06 נובמבר 2007 | 15:44 ~ 13 תגובות | תגובות פייסבוק

יצאו לרחובות

שביתת התסריטאים, היום השני

דיווח מעניין מוויינט אתמול על שביתת התסריטאים, כולל עדויות מהשטח מאת שרי גבעתי והמפיקה לטי גרובמן ("משוגעים מאהבה"). שמישהו ישיג שיחה עם אלונה טל, ככל הידוע לי הישראלית היחידה שעובדת עכשיו בסדרה שבועית שרצה ומצטלמת ברגע זה. אבל רק רגע: מה זה הדבר הזה שגרובמן אומרת?

"באותה מידה אל תשכחי שיש אלפים ואלפים של כותבים שהם לא שותפים באיגודים", היא אומרת, "ואני בטוחה שכמה מהם מאוד מוכשרים, אז הם בטח יקבלו עכשיו את ההזדמנויות של החיים שלהם".

מעניין. אז גרובמן חושבת שהשביתה תיטיב עם שוברי שביתה, שזה הצ'אנס הגדול שלהם. תפיסת עולם סוציאלית מרתקת. שמישהו יזמין לה בנטפליקס את "Matewan" של ג'ון סיילס.

=========

ככל שאני מחפש, אני לא מוצא דיווחים יותר מוצלחים מחזית השביתה מאשר אלה אצל ניקי פינק.

wga strike new york
ככה זה נראה: שביתת התסריטאים, ניו יורק, אתמול (via Nikki Finke)

אני יכול פשוט לשים אליה לינק ולתת לכם לקרוא לבד, אבל אז ארגיש בודד ומיותר. אז הנה כמה מהכותרות שלה מהיממה האחרונה:

* האנשים שנמצאים בדילמה הכי גדולה לגבי השביתה הם ה-Show-Runners (תפקיד שהלוואי והיה אותו בטלוויזיה הישראלית, ושהדבר היחיד שקרוב לו בטייטל המקומי הוא "עורך"). השואו-ראנר הוא תסריטאי שהגיע לדרגה בכירה – לרוב גם האיש שיצר את הסדרה – שעליו מוטלת העבודה לרכז את כל התסריטים, למנות את הבמאים ולפקח על הכתיבה, הבימוי, העריכה וההפקה של כל הסדרה. הוא האיש (או האשה) שאחראים על הגרסה הסופית שמוגשת לרשת. הוא הבוס הראשי של הסדרה. שואו-ראנר הוא מישהו שהתחיל כתסריטאי אבל עכשיו הקרדיט שלו הוא "מפיק אחראי". לפעמים הוא יכול להיות גם תסריטאי, גם המפיק האחראי וגם במאי של פרקים. לזה מתכוונת פינק כשהיא כותבת hyphenates, אלה שהם גם-וגם-וגם. האם נאמנותם לתסריטאים, לבמאים, למפיקים או לרשתות? פינק דיווחה אתמול בתחילת היום ששונדה ריימס, שכותבת הראשית (והמפיקה האחראית) של "האנטומיה של גריי" ו"Private Practice" ממשיכה לעבוד כאילו כלום. הדיווח הזה הוכחש בהמשך היום, אבל הוא מעיד על הלא פשוט של נושאי התפקידים האלה. לכן, המכתב הזה, מאז שון ריאן, התסריטאי-מפיק-יוצר של "המגן" כה חיוני לשביתה: הוא כותב בו באריכות למה, למרות ש"המגן" הוא הבייבי שלו, הוא מעדיף כעת לתמוך באיגוד ולא בסדרה. ולמה הוא לא יגיע לצילומי פרק סוף העונה. ולמה הוא לא יהיה בצילומי הפיילוט של סדרה חדשה שהוא המפיק האחראי שלה. המכתב הזה הוא אחד מהפגנות התמיכה הקריטיות שקיבלו התסריטאים, שעדיין תוהים האם השביתה שלהם תצליח לשבש את החיים בהוליווד. ובכן, כנראה שכן.

* ג'יי לנו, קונן אובריאן, דיוויד לטרמן וג'ימי קימל נותרו ללא כותבים והתוכניות בוטלו. אמש שודרו שידורים חוזרים. זה אולי לא משנה עד כדי כך לרשתות, הרייטינג של התוכניות האלה לא מרקיע שחקים, אבל למחלקות השיווק באולפנים הגדולים לא יהיה איך לקדם את הסרטים החדשים שעולים בסוף השבוע בלי תוכניות האירוח.

