30 אוקטובר 2009 | 11:46 ~ 122 תגובות | תגובות פייסבוק

חב"ד? אני בעד

אנחנו עוצרים לרגע את עדכוני הקולנוע הסדירים כדי להזדעזע מכתבת השער הכמעט אנטישמית של "העיר" השבוע, בו הם "חושפים" מזימה של חב"דניקים להשתלט על רמת אביב ג' ולגרום לה להתחרד. כשאני קורא בעיתון תיאור של יהודים עם כיפות וזקנים זוממים מזימות השתלטות, אני מחפש את הלוגו של "דר שטירמר". "העיר" הפך, לצורך הכתבה, לצינור התעמולה של גוף בשם "רמת אביב החופשית", שנכנס לפניקה בגלל פעילות חב"ד בשכונה. אבל ממה הפניקה? קראתי את התיאורים: נראה שהם ממש מבועתים מזה שמסתובבים להם חרדים בשכונה. כלומר, זו בהלה על רקע אסתטי. אבל מילא אם החרדים האלה היו צועדים בשקט ממקום למקום בלי למשוך אליהם תשומת לב, לחב"דניקים – שלא מבינים כנראה שהם רק אורחים ברמת אביב ג' ושלמעשה מקומם הטבעי הוא (כפי שנרמז בכתבה) הוא בהתנחלויות – יש חוצפה למקם שולחנות בקרנות הרחוב ולהציע לעוברי אורח (אפילו לילדים! הפדופילים המסוכנים האלה) להניח תפילין. חי נפשי! תפילין!זו כתבה ראשונה בסדרת כתבות, שהרי ברור שעד הכתבה השלישית ימצאו כתבי העיר סליק תחמושת עם תמונתו של הרבי מלובביטש מתחת לקניון רמת אביב – שהיה, אלוהים! הקונספירציה! שנים בבעלותו של לב לבייב, אחד התורמים הגדולים של חב"ד. אבל התיאור שעולה מהכתבה ב"העיר" לא מחמיא לשום צד. החב"דניקים מתוארים כרשעים, הזוממים לחטוף נשמות תמימות, זכות וחילוניות, ו… להחדיר בהם "מסרים תורניים". ותושבי רמת אביב? הם יוצאים פשוט אידיוטים מהתיאורים בכתבה.


אבל לפני שנמשיך: כמה דיסקליימרים (מתחזר עם כלייזמרים, כי גם אני, באופן תת מודע, מנסה להחדיר בכם "מסרים תורניים"). א. עיתוי הכתבה מגיע בעקבות אירוע אלים שקרה בסוכות בו נצעקו צעקות ואוגרפו אגרופים. מה קרה בדיוק, לא ברור. אבל הרוחות התלהטו. אני חושב שזה אמור להיות ברור שחב"דניקים, כמו חילונים, הם בני אדם. וככאלה יש ביניהם מקסימים ויש ביניהם בהמות. יש עדינים ויש חמומי מוח. אני רוצה לעסוק כאן בנושא העקרוני, אבל חשוב שיהיה ברור שכל אקט של אלימות ובריונות – לא משנה מאיזה צד – אסור לו לקרות, וצריך להיות מטופל ונענש. ב. אני לא מכיר את פעילות בית חב"ד ברמת אביב ג' או את הרב יוסי גינזבורג, מנהל המקום. אבל אני מכיר לא מעט בתי חב"ד אחרים בארץ ובעולם, וכמה מהחוויות היפות, הרוחניות, האנושיות והמשמחות שעברתי בחיי היו בבתי חב"ד. אני חוקר את העולם החב"די לצורך פרויקט שאני עובד עליו, ובאופן פרטי אני מתעניין בכלל בכל עולם החסידות, ובעיקר חב"ד וברסלב. כן, כמה מחבריי הטובים הם כאלה. וכן, אני מכיר היטב את כל המזימות והתככים של חב"ד. ונדמה לי שאם כתבי "העיר" היו הולכים לשבת שעתיים בבית חב"ד ברמת אביב ג' (או בגינת שינקין) הם היו מבינים היטב מה המטרה ומה דרכי הפעולה. זה לא סוד. אגב, גם את ספריו של הרבי מלובבטיש ושאר אדמו"רי חב"ד לפניו, ניתנים לקנייה בלא מעט חנויות. הכל כתוב שם.


talaviv-shabbat

הכרזה הזאת, שנשלחה אליי במייל כשהדיון סביב הפוסט הזה נהיה סוער, פורסמה על ידי מאיר דיזנגוף בתל אביב ב-1923. מצד אחד היא מראה ימים לא מאוד רחוקים ולא פרה-היסטוריים בהם הגישה הציבורית לשבת היתה אחרת. מצד שני, היא חושפת – שהרי הכרזה באה לטפל בבעיה שמן הסתם העסיקה את העיר באותם ימים – שמתיחות סביב ענייני דת והלכה היו כאן מאז ומתמיד (לחצו להגדלה).


חב"ד תמיד משכו אל עצמם אש, כי בעצם הניסיון שלהם לבקש או לשכנע אנשים להניח תפילין, או לחלק נרות להדלקה בשבת, נתפס כמשהו שלא מזוהה עם דרכה של היהדות להסתגף בתוך עצמה ולא לעסוק בשידול. אבל שיהיה ברור, לעמוד בקרן רחוב ולהגיד לעוברים והשבים "צדיק, הנחת תפילין היום?" זו לא כפייה דתית. לא יותר מאשת המכירות בסופר שמציעה לך לטעום גבינה חדשה. למה זו לא כפייה? כי אתם יכולים להגיד "לא, תודה". אז למה הם שם, למה הם מציעים? למה? כי הם מאמינים. הם מאמינים שכל יהודי שהם יצליחו לשכנע לקיים מצווה אחת מהתורה באותו יום, יעזור להם לקרב את הגאולה, את בואו של המשיח. הם לא מבקשים כסף על זה, הם לא עושים תנאים, הם מציעים לכם להניח תפילין ושתמשיכו בדרככם. אבל אתם מחפשים אג'נדה סודית. אז כן, יש אג'נדה סודית, והנה אני אחשוף אותה (ואם כתבי "העיר" ידברו עם חב"דניק, או עם כל דתי, הוא גם יחשוף להם את הסוד הזה): הם מאמינים שמי שיניח תפילין, אחרי שלא הניח תקופה ארוכה, או אולי אפילו מעולם, פתאום ירגיש משהו שהוא לא הרגיש קודם. התחברות לקב"ה. נוכחותה של שכינה. קליק המחבר בינך ובין עולמות רוחניים עליונים. נשבע לכם, בזה הם מאמינים. הם מאמינים שאם תניחו תפילין פעם אחת, תרצו להניח תפילין אחרי זה שוב ושוב. כן, זה הסוד הגדול שלהם. הם מאמינים שאתם תראו את האור. לכן הם לא צריכים כפייה, אלא רק עידוד. הם מאמינים שאחרי זה כבר תהיו בעניין. ועכשיו אני אגלה לכם עוד סוד: בלא מעט מהמקרים, הם צודקים. וזה מה שבאמת מפחיד את ארגון "רמת אביב החופשית". שהם צודקים. כי הם רואים את מול עיניהם: אנשים חוזרים בתשובה.


פה אשתף אתכם באג'נדה הפרטית שלי. הפחד הגדול של החילונים מהחרדים נובע מזה שהחילונים חושבים ש"אמונה" ו"תשובה" הם מילים נרדפות ל"התחרדות". וזה המקום שבו החילונים מפסידים ברוחניות. כי בין תפיסת החיים של החרדים, ובין תפיסת החיים של החילונים – שניהם אולטרה-קיצוניים בהחצנת אורח חייהם – יש מנעד עצום של דרכים לביטוי אמונה וקיום מצוות, שלא כוללים שינויים במלבושים, בתספורות ובדגלים. הפחד מפני "התחרדות" – שמייצגת את הדרך היחידה שהחילונים תופסים לקיים חיים של מצוות – היא ההפסד הגדול ביותר שלנו, החילונים. כי החב"דניק הממוצע יספר לך בלהט למה כדאי לך לשמור מצוות, ולשמור שבת, ולשמור כשרות, אבל הוא לא ידבר איתך על להיות חב"דניק. על החלפת בגדים וחבישת מגבעת. וזה הדבר הכי מצער – אני רציני, זה מצער אותי עד דמעות – שאנשי רמת אביב ג' זועמים על אנשי חב"ד כי… הם הקימו סוכה. ריבונו של עולם. סוכה. סוכה זה לא חב"די, או חרדי. זה עניין יהודי. סוכה! תחשבו על זה. לכן אני נזעק מהעובדה שיש לכל המאבק הזה סאבטקסט אנטישמי, כי הוא הופך את הסוכות לדבר לא לגיטימי. וכי אנשי רמת אביב מוחים נגד… הקמת מקווה. זה מצמרר ממש. ובגלל שיהודי לא באמת יכול להיות אנטישמי, אז זה סתם עניין של שנאה עצמית. של רצון להתגרש מכל דבר שמייצג כל זכר שהוא למצוות, הלכות, מנהגים וחגים. ויותר חמור: למנוע מיהודים מאמינים לעסוק בהלכותיהם. וזו האירוניה של המצב היהודי: כי כשרוצים להקים מקווה ברמת אביב ג' הכותרת היא "התחרדות!". אבל אם בווינה, חס ושלום, יקום גוף ציבורי שיתנגד להקמת מקווה (או סוכה) הכותרת תהיה "האנטישמיות בעלייה!".


