11 אפריל 2014 | 10:28 ~ 2 תגובות | תגובות פייסבוק

טבלת המבקרים החדשה של ישראל, 10.4.2014

למרות כמות נכבדת של סרטים שיצאו בסוף השבוע הזה, ביניהם שני סרטים ישראליים (שניים! בשעה שאין מספיק קהל – או אפילו אולמות בחג הזה – אפילו בשביל אחד), הטבלה נמצאת במצב נמנום. שום דבר לא באמת מסעיר. רק שלושה סרטים הצליחו להיכנס לטבלה: ״מפוצלים״, שהיה אמור להיות להיט ההרפתקאות החדש לבני הנעורים ואני מתקשה לראות אותו מתמודד מול הלהיטים שכרגע עובדים בבתי הקולנוע; ״ריו 2״, סרט ההמשך המונפש על הציפורים ההן (שכבר יצא בתחילת השבוע, לפני בכורתו באמריקה, ועושה חיל בקופות); ו״לאנצ׳בוקס״, הסרט המושלם למי שלא מחפש סרטי הרפתקאות לבני נוער בחופשה הזאת, ומעדיף סרט בוגר (ובגלל ריבוי האורז בו, כשר לאוכלי קטניות בלבד).

לא נכנסו לטבלה, כי לא מספיק מבקרים ראו אותם, הם שני הסרטים הישראליים: ״מפריח היונים״, סרטו של ניסים דיין על פי ספרו של אלי עמיר (שבאופן אישי הצלחתי להחמיץ כל הקרנה מוקדמת שלו, מאז הקרנות האקדמיה ועד היום, ולכן עדיין לא צפיתי בו); ו״מעל לגבעה״, סרטו של רפאל נדג׳ארי. זה סימפטום מדאיג: אם עד עכשיו התלוננו על כך שריבוי הסרטים הישראליים יוצר חוסר עניין מצד הצופים, הרי שהשבוע – מצער לגלות – שחוסר העניין הגיע גם למבקרים. לדעתי זו הפעם הראשונה שסרט ישראלי יוצא ולא נכנס לטבלת המבקרים. וזה קרה פעמיים באותו סוף שבוע. בעיה.

(אגב: ״מפריח היונים״ אינו התרגום העברי לסרט ״ריו 2״. אלה שני סרטים שונים, ולא כדאי לבקש בקופה כרטיס ל״הסרט ההוא עם הציפורים״, כי לא בטוח מה תקבלו. וגם: ״מפריח היונים מעל הגבעה״ היה יכול להיות סרט מעניין, לא?).

הנה הטבלה:

 

שימו לב ששני הסרטים בראש הטבלה – ״בתוך לואין דיוויס״ ו״12 שנים של עבדות״ – נמצאים ממש בשבוע-שבועיים האחרונים שלהם על המסך. כמות ההקרנות שלהם כל כך נמוכה שהתלבטתי אפילו האם להשאיר אותם השבוע. זה אומר שממש בקרוב כל צמרת הטבלה תשתנה.

אבל מי כן יצא השבוע? ״רכבת הקרח״. אופס. תצליחו לתפוס הקרנות אחרונות שלו בקולנוע לב (אני מוריד סרט מהטבלה כשהוא יורד להקרנה אחת ביום או פחות). אבל זו פעם שנייה, אחרי ״המשחק של אנדר״, שהניסיון של קולנוע לב לפרוץ לתחום סרטי האקשן ושוברי הקופות לא עבד. שלושה שבועות הספיקו לו, והוא בחוץ.

גם המצב בקופות מפתיע. הייתי בטוח שאת השבוע הראשון של חופשת הפסח נעבור עם קרב צמוד בין ״סרט לגו״ ובין ״קפטן אמריקה 2״. איפה. ״סרט לגו״ מדשדש הרחק מאחור (בימים האחרונים הוא קצת התחזק, אבל ממש בקצת), ומי ששולט בקופות הוא עדיין – למרבה ההפתעה – ״המבול״ של דארן ארונופסקי. ״קפטן אמריקה 2״ מיד אחריו.

 

נושאים: בשוטף

2 תגובות ל - “טבלת המבקרים החדשה של ישראל, 10.4.2014”

 1. איתן 11 אפריל 2014 ב - 11:08 קישור ישיר

  יש הבדל בין סרטים שמשתמשים בנוסחאות ידועות וחושבים שעצם השימוש בנוסחה מספיק בשביל להביא צופים, לבין סרטים שעושים שימוש מודע בנוסחה, אבל יודעים גם ליצוק נימה אישית לתוך הסיפור. יפה אבחן אורי קליין ב"גלריה": "לאנצ'בוקס" הוא אחד מאותם סרטי אוכל-אהבה, אבל הוא כל כך צנוע ולא מתלהם עד שהוא חודר ללב.

  אני מאוד אהבתי את הסרט הזה. 4 כוכבים נתתי לו. וזה די ברור לי למה הוא הפך ליקיר פסטיבלים בחו"ל. הוא מאוד אנושי וחם. ויפה.

  ואת הסרט של "אורלנדו" המשתמש בנוסחת הזקן-שעושה-משהו-צעיר אני אפילו לא הולך לראות (אלא אם כן המבקרים יראו אותו ויקבעו בקול גדול שמדובר ביצירת מופת).

  בשבוע הבא: "התעלות". ההוא שצילם את Inception מביים לראשונה. הטריילר נראה לי מעורר תיאבון. אני מסוקרן.

 2. אלון 11 אפריל 2014 ב - 18:07 קישור ישיר

  אתה טועה בלהעריך שיש אצל המבקרים חוסר עניין הנוגע לסרטים הישראלים.
  חוסר האזכור הוא בגלל חוסר רצון של המבקרים לתת בראש לניסים דיין ישר ביציאה אז גם נאגרי הרוויח בינתיים. אל דאגה. שבוע הבא השניים יקבלו בראש ובצדק.


השאירו תגובה