24 מרץ 2008 | 08:39 ~ 6 תגובות | תגובות פייסבוק

איגודי הבמאים והתסריטאים קוראים להחרים את טקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה

באיגרת ששלח רני בלייר, היו"ר החדש של איגוד הבמאים, הוא קורא לחברי האיגוד להחרים את את טקס פרסי האקדמיה הישראלית לטלוויזיה. הסיבות: טופס המועמדויות מערבב "באופן אבסורדי בין טלנובלות לדרמות, בין סדרות דוקומנטריות לתכניות ריאליטי, ובין שעשועונים לדרמה קומית והעיד על בורות במקרה הטוב, או חוסר תום לב במקרה הרע". כמו כן, את הפרסים ליוצרי הסדרות הוחלט לחלק בזמן ההפסקות לפרסומות.

מהמכתב ששלח בלייר לחברי האיגודים עולה ש:
1. האיגודים מכריזים על החרמת טקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2008 וממליצים לחברי האיגוד "להדיר רגליהם מהטקס המביש הזה, שבז ליוצר וליצירה בישראל". גם כאלה המועמדים לפרסים.
2. בלייר עצמו, המועמד על בימוי "שבתות וחגים" "פרשת השבוע", לא מתכוון להגיע לאירוע.
3. איגודי היוצרים מתכננים להשיק פרס משלהם לדרמה ולקומדיה בעברית בינואר 2009 (אני תהיתי איך אין עדיין פרסים חלופיים לפרסי האקדמיה, מטעם האיגודים השונים, בפסקה האחרונה של כתבתי על האקדמיה מ-2004).

אחרי הקפיצה: האיגרת של בלייר לחברי איגוד הבמאים, המכתב ששלח בלייר לאבי ניר, מנכ"ל קשת, ומכתב התשובה של ניר לבלייר.

מכתבו של רני בלייר לחברי איגוד הבמאים:

שלום במאים יקרים,
מכתב זה בא להבהיר את החלטת איגודי התסריטאים והבמאים להמליץ לחברינו להחרים את טקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה.
הוא בא לספר מאיפה "עזות המצח" לנהל מאבק עקרוני על כבודנו כיוצרים ב"קשת".
עלי לקבוע עובדה אחת מוצקה: "קשת" מנסה לטשטש את גבולות הז'אנרים הטלוויזיוניים כדי לשרת את האינטרסים שלה.
"קשת" היא זכיין הטלוויזיה היחיד שלא מכיר ולא הכיר מעולם בזכותם של במאים לקבל תמלוגים. עם כולם עברנו את
מסכת ההשפלות עד שזכינו להכרה בזכויותינו כיוצרי יצירה, ב"קשת" מסכת ההשפלות נמשכת: לפני כחודש, לאחר משא ומתן ארוך ומפרך עם תל"י על זכויות התמלוגים של הבמאים, ונגד כל הגיון התנהלותי נסוגה "קשת" והחליטה להפסיק את המשא ומתן.
במקביל ניהלה קשת דיונים עם האקדמיה על טקס הטלוויזיה ונציגינו בדיונים אלה (רוני ניניו ודניאל לפין) דיווחו על ניסיון אגרסיבי להשתלט כבכל שנה על הטקס ולעשות בו שימוש שהוא מעבר ל"יום חגה של הטלוויזיה". הוא יותר יום חגה של תרבות הרייטינג בו אפשר לנצל את הטקס לשעתיים של פרומואים אין סופיים לתוכניות ריאליטי, בישול ושעשועונים ובעזות מצח החליטו שיוצרי הדרמה העלילתית והדוקומנטארית יקבלו את פרסיהם בזמן הפרסומות "כי אין מקום בפריים טיים לכל כך הרבה פרסים".
נפשי נקעה מלנסות ולשכנע את הזכיין "קשת" שלא מדובר ב"עזות מצח" שלנו היוצרים אלא ב"מעשה מגונה" של הערוץ כלפינו….
יום חג אתם קוראים לזה?!
איזה חג ואיזה נעליים? מה יש לחגוג?
אולי את הנסיגה שלכם מהמשא ומתן על תמלוגי הבמאים?
אולי את ההחלטה שלכם להכניס אותנו בפרסומות כי הפרצופים שלנו הרבה פחות מעניינים מהחזה השופע של הקולבית התורנית…?
אולי את העובדה שאם יש יותר משותף אחד ליצירה שזוכה בפרס, הוא צריך לקנות את הפסל שלו במאתיים דולר מכיסו כדי שיעמוד בכבוד על המדף בבית הוריו?
אולי את העובדה שזהו ערב שמסכם יצירה שנתית של משהו כמו חמש מאות מיליון דולר ואין ליד הפרסים צ'ק קטן במעטפה בשביל הכבוד, כי פתאום אין אף חברת ענק שמעניקה את הפרסים בחסותה?
בחייאת "קשת" מה זה החלטורה הזאת ולמה שנהיה שותפים לביזיון הזה?
אז נכון, אנחנו רק ממליצים להחרים, אנחנו לא מכריחים אף אחד, הרי איך נוכל למנוע מיוצר שרוצה לעלות ולקבל את הפרס בזמן הפרסומות? לא נוכל.
אני אישית מועמד לקבל פרס על בימוי "פרשת השבוע", אני מודיע במכתב תשובה זה ל"קשת", שאני מסיר את מועמדותי ומסרב להשתתף ב"יום חגה של הטלוויזיה" לא כמועמד ולא כזוכה…כל עוד זכויותיי על יצירותיי מופרות וקשת מתנגדת להתייחס אלי כיוצר שזכאי לתמלוגים על יצירותיו ששודרו אצלה…
אוהב, רני.