חזרה למזימה הגדולה של חב"ד לכבוש את רמת אביב ג'. על פי הדיווח של "העיר" בעוד הח"בדניקים הם הרשעים, מי שיוצא כאן קצת טמבל הם תושבי רמת אביב ג'. אתם להוטים להישאר חילוניים? לא קראתי שום דבר בכתבה שבו מישהו כופה עליכם. מציעים לכם תפילין? תסרבו. מציעים לכם נרות לשבת? קחו ואל תדליקו. מציעים לכם גן ילדים דתי כי העירייה לא הקימה מספיק גנים? אל תירשמו. הם מציעים, נכון. מה רע בלהציע? להפך, זה דבר טוב ונפלא. הם רוצים לחלוק אתכם את תפיסת עולמם. חייכו אליהם ותגידו שנוח לכם במקום בו אתם נמצאים. כאמור, אני מכיר לא מעט חב"דניקים ובתי חב"ד ברחבי הארץ, מעולם איש מהם לא ביקש, כפה או התנה ממני דבר בעבור הכנסת האורחים שלו. הם באמת מאמינים שמי שנחשף לעולם של רוחניות ואמונה, ירצה לקחת אליו משהו מהעולם הזה גם בצאתו ולשמר אותו. לא תמיד הם מצליחים. להפך: לרוב הם לא מצליחים, רוב האנשים באים, מתחברים לאיזושהי רוחניות או תרבות או עולם שהם זוכרים מהבית של הסבא והסבתא, עולם שאם כבר יש כפייה בארץ היא לנטוש ולזנוח אותו, וממשיכים הלאה. ואם אתם לא מעוניינים אפילו בנוסטלגיה הזאת, אם אתם רוצים להיות חילוניים אדוקים? אמצו את הטקטיקה של חב"ד וגייסו אנשים לשיטתכם. שימו שולחן בפינת הרחוב ממול והציעו לעוברים והשבים… לא יודע מה, משהו חילוני. הקימו גן ילדים חילוני ש"ימלא את הוואקום" שנוצר מהיעדר הטיפול העירוני. הקימו "בית חול" והציעו לעוברים ולשבים להיות בו וללמוד על אורחות חיינו.האמצעים בהם בחרו אנשי "העיר" להציג את פעילות חב"ד נסמכים על שתי טקטיקות שאני לא מצפה למצוא בעיתון שאמור להיות נאור וליברלי: בורות ודעות קדומות. בורות, כי נדמה שהם לא טרחו אפילו לברר דברים בסיסיים לגבי המהות של הדבר הזה שנקרא "שליחות" אצל חב"ד. מצוין בכתבה שהרב גינזבורג הגיע לרמת אביב אחרי "קדנציות" באיים הקריביים, אוסטרליה ותאילנד. ובכן, לשליחי חב"ד אין "קדנציות". שליח נשלח למקום בו עליו לפעול לקירוב הקהילה ליהדות, ושם הוא מקים ביתו הקבוע. זה לכל החיים. לפני 13 שנה, על פי ציר הזמן המתואר בכתבה, היה הרב גינזבורג בן 24, שזה הגיל בו לרוב שליח מתחיל את שליחותו (השליחות היא משימה משפחתית. שלוחיו של הרבי יהיו תמיד זוג נשוי, לרוב כבר עם תינוק ראשון). בין הגילאים 18 ל-23, אחרי סיום הלימודים בישיבה גדולה, חסיד חב"ד עובר מסלול לימודי, בו הוא לומד הלאה, לרוב לימודי סמיכה (הסמכה לרבנות), הוא עובר בין בתי חב"ד בעולם בתור "בחור" (חסיד לא נשוי), שם הוא עוזר לשליחים הקבועים בימי החגים והלחץ, וגם כדי ללמוד מהי עבודת השליחות, הוא מתחתן, עושה צבא, ואם הוא ואשתו בוחרים בחיים של שליחות ונמצאים מתאימים בערך בגיל 24 הם מוצבים בקהילה שתהיה ביתם החדש. בתל אביב בלבד יש 20 בתי חב"ד, בפורמטים כאלה ואחרים.


את הבורות אפשר להשלים באמצעות חיפוש באינטרנט, כי חב"ד היא החסידות הכי ענפה והכי מתקדמת מבחינת שימוש באינטרנט להפיץ את דרכה ולשמור על קשר בין חסידיה הפזורים בכל העולם. ובכלל, אם אנשי רמת אביב ג' יעצרו לשוחח שניה עם החב"דניקים הם יגלו שהם גם מהזרמים הכי פתוחים ביהודות החרדית (הרב אלישיב הפוסק הראשי של הזרם הליטאי, רואה באינטרנט אסון). בשעה שיש פלגים אולטרה-קיצוניים בין החרדים שעבורם כל מי שאינו שומר מצוות הוא מבחינתם כלל לא יהודי ולא ראוי לשיחה או לניסיון קירוב, החב"דניקים מאמינים שבכל יהודי – לא משנה כמה הוא התרחק מהדת – יש עדיין איזשהו ניצוץ של אמונה שקבור עמוק בנשמתו, ושאם הוא יתקרב אפילו במילימטר אל הדת והאמונה, הניצוץ הזה יתחיל לבעור מבפנים. ויש לומר: יש בזה משהו. לא תמיד, לא אצל כל אחד, לא בכל מצב, אבל זה לא רעיון מופרך.


אבל חמורה מהבורות היא הפצת השנאה והדעות הקדומות. הכתבה ב"העיר" שוב מדביקה לחרדים סטיגמות כוללניות, שמדהים שדווקא עיתון כמו "העיר" נותן להם יד – הרי דווקא מקומון תל אביבי צריך להיות רגיש לסטיגמות, לא? אז אליבא ד"העיר", החרדים הם שוב, פולשים לטריטוריות לא שלהם (זוכרים מי עוד תיאר את היהודים המזוקנים עם המגבעות כיצור שפולש לבתים ולערים של החילונים המערביים הנאורים?), החרדים הם בריונים אלימים (כי היתה תקרית אחת שהתפתחה לתגרה, למרות שכתוב שם מפורש בכתבה שמי שהתחמם לא היה בכלל מאנשי חב"ד רמת אביב), והחרדים הם לאומנים-קיצוניים (שהרי זה ברור, אם אתה מתנחל, לך לגור ברמת אביב). "העיר" חוגגים את העובדה שאביו של הרב גינזבורג גר בהתנחלות יצהר וכתב ספר שמביע תמיכה בברוך גולדשטיין (אני נסמך על דיווח "העיר". אני לא מכיר את הספר המדובר או את אביו של הרב גינזבורג). ויודעים מה, אם זה נכון ואם גינזבורג האב הוא דמות ימנית קיצונית, זה מצער וראוי לגינוי בעיניי. מצד שני, אני לא הבן שלו. ואני יודע לא לשפוט אנשים על סמך דעותיהם ועמדותיהם של הוריהם. אבל אם הייתי בנו, הייתי יודע שאני מחויב בכיבוד אב ואם על פי עשרת הדיברות, והייתי מציג את ספריו בביתי, גם אם אני לא מסכים איתם. האם כל זה אומר שהרב גינזבורג מרמת אביב ג' הוא ימני קיצוני לאומני התומך ברצח ערבים? קצת קלוש, לא? וגם אם עמדותיו הפוליטיות קיצוניות, אני יכול להגיד שאולי זה לא איש שיהיה לי נעים להתיידד איתו, אבל זה לא מקטין את זכותו לגור בתל אביב. יש גם ימנים בעיר. ושמעו משהו מדהים: פגשתי חב"דניקים שהיו קיצוניים ימנים; פגשתי חב"דניקים שאבא שלהם הוא אחד האנשים הכי ימניים במדינה, אבל הם לא; ופגשתי חב"דניקים שמאלנים. מדהים, לא? חב"ד איננה מפלגה. היא חסידות. ככזאת, נוסח התפילה של כולם זהה, אבל הדעות הפוליטיות שונות. זה קשור גם, אתם יודעים, לאופי.


תפיסת העולם החילונית-שמאלית-ליברלית-הומאנית שאני אוחז בה לימדה אותי לקבל את האחר, ולא משנה עד כמה הוא שונה ממני ועד כמה עמדותיו ואורח חייו הפוכים משלי. זה נכון לפלסטינים, פליטים, עובדים זרים וחרדים. אני לא מוכן להיות חלק משפיכת הדם שהתקשורת בארץ עושה לציבור החרדי כאילו הוא מקשה אחת. יש ויש. ויטריחו נא כתבי "העיר" את עצמם וילכו להיפגש, לדבר, להבין, ולהתווכח עם אנשי חב"ד ברמת אביב וידווחו על זה (אגב, הפעם היחידה שראיתי את הישיבה ברמת אביב – שנחשבת מאוד מאוד קפדנית – היתה בסדרה התיעודית של ירון לונדון, "לונדון פינת בן יהודה". לונדון הגיע כאפיקורס, הסתובב עם אנשי הישיבה – אולי אחד מהם היה הרב גינזבורג, לא זוכר – ויצא משם בחיים. אפיקורס כשהיה. לא נבהלתי).


