11 אפריל 2008 | 14:36 ~ 12 תגובות | תגובות פייסבוק

השיבה

אז מה השתנה ב-16 היום בהם נעדרתי מהארץ?
לא הרבה. למרות שהלילה חלמתי שאהוד אולמרט חזר בתשובה.

בית הבונים החופשיים בתל אביב, מאחורי בית משפט השלום, נעלם. מישהו יודע לאן?

לפני נסיעתי הוצפה תל אביב בפרסומי חוצות בלבן על שחור בנוסח "כמו טוארג אבל סוחבת בעליה" ו"כמו טוארג אבל יפה". התפלאתי ותהיתי איזה פרסומאי יעז להיכנס ראש בראש בפולקסוואגן, מה גם שחוקי הפרסום בארץ אוסרים להשתמש במותג אחד כדי לפרסם על גבו מותג מתחרה. וב"הארץ", טרם נסיעתי, פרסמה חברת צ'מפיון מוטורס, יבואנית פולקסווגן, מודעה בה היא מאיימת שתתבע על לשון הרע את מי שמנהל את מסע הפרסום הזה נגד מותג רכבי השטח שלה. וכעת בשובי המודעות עדיין שם, אבל עם לוגו פולקסווגן בתחתית. כלומר, הם ניסו ליצור שערוריה במו ידיהם. מגוחך.

החרם החרדי נגד רשת AM:PM מבאס אותי. ועוד חרם שנעשה באמצעי מאפיה – קרי הפעלת לחץ על בעל הבית באמצעות חרם צרכנים של עסק אחר שלו, שבכלל לא קשור לעניין. שישכנעו החרדים את כל בני ישראל לשמור שבת במקום להכריח את הרשת לסגור את שעריה בשבת. זה ההבדל בין חינוך וכפייה. כנ"ל עם חוק החמץ. שימכרו לחם בפסח, למי אכפת. אם אני דתי שומר שבת אני יודע להתרחק מ-AM:PM ומלחם ארז, אבל אין לי עניין להכריח את חבריי החילוניים, שרוצים לקנות בשבת ולאכול לחם בפסח, להיות כמוני בכוח. זה ילדותי ומרגיז.
ייאמר לזכות הקהל החרדי שהם אלופים בהתארגנות קהילתית. מהבחינה הזאת אני מקנא בהם והייתי רוצה להידמות להם. כלומר, מי שמכעיס אותו שיש לו סניף פתוח בשבת מתחת לבית בהחלט נכון שיארגן מחאה קהילתית, שכונתית, לסלק את המפגע. ונכון מצד רשת ארצית לגלות גמישות בהתאם לאוכלוסיה המקומית. במילים אחרות: אני תומך בסגירת סניף AM:PM בשינקין בשבת, אם זה הכעיס כל כך הרבה אנשים בסביבתו, אבל מתנגד לכפייה לסגירת כל הרשת בשבת. (הפוסט הזה, אגב, נכתב לפני כניסת השבת).

והאם רק עכשיו הצטרף בראש מדור "תוצרת הארץ" ב"מוסף הארץ" גריד הנייר החשבוני הכחול, שנראה כאילו נתלש מעמוד השער של "כלכליסט", או שזה היה שם תמיד ורק היום הבחנתי בזה?

וענבל עדכנה בתגובות – והצליחה לשמח אותי עד מאוד – שאיאן בראון יגיע ארצה להופעה במאי. הידד.

ובשבועיים האלה מתו מוסקו אלקלעי (עצוב, ראיינתי אותו פעם והוא היה מקסים ומצחיק), שוש עטרי ("חדש, חדיש ומחודש" היתה אחת התוכניות המשפיעות ביותר על חיי המוקדמים, לצד "עד פופ" עם אהוד מנור ו"הפסקת עשר" עם מיכל ניב. אופס, האם מסתמן כאן קו משותף?), ריצ'רד ווידמרק, צ'רלטון הסטון וז'יל דאסן. ופטריק סווייזי עדיין חי. יבדל"א.

