07 דצמבר 2014 | 13:20 ~ תגובה אחת | תגובות פייסבוק

סיכום 2014: שלוש הדקות הכי טובות של השנה

מתוך סצינת הבריאה ב״המבול״ של דארן ארונופסקי

מתוך סצינת הבריאה ב״המבול״ של דארן ארונופסקי

מדור סיכום השנה של ״סינמסקופ״ מתקרב. ממש מתקרב. כל רגע. 15 הסרטים הטובים של השנה נבחרו, עכשיו נותר לי רק להחליט על הסדר. אבל בעודי ממיין, ממפה ומנפה את הסרטים שראיתי השנה, אני גם מגיע למסקנה אחת ברורה: אם הייתי צריך לדרג את הסצינות הכי טובות שראיתי השנה, זו הסצינה שהיתה מגיעה למקום הראשון. יותר מזה: מדובר ב-3:33 דקות שהן כמו סרט קצר בתוך סרט ארוך, וכיצירה עצמאית אני יכול להכריז שזהו הסרט הכי טוב שראיתי השנה.

במה מדובר? בסצינת בראשית מתוך ״המבול״ (או ״נוח״), סרטו של דארן ארונופסקי. לילה בתיבה, ונוח (ראסל קרואו) מכבה את האור ומספר לילדיו את הסיפור שהוא שמע מאבותיו: סיפור בריאת העולם. בשלוש דקות פקחיות מאוד בטקסט ובתמונה דוחס ארונופסקי את כל פרשת ״בראשית״ בעיבוד מרשים מאוד, שהוא בה בעת גם נאמן לכתובים, וגם מציע פרשנויות מקוריות אך נאמנות לטקסט. ובעיקר, הסצינה, כמו הסרט כולו, מציגים את העולם של המסורת בעל פה, התורה שנמסרת מדור לדור ומוסיפה על הכתוב מידע.

אחד הדברים המשמעותיים שקרה השנה בתרבות האריקאית הפופולרית היה הסדרה ״קוסמוס״ בהגשת ניל דגראס טייסון, מעין המשך או עדכון לסדרה המקורית של קרל סייגן משנות השמונים. אבל טייסון הגיע ל״קוסמוס״ לא רק כמדען המציג נתונים, אלא גם כאיש ציבור מודאג: מודאג מהעלייה באמונה דתית בעולם, ובייחוד באמריקה, וירידת קרנו של המדע. ״קוסמוס״ שלו היה מלחמה עיקשת שלו, עם מיטב הטכנולוגיה האודיו-ויזואלית, להציג אמת מדעית על פני אמת אמונית.

ואז בא דארן ארונופסקי היהודי, ועם אותה טכנולוגיית אפקטים, ועם בקיאות במסורת התורה שבעל פה, יוצר את קליפ הבריאה שלו, ומראה לטייסון מצד אחד ולאוונגליסטים הנוצריים מצד שני, שלא חייבת להיות סתירה בין הטקסט המקראי ובין הידע המדעי, הם לא באמת ניצבים בסתירה, אלא זה עניין של קריאה, פרשנות והבנה שהתורה שבכתב אינה סוף הסיפור אלא רק ראשיתו. לפיכך, שלוש הדקות האלה הן מפגש מרתק של מילים ותמונה, של מסורת ישנה המוגשת בטכנולוגיה חדשה, ומראה שלא צריכה להיות שום סתירה בין תורה ובין מדע (המלחמה בין גישות מדעיות וגישות אמוניות/רוחניות/דתיות היא המצאה נוצרית, לא יהודית), ועם זאת: שגם אלה (אנשי הדת) וגם אלה (אנשי המדע) עדיין לא פיצחו את כל סודות היקום, הקיום והבריאה. אבל הכי חשוב: זו סצינה שמראה שתפקידה של התורה היא להורות לנו משהו על החיים שלנו, לאור סיפורי האבות, ו״המבול״ הוא סרט שעוסק בטבע האדם, באלימות הנמצאת בתוכו, ובמאבק התמידי בין טוב ורע – בתוכנו – שמתחיל מבריאת העולם ועד לרגע זה. זו ללא ספק הסצינה שהכי גרמה לי להתפעלות ולהשתאות השנה – קולנועית, רוחנית, הגותית. האם ״המבול״ יהיה אחד מסרטי השנה שלי? נגלה בעוד כמה ימים. עד אז, הנה פרשת בראשית, בגרסה ההוליוודית:

 

 

נושאים: בשוטף

תגובה אחת ל - “סיכום 2014: שלוש הדקות הכי טובות של השנה”

 1. איתן 8 דצמבר 2014 ב - 10:37 קישור ישיר

  בסופו של דבר זה אפילו מאכזב שאחד הבמאים הכי טובים שיש בעולם כיום הוציא השנה סרט ש…לא השאיר חותם. כלומר: כן, הוא הצליח לא רע בקופות, והוא היה מעניין למדי, אבל כשמעמידים אותו מול "ברבור שחור" או מול "המעיין" או אפילו מול "המתאבק" (הדי בינוני, אבל עם מיקי רורק האדיר) – "נח" נראה כמו גרגר אבק חסר חשיבות.

  מלבד "פאי", כל סרטיו של ארונוספקי היו מועמדים לאוסקר בקטגוריות שונות (ונטלי פורטמן גם זכתה). "נח" בכלל לא על הרדאר (אולי על אפקטים. וגם זה בספק).

  ולגבי סצינות השנה:

  היו לא מעט סרטים מצוינים שהופצו השנה בארץ, אבל ההרגשה שלי שהם היו כל כך מצוינים כמכלול, וקשה לי לשלוף מהם סצינות בודדות ולומר שהן הכי מרגשות של השנה (אולי מלבד סצינת הספריה לקראת הסוף של "בין כוכבים", וגם היא מהווה רק חלק ממכלול נפלא).

  אבל מצאתי לא מעט סצינות מצוינות בסרטים שראיתי השנה ולא הופצו. למשל: סצינת הראפ, וסצינת סיפור התמנון מתוך "טווח קצר 12"; כמה סצינות מצחיקות וגם ממריצות אדרנלין מתוך "יום מפרך" הקוריאני. כמה סצינות מחרידות מתוך "עמק" של סופי ארטוס, שעדיין ממתין לתאריך הפצה; כל סצינות הכלבים מתוך "אלהים לבן" ההונגרי ובעיקר הסצינה האחרונה; והשיא מבחינתי: סצינת "באגה ביגה היגה", שיר לא מובן מתוך סרט פסיכופטי שנקרא "המכשפות מסוגארמורדי" (הוקרן בפסטיבל אוטופיה תחת השם "המכפשות מהיער") של הבמאי הספרדי המטורף אלקס דה לה איגלסיה. לא הסרט הכי גדול שלו, אבל הטירוף ההמוני, ועם זאת השליטה האבסולוטית של הבמאי בכל מה שקורה, ביחד עם תנועות המצלמה המרשימות, וההומור הכל כך סוחף…הנה להתרשמות (באיכות לא הכי הכי, אבל זה מה שמצאתי)
  http://vk.com/video18715496_170082970
  (כן, זאת כרמן מאורה, עוד מעט בת 70, שמרחפת באויר)


השאירו תגובה