מחברי הדתיים – החב"דניקים, הליטאים והברסלבים, אלא שנולדו דתיים ואלה שחזרו בתשובה – למדתי את ערך המצווה "ואהבת לרעך כמוך", ושנכון לנו לדון את זולתנו לכף זכות. כי יש מספיק גורמים בעולם הזה (והבא) שישמחו לקטרג עלינו. אז לפחות שנדע אנחנו לסנגר אחד על השני. העצוב הוא ש"העיר" מוכיח שלא תמיד השמאלנים מוכנים לקבל את האחר. לפחות לא את האחר שגר בשכונה שלו. ואני מודה בצער שיש לא מעט מקרים, יותר מדי אפילו (והתקשורת ששה לדווח על כך), שהדתיים לא מצליחים לקיים את "ואהבת לרעך כמוך". וכשאני קורא את הכתבה ב"העיר" – ומסה להעביר אותה דרך פילטר אנטי-התלהמות – אני בעיקר מרגיש שאין שום הבדל בין הוועד למען "רמת אביב חופשית" ובין "חב"ד רמת אביב". אלה וגם אלה רוצים לשמר את אורח חייהם ומרגישים מאוימים מהצד השני, איום שגורם דווקא לקיצוניים בשני המחנות לבלוט, בשעה שהרוב הוא מתון, שקט, שוחר שלום ופייסני בהרבה. אני דווקא אופטימי ומאמין שברמת אביב ג' יש פוטנציאל לדו-קיום נפלא.

נושאים: בשוטף

122 תגובות ל - “חב"ד? אני בעד”

 1. דורי 30 אוקטובר 2009 ב - 12:51 קישור ישיר

  הכל טוב, ויפה ונכון. אבל זו גם התחסדות להתייחס לחשש של תושבי בשכונה כבורות ודעות קדומות.
  מספיק לראות את תהיליכי ההתחרדות שעברו שכונות בירושלים ובבית שמש, ולראות שהסובלנות שאתה מבקש כלפי המיעוט החרדי בת"א, נעלמת כאשר רובה של השכונה נהיית חרדית.
  נועם הפנים של בעלי דוכני הנחת התפילין, מתחלף במשמרות צניעות אלימות.
  סובלנות היא ערך יפה, אבל כדאי להטיף לה גם בצד החרדי.

  ===========

  רוה לדורי: משמרות צניעות? של חב"ד? אתה בטוח, או שזה שוב דעות קדומות המגלגלות את כל הדוסים לבלילה אחת?

 2. יוני 30 אוקטובר 2009 ב - 13:07 קישור ישיר

  גם אם דורי צודק יש המון אפור בין השחור ללבן. אי אפשר להשתמש בהכללה והסתה (לצאת נגד אדם בגלל אביו זו הסתה, לדוגמה) רק כי אתה מפחד ממשמרות הצניעות. וזו בדיוק הטענה של יאיר: שלא כל דבר שקשור ליהדות הוא התחרדות, בהכרח. ואם היתה יותר פתיחות היתה גם יכולת להתמודד עם הבעיות האמיתיות כמו ההקצנה והאלימות עליה אתה מדבר, שפוגעת בחרדים עצמם יותר מכולם.

 3. באנדר 30 אוקטובר 2009 ב - 13:09 קישור ישיר

  הומאניות וסובלנות הם לא ערכים פנים משפחתיים. החברה החרדית המקצינה והולכת כופה חוסר סובלנות. ברור מעליו שעם תעמוד בפינת רחוב בבית שמש ותנסה לשכנע ילדים חרדים להפוך, חלילה, לדתיים לאומיים, יתבצע בך לינץ' בתוך דקות. ולא, זאת לא הגזמה.

  הנסיון של חב"ד לכפות את דרך החיים שלהם בטענות של סובלנות ופתיחות הן ציניות בצורה שלא תאמן. הם מבינים, ואני חושב שגם אתה מבין, שאם יצליחו במשימתם להפוך לרוב בשכונה, הם לא יראו שום סובלנות כלפי האחר. בניגוד לרוב הציבור החופשי, הפייסנות החרדית מוגבלת למקרים בהם הם המיעוט.

 4. יואב 30 אוקטובר 2009 ב - 13:18 קישור ישיר

  אכן, בתור ירושלמי לשעבר אני יכול להעיד שזה לא מסתיים בדו-קיום בשלום. בשלב מסויים, כשהשכונה הופכת לחרדית ברובה, אופייה משתנה. בשלב זה האנשים הטובים והנחמדים "רק" יסתכלו עליך בעין עקומה כשתיסע לים בשבת, וחמומי המוח כבר יזרקו עליך אבנים. מאוד לא נעים להיות חילוני בשכונה חרדית. הקהילה החרדית לא מקבלת באור פנים ובהבנה התנהגות שונה מהנורמה. אפשר ורצוי לקבל את האחר, אבל הניסיון מוכיח שלפחות במקרה החרדי, לצערנו הרב הם לא יגמלו לך באותו האופן. לך שלכונת שמואל הנביא בירושלים, או למעלות דפנה, או לרחביה, ושאל את מעט החילונים שנותרו בהן.

  אני מאמין לאנשי רמת אביב ג' שהם לא שונאי חרדים במהותם, אבל שהם רוצים לשמור על אופיה החילוני של השכונה, כפי שהם מכירים וחשים בו בנוח. כמו שפתיחת מודעון ריקודים שעובד בימי שישי בערב יהיה לא נאות בתוך שכונה חרדית, ואף יתקל במחאות (מעט יותר אלימות מאלו של החילונים ברמת אביב, ניתן להניח), כניסה מאסיבית של חרדים ושל מוסדות תורניים לשכונה חילונית תפגע, בסופו של דבר, באופייה של השכונה.

  נוסף על כך, קשה להתעלם מאופייה המיסיונרי של תנועת חב"ד. כמו שמטיפים שיוכחו באופן רציונלי את אי-קיומו של אלוהים לילדי חרדים בשכונה חרדית יתקלו בהתנגדות, כך גם אפשר להבין את קשייהם של הורים חילוניים עם מטיפים לחזרה בתשובה.

 5. יאיר (לא רווה) 30 אוקטובר 2009 ב - 13:18 קישור ישיר

  דורי, המדובר בכתבה, ובכלל כל הפוסט הארוך (והיפה) של יאיר הוא על חסידי חב"ד. כל הערים המתחרדות שאתה מדבר עליהם שנהפכו אלימות ובמשטרי צניעות – מכנה משותף להם: אלו לא חסידי חב"ד. בדוק. וגם שם, אתה ניזון משמועות, כי עד כמה שאני יודע, גם במקומות הכי חרדים, אין דברים כאלה, רק במקומות חרדיים מובהקים כבר שנים, כמו מאה שערים וכדו'.

   

  יאיר דיבר על השלוחים של חב"ד. לא על ניסיונות להשתלטות חר"דית על העיר, מה שנראה כמו באמת דעות קדומות…

 6. אביגיל 30 אוקטובר 2009 ב - 13:24 קישור ישיר

  עוד נקודה ששכחת היא שהפעילות המיסיונרית של חב"ד מופנית במקרים רבים כלפי ילדים.  בקרית אונו, הבחורים שקוראים להניח תפילין החלו את פעולתם מול שער חטיבת הביניים, ורק לאחר שהתבקשו לכך עברו לקניון, אלא שמשום שמבנים אלה עומדים זה מול זה המצב למעשה לא השתנה, וקהל היעד של מניחי התפילין נותר נערי בית ספר.  זו גם היתממות לשמה להניח שגן של חב"ד לא יעסוק בהטפה לקהל שאין לו את היכולות להתמודד עם התכנים שמלמדים אותו באותו האופן המושכל שאתה קורא לו במאמר זה.

  באופן אישי, מעליבה אותי מאוד הפעילות של נשות חב"ד המחלקות נרות לנשים העוברות על פניהן.  הרי ברור שהאפשרות שאני מדליקה נרות גם מבלי שהן יזכירו לי לעשות זאת ואף יספקו את החומרים לא עברה בראשן – הרי אני חילוניה כופרת.  אז מי עושה כאן הכללות, בעצם?

  וגם אתה חוטא פה בהפשטת יתר.  מאיפה לך התפיסה שיהדות נעה על ציר יחיד בין חילוניות לבין חב"דניקיות?  על זרמים שונים ביהדות לא שמעת?  מה היה קורה לדעתך לו אני, בתור יהודיה רפורמית, הייתי ניגשת לחב"דניקים ומבקשת להניח תפילין?  עד היכן היתה מגיעה הסובלנות שלהם במקרה זה?

  ============

  רוה לאביגיל: רק תיקון סמנטי: "מיסיונר" הוא אדם שמנסה לגרום לך להמיר את דתך. נגיד, את בת לדת המאיה ומגיע מיסיונר ספרדי שהופך אותך לקתולית. החב"דניקים הם אנשים שמנסים לגרום לך להכיר את דתך. לא להמיר אותה. מכאן שהם לא מיסיונרים כלל. וזו כמובן זכותך להיעלב מהעובדה שהם מחלקים לך נרות. אבל נראה לי חראם להיעלב כשמציעים לך משהו יפה, ולא לפרש את זה כ"הכללה" או כ"ביקורת". נשמע לי נוירוטי מדי. גם לי מציעים בקניונים להניח תפילין, ואני פשוט מחייך ואומר "לא תודה". כשרק אני יודע אם זה כי לא בא לי או כי כבר הנחתי באותו בוקר. אבל אני לא נעלב מההצעה. ואם תגשי ותבקשי להניח תפילין אני מניח שהם יגידו לא, ואני מקווה שהם יהיו מנוסמסים מספיק כדי לעשות את זה בנועם. במקרה כזה, תוכלי לספר להם שבנותיו של רש"י הניחו תפילין ושלמעשה אין שום מניעה הלכתית מאשה להיח תפילין, למעט העובדה שהיא פטורה מהמצווה.