מה עוד השתנה? כלום.

תודה לדרורית, אורון וסטיבי שהשגיחו על הבלוג בימים בהם הייתי מנותק מאמצעי תקשורת, ובזכותם גם אני נשארתי מעודכן. תודה לכם שהמשכתם לבוא להתעדכן כאן גם בהיעדרי. עכשיו חוזרים לעסקים כרגיל. יש לי המון עדכונים לימים הקרובים, שובו לבקר.

נושאים: כללי

12 תגובות ל - “השיבה”

 1. יניב אידלשטיין 11 אפריל 2008 ב - 14:57 קישור ישיר

  דווקא היה חמוד, המסע פרסום הזה (וממני זאת באמת מחמאה כי אני מתעב פרסום באופן כללי).
  גם אני תהיתי מי תלה בכל העיר שלטי נאצה שמלכלכים על הטוארג – מכוער, לא סוחב בעלייה וכו', ואחרי שבוע (בדרך להקרנה של "21" ביס פלאנט, אגב) ראיתי בבורסה שלט ענק של "פולקסוואגן טיגואן – אח קטן עם שיגעון גדלות".
  זה דווקא נחמד; מריבה משפחתית של הדגמים לבית פולקסווגן שמכבסים את הכביסה המלוכלכת שלהם בכל העיר :^)
  אותי זה הפתיע

 2. רותם 11 אפריל 2008 ב - 15:48 קישור ישיר

  לי זה היה ברור שזה פולקספווגאן עצמם, גם כי זה זול ועצלנות פרסומית וגם כי לאף אחד אין ביצים לזה באמת.
  ואפרופו חרדים: ב-The Marker של סופ"ש יש יופי של טור פרשנות על כך שהחרם הזה לא כל כך תמים, ואכן יופי של ארגון, אבל שמאחוריו יש מעט מדי מאותה כפייה שלא אהובה עלינו ויותר ביזנס שגם לא אהוב על רובנו (בניק-לינק)

 3. עדן 11 אפריל 2008 ב - 20:55 קישור ישיר

  אני היחידי שבכלל לא ידע מה זה טוארג ?

 4. okok4 11 אפריל 2008 ב - 21:56 קישור ישיר

  החרדים לא אלופים בהתארגנות קהילתית, הם אלופים בציות קהילתי. בזה אתה מקנא?

 5. איתן 11 אפריל 2008 ב - 23:24 קישור ישיר

  עדן – אתה לא היחיד. okok4 – יפה דיברת.

 6. alsi 12 אפריל 2008 ב - 0:53 קישור ישיר

  חדי העין וודאי הבחינו ששטחי הפרסום שננטשו על-ידי "פולקסואגן" במנוסתה המבוהלת מהקמפיין של עצמה, נתפסו במהירות על-ידי "סובארו" שבאופן הכי מתוחכם (שלטי פירסום זהים) יוצרת תתחושה שכל הקדימון של הטוראנג הזה בשלטי החוצות בא בעצם לומר ש"סובארו" הרבה יותר טובה. הללויה למחלקה הקריאטיבית של משרד הפרסום (מי?) שגררה את "פולקסוואגן" לאוונטורה הזו. אני לא אתפלא אם מחר יתבררר שהמוח הקריאטיבי המבריק הזה התנדב לצוות היחצנים של קצב.

 7. רותם 12 אפריל 2008 ב - 1:23 קישור ישיר

  אני לא יודע אם זה ממש בבהלה. זה די היה באיזור מלא זמן לא?

 8. alsi 12 אפריל 2008 ב - 1:37 קישור ישיר

  הפרומו היה מלא זמן, רגע הגילויי, למה כל הפרומו הזה כוון, נמשך שנייה וחצי ואז כש"פולקסואגן" נמלטו בבהלה הוא נתפס על-ידי "סובארו" בדיוק באותו הפורמט.

