23 יוני 2007 | 16:11 ~ 17 תגובות | תגובות פייסבוק

עוטפים דגים

ופתאום ישי קיצ'לס חותם את מדורו השבועי ב"העיר" במילים: "זה המדור האחרון שלי. היה כיף". רגע, מה האחרון? קיצ'לס, כך דווח ב"ולווט אנדרגראונד" לפני כמה שבועות, עובר לגור לתקופה בחו"ל (באמסטרדם, לשם הוא עובר בעקבות בת זוגו) אבל ימשיך לכתוב את מדורו. ופתאום "מדורי האחרון"? אני שומע ב"העיר" שגם העורכים לא ממש ידעו שזה הולך לקרות ופחות או יותר קיבלו את הבשורה כשהגיע הטקסט של המדור. איתמר בן כנען החליף את קיצ'לס בעריכת מדור התרבות, כרגע לא ידוע מי יחליף את קיצ'לס בכתיבת ביקורת הקולנוע בעיתון. קיצ'לס עוזב את "העיר" קצת פחות משלוש שנים אחרי שהגיע לעיתון להחליף אותי כמבקר הקולנוע שם. אלה היו שלוש שנים לא סימפטיות במיוחד בתולדות "העיר". בקיץ 2004 החליף איתן מרקוביץ' את אמנון רבי. תוך חודשים בודדים נטשו את העיתון כל אנשי רבי (ואני בתוכם) ומרקוביץ' הביא את אנשין מ"כל העיר" הירושלמי (ובהם קיצ'לס). אך בתוך שמונה חודשים התפטר מרקוביץ' והוחלף על ידי יוסי קליין. קליין הובא כדי לבצע מהפכה: להפוך את "העיר" לחינמון המתרכז בתכנים קצרים וצרכניים ברובם. ביקורת הקולנוע, כמו רוב מדורי התרבות האחרים, הוגלו ל"עכבר העיר". ואז הגיע אורי שאלתיאל, החזיר את הקולנוע לעיתון, הושיב את קיצ'לס על כסא עורך התרבות, והעיתון חזר להימכר בעבור חמישה שקלים. רוח "העיר" הישנה התחילה שוב לנשוב בקטנה בין דפיו. אבל חילופי גברא תכופים במערכת העידו שכנראה לא הכל יציב שם. זה בוודאי סמלי שחוץ מפרידתו של מבקר הקולנוע של העיתון השבוע מתפרסמת שם גם ביקורת מסעדות די קטלנית על "אורנה ואלה", שנחשבה עד עכשיו למעין מסעדת הבית של "העיר". במושגי שינקין, זה כמעט רצח-אם. להיכנס לאורנה ואלה ולחסל ביריות את מעוז התמיכה האחרון של "העיר" בתל אביב. ניסיתי להבין מקיצ'לס מה קרה אבל לא זכיתי לתשובה. כל מה שהוא אמר לי היה שהוא בארץ עד סוף יולי, יכתוב בסוף השבוע הקרוב את הפריוויו לפסטיבל ירושלים, ושהוא מקווה להמשיך לכתוב מדי פעם כתבות קולנוע לעיתון, אבל לא ביקורות. עיתון אחר? אולי, קודם מנוחה מכתיבה. בלוג? יכול להיות.

========

ביום חמישי דיווחתי כאן שהשבוע עקף "שודדי הקריביים 3" את "ספיידרמן 3" במכירות הכרטיסים בארץ. בשישי כתבה ניקי פינק שמתחיל להסתמן שבסיכום נתוני הקופה הכלל-עולמיים יש סיכוי שהשודדים אכן ינצחו את ספיידרמן. "שודדי הקריביים" עומדים כרגע על 840 מיליון דולר ו"ספיידרמן" על 875 מיליון דולר, אבל השודדים עוד מוכרים כרטיסים בעולם ולכן כנראה יעקפו את העכביש. בקופות האמריקאיות נראה ש"ספיידרמן" (330 מיליון) יישאר המוביל על "שודדי הקריביים" (275 מיליון).

==========

"ניו יורק מגזין" מדווח: מורגן פרימן יגלם את נלסון מנדלה בסרט קולנוע שצילומיו יתחילו בקרוב. הכינו את פרס האוסקר של 2009. "אם פורסט וויטאקר יכול לזכות באוסקר על גילום מנהיג אפריקאי מנוול, מורגן פרימן עוד עשוי לזכות בפרס נובל על התפקיד הזה".

==========

זה הכי קרוב שאני אגיע להקרנת העתונאים של "מת לחיות 4": 8 הדקות הראשונות של הסרט מוצגות ביאהו. נו, שמונה דקות מפתות למדי: אלפי קליעים, קפיצות מגגות, מכוניות דוהרות. יאמי. מה שכן, 8 הדקות האלה מיד מעוררות געגוע לג'ון מקטירנן, אחד מגדולי במאי האקשן של הדור האחרון, והאיש מאחורי "מת לחיות" 1 ו-3. הוא היה מביים את קטעי הפעולה האלה באופן יותר ממוקד, ברור ופחות היסטרי. ובכל זאת, נראה לי ש"מת לחיות 4" הולך להיות סרט שאחבב מאוד.

