06 דצמבר 2011 | 12:33 ~ 5 תגובות | תגובות פייסבוק

משהו קורה במוזיאון תל אביב

נראה שעם ההשקה המחודשת של מוזיאון תל אביב מישהו ביונייטד קינג החליט להזרים דם חדש לקולנוע במוזיאון. חוברת פרסומית המציגה את מלאי הסרטים שיוצגו במוזיאון בחצי השנה הראשונה של 2012 יצאה השבוע לאור ומחולקת במוזיאון.

 

התחושה היא שיש כאן ניסיון למתג את הקולנוע במוזיאון מחדש, ולהפוך אותו למתחרה של ממש לקולנוע לב, תכף תראו את הרפרטואר שהם מתעתדים להציג בו, שנראה רפרטואר "לב"י לחלוטין.

 

הבשורה הראשונה: בקרוב גם האולם במוזיאון תל אביב יעבור להקרנה דיגיטלית.

 

התהייה הראשונה: האם יהיו אולמות קולנוע נוספים בתוך הבניין החדש של המוזיאון? מסתובבת שמועה שכן, אני מנסה לברר אותה.

 

עדכון: ובכן, כן. מיונייטד קינג מעדכנים שבחודשים הקרובים ייפתח אולם הקרנה נוסף במבנה החדש, אחרי שהוא יותאם להקרנת קולנוע ויותקן בו ציוד הקרנה מתאים.

 

אלה הסרטים שיונייטד קינג יציגו באולם במוזיאון בחצי השנה הקרובה:

 

– "אלוהי הקטל", רומן פולנסקי (עולה כבר השבוע)

– "שיטה מסוכנת", דיוויד קרוננברג

– "הילד עם האופניים", האחים דארדן (זוכה פרס חבר השופטים בקאן)

– "טרה פרמה", עמנואל קריאלזי (זוכה פרס חבר השופטים בוונציה)

– "אנקת גבהים", אנדראה ארנולד

– "ילנה", אנדריי זוויאגינצב (פרס ב"מבט מסוים", פסטיבל קאן)

– "קוריולאנוס", רייף פיינס

– "חיים טובים יותר", סדריק קאן (לא לבלבל עם סרט בשם זה שביים כריס ווייץ האמריקאי, ושככל הנראה נגנז בארץ).

 

תהייה שנייה: שימו לב שבאולם שמפעילה יונייטד קינג מיועדים להיות מוקרנים רק סרטים של יונייטד קינג, כמו שהיה לפני כעשור כשבעל בית הקולנוע הציג באולמותיו רק את סרטי חברת ההפצה שבבעלותו, מצב שחשבתי שכבר חלף מהעולם שלנו.

 

================

 

אני מחבב מאוד את הבניין החדש והווירטואוזי של מוזיאון תל אביב, ואם אתם מגיעים אליו בתקופה הקרובה שימו לב לסרט קצר שמוצג בו. במסגרת תערוכה המציגה את המיטב מאוספי האמנות הישראלית של המוזיאון מוצג סרט ניסיוני בן 11 דקות בשם "Invert" שביים בן הגרי. הסרט מוקרן במוזיאון בעותק פילם, ממצלמת 35 מ"מ שהושאלה למוזיאון על ידי האחים אדרי, ועם מנגנון שמציג את הסרט בלופ אינסופי.

 

הגרי – שגם מופיע בסרט – מציג שגרה של איש מזריחה ועד שקיעה בביתו הקט, אלא שכל הסרט מוצג בנגאטיב. כשיש אור בחוץ, החלון שחור. כשנהיה חשוך, החלון לבן. אלא שהגרי הלך וצבע את פניו ואת חפצי הבית בצבעים הפוכים, כך שכשהסרט מוצג בנגאטיב, חלק מהדברים נראים בצבעם ה"אמיתי", וכך הסרט הופך לתעתוע צבעוני משעשע למדי, של עולם בו הכל הפוך, אבל בלי חוקיות ברורה. כדי להוסיף לתחושת ההכל-הפוך, הגרי מציג את החפצים בביתו, אבל מדבר הפוך. לא ברברס, סתם מהסוף להתחלה.

 

השילוב בין השנינות הרעיונית, הביצוע המוקפד, והעובדה שהמדיום המקרין (המקרנה וסלילי הסרט) הם חלק בלתי נפרד מהמיצב, הופכים את "אינברט" להגיג משעשע על קולנוע, ייצוג ומניפולציה. אבל זה גם גרם לי לתהות: מה יקרה כשיעלמו מקרנות הפילם מהעולם? או שאולי במוזיאונים הם יישארו לעד?

