17 אוגוסט 2008 | 10:00 ~ 8 תגובות | תגובות פייסבוק

המירוץ לאופיר: "בשיר" מוביל

ביום חמישי נשלחו ל-750 חברי האקדמיה הטפסים להצבעה לסיבוב השני בפרס אופיר, ההצבעה שתקבע מי הזוכה מבין חמשת המועמדים הסופיים בכל קטגוריה. בסיבוב הראשון, מוסרת אילנה שרון מנכ"לית האקדמיה, אחוז ההשתתפות עמד על שישים אחוז: כלומר 450 מצביעים.

בשבוע האחרון ניסיתי ליצור קשר עם כמה שיותר חברי אקדמיה – הגעתי לרשימה של 80 אנשים, יותר מעשרה אחוז מכלל בעלי זכות הבחירה – ופניתי אליהם כדי שיגלו לי למי הם עומדים להצביע. רק כמחצית מהם ענו לי – כלומר מדגם של כעשרה אחוז מהמצביעים בפועל – אבל התוצאה היתה חד משמעית וגורפת: "ואלס עם בשיר" מוביל בענק. לא צמוד, לא קרוב, בפער עצום.

אבל האמת צריכה להיאמר: זה בשום אופן לא דומה ולא קרוב למדגם מדעי אמיתי או מייצג. חברי האקדמיה שיש בידיי את הדרך ליצור איתם קשר הם, באופן גס, קבוצה די הומוגנית. היא לא כוללת מספיק שחקנים, למשל. ויש בה מעט מאוד מהגווארדיה הוותיקה. כמו כן, הקפדתי שלא לפנות לאף אחד שאני יודע שעבד באחד הסרטים. העובדה של"איים אבודים" יש את הצוות הגדול ביותר מקרב חברי אקדמיה עשויה לשנות את התוצאה הסופית (הצוות של "בשיר" הרי קטנטן ואני מניח שרק בודדים ממנו הם חברי אקדמיה).

תוצאת הסקר הלא מייצג ולא רציני שלי היא:

62 אחוזים: "ואלס עם בשיר"
20 אחוזים: "לא מצביע/ה השנה כי לא ראיתי את הסרטים"
8 אחוזים: "שבעה"
5 אחוזים: "איים אבודים"
5 אחוזים: "אצבע אלוהים"
"כמו אבא שלך" במדגם שלי קיבל אפס קולות.

כמה תובנות שהתעוררו מהשיחות עם האנשים:

1. אחד מוותיקי התעשייה ששוחחתי איתם ענה לשאלתי "למי תצביע" בתשובה "'ואלס עם בשיר' הוא הסרט הכי טוב אבל בתור סרט תיעודי הוא יפסל באוסקר האמריקאי". ומדובר במישהו פעיל ובקיא, רק מנותק לגמרי מהאינטרנט, שנאחז בכותרת שגויה בעיתון. שמעתי ממישהו אחר שגם הוא שמע את קשישי האקדמיה עונים דבר דומה. אם קשישי האקדמיה הם כמות נכבדת ומישהו דואג להזין אותם בדיסאינפורמציה הזאת, הרי שהמדגם שלי לא תקף כלל. (למי שיש ספק: הנה הפוסט שלי בו אני קובע שבניגוד למה שנכתב ב"מעריב" ל"בשיר" ול"שבעה" אין שום בעיה תקנונית להתמודד על האוסקר הזר, ושממילא אף אחד מהחמישייה לא יגיע השנה למועמדות לאוסקר הזר, כך שהשיקול הזה ממילא מיותר).

2. וכמובן שזה שוב מעלה את השאלה: למה אנשים בוחרים בפרס אופיר? לסרט הכי טוב של השנה או לסרט שהם חושבים שיוכל להגיע לאוסקר. ואיך הנהלת האקדמיה – ששומעת את זה שוב ושוב ושוב כבר כל כך הרבה שנים – כל כך אטומה לבעיה הכה מהותית בתחרות של עצמה?

3. כמות עצומה של אנשים שפניתי אליהם בישרה לי ש"השנה אני לא חבר אקדמיה". ומדובר באנשים שהיו מועמדים ואף זוכים בפרסי אופיר בעבר. גם זה כישלון ניהולי: לא צריך רק לגייס חברים חדשים לאקדמיה, אלא לדאוג שהוותיקים נשארים חברים גם בשנים שאין להם סרטים. תכלס מה שיוצא הוא שחוץ מהאנשים שביימו, הפיקו או ערכו סרט השנה לכל השאר די לא אכפת מהאקדמיה ומהפרסים שלה.

4. אני ביקשתי רק לדעת לאיזה סרט הם מצביעים, אבל היו כאלה שצירפו את רשימת כל הבחירות שלהם. כאן זה לא מדגם, אלה היו בודדים, אבל זה יצר תחושה כללית שארי פולמן יזכה גם בפרס הבימוי ושפרסי המשחק ילכו לצוות של "שבעה".

5. אחד מבכירי התעשייה, שמקיים מעין מדגם פרטי משל עצמו, עידכן אותי שהסקר שלי אפילו לא קרוב למציאות ושהקרב האמיתי בקרב חברי האקדמיה הוא בין "שבעה" ל"איים אבודים", כשכרגע "שבעה" מוביל בקצת. "בשיר", בכל מקרה, נמצא רק במקום השלישי, הוא אמר לי.