מכתבם של בלייר (יו"ר הבמאים) וליאורה קמינצקי (יו"ר איגוד התסריטאים) לאבי ניר, מנכ"ל שידורי קשת:

לכבוד: ‏09 מרץ 2008
אבי ניר, מנכ"ל שידורי קשת
ראול ולנברג 12
רמת החייל, תל-אביב
61580 בפקס: 03-7676098

הנדון: החרמת טקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה על ידי איגודי הבמאים והתסריטאים

א.נ.

1. ביום ה' ה-6.3.08, נפגשנו, רני בלייר יו"ר איגוד הבמאים, אסף פרץ, מנכ"ל איגודי הבמאים והתסריטאים, רוני ניניו ועמית ליאור, חברי הנהלת האיגודים, ודניאל לפין, נציג האיגודים בהנהלת האקדמיה לטלוויזיה, עם מר מרק רוזנבאום, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה, והגב' אילנה שרון, מנכ"ל האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה.

2. הפגישה זומנה על ידי נציגי האיגודים בעקבות ישיבת הנהלת האקדמיה האחרונה שבה הובהר לנציגנו, בין היתר, שחברי איגודינו, היוצרים בישראל, במאים ותסריטאים, אינם "מספיק סקסיים" כדי לשדר את חלוקת הפרסים לפועלם בשעת שידור הפריים, ש"זה מכביד על הטקס", ולכן הוחלט לחלק את הפרסים ליוצרים הזוכים בזמן שידור הפרסומות.

3. בישיבה ב-6.3.08 מרק רוזנבאום בישר לנו שהוא "פועל למעננו" אצל הגב' עירית אמבר, מפיקת שידור טקס האקדמיה לטלוויזיה מטעם קשת, וקיימת אופציה ל"פשרה", ושהפרסים לבמאי ותסריטאי סדרות הטלוויזיה יינתנו לאחר שידור הפרס לסדרת הדרמה הטובה, בחלקו השני של הערב, אחרי 23:00.

4. הבחירה נראית בעיננו כמו בחירה בין "נבלה לבין טריפה" ומצטרפת למגמה חסרת כבוד כלפי הדרמה ויוצריה, שמתבטאת בין היתר במיעוט הפרסים לדרמה, טשטוש ז'אנרים ואבסורדים בדמות תחרות בין טלנובלות לדרמות מן הז'אנר העליון, לדרמות קומיות שמתחרות בתכניות מערכונים ועוד מיני ירקות שהופכים את הטקס למופרך ובלתי מכובד בעליל מבחינתנו.

5. לצערנו הרב, זה מצטרף לחוסר הכבוד שחברת קשת הפגינה לאחרונה בנסיגתה מהסכמיה עם חברת תל"י והתכחשותה המבזה לזכויות היוצרים של במאי סדרות הטלוויזיה בישראל.

6. לאור האמור לעיל, אנו מכריזים בזאת על החרמת טקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה לשנת 2008 ונמליץ לחברי איגודינו להדיר רגליהם מהטקס המביש הזה, שבז ליוצר וליצירה בישראל.

7. אנו מתכוונים לקיים טקס נפרד, בינואר 2009, פרס איגודי הבמאים והתסריטאים לדרמה ולקומדיה בעברית, בו נכבד את יוצרי הדרמה בישראל, בין היתר יוצרים שיצרו עבור חברת קשת, שמשום מה רואה בהם נטע זר ואינה מוצאת לנכון לכבד אותם ואת זכויותיהם.