 

============

 

אפרופו מקרנות קולנוע ומוזיאונים, הסרט של בן הגרי והנוכחות של מקרנת הפילם בלב המוזיאון הזכירו לי שהתערוכה כי מבדרת שראיתי בעת האחרונה היתה בטייט מודרן בלונדון, שם הציגה האמנית רוזה ברבה תערוכה הבנויה כמעט כולה ממקרנות פילם, בעיקר מקרנות 16 מ"מ, שנראות כאילו הן משחקות בבונדג' במרתפי סאדו-מאזו, תלויות וכפותות עם הסלילים של עצמן (ורוזה ברברה הינדסה את זה כך שהכל עובד ומסתובב ומקרין, גם כשהם מלופפות בפילם עצמו). ובחדר אחר עמדה מקרנת 35 מ"מ עם אותו מנגנון ליפוף אינסופי שהציגה סרט שהציג בעצמו לופ אינסופי: מכונית נוסעת במעגלים (שוט מאוד דומה לשוט הפתיחה של "אי שם" של סופיה קופולה, שלא אופתע אם הושפעה מהמיצב הזה).

 

מקרנות תלויות מהסליל של עצמן. מיצב של רוזה ברבה בטייט מודרן בתחילת השנה

 

===============

 

ולסיום, פינאלה. כך נראה האירוע המרשים של חנוכת האגף החדש במוזיאון תל אביב לפני כחודש. רן צחור ביים, האנימציה היא של סטודיו לוקומושן והמוזיקה היא של עברי לידר ויונתן גולדשטיין (TYP).

 


 

 

נושאים: בשוטף

5 תגובות ל - “משהו קורה במוזיאון תל אביב”

 1. x 6 דצמבר 2011 ב - 12:49 קישור ישיר

  טיפ ליונייטד קינג – תדאגו שהמבצע 1+1 עם לאומי קארד, שאתם מנהיגים בכל בתי הקולנוע שלכם בשרון (סינמה סיטי, פארק, רענן)יחול גם במוזיאון. תפרסמו את זה. תמתגו את זה. אני די בטוח שזה ילך. כרגע, אנשים פשוט מתבאסים ללכת לקולנוע הזה ולשלם עליו מחיר מלא, כשב"לב" יש הנחות ואפילו ב"דיזנגוף" אפשר להשיג כרטיסים זולים יחסית.
  בהצלחה

 2. יניב 6 דצמבר 2011 ב - 13:38 קישור ישיר

  הדבר העיקרי שהם לקחו מלב זה את החוברת החצי שנתית…

 3. דורית ענבר 6 דצמבר 2011 ב - 17:22 קישור ישיר

  בן הגרי הוא האוצר של המסלול לקולנוע ניסיוני – ניו מדיה
  בנושא
  ילדים – חלום, שפה
  של הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה וערוץ לוגי – ערוץ העשרה לילדים

  הפרויקט יכלול עבודות המיועדות להקרנה בטלוויזיה בערוץ לוגי
  וכן להצבה בחלל מוזיאוני
  ולהקרנה באתר אינטרנט.

 4. סטיבי 7 דצמבר 2011 ב - 11:53 קישור ישיר

  1. לא אמרו שהאולם אמור לעבור שיפוץ כולל? ולגבי התהייה השנייה – זה לא תמיד ככה בקולנוע שבמוזיאון?
  2. הסרט של הגרי נהדר.
  3. "התמוטטות" מופיע עכשיו באתר של יונייטד (שעדיין טוען ש"הסגת גבול" יוצא רק בשבוע הבא) להפצה ב-19/1.

  ==============

  רוה לסטיבי: הוספתי עכשיו עדכון שמגיע מיונייטד קינג שאכן ייפתח אולם הקרנה שני במוזיאון בשנה הקרובה, באגף החדש.

 5. מיכאל גינזבורג 8 דצמבר 2011 ב - 0:33 קישור ישיר

  למה לפעמים נדמה שהבלוג מיועד רק לתושבי ת"א? 🙂
  יאיר, אשמח אם תכתוב שבטבריה, עיר מגוריי, נפתח בחודש הבא דרייב אין! לא פחות ולא יותר! המיקום שלו מאוד אטרקטיבי, פארק בארקו, מתחם נהדר.
  בואו בהמוניכם 🙂


השאירו תגובה