נותר שבוע עד שהקלפיות ננעלות. האם מפיקי הסרטים המועמדים יתחילו לקיים קמפיין לשכנע מצביעים? האם הם יגררו מצביעים בכוח? אני נותרתי במתח. האם התוצאות הסופיות יהיו דומות לתמונה המצטיירת כאן?

ובעיקר: אם אתם חברי אקדמיה ולא השתתפתם במשאל שלי, אנא הוסיפו בתגובות את הבחירה שלכם.

פוסטים קודמים בנושא:
האם "בשיר" כשיר?
המועמדים לאופיר

נושאים: פסטיבל קאן 2008

8 תגובות ל - “המירוץ לאופיר: "בשיר" מוביל”

 1. ניר4819 17 אוגוסט 2008 ב - 10:22 קישור ישיר

  משהו מעניין – בניגוד לשנה שעברה, שראיתי גם את בופור וגם את ביקור התזמורת, ואהבתי את שניהם, השנה אני לא מרגיש שיש לי חשק או רצון לראות איזה מהסרטים המועמדים – לא את איים אבודים, לא את שבעה, ולא את וואלס עם באשיר. אין לי מושג מה גרם לחוסר החשק החזק הזה, אבל הוא שם. פשוט לא בא לי לראות אף אחד מהסרטים המועמדים.

 2. גלית 18 אוגוסט 2008 ב - 1:57 קישור ישיר

  חבל, גם 'ואלס עם באשיר' וגם 'איים אבודים' ממש מעולים…
  'ואלס עם באשיר' מאוד ייחודי בחיטוט האישי/קולקטיבי שלו ועשוי פשוט נפלא בעיני. מסע מרגש וחושפני בין זכרונות ופצעים.
  'איים אבודים' עובר דרך המון מצבי רוח וחוץ מכמה בחירות מוזיקליות שלטעמי לא קלעו, הסרט באמת מרגש ומפתיע ומעניין וסוחף לתוך העולם הזה שהוא יוצר שגם כמי שהיתה ילדה קטנה בנהריה בשנות -80 ולא מתבגרת בכפר סבא, עדין יכולתי להזדהות עם זה.
  אבל עם חוסר חשק פשוט אי אפשר להתווכח, אחרי הכל 🙂

 3. עדן 18 אוגוסט 2008 ב - 9:11 קישור ישיר

  אני מאד חיבבתי את "איים אבודים" ואני עדיין חושב שהוא סרט ראוי ומוצלח, אבל אני פשוט לא מצליח להבין את מי שמתלבט בינו לבין "ואלס עם באשיר". מדובר בשתי ליגות שונות לחלוטין, כמו להשוות את "סופר-באד" ל"זה ייגמר בדם" שניהם סרטים טובים מאד אבל אחד מהם, במקרה הזה "באשיר" הוא כ"כ הרבה יותר טוב שהוא עומד בליגה אחת מעל.

 4. אבינתן 19 אוגוסט 2008 ב - 18:24 קישור ישיר

  השנה, בניגוד לשנים קודמות רשמתי גם על נייר טיוטה את הבחירות שלי בסיבוב הראשון לצורך מעקב והעתקתי אותן שוב לטופס האחרון וה"סופי". (שני מועמדים מהרשימה הראשונה שהצבעתי להם נעדרו מהרשימה השנייה ו"נאלצתי" לבחור במתחרים אחרים) הסיבה לכך היא שהרגשתי בשלב מסויים שאני מעדיף לשמר את ההתרשמות הראשונית שלי ולנטרל כל מיני השפעות חיצוניות. (למשל עובדה סטטיסטית שסרט מסויים הגיע למספר כזה או אחר של צופים והשפעות אחרות…)

  צלצלתי גם למשרדי האקדמיה ומסרתי שאני ממליץ לצרף לטופס שנשלח אליהם בחזרה טופס מעקב לשימוש פרטי של חברי האקדמיה.(שבו יוכלו לסמן את בחירתם הראשונה ולשמור את ההעתק עד להגעת הטופס השני)

  האדם שענה לי שלל את הרעיון על הסף…(לא היה יותר חכם להגיד לי "מעניין, אעביר את זה הלאה.")

  אני בכל מקרה, אמשיך לסמן את בחירותי גם על נייר טיוטה בנפרד…

 5. Spartak 19 אוגוסט 2008 ב - 23:25 קישור ישיר

  תגידו יש למי משהו מידע,מתי שבעה,עצבע אלוהים וכמו אבא שלך יוצאים לקולנוע?

 6. דורון פישלר 20 אוגוסט 2008 ב - 9:11 קישור ישיר

  "שבעה" יוצא ב-18.9 .
  http://www.fisheye.co.il/static/future.html

 7. עמית רון 14 ספטמבר 2008 ב - 1:06 קישור ישיר

  אם יהייה צדק, משה אביגי ואלון אבוטבול יזכו שניהם

  בפרסי המשחק המשובח והראוי שהגישו בסרט הלא מגובש

  "אצבע אלוהים" אבל איזה צוות איבגי&אבוטבול,

  ולמרות ששניהם שחקו גם ב"שבעה" ואביגי שיחק גם במחדל

  "חסר מנוחה". ועדיין ב"אצבע אלוהים" הם הפיחו חיים בדמויות עגולות ומרגשות. שאפו!


השאירו תגובה