 7. michaly 30 אוקטובר 2009 ב - 13:27 קישור ישיר

  ובדיוק אותם דברים אפשר להגיד על תגובתם של אנשים ותקשורת לסיינטולוגים.

  =======

  רוה למיכלי: תגידי לי שאת לא הולכת להשוות לי עכשיו בין דת שמאמינה שמוצאו של האדם מחיזרים ובין היהדות.

 8. Ice13 30 אוקטובר 2009 ב - 13:32 קישור ישיר

  תהליכי ההתחרדות בשכונות בבית שמש ובירושלים, לא התרחשו עקב כפייה דתית, ולא עקב הגירה המונית של קהילות חב"ד.

  ההסתכלות צרת האופקים שלך על חרדים ודתיים, וקהילות חב"ד בפרט, כאנשים אלימים שמקימים משטרות צניעות על מנת לכפות עלינו את רצונם, היא התסכלות שנובעת מבורות והשפעה תקשורתית אנטי דתית ואנטי ימנית ברורה.

  את בדיחת השבוע קראתי בעיתון מעריב, כותרת העיתון ושלושה עמודיו הראשונים נגעו ל"מחקר" שקובע שהחינוך הדתי והפרימטבי יש לציין, נוהג ללמד ולהנציח את רחל אימנו, ביום שהוקדש לרצח רבין, יום זה חשוב לציין הוא יום פטירתה.

  לא ארחיב ואומר מה אני חשוב על ה"מחקר" והכתבה הרחבים,

  אבל אם כבר דיברנו על כפייה מפורשת וגלויה לכל, אז הרי לך, באחד העיתונים הפופולריים במדינה.

   

  אוכל לומר בוודאות מהיכרות אישית עם שליחי חב"ד, ושהות מרובה בבתי חב"ד, שמדובר בקהילה פתוחה, המקבלת כל אדם, לא התייחסות לרקע הדתי שלו, למגרעותיו האישיות, ואף משתדלת לתמוך ככל הניתן בעבריניים לשעבר המעוניינים בשיקום.

  אירגון ושליחים שעושים את רוב עבודתם בהתנדבות, מתוך רצון טוב,

  אירגון שלעניות דעתי, לא קיים בשום קהילה חילונית.

 9. הירנוט 30 אוקטובר 2009 ב - 13:58 קישור ישיר

  אני גר בירושלים. גדלתי בירושלים. אני נלחם על ירושלים.

  " הם יוצאים פשוט אידיוטים מהתיאורים בכתבה."

  לא יודע לגבי הכתבה, לא קראתי אותה.

  את הפוסט כן קראתי.

  "פה אשתף אתכם באג’נדה הפרטית שלי. הפחד הגדול של החילונים מהחרדים נובע מזה שהחילונים חושבים ש”אמונה” ו”תשובה” הם מילים נרדפות ל”התחרדות”."

  זה ניתוח קלוש ופאטטי.

  אתה מכליל את כל ה"חילונים" לקולקטיב מחשבתי אחד. זה שאתה חילוני לא הופך אותך לנציג כל החילוניים עלי אדמות.


  או שמה אתה רואה עצמך כסוג של נביא?


  "מוכיח שלא תמיד השמאלנים מוכנים לקבל את האחר"


  הדעות המוסריות של אנשים, האמונות של אנשים, הפראקטיקה הסגידתית של אנשים, הפוליטיקה שבה תומכים אנשים – אין שום קשר בינה ובין האופי של האדם. לעולם יהיו שמאלנים חלאות, ויהיו חרדים חלאות, יהיו חרדים שהם אנשים מדהימים, כנ"ל שמאלנים.

  מה שמשנה זה הפעולות של האנשים – לא האמונות שלהם. ואני לא רואה *שום* יתרון מוסרי בהיות אדם "יהודי מאמין" או "יהודי חרדי" או "שמאלני" או "חילוני".


  הפחד שלי, למשל, הוא השימוש בסט ערכים וחוקים שרירותיים הנובעים מ"מסורת בעלת אלפי שנים"  להגדרת מה מותר ומה אסור לי ולשכמותי לעשות.

  תמיד יהיו מי שיתנהגו בדרכי נועם ומי שיזרקו אבנים, מי שיקראו בכתבים הישנים וידלו מתוכם את היופי והפיוט הקיימים בהם, ומי שידלו מתוכם את הערס, השנאה, המיסוגניה, והגזענות. וגם הם שם. בכמויות. אנשים יקחו את מה שנח להם לקחת.


  אתה רוצה לראות מהי האמת? אני לא בטוח שיש כזה דבר, אבל הנה משהו שהוא הדבר הכי קרוב לזה שאני יכול לחשוב עליו כרגע:


  http://vimeo.com/5857610 10. אוטו פוקוס 30 אוקטובר 2009 ב - 13:59 קישור ישיר

  אוסיף רק שמהותה של הנאורות (שהחילוניות המודרנית היא גלגול שלה), היא לא בהכרח קבלת כולם והסכמה עם כל אידיאולוגיה. לידתה של הנאורות באירופה של המאה ה-18, ובהתנגדות תקיפה לדת, לכנסיה ולאמונות התפלות. זו היתה התנגדות אקטיבית, שרק בזכותה יכלה הרוח האנושית להשתחרר מהכבלים של הדת הממוסדת, והגוף האנושי להתשחרר מעריצות מנגנוני השלטון הקשורים בה. תנועת ההשכלה והציונות היו המקבילות היהודיות למהפכה זו – וכוחן בימינו אנו, למרבה הצער, מצוי בנסיגה.

  אין שום הכרח לקבל את הפצתן של דתות קנאיות, שבמהותן, למשל, רואות בנשים מין לא שווה-זכויות לגבר, או בגויים יצורים נחותים ליהודים. להיפך, הנאורות חייבת להילחם בגילויים כאלו של בערות. כמו שהציע יאיר בפוסט, אני אכן קראתי בתלמוד – והיו שם לא מעט דברים מזעזעים לבן המאה ה-21. רוחניות ונשמה זה אכן דבר נאה, אבל במסגרת הדת היהדוית כפי שהיא מוכרת בגרסתה החרדית, הן כרוכות בלא מעט קנאות חשוכה. הגזענות, הבדלנות, הקנאות והמיזוגניה בלתי ניתנות להפרדה משורשי היהדות. מי שמחפש דוגמאות, קונקרטיות יכול להתחיל בלינק הבא:
  http://www.daatemet.org.il/

  ביום שבו יקום פוסק חרדי ויתנער באופן מוחלט וישיר מהצדדים המכוערים של היהדות, אתחיל להקשיב (גם אם לא להאמין…). משום מה, אני לא צופה שזה יקרה בקרוב.

 11. עדן 30 אוקטובר 2009 ב - 13:59 קישור ישיר

  הגיע הזמן לחוק שיאסור כל הטפה דתית ומסיונריות מכל סוג שהוא במקום ציבורי – לא חב"ד, לא סיינטולוגיה, לא יהודים משיחיים, לא קבלה, לא מסיונריות נוצרית ולא שום כת קיקיוניות או כת לא קיקיונית שבטעות נקראת דת. בבסיס כל הדברים האלה אותו הדבר וכולם מגונים.

 12. איתי כ. 30 אוקטובר 2009 ב - 14:16 קישור ישיר

  המגיבים הנאורים פה לא מתייחסים לנושא שיאיר כתב עליו בפוסט – הזכות הדמוקרטית של החרדים לגור היכן שירצו ולדבר עם אנשים על האמונה שלהם איפה שירצו, אם החילונים רוצים לא להקשיב שלא יקשיבו.
  אני מסורתי, הרעיונות המשיחיים של חב"ד זרים לי מאוד, אבל זכותם לנסות ולעשות נפשות לאמונה שלהם כל עוד הם לא פוגעים בזכויות יסוד של אנשים אחרים.

 13. הירנוט 30 אוקטובר 2009 ב - 14:27 קישור ישיר

  "הזכות הדמוקרטית של החרדים לגור היכן שירצו "


  לא מדברים על זה כי לא נראה לי שיש על זה עירעור. לי אין בעיה שחרדים יגורו היכן שהם רוצים, כולל בשכונות "חילוניות".


  "אבל זכותם לנסות ולעשות נפשות לאמונה שלהם כל עוד הם לא פוגעים בזכויות יסוד של אנשים אחרים."


  נכון. ופה נוצרות הבעיות. "זכויות היסוד" נפגעות אינהרנטית מתוך הפרקטיקה שנוצרת מתוך סט החוקים והערכים שהדת מכתיבה לרוב מי שמאמין בישומה במסגרת חברתית. 14. אוריה 30 אוקטובר 2009 ב - 14:38 קישור ישיר

  דבר ראשון, כל הכבוד. אני מודה שהופתעתי לראות שאלה הן הדעות שלך ואני חייב לציין שאלו דעות אמיצות מאוד בימינו אנו.

  מה שהכי חרה לי בכתבת "העיר", ע"פ תיאורך, הוא חוסר-המידתיות הלא ייאמן בכל הנוגע לפלורליזם וחופש הביטוי והפולחן.

  ידוע שרבים רבים בתל אביב ייצאו ויוצאים להפגנות נגד גירוש ילדי העובדים הזרים, כי זכותם לחיות כאן, וכמה גם יסעו להפגין בבילעין וניעלין בעד זכותם של הפלשתינים למדינה ולזכויות אזרח, אך כשזה מגיע לחרדים או דתיים, שומו שמיים, ויש "שיח" על זכויתיוהם האזרחיות והקיומיות במדינת ישראל עולות הרבה אסוציאציות שליליות, כמו שהזכרת באומץ, שלא האמנתי שיעלו לי במדינה בה יהודים כה רבים מצאו מפלט לפני לא-יותר-מידי-שנים.

