29 יוני 2014 | 01:10 ~ תגובה אחת | תגובות פייסבוק

שבתאי וכוכבים אחרים

פפשודו, קשלס ואילפמן עם כוכב הלכת שבתאי. זוכי פרס סאטורן

פפשודו, קשלס ואילפמן עם כוכב הלכת שבתאי. זוכי פרס סאטורן

סרט ישראלי זוכה לראשונה בפרס סאטורן # הסרט הבא והבא-הבא של גיירמו דל טורו # וסרט ישראלי נכנס לרשימת המיון למועמדים לאוסקר הקצר

כמה כותרות שהצטברו לנו כאן בימים האחרונים, בשעה שאני כבר מתחיל לראות את סרטי פסטיבל ירושלים (ומתכנן שדרוג מאסיבי למדי של האתר, בו עוד נדבר בימים הקרובים):

א.

תנו כפיים ל״מי מפחד מהזאב הרע״ שממשיך לייצר כותרות ולהגיע לעולמות שכף רגלו של סרט ישראלי לא דרכה בו קודם. סרטם של אהרון קשלס ונבות פפושדו זכה בשני פרסים (שניים!) בטקס פרסי סאטורן, האוסקר של הגיקים, המוענק לסרטי מדע בדיוני וז׳אנר. ״מי מפחד מהזאב הרע״ הוא רק אחד מחופן סרטים שזכו ביותר מפרס אחד (ראו את הדיווח כאן). הסרט אסף את פרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר, ואת פרס הפסקול הטוב ביותר. בפרס הפסקול התחרה הסרט אך ורק סרטים אמריקאים. פרנק אילפמן, המלחין של ״מי מפחד מהזאב הרע״, הביס את דני אלפמן, המלחין של ״ארץ אוז״. וגם את ג׳ון וויליאמס, המלחין של ״גנבת הספרים״. ואת הווארד שור, המלחין של ״ההוביט 2״. למעשה, ״ההוביט 2״ הלך הביתה מחוסר פרסים, בשעה ש״מי מפחד מהזאב הרע״ זכה במאה אחוזים מהקטגוריות שלהן הוא היה מועמד. ״כוח משיכה״ היה הזוכה הגדול של הערב, והוא אסף חמישה פרסים, מתוך שמונה שהוא היה מועמד להם.

ב.

גיירמו דל טורו נמצא עכשיו בטורונטו (גיירמו דל טורונטו?) עובד על סרטו הבא, ״Crimson Peak״ (שייצא בשנה הבאה) ומשם הוא שיגר את הבשורה שיהיה סרט המשך ל״פסיפיק רים״, שכבר מסומן להפצה באפריל 2017 (הפעם בהפצת יוניברסל ולא וורנר). זו כותרת מאוד מעניינת, בייחוד בשבוע שבו יוצא ״רובוטריקים 4״. ״פסיפיק רים״ זה ״רובוטריקים״ פוגש את ״גודזילה״, והוא היה – בעיני – טוב והמנה יותר משניהם. אבל נדמה היה שהסרט לא היה הצלחה קופתית גדולה. הוא עלה 190 מיליון דולר והכניס בעולם 310 מיליון, מתוכם מאה מיליון בארה״ב. סכומים נאים, אבל לא כאלה שהפכו אותו להצלחה ענקית. ובכל זאת, מתוכנן לו סרט המשך. אפשר לנחש את הסיבה: 100 מיליון דולר מתוך הכנסות הסרט הגיעו מהשוק הסיני. מדברים על זה שנים, אבל זה נהיה יותר ויותר נוכח ומורגש בחיינו: הקולנוע ההוליוודי מתכוונן לסין. ״רובוטריקים 4״ הוא סרט שכולו מיועד לשוק הסיני. כל האולפנים האמריקאים מוצאים להם פרטנרים סיניים. זה אומר שמפיקי ״פסיפיק רים״ עשו את החשבון שלהם והבינו שיהיה ביקוש לסרט המשך, ולא אתפלא אם נגלה שחלק מתקציב הסרט יגיע מהשקעות סיניות. הנה גיירמו, מכריז על ״פסיפיק רים 2״ (ועל סדרת אנימציה על בסיס הסרט):

 

ג.