 9. אורון 12 אפריל 2008 ב - 12:29 קישור ישיר

  יאיר, אני לא מבין במה יש לך לקנא בחברה החרדית. הסיבה שהיא כה יעילה בהתארגנות קהלתית פשוטה בתכלית – ברגע שלכל האינדבידואלים(עאלק) בקהילה יש את אותה הדעה בדיוק, קל מאוד להתארגן. הרי כולם חושבים את אותו הדבר, אין חילוקי דעות והמכונה יכולה לדהור לכל כיוון שפרט בעל כוח יחפוץ. אז זו הנוסחה, עכשיו בואו ונידמה להם. למרות שנדמה לי שג'ורג' אורוול כתב על זה ספר פעם, ולא ממש המליץ על השיטה.

  מה שמעצבן אותי בכל החרם הזה, ומאוד מקשה עליי לנסח תגובה שתישאר כאן מבלי להימחק/להיעצר, זו החוצפה. זו העובדה שאני מקבל את הדעה העקומה שלהם, והם לא מסוגלים בכלל לחשוב בכיוון של לקבל את שלי. שזה בכלל לא חילוקי דעות בעיניהם, אלא שאלה של נכון/לא נכון, שהם צודקים ואני טועה. ושמתוקף כך, אני אמור לעמוד בצד שלי, מפולג מהצד שלהם. שהם משתמשים במניפולציות הכי זולות בספר בשביל לתת תוקף לטענות הגחמניות שלהם.

  ויותר מזה – AM:PM שינקין היה המכולת השכונתית שלי במשך רוב השנה בה גרתי בסמיכות אליו. מעולם, ואני לא מגזים אך גם לא מדגם מייצג, אבל מעולם לא ראיתי כף רגל חרדית חוצה את מפתן הדלת.

  התגובה הזו נכתבה בשבת ועוד איך, ממש כמו שהדיון הזה הוא מסוג הדברים שגורמים לי לרצות לצעוד בפסח הקרוב עם פיתה מלאה בבשר חזיר וגבינה צהובה, במאה שערים. כי עוד לא השלמתי עם הכפייה אך התרגלתי לעצם קיומה. אבל ה"זה ילדותי ומרגיז" זה שלי ועליו אני אלחם.

 10. יניב אידלשטיין 12 אפריל 2008 ב - 21:20 קישור ישיר

  סובארו תפסו טרמפ על המסע פרסום של פולקסווגן? מוזר, לא ראיתי את זה בשומקום…

 11. ? 13 אפריל 2008 ב - 8:34 קישור ישיר

  איפה הקולנוע בפוסט הזה? זה לא ס-י-נ-מ-(ה)סקופ?

 12. רותם 13 אפריל 2008 ב - 10:57 קישור ישיר

  אורון, את ארוחת שישי העברתי בוויכוחים עם אחי הצעיר שהוא במקרה בחור ישיבה, חוזר-בתשובה.
  העניין הוא הרבה יותר פוליטי וכוחני מאשר דתי. כי אם הדתיים היו כופים באמת את האמונה שלהם וממשים אותה, אז הם היו מחרימים את כל חברות הדלק בארץ והן את כל החברות של אלו שמחזיקים אותם. וזה רק מקרה אחד.
  אבל פה, מסיבות שאם הן באו לשרת מישהו אחר או אם פשוט כי הם יכולים, הם החליטו להטפל לאדם אחד ולרשת שלו.
  ברור שלא ראית דתי קונה בam pm כי הם מפרים שבת, זה כתוב בספר. החרם הוא על עסקים אחרים של הבעלים של AM, וזה די מסריח.
  לא חסרים מחללי שבת שיש להם עסקים נוספים, אבל הפעם הם הבינו שיש להם סיכוי להצליח אז הם הולכים על זה.


השאירו תגובה