==========

ובהמשך לציפייה לקראת השקת הדי.וי.די האולטימטיבי של "בלייד ראנר": צפו להכרזה דרמטית של אולפני וורנר בכנס קומיק-קון בעוד חודש, שם כנראה יוכרז רשמית מה יכיל המארז המחומש, והאם הסרט – בגרסתו האולטרה-משופצת – גם יופץ מחדש בבתי הקולנוע לפני הפצת המארז.

===========

לאינטרפול יש שיר חדש. מה שמזכיר לי: "קונטרול" של אנטון קורביין, על ג'וי דיוויז'ן, יוקרן בפסטיבל הקולנוע בירושלים פעמיים – ביום רביעי, 11.7, ב-22:00 באולם רבקה קראון, ובשישי 13.7 ב-16:00 בסינמטק 1.

ועוד בשורות מתוכניית הפסטיבל: "פפריקה" של סטושי קון יוקרן עם תרגום לעברית. האם זה אומר שמתוכננת לו הפצה אחרי הפסטיבל? והפסטיבל מכיל גם רטרוספקטיבה מסרטי האוונגרד של קנת אנגר, כולל הסרט התיעודי עליו. נשמע כמו אירוע חובה.

===========

והנה תמונה ראשונה של הריסון פורד בתפקיד, מהסט של "אינדיאנה ג'ונס 4" שצילומיו התחילו השבוע. קרדיט צילום: סטיבן ספילברג.

============

רוצים לכתוב ביקורות קולנוע? עין הדג זקוק לכם.

נושאים: כללי

17 תגובות ל - “עוטפים דגים”

 1. VAN ERIK 23 יוני 2007 ב - 17:41 קישור ישיר

  הגיע הזמן להעלות את השאלה, למה כולם חושבים שמת לחיות 2 כל כך גרוע? יש שם אקשן מצויין לפחות כמו הראשון ובטוח שה3 הכי פחות טוב.

 2. עדן 23 יוני 2007 ב - 18:25 קישור ישיר

  אני מסכים שמת לחיות השלישי היה הכי פחות טוב ושהשני היה לא רע בכלל אבל הראשון עדיין כמה רמות מעל שניהם.

 3. יוני 23 יוני 2007 ב - 18:39 קישור ישיר

  הריסון פורד נראה זקן בתמונה הזאת, טוב הוא באמת זקן.

 4. james newton howard 23 יוני 2007 ב - 19:10 קישור ישיר

  לדעתי מת לחיות 2 הוא הטוב בסדרה. כן, שמעתם נכון. יותר מהראשון. ורני הרלין במאי מצויין, שבדומה למקטירנן לא ביים סרט ממש טוב כבר למעלה מעשור. "מת לחיות 4" ו"אינדי 4" מעלים שניהם חששות כבדים אצלי. לא בגלל הגיל של ברוס וויליס או הריסון פורד (טוב, אולי קצת), אלא בגלל שהמותגים שהם מתעסקים איתם מסוכנים מדי. מדובר בשתיים מהטרילוגיות המושלמות שנוצרו אי פעם, וזה נראה כמעט בלתי אפשרי לשמור על אותה רמה בסרט נוסף.

 5. סטיבי 23 יוני 2007 ב - 19:21 קישור ישיר

  יש איזה יפני שכתב כבר ביקורת על המתלחיות4.

 6. רז 23 יוני 2007 ב - 19:33 קישור ישיר

  "פפריקה" תוכנן הפצה ב-DVD בחודש הקרוב (כך על פי האתר של פורום-פילם), אז אני מניח שהכתוביות לעברית נועדו עבורו. כמובן, אשמח לגלות שמתוכננת גם הפצה שלו בבתי הקונוע בארץ, אבל זה נראה לי קצת לא סביר.

 7. איזה פוסט כיפי וחביב, אני מוכרח לרסס כמה תגובות:
  1. יאיר, אל תשחק אותה מעורר רחמים – אני עוד אזמין אותך לבוא איתי להקרנה של "מת לחיות 4.0", ואז לא תוכל לקטר 🙂
  2. אם כבר מדרגים את הטרילוגיה של מקליין, הנה דעתי הלא-מנומקת: אחד היה מעולה, שתיים היה פחות טוב אך טוב באופן כללי, ושלוש היה הכי טוב בסדרה ואירוע מכונן ומעצב בתולדותיי. כן, עד כדי כך.
  3. ומה ש-JNH אמר על שני מספרי 4 ההם.
  4. בקשר למירוץ למיליארד של ספיידי והקאריביים, אני מוכן לחכות מעט עם ה"אמרתי לכם" שלי…
  5. באופן אישי, אני מאוד מחבב את הטעם והכתיבה של קיצ'לס. ואף היה לי הכבוד להיות הפוחז שמופיע כמעט לידו בביקורת קולנוע של "עכבר און-ליין". (בלינק שלי, כתבה מעולה שלו על פרוייקט גריינדהאוס).
  6. לאינטרפול יש שיר חדש! ואמרו אמן.
  7. (אמן)