  קולך הוא קול שפוי, קול ערב, קול מרגיע המבשר לי שיש תקווה לאחדות ושוויון במדינת ישראל בינינו היהודים. אם בחדשות ובאינטרנט נדמה שהפער הוא גדול מכדי לתקנו אתה גורם לי להרגיש כאילו הוא כמעט לא שם ואולי לא קיים. בזכות פלורליסטיים אמיתיים כמוך אני רואה עתיד ורוד יותר.

   

  תודה.

 15. זוהר 30 אוקטובר 2009 ב - 14:53 קישור ישיר

  ביום שבו תוכלנה זוג לסביות, לא רק להתגורר בכפר חב"ד, אלא גם לחלק בפינת הרחוב פליירים המעודדים השכלה גבוהה לנשים מבלי להסקל באבנים, אסכים לשמוע הטפות מוסר צדקניות.

  את נופת הצופים הלא פוליטית של חב"ד ראינו כבר בקמפיין "ביבי- טוב ליהודים".

 16. ב.ב.א. 30 אוקטובר 2009 ב - 15:09 קישור ישיר

  זוהר – זה מגוחך. ברור שהם לא עד כדי כך פתוחים! כאילו שכל החילוניים באשר הם מקבלים גאים בזרועות פתוחות – אתה יודע ואני יודע (מניסיון) שממש לא. אז אל תבוא בטענות לאלה ש"פחות מתקדמים" שהם לא מתקדמים יותר מ"המתקדמים" בעצמם.

   

  ולידיעתך, היום השכלה גבוהה פופולרית מאוד בקרב רוב החברה החרדית (למרות שהנושא כאן הוא דווקא חב"ד). בנוסף, נשים אפילו משכילות היום יותר מהרבה גברים מאחר והגברים מתרכזים בלימוד תורה בזמן שהנשים נכנסות להיי-טק ולהרבה ענפים אחרים. יש עלייה הדרגתית בכל נושא ההשכלה בחברה החרדית אז אתה מוזמן להפיג את חוסר הידע המסוים שלך כמו גם כתבי "העיר" כמו שהכתבה מציעה ובצדק.

 17. הירנוט 30 אוקטובר 2009 ב - 15:14 קישור ישיר

  "ברור שהם לא עד כדי כך פתוחים! "


  נו. ברור. כאילו דה! 18. איתי כ. 30 אוקטובר 2009 ב - 15:29 קישור ישיר

  טענות הנגד כאן מתחלקות ל2:
  1. החרדיות היא תופעה כל כך איומה עד שראוי לשלול ממנה זכויות דמוקרטיות.
  2. חייבת להיות קורלציה בין הפתיחות של החברה החרדית לאלמנטים שפוגעים בה ובין הפתיחות של החברה החילונית לחרדים.

  תשובות – 1. החברה הדמוקרטית מספיק חזקה כדי להתמודד גם עם עמדות שלא מוצאות חן בעיניה, וגדולתה והאמת שבה נמדדות בהכרה שגם עמדות כאלה זכאיות לפתחון פה.

            2. ה"נאורים" צריכים לכבד את הערכים עליהם הם מושתתים בלי קשר למה שעושים ה"לא נאורים".

 19. איתי כ. 30 אוקטובר 2009 ב - 15:31 קישור ישיר

  והירנוט – זכויות היסוד נפגעות רק כשהן נפגעות ממש, כמו ברצון למנוע מהחרדים להתבטא. ההשערה שלך שאם ניתן לחרדים להתבטא יפגעו הזכויות "שלנו" לא מתבססת על שום דבר, היא רק השערה, הצעדים שאתה תומך בהם מובילים לדיקטטורה מחשבתית, כשמי שמותר לו לדבר יהיו רק האנשים שמה שהם אומרים מוצא חן בעינך.

 20. זוהר 30 אוקטובר 2009 ב - 15:52 קישור ישיר

  איתי, אתה מקסים, רק שבזמן שאתה מהגג על זכיות אזרח וחוסנה של הדמוקרטיה, הרב וולפא (כן, חב"ד, חב"ד) מחזק את חיילי צה"ל עם סיפרוני חיזוק והסתה אלימה.
  ואם אתה באמת ובתמים מאמין שאין במדינה סכנה לדמוקרטיה, אשרייך.

  אף אחד לא מדבר על שלילת זכויות, וכאילו שמישהו באמת מאמין שיוכל למנוע מיהודי להתחנחל בכל מקום שירצה במדינה הזו,
  אבל, לטעון שתנועת חב"ד היא שום דבר מלבד חסידות א-פוליטית אוהבת אדם, היא במקרה הגרוע -תמימות, או שנאה עצמית.

  רוה לזוהר: הרב וולפא מוזכר ברמיזה בפוסט. כדאי לחפש. העובדה שיש בחב"ד אנשים המשתייכים לימין הכי קיצוני במדינה עדיין לא הופכת את החסידות כולה לתנועת ימין אלימה וקיצונית. אלה בדיוק השיוכים והחיבורים שאני מדבר עליהם ומוקיע. שוולפא יהפוך לנציג כל החב"דניקים. או שחס ושלום אליאור חן יכתים את כל הברסלבים. אנשים הם אנשים בלי קשר לחסידות/מוצא/עיר מגורים/אמונה דתית. כל הכללה כזאת היא חרב פיפיות כי היא יכולה לעבוד מיד גם לכיוון השני.

 21. יאיר (לא רווה) 30 אוקטובר 2009 ב - 15:58 קישור ישיר

  עם כל הכבוד לרב וולפא, הוא לא מייצג את חב"ד ורוב תנועת חב"ד מתנערת ממנו. והערה שלך על הסכלה גבוהה לנשים רק מוכיחה כמה אתה ניזון מסטיגמות ודעות קדומות. שלא לדבר על הסקילות באבנים שלא קרה אפילו פעם אחת בכפר חב"ד.

 22. הירנוט 30 אוקטובר 2009 ב - 16:03 קישור ישיר

  "זכויות היסוד נפגעות רק כשהן נפגעות ממש, כמו ברצון למנוע מהחרדים להתבטא."


  ואיפה אתה רואה את זה קורה?  "ההשערה שלך שאם ניתן לחרדים להתבטא יפגעו הזכויות “שלנו” לא מתבססת על שום דבר"


  אני לא טוען נגד הזכות של החרדים להתבטא.


  הטענה שלי היא נגד העוורון של יאיר. והדמגוגיה והכללה שהוא נוקט בה בפוסט שלו. 23. עמיצי 30 אוקטובר 2009 ב - 16:25 קישור ישיר

  מישהו שאני מכיר צילם סרט בכפר חב"ד. סיפור אמיתי. בשלב מסויים גילו בכפר את התסריט האמיתי שהוא צילם המבוסס על חוויות ילדות אמיתיות שלו שהיה קצת יותר רדיקלי מזה שהוצג.

  בוא ננחש מה קרה:
  1. הם כעסו מאוד, בקשו מהצוות להתפנות מהמקום ותבעו אותם.
  2. השתמשו באלימות ברוטאלית כדי לגרש את האנשים כולל הרס של חלק מהציוד.

  בין הפותרין נכונה תוגרל ערכת תפילין וראש ממשלה אולטרה ימני בעל ניחוח של סוחר מכוניות.

  אגב זאת, בלי בכלל להגן על תושבי רמת אביב שאורח החיים שלהם זר לי כאורח החיים החרדי.

  ============

  רוה לעמיצי: סיפורו של מני פיליפ והרפתקאותיו בכפר חב"ד מתוארים היום ב"סופשבוע" של "מעריב". לא קראתי.

 24. איתי כ. 30 אוקטובר 2009 ב - 17:00 קישור ישיר

  זוהר, מה הקשר בין הרב וולפא לזכותם של החרדים לנסות ולשכנע בצידקת דרכם?

  הירנוט – כל עוד אתה מסכים עם הפרקטיקה שבה יאיר תומך – זכותם של החרדים לגור היכן שירצו ולדבר על מה שירצו עם מי שירצו, אין לי חילוקי דיעות עמך.

 25. איתי כ. 30 אוקטובר 2009 ב - 17:05 קישור ישיר

  הנה עוד דוגמא להשתקה פרימיטיבית ומטומטמת (ואין לי שום סימפתיה לבנות האלה ולמאבק שלהם, בעיני הוא טיפשי, אבל זה מטומטם ומטורף שהמדינה מנסה למנוע מהן לומר את דעתן) – http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1124780.html

 26. תומאס 30 אוקטובר 2009 ב - 17:52 קישור ישיר

  מהכרות ארוכת שנים עם אנשים שונים, ופרטיים מאוד(מלשון: לא דומיות ציבוריות או מייצגות אף אחד חוצמהם עצמם), שלובשים בגדים שחורים, כובע שחור, עוטים זקן, שלפעמים עבות ולפעמים לא, ועונדים ברובם סיכה של חב"ד, אני נוטה להסכים עם יאיר לחלוטין.

  קודם כל, כל השוואה בין לובשי שחורים מזן אחד ללובשי שחורים מזן אחר נובע רק מחוסר הכרה של אותה חברה הטרוגנית של לובשי שחורים. מגוון הדעות שיש בתוך חברה זו הוא עצום. השנאה בין הזרמים השונים היא בהתאם.