רני בלייר, יו"ר איגוד הבמאים (ע"ר)
ליאורה קמינצקי, יו"ר איגוד התסריטאים (ע"ר)

העתק:
אילנה שרון, מנכ"ל האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה
מרק רוזנבאום, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה

למכתב התשובה של אבי ניר (קובץ DOC)

גילויים נאותים: אני חבר איגוד התסריטאים וצופה של שידורי קשת.

6 תגובות ל - “איגודי הבמאים והתסריטאים קוראים להחרים את טקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה”

 1. mook2006 24 מרץ 2008 ב - 9:18 קישור ישיר

  'שבתות וחגים'? אין מצב שהוא מועמד על ביום סדרה שירדה מהמסך לפני כך וכך שנים, הכוונה היא כמובן ל'פרשת השבוע' הלא פחות מופתית מ'שבתות'.

 2. איתן 24 מרץ 2008 ב - 10:00 קישור ישיר

  ראשית : בסעיף 2 בתחילת הפוסט יש לתקן : בלייר מועמד על בימוי "פרשת השבוע", ולא "שבתות וחגים".

  שנית : משום מה חמק ממני, אבל רציתי לכתוב על כך בשבוע שעבר, עת הגיעה לסופה העונה השניה של "פרשת השבוע". צפיתי בה בעניין גדול. לטעמי, הסדרה היתה טובה מאוד. תסריטאית ובימויית היא שיקפה יאוש מהחיים בישראל. כאילו הדרך היחידה שאפשר לשרוד את החיים הלא פעם סוריאליסטיים שלנו היא תחת ענן של סוטול. תפיסת חיים די מייאשת נבעה מהסדרה לטעמי, ולמרות שאני לא מסכים איתה, עדיין אהבתי את הדרך בה היא באה לידי ביטוי באמצעות צילומים אדומים כדם, קטעי חלום סוריאליסטיים, מול משחק ריאליסטי ומשובח של כל הקאסט.

  לגבי החרמות : ראשית, מכתב התשובה של אבי ניר חתום על ידי מנהל התוכניות, רון לשם. זה מוזר בעיניי, מכיוון שלשם עצמו כותב. אני לא בקיא בפרטים, אבל נראה לי שכשמנהל התוכניות רוטן על אורך הטקס, הוא לא לוקח בחשבון שחלק ניכר מזמן השידור של הטקס (בהערכה גסה של צופה מהצד – בין שליש לחצי מזמן השידור) מנוצל לשידור פרסומות ופרומואים. לכך כבר נמצאו פתרונות (למשל: במהלך שידור ישיר של משחק כדורגל מוכנסות, מדי כמה דקות, פרסומות בצורה של שורה בתחתית המסך, ללא קטיעה של השידור החי). מסיבה זו, נראה לי המכתב של קשת כזריית חול בעיניים. אבל שוב, אני לא ממש בקי בפרטים.

  מעבר לכך, כבר עברו כמעט שבועיים מתאריכי המכתבים. מה מצב ההיענות של איגודי הבמאים והתסריטאים למכתבו של בלייר ? ומהו הדד-ליין ? (כלומר, למתי מתוכנן הטקס ?)

 3. סטיבי 24 מרץ 2008 ב - 10:03 קישור ישיר

  אין מילה כזו 'ביום'. אומרים 'בימוי' (וגם 'במאי' ולא 'בימאי').

 4. אורי 25 מרץ 2008 ב - 17:20 קישור ישיר

  מכתב התשובה מקשת הוא של רון לשם ולא של אבי ניר. בתגובה של לשם יש משהו מטריד. מעבר לכל הניסוחים והדברים הלא ברורים, הוא טוען שקשת שילמה בשנים האחרונות תמלוגים לתלי. האם זה נכון עובדתית?

 5. Hot Deals UK 28 ינואר 2011 ב - 3:51 קישור ישיר

  I am only writing to make you know of the awesome discovery my girl enjoyed going through your webblog. She noticed so many issues, which include what it's like to possess an excellent teaching heart to have the others without hassle thoroughly grasp a variety of impossible topics. You undoubtedly exceeded people's expectations. Thank you for delivering the precious, healthy, edifying not to mention easy guidance on that topic to Janet.

 6. right size 28 ינואר 2011 ב - 7:47 קישור ישיר

  Are all of these posts written yourself or did you hire a writer?


השאירו תגובה