יש כבר שני סרטים ישראליים בקרלובי וארי השנה, ״את לי לילה״ ו״בורג״. ואני שומע בינתיים שמועות שכבר ידוע לפחות על סרט ישראלי אחד בלוקרנו. מספרים לי שזה כנראה יהיה ״עמק״ של סופי ארטוס. אני מנסה להשיג לידיעה הזאת אישור.

ד.

הוועד המנהל של האקדמיה האמריקאית, הגוף המחלק את האוסקרים, פרסם בסוף השבוע כמה תיקונים לחוקי התחרות. בכל שנה הם מעדכנים את החוקים בעקבות בעיות שהתעוררו בטקס הקודם. כמו, למשל: מהשנה אם להקה מלחינה פסקול של סרט, המועמדות תינתן ללהקה, ולא לשמות חבריה. זה בא, מן הסתם, לתקן את העובדה שארקייד פייר הלחינה את פסקול ״היא״, אבל באוסקרים הופיעו שמותיהם הפחות מוכרים של חברי הלהקה.

אבל יש השנה תיקון מעניין שיש בו גם עניין למחוזותינו: החל מהשנה, שלושת הסרטים שהגיעו למקומות הראשון בפרסי האקדמיה לסרטי סטודנטים יהיו אוטומטים זכאים להיכנס לרשימת הסרטים הקצרים שמתוכם בוחרת ועדת המיון את המועמדים לקטגוריית הסרט הקצר. זה בעל משמעות, כי השנה ״פריז על המים״ של הדס איילון זכה במדליית הכסף (פרס שני) בקטגוריית הסרט הבינלאומי בפרסי האקדמיה לסטודנטים, מה שאומר שהוא זכאי להיכלל בין הסרטים שמתוכם ייבחרו המועמדים לאוסקר לסרט הקצר.

ה.

ואני חוזר על משהו ממדיניות הבלוג. לשאלה שמדי פעם נשאלת ״איך זה שלא כתבת על…?״ אין לי אף פעם תשובה אחת. השבוע היא נשאלה אפרופו מותו של איליי וולך, המכוער מ״הטוב, הרע והמכוער״. למרות שאני דווקא מנסה לכסות ככל יכולתי את דבר מותם של אנשי קולנוע, אני בהחלט לא יכול להספיק לכתוב על כולם. אני משתדל לכתוב על אלה שהיוו עבורי השראה מסוימת, ובעיקר על אלה שיש לי משהו להגיד עליהם שהוא שונה מהתרגומים מסוכנויות הידיעות שתקראו באתרים האחרים. על איליי וולך לא היה לי מה להגיד. ולכן השאלה ״איך זה שלא כתבת על… (הכניסו נושא כאן)״ לא רלוונטית. אבל היא גם מפספסת את המדיום הבלוגי. איליי וולך היה יקר וחשוב לכם והייתם רוצים שיהיה משהו כתוב עליו? כתבו. איזור התגובות פתוח לכם לא רק להגיב, אלא גם כדי לעדכן בכותרות שנראה לכם חשוב שייקראו על ידי קוראי האתר ושאני פספסתי, או שלא חשבתי שהן חשובות מספיק. או שימו לינק לדיווח מעניין שקראתם איפשהו, או לפוסט שהעליתם בעניין בבלוג שלכם או בפייסבוק.

נושאים: בשוטף

תגובה אחת ל - “שבתאי וכוכבים אחרים”

  1. אלון 29 יוני 2014 ב - 16:05 קישור ישיר

    טעות דפוס (בלי דפוס) קטנה שנפלה לך. ״מותי״ במקום מותו. תיבדל לחיים ארוכים.


השאירו תגובה