* אתמול בבוקר דווח באתר "פורטפוליו" שג'ון סטיוארט ישלם דרך חברת ההפקה שלו משכורת מלאה לכל צוות התוכנית שלו, כולל הכותבים, גם בזמן השביתה. וגם לצוות של "קולבר ריפור". אלא שאמש יחצנו של סטיוארט הכחיש את הידיעה הזאת. משונה. סטיוארט, על פי הדיווח, מקווה שהשביתה תיגמר תוך שבועיים, שכן אם לא הוא ינסה להחזיר את ה"דיילי שואו" לאוויר בגרסה אחרת, נטולת כותבים – כנראה עשירה באורחים – כדי לא להחמיץ את מה שקורה בתחום הפוליטי רגע לפני הפריימריז.

* נצפו אתמול מפגינים ברחובות הוליווד: ג'וליה לואי-דרייפוס, שהצטרפה לבעלה בראד הול, התסריטאי והמפיק של הסדרה שלה, "כריסטין החדשה"; פול האגיס הפגין מחוץ לשערי אולפני סוני, האולפן שמשלם לו כמעט חמישה מיליון דולר על התסריט לג'יימס בונד החדש; ג'אד אפאטו (כשתסריטאים צעירים שהפגינו לידו הציעו לו רעיונות לתסריטים); דיאן אינגליש ("מרפי בראון"), ג'יימס ל' ברוקס ("הסימפסונים"), קאלי חורי (אוסקר על "תלמה ולואיז"); ונסה וויליאמס הלכה להביא למפגינים קפה ומאפה מסטארבאקס; אלן דג'נרס לא הגיעה לצילומי תוכנית האירוח שלה, מתוך סולידריות עם כותביה השובתים; סטיב קארל וריין ווילסון לא הגיעו ליום צילומים של "המשרד" מהזדהות עם התסריטאים (ווילסון וקארל בעצמם חברי איגוד התסריטאים);

* נצפו מפגינים בניו יורק: טום פונטנה, ג'ון פטריק שנלי, וכל הכותבים של "סאטרדיי נייט לייב", קונן אובריאן, לטרמן ו"מונק". וטינה פיי.

wga strike tina fey

* אחד התסריטאים השובתים נדרס אתמול על ידי נהג שהתעצבן מהתקהלות התסריטאים שחסמה את הכביש. בשלב זה אני עדיין לא יודע מי זה ומה מצבו. אעדכן.

ויש עוד ועוד ועוד. אמשיך לעדכן.

נושאים: The Daily Show

13 תגובות ל - “יצאו לרחובות”

 1. איתן 6 נובמבר 2007 ב - 16:02 קישור ישיר

  כשאתה כותב "Show runners" אתה מתכוון לאנשים ששמם מופיע תחת הכותרת "Created by" ? אנשים דוגמת דיויד אי. קלי ("אלי מקביל", "הפרקליטים", "בוסטון ליגל"), דיק וולף ("חוק וסדר" על כל שיבוטיה), דיויד צ'ייס ("הסופרנוס") ודארן סטאר ("סקס והעיר הגדולה") ?

  רוה לאיתן: לא. למרות שעל פי רוב יוצר הסדרה יהיה השואו-ראנר שלה בעונותיה הראשונות, זה לא מחויב. השואו-ראנר יקבל את הקרדיט הראשון ברולר הסיום תחת הטייטל Executive Producer.

 2. james newton howard 6 נובמבר 2007 ב - 17:54 קישור ישיר

  יש פה כמה תסריטאים שלולא השביתה לא הייתי יודע בכלל שהם עדיין חיים. ממה בדיוק ג'ון פטריק שנלי שובת? עד כמה שידוע לי הדבר האחרון שהוא כתב היה "קונגו".

 3. דולי 6 נובמבר 2007 ב - 18:49 קישור ישיר

  "אחד התסריטאים השובטים", צ"ל "אחד התסריטאים השובתים".

  וסליחה שרק על זה אני מגיבה. אני קוראת את כל הפוסטים (חוץ מאלו של הדיילי שואו, אני בעבודה ואין לי ווליום) והם מרתקים בעיני. הפוסטים על השביתה הם אחד הדברים הכי מעניינים שקראתי בשבוע האחרון, פשוט אין לי שום דבר אינטליגנטי להוסיף לדיון.

 4. א"ש 6 נובמבר 2007 ב - 18:57 קישור ישיר

  ג'יי לנו נצפה בחדשות מחלק דונאטס לשובתים

 5. יוני 6 נובמבר 2007 ב - 19:00 קישור ישיר

  הביקורת שלך לא מקום –
  "מעניין. אז גרובמן חושבת שהשביתה תיטיב עם שוברי שביתה, שזה הצ’אנס הגדול שלהם. תפיסת עולם סוציאלית מרתקת".

  מה קשור תפיסת עולם? היא לא אמרה מה היא חושבת שצריך להיות, אלא תיארה את המציאות כמו שהיא.