  לגבי הטענה של האיש שעשה סרט בכפר חב"ד: לא קראתי ואיני יודע על מה מדובר, אךממעט הדברים שנאמרו כאן, מצטיירת תמונה שמאן דהוא, שאינו גר בכפר חב"ד, מנסה להציג את אנשי הכפר בצורה שהם לא רוצים להיות מוצגים, בין עם זו האמת או לא. דומה הדבר לבוראט, שנכנס בהסוואה למקומות, וגורש, לפעמים באלימות, ממקומות אלו. לא ע"י חרדים, כמובן. אני נוטה להאמין שגם בהרצליה פיתוח, או כל מקום "סובלני" אחר, תושביו היו יוצאים באגרסיביות מסויימת כנגד פולשים הבאים לחבר באורח חייהם. אין זה גומה למגורים של אדם במקום!

   

  ודבר חשוב נוסף, אחרי הרבה שנים של הכרות, מעולם לא נכפה עלי דבר מצד אנשי השחורים. היו בקשות להנחת תפילין, רובן נענו בשלילה. היו בקשות להצטרף לתפילה אשר כולן נענו בשלילה. ועדיין, למרות חילוניותי ולמרות אי-הסכמתי עם עניינים מאוד חשובים, כמו למשל יחס לנשים ולגויים, אני עדיין מוזמן קבוע לאורעים או סתם לפגישה. כנראה שיש שם בני-אדם מתחת לזקן…..

   

  ראוי לציין שפגשתי גם אנשים מחב"ד שלא הפסיקו להטיף לי ולהציק לי, רק כי הייתי "לא חובש כיפה" בקרבם. אז מה? יש נודניקים בכל מקום! יש גם חלאות. וגנבים. וומוזיקאים מוכשרים. ופוליטקאים. וסחורים. והרבה הרבה אנשים קטנים. כמו בכל מקום…

 27. תומאס 30 אוקטובר 2009 ב - 17:53 קישור ישיר

  מרוב כתיבה הלכה לי הפואנטה:

  תקראו, תלמדו, תחכימו. חיקרו כל מקרה לגופו ואל תתנו למשמע אזניים או למראית עין להסב אתכם מהאמת: שוויון לכל תחת החוק, גם אם אתם לא מסכימים!

 28. אריאל 30 אוקטובר 2009 ב - 19:07 קישור ישיר

  אתה כותב "אם אתם רוצים להיות חילוניים אדוקים? אמצו את הטקטיקה של חב”ד וגייסו אנשים לשיטתכם. שימו שולחן בפינת הרחוב ממול והציעו לעוברים והשבים… לא יודע מה, משהו חילוני".
  אני מקווה שברור לך, כמו שכבר ציינו, שבכל איזור חרדי שבו תקים דוכן כזה – יסקלו אותך (רק תנסה להיזכר בסצינה ההיא מ'ברונו'. ולא, אני לא חושב שלבוש פרובוקטיבי זו עילה יותר טובה ללינץ' מחלוקת תפילין, אתה נותן להם הנחות). תראה איך החרדים הגיבו לחניון שפעל בשבת. תראה את הפתיחות וקבלת השונה שהם מפגינים כל שנה כשעולה נושא מצעד הגאווה בירושלים. למה הם כועסים כל כך? אלה בסך הכל אלטרנטיבות, כמו אלה שהם רוצים להציע לנו. אף אחד לא מכריח אותם לחנות בחניון או להשתתף במצעד. בקיצור, ליברליות ונאורות זה סבבה וגם אני בעד, אבל בחייך, זה צריך להיות הדדי. החרדים חוששים הרבה יותר לאופי השכונות שלהם משהחילונים דואגים לשלהם, וזה מגעיל אותי אבל אני מוכן לקבל את זה אם הם רוצים לחיות בגטו שלהם בלי להטריד אף אחד, אבל אל תעמיד פנים שזה בסדר שהם לא רוצים את החילונים אצלם וזה לא בסדר כשהחילונים עושים את אותו הדבר.

 29. חב"דניק 30 אוקטובר 2009 ב - 19:45 קישור ישיר

  צודק. אביו של הרב גינזבורג, לא גר בהתנחלות יצהר אלא במושב "כפר חב"ד" הנמצא ע"י צריפין בתוך תחומי הקו הירוק.

  זה שהוא כתב ספר בעד ברוך גולדשטיין, לא הופך אותו לרוצח או לאחד שבעד רצח. יש הרבה אנשים (גם שאינם ימניים) שמצדיקים את גולדשטיין במקרה הספציפי ההוא.

  בנוגע לכל השאר. חב"ד מעולם לא הקימה (ולא תקים) משמרות צניעות וכדו'. חב"ד בסך הכל מציעה את מה שיש לה, ואף אחד אינו מחוייב לקבל. מעולם לא היה אדם שאמר לחב"דניק: "לא רוצה להניח תפילין" וקיבל על זה מכות ואפילו לא פרצוף חמוץ. כל אדם (תנסו את זה) שיגיד לא לחב"דניק יקבל חיוך עם כמה מילים טובות (כמו: אוקי, שבת שלום וכו').

  לאלו הטוענים שאם תנסה לעמוד בשכונות החרדיות ולהציע את עצמך יעיפו אותך, אז ככה: א. שוב: לא מדובר בשכונות חב"ד, לא בבית שמש ולא בכל מקום אחר. אלו לא חב"דניקים אלא יהודים חרדים שנוקטים בשיטה אחרת. ב. תלוי במה מדובר. אם מדובר במקום סגור, הם צודקים. במושב של דתיים או מקום שסגור למשפחות מסויימות, זכותם המלאה להעיף את מי שחושב אחרת. אבל כאן מדובר ברמת אביב, שהיא לא שכונה סגורה. היא שכונה בעיר שמתירה לכל מי שרוצה, לגור בה, ולא משנה מהם דעותיו או השקפותיו. בתל אביב גרים מאות, אם לא אלפי, סוגים של אנשים והשקפות שונות, ואפילו דתות שונות (חלקם גם מנסות להציע את מרכולתן, ולאף אחד זה לא מפריע, כמו לדוגמא, חברי כתות מזרחיות שונות, שנעמדים במרכז רחוב או כיכר מרכזית ומתחילים לבצע תרגילי יוגה ומדיטציה שונים, כשחלקם עומדים מסביב ומציעים לעוברים ושבים לנסות או להתעניין, ואני לא מדבר על הנוצרים, שפועלים בלי הפסקה בחלוקת חומר ודוכנים, וזה לא מפריע לאף אחד).

  לזוהר: שים לב! לומר שהרב וולפא (כן, חב"ד, חב"ד), זה להכליל את כל החב"דניקים, וזה בדיוק כמו שאני יאמר: כל החילוניים טלי פחימה שרוצה להינשא למוסלמי. וכי בגלל שיש אחת כזו, כולם כאלו? לבד מזאת, שגם על דרכו של הרב וולפא אפשר להתווכח האם היא דמוקרטית או לא. עד היום הרב וולפא עוד לא הואשם בשום עבירה פלילית, גם לא של הסתה (היו פעמים שגורמים שונים ניסו להכפישו ותבעוהו לבית משפט ובכולם יצא זכאי).

  לא ממש מכיר את סיפורו של פיליפ, אבל שוב, קח בחשבון ש"כפר חב"ד הוא מקום פרטי!

 30. אריאל 30 אוקטובר 2009 ב - 19:51 קישור ישיר

  לפי מה שכונה מוגדרת כסגורה או לא סגורה? זה משהו שמוגדר בחוק? (אני באמת שואל כי אני לא יודע)

 31. חב"דניק, המשך מתגובתי הקודמת 30 אוקטובר 2009 ב - 19:54 קישור ישיר

  כפר חב"ד שונה לחלוטין. הוא מקום פרטי, שאין לכל אחד זכות לבוא ולגור בו. אפילו לא כל אדם חב"דניק יכול לגור בכפר חב"ד.

  חבל שכמה תגובות כאן חוזרות על עצמן במילים קצת שונות. לדוגמא: תגובה 28. כבר עניתי על כך, שזה לא נכון שבכל מקום יעיפו אותך, אלא אם-כן מדובר במקום סגור. ולדוגמא: הייתי בשיכון חב"ד בלוד, שזה לא מקום סגור אלא שכונה בעיר, ובאו לשם כמה פעילים ממפלגת שמאל חילונית (אינני זוכר כרגע איזו בדיוק) כדי להציע את מרכולתם. לא ראיתי אפילו אחד שבא אליהם וגריש אותם. ראיתי אנשים עומדים ומתווכחים איתם, ראיתי אנשים שעוברים ומתעלמים וראיתי אפילו אנשים שהולכים לילדיהם (או ילדי שכניהם) ואומרים להם לא להתקרב למקום. אבל לא ראיתי אפילו אחד שיאמר להם ללכת מפה או משהו בסגנון. מי שלא מעוניין בפעילות חב"ד ברמת אביב שינקוט בשיטות שאמרתי לעיל. שיתווכח איתם, שיתעלם ואפילו שיעמוד מול ויאמר לכל מי שעובר שם שלא להתקרב אליהם, אבל, כמו שאנשי חב"ד בלוד נהגו, לא להעיף, ובטח שלא באלימות. ואת הטקטיקה הזו של חב"ד כן אפשר לאמץ.

  בכל אופן, מי שרוצה מוזמן לבוא לבקר בישיבת חב"ד ברמת אביב בבניין מילמן.

