11 מרץ 2012 | 15:03 ~ 7 תגובות | תגובות פייסבוק

נשים מדברות עם עצמן

ישנו מבחן משעשע למדי למדידת איכויותיו של סרט מנקודת מבט נשית (לאו דווקא פמיניסטית), ועכשיו מגיעה קבוצת קולנועניות שמנסות להחיל את המבחן הזה – שנקרא מבחן בכדל או בצ'דל (על שם הקריקטוריסטית האמריקאית אליסון בכדל או בצ'דל) – על הקולנוע הישראלי.

 

לימור פנחסוב ונורית יעקב ינון יצרו את הסרטון מעורר המחשבה הזה, שמוגש בשיתוף עם פסטיבל סרטי הנשים ברחובות. הבמאית יעל קיים היא הפרזנטורית. אז מה זה מבחן בצ'דל? הנה הפרטים בזריזות:

 


 

 

אבל בסרטון הבא ישנו באג קטן: הוא לא מראה לנו אילו סרטים ישראליים כן עוברים את מבחן בצ'דל. מבלי להתעמק בכלל אני יכול לחשוב בשליפה על "סוף העולם שמאלה" ועל "הסודות" ועל "אביבה אהובתי" ועל "מדורת השבט" ועל "מעגלים של שישבת" ועל רוב הסרטים של משה מזרחי. וכן, היה מסקרן אותי לראות האם הקולנועניות הישראליות רגישות לעניין הזה.

 

יש להבהיר: מבחן בצ'דל, להבדיל ממה שמצוין בקליפ, הוא מבחן סאטירי, שרק בא להמחיש עד כמה נקודת המבט הגברית שלטת בייצוג ההמונים (טלוויזיה וקולנוע) דווקא במקומות שהייתם מצפים למצוא שיהיו "נשיים" ("סקס והעיר הגדולה" ו"עקרות בית נואשות", למשל, נכשלים במבחן בצ'דל). אני חושב שבעוד הקולנוע הישראלי נוטה להיות גברי למדי, יש בו גם אפיק נשי מאוד (אבל לאו דווקא פמיניסטי). אבל הסרטון הנ"ל חיובי בעיני כי הוא מעורר מודעות.

 

נושאים: בשוטף

7 תגובות ל - “נשים מדברות עם עצמן”

 1. ללא שם 11 מרץ 2012 ב - 15:50 קישור ישיר

  זה ללא ספק טייק אוף על הסרטון הזה :
  http://www.youtube.com/watch?v=bLF6sAAMb4s

  כי הדוברת תרגמה כמעט מילה במילה מה שהדוברת בסרטון האמריקאי אמרה.

  הערוץ יוטיוב של feministfrequency, (ממנו לקוח הסרטון) מאוד מעניין ושווה הצצה. הדוברת מדברת על היבטים שונים של תרבות הפופ (הרבה על סרטים גם) מנק' מבט פמיניסטית, כולל סדרה של סרטונים של סטריאוטיפים נשיים שמרבים להופיע בסרטים וסדרות.

  הנה אגב, הבדיקה שלה של מבחן בכדל בעשרת הסרטים שהיו מועמדים לאוסקר האחרון:

  http://www.youtube.com/watch?v=PH8JuizIXw8

 2. דובי 11 מרץ 2012 ב - 16:19 קישור ישיר

  עם כל הכבוד ויש כבוד "עקרות בית נואשות" עוברת את המבחן בענק וגם סקס והעיר הגדולה. יש המון אינטראקציה בין נשים והאיטראקציה היא לא אך ורק בנוגע לגברים היא בנוגע לגידול ילדים בנוגע להריון להורות לסטייל ועוד. כן יש גם המון על איך מסתדרים בלי גברים על סקס ועל נישואים אבל דווקא הנשים שם הן אלו שמתחמנות את הגברים הן אלו ששולטות ומניעות את קווי העלילה. אני חושב שאין ששם יש צורך למבחן בצ'דל הפוך.
  1) כמה גברים יש שם עם שמות פרטיים?
  2) האם הגברים שם מדברים זה עם זה?
  3) האם הגברים שם מדברים זה עם זה על נושא מעבר לנשים?
  שם זה נופל. עקרות למשל נותנת תפקידים נהדרים לנשים בכל הגילאים ולא רק לעקרות. קתרין ג'וסטן (זוכת שני פרסי האמי על תפקידה בסדרה) פולי ברגן ושירלי נייט (מועמדות אף הן לאמי לשחקנית אורחת בסדרת קומדיה) הן רק חלק מקבוצה של נשים בנות 70 פלוס שקיבלו במה מאוד מרשימה בסדרה הזאת בנוגע לשלל נושאים שונים.

  אני חושב שזה מאוד נכון לעורר את המודעות להעדר דמויות נשיות בקולנוע אבל הדוגמאות כמו "עקרות בית נואשות" הן לא הדוגמאות לכך.

  כדאי גם לשים לב להמון סדרות בפריימטיים האמריקאי שמתרכזות בנשים ומאדירות אותם.
  דוגמא- מצויד סדרה גבריתב כיכובו של תומאס ג'יין בוטלה ברשת HBO אל מול Enlightened הנשית בכיכובה של לורה דרן שהוזמנה לעונה שנייה.

  • זוהר 11 מרץ 2012 ב - 18:37 קישור ישיר

   מצויד בוטלה אחרי בערך ארבע עונות. Enlightened רק סיימה את העונה הראשונה שלה.

 3. רות 11 מרץ 2012 ב - 17:13 קישור ישיר

  כמובן שיש סרטים שעומדים במבחן, הרוב הגורף לא. הרעיון הוא פשוט לעורר מחשבה.
  הסרטון הוא לחלוטין גרסא של הקולנוע הישראלי לסרטון האמריקאי המקורי שמוזכר בתגובה הראשונה והופק במסגרת פורום הקולנועניות כגרסא מקומית לכבוד יום האשה.
  אני מאד ממליצה על הסרט ״הופעה לא ייצוגית״ (זה שודר ביום האשה ביס דוקו) הסרט ממש מציג בצורה מקיפה את התופעה.
  מי שמעוניינת להצטרף לפורום מוזמנת ליצור קשר בכתובת:
   Forumkw@gmail.com

 4. לימור 12 מרץ 2012 ב - 15:09 קישור ישיר

  ברור שהסרטון הוא טייק אוף של הגרסה האמריקאית, גם מצוין כך בכל מקום. זה פשוט זרקור על הקולנוע הישראלית וללא ספק שמור לנו מקום של כבוד בענין העולמי הזה של חוסר בייצוג נשים בקולנוע (בעצם גם בקולנוע)

 5. ללא שם 14 מרץ 2012 ב - 7:31 קישור ישיר

  לא הזכרתי את זה כביקורת על הסרטון הישראלי, סתם חשבתי לציין את זה למי שלא יודע, באייטם של יאיר זה לא הוזכר.


השאירו תגובה