקות נהוג להתייחס ליצירות כפיצ'רט או מה שנהוג לקרוא בישראל "דרמה"
  בפסטיבלים רבים בעולם, ואםילו ב "A פסטיבלס" ישנן קטגוריות לסרטים שאינם פיצ'רים ואינם קצרים. לדוגמא: הפנורמה בפסטיבל ברלין מכיל סרטים מהסוג הזה. בירושלים יש את הפרס ע"ש ענת פרחי

 8. web analytics 8 דצמבר 2010 ב - 4:38 קישור ישיר

  Man the spam comments here will drive me spastic! Fix it!

 9. RealTimePlease 8 דצמבר 2010 ב - 8:10 קישור ישיר

  Dude this spamming here will drive me crazy! Fix it!

 10. Lester Caperon 7 פברואר 2011 ב - 4:04 קישור ישיר

  Thanks for taking the time to share this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you gain knowledge, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.


השאירו תגובה