  אם אני מספר לך שיש הפרטה של בז"ן וזו הזדמנות מצויינת לכל מיני עשירים להתעשר זה לא אומר שאני בעד זה – זה פשוט אומר שאני יודע לנתח את המצב כמו שהוא.
  אתה מעדיף שהיא תשקר או שתגיד דברים שלא מחוברים למציאות?

 6. עדן 6 נובמבר 2007 ב - 19:01 קישור ישיר

  מעניין ששם אף אחד לא קורא לשובתים קומוניסטים או צועק להם שהם בטלנים ושילכו לעבוד. רק בארץ כל שביתה ישר נחשבת לחילול קודש הקפיטליזם ומי ששובת הוא בהכרח קומוניסט עצלן שלא אכפת לו מכל האנשים שנפגעים מהשביתה.

 7. הממ 7 נובמבר 2007 ב - 0:53 קישור ישיר

  יוני, ההבדל הוא הטון בו נאמרו הדברים. זה לא היה טון אובייקטיבי, היא בחרה להזכיר משהו שבכלל לא ברור, ולהציג אותו בהתלהבות. שימוש בביטויים כמו "אל תשכח", "אלפים ואלפים", "ההזדמנות של החיים שלהם" לא מעידים על אובייקטיביות.
  אבל נו, קריאת סאבטקסט והבנת הנקרא אי אפשר ללמד.

 8. יוני 7 נובמבר 2007 ב - 6:57 קישור ישיר

  הממ, כנראה שגם התנשאות ויהירות אי אפשר ללמד.

 9. סטיבי 7 נובמבר 2007 ב - 9:33 קישור ישיר

  עופטופיק:

 10. דרורית 7 נובמבר 2007 ב - 11:10 קישור ישיר

  אפרופו שחקנים/יות ישראלים בעמריקא, הנה ריימונד אמסלם, במיני סדרה של HBO שאגב נראה שתהיה עמוסה בשחקנים ישראלים.

 11. אורון 7 נובמבר 2007 ב - 11:28 קישור ישיר

  JNH – זה חלק מהפואנטה של השביתה. אותו שנלי מבקש שכאשר אתה שוכר/רוכש את הד.ו.ד של "קונגו" (לא יודע למה שתעשה את זה, נגיד ש) הוא יקבל יותר תמלוגים מאלה שזורמים אליו עכשיו. ככה שהוא בעצם מפגין כדי לא להצטרך לעבוד יותר 🙂


  רוה לאורון ולג'יימס: אתם עושים ברדק נוראי. סליחה אם אני לוקח את השביתה הזאת קצת ברצינות תהומית (לתוצאותיה, אני בטוח, יהיו גם השלכות מקומיות). ג'ון פטריק שנלי הוא בדיוק האיש שאתם רוצים שיהיה בהפגנה שלכם. הוא לא צריך את השביתה ואת החוזה ואת התמלוגים. הוא את שלו עשה. יש לו כבר מספיק כסף כדי לממן לימודים בהרווארד גם לנכדים של הנכדים שלו. יש לו אוסקר מ-1987 ויש לו פוליצר מ-2005 ומועמדות לאמי מ-2002. הוא שם ברחוב עם השלטים כדי להפגין סולידריות עם התסריטאים הזוטרים יותר, שהולכים כל בוקר לעבודה במשרד ההפקה של תוכנית טלוויזיה, מקבלים על זה שכר נאה, אבל הם יודעים שבכל פעם שהרשת תעשה בוכטה על פרק שהם כתבו הם לא יראו מזה אגורה. "מוכת ירח" של ג'ון פטריק שנלי יהיה משודר לנצח. בטלוויזיה, ואז באינטרנט, ואז באיי-פון או כל אמצעי צפייה עתידני. בכל שידור כזה, האולפן והרשת מכניסים מאות אלפי דולרים, אבל התסריטאים/במאים/שחקנים לא מקבלים כלום (מהאינטרנט).

 12. נונין 7 נובמבר 2007 ב - 16:04 קישור ישיר

  הי, מה קרה לאתר? עלה פוסט – ואף הופיע ברסס – ואז נעלם. הכל בסדר?

  רוה לנונין: יש בלאגן. מקווה שתיכף יסתדר. הפוסט שנעלם חזר בינתיים. שאר האתר עוד לא. אנא, סבלנות.

 13. Nora 17 ינואר 2011 ב - 22:41 קישור ישיר

  Just wanted to say your blog is almost amazing. I always like to read something new about this because I have the similar blog in my Country on this subject so this help´s me a lot. I did a search on the subject and found a good number of blogs but nothing like this.Thanks for writing so much in your blog.. Greets, Nora


השאירו תגובה