23 מרץ 2011 | 20:34 ~ 3 תגובות | תגובות פייסבוק

השתקפות בעין מוזהבת

כמה וכמה דברים שקרו ב-48 השעות האחרונות:


אליזבת טיילור הלכה לעולמה בגיל 79. תראו אותה כאן, בגיל 24, מול מונטגומרי קליפט. מדהים המונטגומרי קליפט הזה. יש שחקנים שמוות מוקדם הופך אותם לאייקון, ויש כאלה שמוות מוקדם קצת משכיח אותם. קליפט היה מהסוג השני. בכל פעם שאני נתקל בו, אני מתפעל איזה שחקן אדיר הוא היה. אבל הסרטון הנ"ל הוא לזכר ליז טיילור.


=============


חמישה סרטים ישראליים יוקרנו בפסטיבל הוט-דוקס בקנדה, אחד הפסטיבלים הכי חשובים לקולנוע תיעודי: "הגבעות" של יגאל הכט (על נוער הגבעות); "רחוקים", של רוצי שץ ועדי ברש (על משת"פים פלסטינים שחיים בתל אביב); "הדולפין" של דני מנקין ויונתן ניר (על דולפין ונער); "מליסה mom ואני" של לימור פנחסוב ויעל שחר; ו"סוסיא" של דני רוזנברג ויואב גרוס. ארבעה מהחמישה בוימו בצמד. טרנד? פסטיבל הוט-דוקס יפתח ב-28 באפריל.


=============


פסטיבל דוק אביב יפתח ב-12 במאי, וזו תהיה השנה הראשונה של הפסטיבל בניהולו האמנותי של סיני אבט, לשעבר מנהל ערוץ 8. אבט החליף את אילנה צור, שהיתה מייסדת הפסטיבל ומנהלתו האמנותית עד פרישתה בשנה שעברה. 12 סרטים יתחרו בתחרות הישראלית, אחד מהם הוא "רחוקים" שיוקרן לפני כן גם בהוט-דוקס. הנה הרשימה.================"הערת שוליים", סרטו הרביעי של יוסף סידר, בו מגלמים ליאור אשכנזי ושלמה בראבא אב ובן שהם גם חוקרי תלמוד מתחרים, ייצא לקולנוע ב-2 ביוני. יש לו פוסטר. הנה הוא:
ויש גם גרסה הפוכה שבה ליאור אשכנזי כלפי מעלה.אבל רגע, 2 ביוני? אני מבין שמשה אדרי, מפיץ הסרט, מאמין בשיטתו ולא זע ממנה. הוא מוציא סרט ישראלי מדובר בקיץ, והוא הופך ללהיט. לפני שנה זה היה "פעם הייתי" שהביא כמעט 300,000 צופים. אבל 2 ביוני אומר שני דברים: שהסרט לא יתחרה בפסטיבל ירושלים. אבל חשוב יותר: שהוא לא יזכה בפרס אופיר. אלא אם יתרחש תקדים מפתיע, עוד לא קרה שסרט שיצא בקיץ זכה בפרס אופיר בקטגוריית הסרט הטוב. זה מין באג כזה קבוע של מצביעי האקדמיה בארץ שרוצים להעניק את הפרס רק לסרט שעוד לא הופץ, ולא כזה שכבר הופץ (הסתייגות קלה: "אביבה אהובתי", שיצא בקיץ, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר, אבל בתיקו עם "אדמה משוגעת" שיצא בסתיו).עוד "רגע רגע" אחד: רגע רגע, הימור פרוע. אם כבר נעלו תאריך ל-2 ביוני והוציאו ידיעה על כך – והרי בארץ תאריכי יציאת סרטים הם דבר נזיל, טנטטיבי ופתאומי, ובייחוד אצל יונייטד קינג – ואם פסטיבל קאן ננעל עשרה ימים לפני כן, ב-22 במאי. האם זה אומר שמפיקי הסרט כבר קיבלו תשובה לגבי השתתפותם בפסטיבל והם משריינים את התאריך כדי לנצל את המומנטום והבאז של ההקרנה בפסטיבל ליציאה המסחרית? או שזו ספקולציה בעלמא והתאריכים הם סתם צירוף מקרים?


=============


כתבי "אינדי-ווייר" מפרטים 40 סרטים של בכירי הבמאים העולמיים שסרטיהם אמורים להיות מוכנים בכל רגע ושהם מפנטזים שהם יהיו חלק מהליין-אפ של פסטיבל קאן. תיירי פרמו, מנהל פסטיבל קאן, יכריז על הסרטים המשתתפים בפסטיבל רק ב-14 באפריל, מה שנותן לנו שלושה שבועות של ספקולציות. אבל ממול, כתבי "סקרין דיילי" עושים עבודת גישוש מעמיקה יותר לגבי אילו סרטים באמת יהיו מוכנים עד מאי, והם, למשל, גורסים שהסרטים חדשים של פדרו אלמודובר, דיוויד קרוננברג ושל וונג קאר-וויי, כלל לא יהיו מוכנים וככל הנראה רבים יותר הסיכויים למצוא אותם בפסטיבל ונציה. זה עדיין משאיר אותנו עם ליין-אפ פוטנציאלי אדיר למדי שעשוי להכיל סרטים חדשים של טרנס מאליק, גאס ואן-סאנט, סטיבן סודרברג, האחים דארדן, נורי בילגה ג'יילון, לארס פון טרייר, פאולו סורנטינו (יש!), אלכסנדר פיין, לין רמזי, כריסטוף אונורה, ברונו דימון, מרג'ן סטראפי, הירוקאזו קורה-אדה ופן-אק ראטאנארואנג. גם אנשי "סקרין" וגם אנשי "אינדי-ווייר" מצפים למצוא את "ההתחלפות" של ערן קולירין בקאן השנה.

3 תגובות ל - “השתקפות בעין מוזהבת”

 1. סטיבי 23 מרץ 2011 ב - 21:22 קישור ישיר

  וגם:
  http://www.tv5.org/TV5Site/cinema/afp_article.php?rub=cinema&idArticle=110323173700.btzctcp2.xml

 2. mook 23 מרץ 2011 ב - 21:43 קישור ישיר

  "אלא אם יתרחש תקדים מפתיע, עוד לא קרה שסרט שיצא בקיץ זכה בפרס אופיר בקטגוריית הסרט הטוב" – 'ולס עם בשיר' (יוני 2008). לוחמי צדק (בעיני עצמם) שנלחמים בטחנות רוח (נגיד) כמו האקדמיה הישראלית אף פעם לא נותנים לעובדות לבלבל אותם עם האמת שלהם. דרושה החלפת תקליט.

  והפוסטר של 'הערת שוליים' די מרענן בנוף הפוסטרים המקומי המשמים לרוב.

  ==================

  רוה למוק: תיקון ראוי. תודה. ובכל זאת, חייבים להודות ששני סרטים שיצאו בקיץ מתוך 22 הסרטים שזכו בפרס הסרט הטוב באקדמיה הישראלית זו סטטיסטיקה די מפלילה.

 3. אורי 24 מרץ 2011 ב - 19:36 קישור ישיר

  אולי הפעם סידר יפיל אותי. בכל זאת – בראבא. אבל אחרי האכזבה מבופור, אני יודע..


השאירו תגובה