09 פברואר 2008 | 19:45 ~ 8 תגובות | תגובות פייסבוק

מילקשייק לימון

דרק אלי מ”וראייטי” מהלל את “עץ לימון” של ערן ריקליס, שהוקרן אתמול במסגרת הפנורמה בפטיבל ברלין. הוא אף טוען שהסרט טוב יותר מ”הכלה הסורית”, סרטו הקודם – וכנראה הדומה בתכניו – של ריקליס (ושאותו מאוד אהבתי).
וב”סקרין דיילי” דן פיינרו חמוץ ל”עץ לימון”, כהרגלו כלפי רוב הסרטים הישראליים שהוא מסקר לעיתון.

צפו כאן בסשן הצילומים ובמסיבת העיתונאים של ערן ריקליס ויוצרי “עץ לימון”, אתמול במלון הייאט בברלין (מסיבת העיתונאים מתחילה בדקה ה-7 של הווידיאו, ואיזה כיף לראות שדורון תבורי לוהק לסרט).

==================

הנה חלום שלי שמתחיל להתגשם: חברת היי-טק שמקימה אתר בו יהיה אפשר לצפות בסרטים זרים וקלאסיקות באיכות היי-דפינישן. האתר הוא theauteurs.com והוא הושק היום בפסטיבל ברלין, שם נודע שמפעיליו חתמו על הסכם עם חברת “צלולואיד דרימז“, המחזיקה קטלוג מפואר של סרטים מצוינים.
אני אומר את זה השכם וערב: עידן ההיי-דפינישן יהיה ברכה למדינה כמו ישראל, הסובלת מתת-השקעה בכל הקשור להצגת קלאסיקות בבתי קולנוע, סינמטקים ופסטיבלים. זה מתחיל בשירות שכזה, בו יהיה אפשר להוריד סרטים באינטרנט – אך לצפות בהם במסכי פלזמה, LCD או מקרני היי-דפינישן – באיכות משובחת, וימשיך, בטוחני, בשירות משוכלל אף יותר שיאפשר למוסדות ציבור (כמו סינמטקים שלמנהליהם אכפת גם מהרפרטואר וגם מאיכות ההקרנה) להוריד להארד דיסק קלאסיקות להקרנה פומבית באיכות מושלמת (ולא מדי.וי.די או מבטא, אלא באיכות היי-דפינישן משובחת) דרך מקרן היי-דפינישן מסחרי (ולא ביתי).
אמרתי את פעם לאנשי הסינמטק בתל אביב, שם נבנה עכשיו אגף חדש עם שלושה אולמות חדשים, שתוך חמש שנים עידן השכרת הסרטים לסינמטקים יעבור להיי-דפינישן ושכל בנייה חדשה צריכה לקחת עתיד כזה בחשבון בשלב ההקמה, אחרת הסינמטק החדש יהיה מיושן ברגע השקתו. והנה, זה קורה. עדיין לצרכן הביתי, לא המוסדי, אבל זו ההתחלה. אין לי מושג אם מישהו שם בסינמטק שמע בעצתי.

==================

זוכרים שסיפרתי לכם על כמה עשרות מעריצי קולנוע שמאסו בהתמהמהות של ג.ג עם הבאת “לא ארץ של זקנים”, מצאו עותק די.וי.די של הסרט, אירגנו מקרן באיכות משובחת והפיקו לעצמם הקרנה מוקדמת של הסרט ב-10 בינואר? ובכן, זה קרה שלשום שוב. הפעם עם “זה ייגמר בדם” של פול תומס אנדרסון.

אלה שכבר ראו את הסרט ישתעשעו כהוגן מהתמונה הבאה והאייטמים שבעקבותיה:

i drink your milkshake

הצילום הזה מגיע מבלוג האוסקרים של קריס טייפלי ב”וראייטי”, והוא מבצע קידום מכירות משונה – אבל מבדר למדי – של פרמאונט ששלחה מילקשייקים לעיתונאים, עם כרטיס ברכה באדיבות “זה ייגמר בדם”, מן הסתם לקידום הסרט רגע לפני סוף ההצבעה לאוסקרים. מי שראה את הסרט כבר מכיר את הרפליקה המופלאה “I drink your milkshake” מהסצינה האחרונה והאדירה של הסרט הזה. (ג’פרי וולס קיטר על האיכות המקדונלדסית של המילקשייק, שלא עמדה בסטנדרט של הסרט. ופיטר סירטה ב”סלאשפילם” מעדכן שמי שלא היה בבית קיבל מעטפה עם קופון לקבלת מילקשייק חינם בגלידריה סמוכה).

זה היה בלוס אנג’לס.
ובקנדה:
פיטר האוול מ”הטורונטו סטאר” מעדכן אצל ג’פרי וולס שהמבקרים שהגיעו אתמול בבוקר להקרנה המוקדמת של “ביקור התזמורת” קיבלו בכניסה הזמנה לאירוע מטעם חברת היחצנות של “זה ייגמר בדם” שנערך מיד אחרי הקרנת הסרט הישראלי, ובו הוגשו מילקשייקים “באיכות משובחת, לא מקדונלדס”, מספר האוול. מעניין אם הם יזכרו את “ביקור התזמורת” אחרי זה.

למי שלא ראה את הסרט רק אעדכן: אין מילקשייקים ב”זה ייגמר בדם”. זו מטאפורה בלבד.