 32. חב"דניק, המשך מתגובתי הקודמת 30 אוקטובר 2009 ב - 19:56 קישור ישיר

  לאריאל: כן. יש מושג של קיבוצים או מושבים סגורים. כל עוד שמקום מסויים עדיין איננו בגדר של "עיר" חוקית (שזה בד"כ ממספר תושבים מסויים), הנהלת (מועצת) המקום יכולה להחליט למי לתת להיכנס ולמי לא.

  לדוגמא: כפר חב"ד, ביתר עילית, מודיעין עילית, אחוז ברכפלד, קרית ספר ועוד.

 33. הירנוט 30 אוקטובר 2009 ב - 20:14 קישור ישיר

  "רוה למיכלי: תגידי לי שאת לא הולכת להשוות לי עכשיו בין דת שמאמינה שמוצאו של האדם מחיזרים ובין היהדות."

  מה ההבדל בין דת שמאמינה שמוצאו של האדם מחייזרים לבין דת שמאמינה שמוצאו של האדם מגחמה של איזה ישות לא מוגדרת שהחליטה ליצור מגדר מצלע של מגדר אחד ודורשת לקצץ את איבר מינו של כל תינוק זכר?

 34. ג'יי 30 אוקטובר 2009 ב - 20:25 קישור ישיר

  יאיר, מה קרה לך? התחלקת על השכל? אתה באמת מנסה לשכנע אותנו כי תנועת חב"ד חפה מכל אג'נדה פוליטית? זה ממש עלבון לאינטליגנציה.

  ראית, למשל, את האנשים האלה מנסים לשכנע אטיופים להניח תפילין? אתה באמת לא יודע מי טבע את המונח "ביבי טוב ליהודים"? אתה באמת חושב שמצוות כיבוד אב מצדיקה מתן יחסי ציבור לספר המפאר את רוצח המתפללים גולדשטיין?

  give me a fucking breake

  עדיף באמת שתתמקד בקולנוע.

 35. עדן 30 אוקטובר 2009 ב - 20:49 קישור ישיר

  הירנוט צודק – היהדות (וכל דת אחרת) מופרכת בדיוק כמו הסיינטולוגיה.

 36. איה 30 אוקטובר 2009 ב - 20:50 קישור ישיר

  ליאיר, תיקון סמנטי קל עוד יותר: כשאתה מציע תפילין לאדם בוגר (בגופו ובשכלו) אתה באמת רק איש נחמד שמציע הצעות. כשאתה מציע תפילין לילד, אתה מסיונר, מדיח, מסית, סרסור –  וכל אלה תוך שאני נמנעת מלהשתמש במילים בוטות הרבה יותר.  

 37. okok4 30 אוקטובר 2009 ב - 20:57 קישור ישיר

  "תגידי לי שאת לא הולכת להשוות לי עכשיו בין דת שמאמינה שמוצאו של האדם מחיזרים ובין היהדות".

  למה לא? מדוע לא להשוות? אני רציני לגמרי, יאיר, בבקשה האר את עייני: מה ההבדל בין דת המבוססת על חברים דימיוניים מהחלל החיצון לדת המבוססת על חברים דימיוניים (סליחה, מונוטאיזם – חבר אחד דימיוני) מהחלל החיצון?

  "אני בעיקר מרגיש שאין שום הבדל בין הוועד למען “רמת אביב חופשית” ובין “חב”ד רמת אביב”. אלה וגם אלה רוצים לשמר את אורח חייהם ומרגישים מאוימים מהצד השני".

  אז זהו, שיש הבדל, והוא מהותי מאוד: בחזון הגאולה של אנשי חב"ד – שאתה כל כך נרגש לקראתו – לערכי החופש וההומניזם שלך אין זכות קיום. הם רוצים פה מדינת טאליבן ורמת אביב היא דרך הכרחית בדרך לשם. כשהנכדים שלך יתעוררו בבוקר וישאלו איך המדינה שלנו התגלגלה להיות תיאוקרטיה נחשלת תוכל להגיד להם להכנס לבלוג שלך ולחפש את הפוסט מה-30 באוקטובר 2009. בהנחה שאייטולות חב"ד ירשו לשקץ הזה להתקיים, כמובן.

   

   

   

   

   

   

   

   

 38. איתי כ. 30 אוקטובר 2009 ב - 21:13 קישור ישיר

  א. הציבור ההומני והנאור נמצא בהיסטריה תמידית שעוד מעט עוד רגע, הכל יעלם והחרדים ישתלטו, תירגעו זה לא קרה, זה לא יקרה, ואין לכם שום זכות להצר את החופש הדמוקרטי בארץ הזו בשם האפשרות המופרכת הזו שבדמיונכם.
  ב. יש הבדל גדול בין הדת היהודית לסיינטולוגיה, הדת היהודית היא אחת הדתות העתיקות בעולם, הספר הקדוש שלה, התנ"ך הוא אחת היצירות הנפלאות ביותר שכתבו אי פעם, מוסר הנביאים הוא הרמז הראשון להומניזם ולסוציאליזם, אנשים חכמים מואד, בכל הדורות האמינו בדת היהודית, הדת היהודית היא המקור לדתות הנוצרית והמוסלמית. 
  את הסיינטולוגיה המציאו כדי להשיג כסף מאנשים עשירים.
  רק בגלל שאתם (לא כולכם כמובן, רובכם) בורים ועמי ארצות, שונאי יהדות מהבית,  ואוטו-אנטישמים באופן כללי, אתם לא מסוגלים לראות את ההבדל המוחלט בין היהדות לסיינטולוגיה, ועדיין זכותם של הסיינטולוגים לנסות ולקרב אנשים לשטות שלהם.

 39. איתי כ. 30 אוקטובר 2009 ב - 21:14 קישור ישיר

  איה, ההודעה שלך היא אחת ההודעות המרושעות וחסרות הבינה שראיתי בחיי, ובכל זאת לא אקלל אותך אלא אצטט לך שיר של אלתרמן:
  להורים חופשייםזוג מוכר לי מאד

   נולד ילד חמוד וחפשי בדעות,

   אך בטרם הילד עמד על רגליו

  כבר הרגישה האם והרגיש גם האב

   כי בזה התינוק, במין דרך פטלית,

   נשתרשה נטיה חזקה קלריקלית !

   ערב ערב שאל הוא, אותו קלריקל,

   מה למטה ומה בשמים מעל,

   מי מוציא כוכבים להאיר בלילות

   מי יושב ברקיעים המלאים אורה,

   מי מוריד הטללים? וכמו-זה שאלות

   של אנשי המאה השחורה .

   אך ידעו ההורים, עד נפשם כמעט קצה,

   לעמוד איתנים למול כל פרובוקציה

   וענו לו בנחת תשובות ביולוגיות,

   פיזיות, כימיות, אנטרופולוגיות.

   ומובן שהאב גם האם שניהם יחד,

   עוד חיכו לעיקר, באימה ופחד.

   לא לשווא! יום אחד, את הוריו הבוהים

   הפיליסטר שאל אם יש אלוקים.

   נדהמו אב ואם והחלו לחזות:

   איך הגיע אליו השמועה הלזאת?

   והובא לשיחה משפחתית זה הסעיף

   והוחלט : זאת סיפר לו הסב שבצריף.

   אך הסב נשבע בדמעות שליש,

   שאת זו השמועה לא סיפר הוא לאיש.

   ובזמן התפילה כה ניזהר הוא כל יום

   שנכדו לא ייגש אליו חס ושלום.

   והינו מתפלל בנשימה עצורה,

   שנכדו לא ישמע את השם הנורא.

   והצריף הוא סגור ואטום בתכלית,

   שנכדו לא יראהו עטוף בטלית

   

  ועלתה הצעה אז : לקראת הבאות

  להגן על הילד מפני השפעות.

  ולשמור את נפשו הרכה ופתיה

  מגורמי תעיות ותהיה.

  אך היה שם חבר הגיוני ומיושב

  שאמר, בלי לחזור פעמיים:

  לשם כך יש לקום ולהסתיר מפניו

  קודם כל אדמה ושמים.

  כל כוכב הוא לילד כמין פרובוקטור

  אך בזה העולם הסוער וניתך

  שום מרכסיסט לא גדל עוד

  בתוך אינקובטור,

  ואולי פחדנות היא לשמור אותו כך,

  קצת עלוב יראה המרכסיסט שיחרוג

  מקופסת חינוכו, מעוטף כאתרוג.

  לוחמים ותיקים אב, מורֶה ומורָה !

  אל תהיו פוחדים כה מעין-הרע !

  חוץ מזה שכחו השוקלים ודנים

  שגם המה היו קלריקלים קטנים,

  ואסון לא קרה, יש דואג ומרחם :

  הם גדלו אפיקורסים, ברוך השם.

 40. רועי צ'יקי ארד 30 אוקטובר 2009 ב - 21:34 קישור ישיר

  גם אני הזדעזעתי מהכתבה בהעיר וחשבתי לכתוב על זה. זו כתבה מוזרה, כי העיר השתפר בשנים האחרונות. איך עורך מאשר כתבה אנטישמית כזו, שיש בה להסית נגד ציבור?

 41. איה 30 אוקטובר 2009 ב - 22:47 קישור ישיר

  איתי, אני מחכה שתגדל ויהיה לך ילד כמו שאומר השיר, ויגש אליו נוצרי נחמד, סיינטולוג מקסים, ישועי מתוק, ויציע לו הצעות נדיבות. יש לי הרגשה שפואטיקה לא תהיה הצד החזק שלך באותו רגע.

