05 ינואר 2012 | 14:26 ~ 6 תגובות | תגובות פייסבוק

איש מרציפן

מישהו יכול להסביר לי באיזו מין מדינה אנחנו חיים שבה "חייבים לדבר על קווין", אחד הסרטים הטובים שראיתי השנה, מדורג בטבלת המבקרים של "עכבר העיר" מתחת ל"ג'יי אדגר", סרט שהוא – למרבה הצער – סוג של פדיחה?

 

"חייבים לדבר על קווין" – סרט מטלטל, מפחיד באמת, מלחיץ בטירוף, וגדוש כל כך הרבה הברקות קולנועיות שהוא עשוי לגרום לעיניכם להתהפך בחוריהן, יוצא היום ברחבי הארץ. ובכן, מומלץ. עוד עליו, מחר.

 

================

 

אני מניח שמתישהו אשבר מכל הפרויקטים הקולנועיים שמחפשים את תרומתכם, אבל בינתיים אני ממשיך. זוכרים את אסף פולונסקי? ברור שכן. הכרנו אותו תחילה כמגיב די קבוע כאן בבלוג, ואז הוא יצר שני סרטים קצרים – "ריץ'רץ'" ו"במיטה בעשר בלילה" – ועכשיו הוא עושה תואר שני בקולנוע ב-AFI, מכון הקולנוע האמריקאי בלוס אנג'לס. והוא זקוק לתמיכתכם כדי לממן את השלמת סרט הגמר שלו ושל חבריו. הסרט נקרא "סאמנאנג" והוא מספר על מהגר קמבודי בקליפורניה שעובד בלילות במאפיית דונאטס שמתאהב באחותו של הבוס.

 

רגע, זה לא נשמע קצת כמו "אשה מרציפן" של איתן גרין בהיפוך מינים?

 

לפרטים, לטיזר ולתרומות: אתר הסרט.

 

================

 

העיתון "וילג' וויס" עבר הרבה תהפוכות בשנים האחרונות, אבל בתוך כולם הם הצליחו לשמור על עוגן אחד ששמר להם על התדמית הרצינית: מבקר הקולנוע שלו, ג'יי הוברמן, שמר על מעמדו בראש פירמידת הקולנוע בעיתון, בו הוא המבקר הראשי מאז 1988, והצליח להפוך למזוהה עם העיתון ממש כמו מבקרים קודמים מהעיתון כמו מולי האסקל ואנדרו סאריס. לא עוד: אתמול פוטר הוברמן מה"וויס".

 

הוברמן, אגב, הוא גם אחד המומחים הגדולים ביותר באמריקה לקולנוע ישראלי ולקולנוע יידי, והוא כתב (לצד אלה טיילור, שבשנים האחרונות כתבה לצידו, וגם לה רקע ישראלי) על הקולנוע הישראלי עוד לפני שזה נהיה אופנתי. הוא אף היה שופט בתחרות וולג'ין בפסטיבל ירושלים אי שם בשנות התשעים.

 

לפיטוריו של הוברמן מה"ווילג' וויס" יש גם עניין רלוונטי אלינו: הוברמן עמד בראש התאגדות עובדי ה"ווילג' וויס" מול ההנהלה, התאגדות שכמעט הכריזה על שביתה בקיץ החולף אלא שאז נכנסה למו"מ על תנאי העיתונאים. המו"מ הצליח, שביתה נמנעה ובום! מי שהיה אחד מראשי נציגי עובדים מפוטר. צירוף מקרים?

 

זה מה שקורה ממש בימים אלה גם בישראל עם התארגנות חדשה של עיתונאים בתוך ההסתדרות. ג'ים הוברמן פנוי, והוא גם בקיא בתרבותנו, אולי זה הזמן להביא אותו ארצה לעמוד בראש ועד העיתונאים החדש.

נושאים: בשוטף

6 תגובות ל - “איש מרציפן”

 1. סטיבי 5 ינואר 2012 ב - 14:59 קישור ישיר

  התכוונת לכתוב איפשהו בפסקה הראשונה על הוברמן שהוא פוטר? 🙂
  (נ.ב. עיניים ותהפוכות זה נקבה)

 2. אור 5 ינואר 2012 ב - 15:39 קישור ישיר

  וואו, לגמרי פאדיחה הסרט הזה…

 3. x 5 ינואר 2012 ב - 17:51 קישור ישיר

  היית צריך לקרוא לפוסט הזה ג'יי אדגר הוברמן.

  ואם "חייבים לדבר על קווין" טלטל אותך, אתה חייב לקרוא את הספר, שהוא חזק הרבה יותר וגם מנמק טוב יותר את הרצח שקווין בצע(הוא לא בחר בסתם ילדים, למשל) ובמיוחד את דמותה של האם. בכל מקרה, לין רמזי הזאת במאית אדירה. זה היה ברור עוד מratcatcher.

 4. ערן 6 ינואר 2012 ב - 9:00 קישור ישיר

  מעולה,
  מבקר סרטים שמתבאס מבחירה של מבקרי סרטים.
  עכשיו אתה מבין איך אנחנו מרגישים.

 5. עמי 7 ינואר 2012 ב - 0:04 קישור ישיר

  x, למה ספויילר??
  בכל הביקורות הקפידו לא לציין מה בדיוק קווין עשה. כמה דפוק יכול להיות בן אדם ולכתוב את זה באתר כזה ביום שהסרט יוצא.

  =====================

  רוה לעמי: בו'אנה עמי, שמור על הלשון ועל הטמפרמנט. בתגובה של x לא היה ספוילר. מה קווין עשה אנחנו יודעים בדקה החמישית של הסרט.

 6. x 7 ינואר 2012 ב - 10:57 קישור ישיר

  עמי, סליחה, זה היה נראה לי כמו משהו די ידוע…

  ובכל זאת – אין שום סיבה לדבר ככה.
  אשמח אם התגובה תמחק.(ומבחינתי גם התגובה עם הספוילר לכאורה יכולה להימחק).


השאירו תגובה