ואגב, אלה שמוזמנים להקרנות עיתונאים: “זה ייגמר בדם” יוצא ביום חמישי הקרוב: האם עדיין לא התקיימה הקרנת העיתונאים לקראתו? ואגב, התמוגגתי משער ה”פאק-יו מפיצים ויחצנים” של “טיים אאוט”, עם דניאל דיי לואיס בשער, ראיון איתו שתורגם מ”טיים אאוט ניו יורק” וסקירה משובחת של יעל שוב על פול תומס אנדרסון, שדי ברור ממנה שהיא צפתה בסרט איפשהו (ולא בעזרת המפיצים, שעדיין מחרימים את המבקרים). שאפו ובראבו. שיחרימו כמה שהם רוצים. מזמן לא צריך אותם.

8 תגובות ל - “מילקשייק לימון”

 1. דרורית 9 פברואר 2008 ב - 20:20 קישור ישיר

  אני קראתי אצל בלוגרית מחו”ל שקיבלה קיט קטן עם מברשת שיניים ומשחה כקידום לסרט (האימה?) החדש
  teeth.
  איך לא נשפכו להם המילקשייקים?

  רוה לדרורית: אני מחכה לשליח של ג.ג עם הרובה הפניאומטי של “לא ארץ לזקנים”.

 2. רני 9 פברואר 2008 ב - 20:44 קישור ישיר

  עד כמה שידוע לי התקיימה כבר הקרנה מוקדמת של “זה יגמר בדם” לפני כ 10 ימים. אין לי מושג אם זו היתה הקרנת עיתונאים במובן המקובל של המילה, אבל אני מכיר כמה אנשים שהיו בה. וכן, הם כולם התמוגגו מהסרט.

 3. סטיבי 9 פברואר 2008 ב - 20:51 קישור ישיר

  יאיר, הייתה הקרנה בהרצליה ביום שישי שעבר.
  ולגבי ההקרנות האנטי-מפיצים: לא מיותר קצת לעשות את זה שבוע לפני שהסרט יוצא? זה קצת מאבד את האפקט המחאתי.
  (גם אצלי יש קצת לינקים בעניין הסרט)

 4. אלכס 9 פברואר 2008 ב - 20:56 קישור ישיר

  מישהו יודע אם “זי ייגמר בדם” יופץ בישראל ברוב בתי הקולנוע או רק בסינמה סיטי ויס פלאנט כי זה סרט שאני ממש מצפה לו אבל זה סרט איכותי שבדרך כלל לא מפיצים כאלה בהפצה רחבה

 5. רני 9 פברואר 2008 ב - 21:04 קישור ישיר

  אלכס: קודם כל “יס פלאנט” הוא מקום מצוין לצפות בסרט (כמו בכל סרט אחר) וגם אם הסרט יוצג באולמות נוספים נראה לי שהוא יתקבל נהדר על המסכים הגדולים ומערכות הסאונד המעולות של המגה-פלקס הזה שהוא, לדעתי, בית הקולנוע הטוב ביותר בארץ כרגע.

  מעבר לכך, הסרט מופץ על ידי פורום פילם שבבעלותם מצויים גם הפלאנט וגם רשת רב-חן, כך שנראה לי סביר להניח שניתן יהיה לצפות בו גם באולמות נוספים. בת”א, כך אומרים, הוא ישובץ ברב-חן האופרה, האולם הכי פחות מתאים לסרט מסוג זה ולכן אחזור שוב על ההמלצה לראות דווקא בפלאנט.

 6. ניר 9 פברואר 2008 ב - 21:19 קישור ישיר

  מישהו כבר נכנס לthe auteurs?
  ואם כן, איך זה?
  אני עדיין מחכה לאימייל.

 7. h.w 9 פברואר 2008 ב - 23:16 קישור ישיר

  אני מסכים איתך שצריך לתכנן את הקמתם של בתי קולנוע
  חדשים כך שיתאימו להקרנות היי דפינישן אבל אני ממש לא בטוח שעידן הפילים הולך להסתיים עוד 5 שנים.
  באירופה עדיין לא ממהרים לעבור להיי דפינישן.ייקח עוד קצת זמן.ההימור שלי 10 שנים (“ואני נקניקיה..” אתה מכיר את ההמשך:))

 8. שירית 10 פברואר 2008 ב - 1:45 קישור ישיר

  אני חוזרת מההקרנה של “זה יגמר בדם”. הסרט פתח פה, בלונדון, אתמול. האולם היה מלא עד אפס מקום. בכניסה לאולם עמדו סדרנים וחילקו שאלונים לצופים, שאלונים המיועדים להגיע למפיקי הסרט מכיוון שאנחנו הקהל הראשון שנחשף אליו. השאלות התמקדו במקורות דרכם שמעת על הסרט: ביקורות, טלויזיה, כתבות מגזיניות, הטריילר של הסרט, אינטרנט..(כמובן שציינתי את הבלוג הזה…), איזו השפעה הייתה להשתתפותו של דניאל דיי לואיס ולעובדה שהסרט בוים על ידי פול תומס אנדרסון בבחירה לראות את הסרט הזה, מה דעתנו על המשחק ו… מה לדעתנו סיכויי הסרט לזכות באוסקר וסיכוייו של דיי לואיס לזכות באוסקר אל מול המועמדים האחרים.

  ועל הסרט לא נותר לי אלא להגיד WOW!!!!
  Disturbingly good!!!

  אני צריכה עוד זמן לחשוב עליו ולעכל אותו ולכן לא ארחיב כעת.


השאירו תגובה