 8. ערן 23 יוני 2007 ב - 20:34 קישור ישיר

  Die Hard הוא הסרט האהוב עלי בכל הזמנים, מבין אלפים שראיתי. השני הוא סרט אקשן סוחף ומבדר אבל יש בו כמה קטעים משוללי הגיון. בשלישי, כמו שאני זוכר שיאיר כתב בביקורתו, החצי הראשון הוא מופת ממדרגה ראשונה. ואז, ממתי שמקליין מפענח את מזימתם האמיתית של הטרוריסטים, הוא מאבד כיוון לחלוטין. והרביעי? נו, לא אהבתי את Underworld 1+2 של לן וויסמן והוא בסכנה להכנס ל-Shit List שלי אם יחרבש את הפרנצ'ייז. סוף שבוע הבא אדע.

 9. דן 23 יוני 2007 ב - 22:09 קישור ישיר

  הכתוביות בעברית כבר מזמן לא אומרות שהסרט יזכה להפצה. ברוב הפסטיבלים, כידוע, החלו לשים כתוביות ממושחבות, שמוקרנות בתחתית המסך. לא תמיד זה נראה טוב, אבל זה משתפר ובפסטיבל חיפה האחרון כמעט ולא הפריע. דווק בפסטיבל הקולנוע הגדול ביותר כמעט ונמנעו מלהשתמש בשיטה הזאת. וחבל.

  רוה לדן: ככל הידוע לי (אלא אם זה השתנה בשבועות האחרונים), סינמטק ירושלים לא קנה את מערכת התרגום הזאת, שמקרינה כתוביות על המסך ממקור חיצוני בלי הצורך להטביע אותן על הצלולואיד עצמו, כך שכשסרט מופיע עם הצירוף "כתוביות בעברית" בתוכניה אני מניח שהעותק עצמו מתורגם. מה שאומר שהסרט מיועד להפצה או היה מיועד להפצה אך לבסוף נגנז.

 10. ג'ף קוסטלו 24 יוני 2007 ב - 13:40 קישור ישיר

  אוף טופיק: סקורסזה ודה נירו מתאחדים!

 11. סטיבי (לא בבית) 24 יוני 2007 ב - 18:09 קישור ישיר

  מילא זה…
  יש לא רק את 3 הסרטים המוזיקליים שדיברנו בהם ואת wristcutters, יש גם אסופה של נורמן מקלרן הגאון, וגם את manufactured landscapes שאני מקשקשת עליו באוזני רבים וטובים מרגע שהוא יצא ב-DVD ואף אחד לא מבין על מי אני מדברת (אני מניחה שאדוארד ברטינסקי לא בדיוק ידוע :-)).

 12. ליאור 24 יוני 2007 ב - 18:43 קישור ישיר

  "מת לחיות" נבחר השבוע ע"י "אנטרטיינמנט וויקלי" לסרט האקשן הטוב בכל הזמנים.
  "מת לחיות 2" הוא סיקוול משובח מאין כמותו, והאחרון בסדרה ששמר על הנוסחה המנצחת.
  "מת לחיות 3" פחות ממוקד מהשאר והסרט החלש בטרילוגיה, למרות שבפני עצמו הוא לא רע בכלל.
  ולתת את "מת לחיות" ללן וייזמן זה כמו לתת את אינדיאנה ג'ונס לאווה בול. הקטע ביאהו מציג אקשן היסטרי, רועש ומבולגן, ומעורר געגוע לסטייל של מקטירנן ואפילו לברוטליות המסוגננת של הרלין. הסדרה הזאת היתה צריכה להישאר טרילוגיה.

 13. ליאור 24 יוני 2007 ב - 18:48 קישור ישיר

  לגבי אינדיאנה ג'ונס אני די קרוע. מצד אחד, אני מסכים עם מר הווארד. יש משהו מאגי בספרה שלוש, ובדומה למת לחיות, אינדיאנה ג'ונס היא סדרה כמעט מושלמת. אבל בניגוד למת לחיות, את אינדיאנה ג'ונס הבא מביים ספילברג עצמו, ויש משהו מרגש בלראות את הריסון פורד לבוש שוב בבגדים האלה. אבל כן, בגלל שעברו כל כך הרבה שנים, יש תחושה שזה לא יהיה כמו פעם, ולא משנה מה.

 14. רני 25 יוני 2007 ב - 14:18 קישור ישיר

  נדמה לי שקראתי איפשהו שוורנר יפיצו את הגרסה האולטרא משופצת של "בלייד ראנר" בהפצה מוגבלת במספר בתי קולנוע בארה"ב במהלך ספטמבר – אוקטובר. ספק רב אם נראה את זה גם בארץ.

 15. Megan 22 יולי 2010 ב - 0:29 קישור ישיר

  Thanks so much for posting this awesome content! Looking forward to seeintg more!

 16. david deangelo 26 אוקטובר 2010 ב - 0:36 קישור ישיר

  Thank you very much for posting a lot of this awesome content! Looking forward to checking out more posts!


השאירו תגובה