  "יש הבדל גדול בין הדת היהודית לסיינטולוגיה, הדת היהודית היא אחת הדתות העתיקות בעולם, הספר הקדוש שלה, התנ”ך הוא אחת היצירות הנפלאות ביותר שכתבו אי פעם, מוסר הנביאים הוא הרמז הראשון להומניזם ולסוציאליזם, אנשים חכמים מואד, בכל הדורות האמינו בדת היהודית, הדת היהודית היא המקור לדתות הנוצרית והמוסלמית"

  אבל הציטוט הזה הספיק לי בשביל להבין שאני מבזבזת פיקסלים על לקוח שבוי, ומהאידיוטים שבהם.

 42. אוטו פוקוס 30 אוקטובר 2009 ב - 22:52 קישור ישיר

  איתי,
  גם לי יש סבא, שמאז שכל בני משפחתו נרצחו בשואה, כולם יהודים פשוטים ומאמינים מהשטעטל, הוא כבר לא מאמין בקיומו של אלוהים. הוא גם לא מת על "קליריקלים", בין אם הם יהודים או גויים, ותמיד אמר לי את המשפט המאוד לא-יהודי "לא איכפת לי אם אתה יהודי, נוצרי או מוסלמי – העיקר שתהיה בן אדם". הבעיה עם המהותית עם היהדות טמונה באמונה שכל יהודי קדוש, אבל לא כל אדם באשר הוא אדם. כמובן שיש חריגים גם לכלל זה, אבל היהדות, ברובה המוחלט, תופשת עצמה עליונה וטובה יותר מיתר בני האדם. חב"ד לא שונה מכך, ואולי אף להיפך.

  אין לי ספק שיש חב"דניקים נפלאים, כמו שגם יש חסידי גור שהם אנשים זהב, כמו גם קיבוצניקים שנשמתם טהורה וכו'. השאלה המהותית היא איך האידיאולוגיות השולטות בחברה בה אנו חיים מעצבת את החיים הפרטיים שלנו. כולנו נסכים, אני מאמין, שחיים בסגנון הטאליבן הם לא להיט, אפילו שיכול להיות שיש איזה מוסלמי אפגאני שחי לפי שיטתם והוא דווקא די בסדר. זו דוגמא קיצונית, אבל ערך בסיסי של החברה הנאורה הוא חופש לכל – כל עוד אותו חופש לא פוגע בחופש של אדם אחר. היהדות החרדית במהותה, שואפת להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה, ואת כל היהודים לחרדים בדמותה. במדינה כזו, ברור לכל, החופש הזה כבר לא יתקיים. יכול להיות שחב"ד שונים מכך, אבל עד כה, לא ראיתי שהם שונים באופן מהותי מיתר היהדות החרדית. אשמח לשמוע, למשל, על נכונותם לקבל יהודים אתיופים לחסידות, או על כך שהם מכבדים זוגות חד-מיניים וישמחו לארח אותם לשבת.

  אין לאף אדם נאור אמיתי בעיה עם אמונתם של אנשים אחרים, כל עוד היא נשארים בתחום הפרטי. הבעיות מתחילות כשאותם אנשים מתחילים לנסות לכפות את אורח חייהם על סביבתם. הניסיון החילוני עם היהדות החרדית, למרבה הצער, תמיד חוזר לכך: חוק איסור מכירת חמץ, כפיית נישואין באמצעות הרבנות, כפיית נוהגי גירושין יהודיים (או במקרים טוראגיים, ייבום וחליצה) ולא חסרות דוגמאות נוספות. אשמח לדעת שחב"ד פועלת, למשל, למען חופש נישואין מחוץ למסגרת הדת (על זכויות זוגות חד-מיניים אני אפילו לא חולם, בשלב זה), ומתנגדת לסגירת רח' בר-אילן הירושלמי בשבתות. עד אז, אמשיך לכלול אותם במסגרת היהדות החרדית הכללית המוכרת לי.

 43. הירנוט 30 אוקטובר 2009 ב - 23:12 קישור ישיר

  "ההודעה שלך היא אחת ההודעות המרושעות וחסרות הבינה שראיתי בחיי"

  הפוסל במומו וכו' וגו'.

  "ציבור ההומני והנאור נמצא בהיסטריה תמידית…."

  הכללה.

   

  "תירגעו זה לא קרה, זה לא יקרה,"

   

  קרה, גם קרה. קרה בישראל בבית ראשון. קרה בבית שני. קרה באיראן. יש סיכוי סביר שזה יקרה גם פה. עושים פה לא מעט דברים בעייתיים מאוד בשם הדת. רוצה תזכורות?

   

  "ואין לכם שום זכות להצר את החופש הדמוקרטי בארץ הזו בשם האפשרות המופרכת הזו שבדמיונכם."

   

  "דמיונכם"?!!?!?!

  כבר נרצחו פה לא מעט אנשים על הרקע הדתי "ערכי" – עם כיפה בילט-אין על הראש. נראה לך שאני לא אהיה פארנואידי? כן יגאל עמיר היה עשב שוטה, ועמי פופר, ויונה אברושמי, וברוך גולדשטיין, וכל הסגידה לפועלם שכרגע מוחבאת אבל היום שבו תצוץ מגובת בשיח על עקרנות "חופש דיבור" ו"דמוקרטיה" מתקרב עולה ובא.

   

  "יש הבדל גדול בין הדת היהודית לסיינטולוגיה"

   

  אוקי… בוא נשמע מה הוא!

   

  "הדת היהודית היא אחת הדתות העתיקות בעולם"

   

  הטיעון שלך מבוסס על זמן? אוקי… לפי ההגיון הזה אנחנו צריכים להאמים בבעל ואשרה. או באל רע.

   

  "הספר הקדוש שלה, התנ”ך הוא אחת היצירות הנפלאות ביותר שכתבו אי פעם"

   

  המיתולוגיה היוונית/רומית על האיליאדה של הומרוס שמעת? לצטט חוכמה שמישהו אמר: "אחת היצירות הנפלאות ביותר שכתבו אי פעם". ויש אנשים שטוענים שרון ל האברד הוא אחלה סופר. אני לא יודע, לא קראתי.  והטענה היא שהוא גילגול של חייזר שחי אלפי שנה ולכן הסיינטולוגיה בהחלט יכולה, בתיאוריה, להיות יותר עתיקה מהיהדות.

   

  "מוסר הנביאים הוא הרמז הראשון להומניזם ולסוציאליזם"

   

  אהה. רמזים זה נחמד. עם פרשנות מספיק יצירתית אפשר להגיד על כל טקסט שהוא רמז לכל דבר אחר.

   

  "אנשים חכמים מואד, בכל הדורות האמינו בדת היהודית"

  גם בסיינטולוגיה מאמינים "אנשים חכמים מאוד".  ובלי קשר… יש לא מעט אנשים חכמים מאוד שמפרקים לדת את הצורה. בעבר את חלקם העלו על המוקד.

   

  ,"הדת היהודית היא המקור לדתות הנוצרית והמוסלמית"

   

  וזה אמור להיות טיעון חיובי לגבי היהדות?!

   

  הנוצרים מאמנים שלאלוהים המונוטאיסטי יש ילד. שהוא סוג של אל בעצמו. ושהוא נולד כתוצאה מעיבור חסר מין בין אלוהים לאמו – על ידי "רוח הקודש". נייס. בשם הדת הספציפית הזאת נהרגו כל כך הרבה אנשים בכל כך הרבה מלחמות מטופשות שזה לא מצחיק בכלל. אתה באמת רוצה קרדיט על זה?

   

  לגבי האיסלאם – ראה ערך נצרות ותכפיל בכמה סדרי גודל.

   

  "את הסיינטולוגיה המציאו כדי להשיג כסף מאנשים עשירים."

  יש טענות שאת הסיינטולוגיה המציא אדון האברד להשיג כסף. המאמינים טוענים אחרת.. אבל זה לא טיעון רלוונטי.

  יש לא מעט אנשים שמשתמשים בדת כדי להוציא כסף מאנשים. הדת היא כלי נהדר לעשות את זה. זה עובד, ופטור ממס. להפך – המיסים הולכים לדת. נהדר.

  "רק בגלל שאתם (לא כולכם כמובן, רובכם) בורים ועמי ארצות, שונאי יהדות מהבית,  ואוטו-אנטישמים"

   

  וזו הכללה. (לא כל המילים כמובן).

  ""ההודעה שלך היא אחת ההודעות המרושעות וחסרות הבינה שראיתי בחיי""

   

  you were saying?

   

   

 44. הירנוט 30 אוקטובר 2009 ב - 23:16 קישור ישיר

  “הדת היהודית היא אחת הדתות העתיקות בעולם”

   

  הטיעון שלך מבוסס על זמן? אוקי… לפי ההגיון הזה אנחנו צריכים להאמים בבעל ואשרה. או באל רע.

   

  עזוב… הדתות העתיקות הללו לא שרדו. לך על בודהיזם. זה שרד לא רע.

 45. שבויים של דת הכסף 31 אוקטובר 2009 ב - 0:23 קישור ישיר

  מוכן שימנעו מהחב"דניקים לשדל להנחת תפילין בכל הארץ –

  אם הכנסת תחוקק חוקים נגד פרסומות.

 46. איתי כ. 31 אוקטובר 2009 ב - 2:12 קישור ישיר

  טוב

  איה – א. זכותם של אנשי סיינטולוגיה/נוצרים/ אתאיסטים אדוקים לנסות לשכנע את ילדי בצדקתם, אני אחנך אותם לנסות ללמוד מכל אחד ולהכריע בעצמם, וכמובן אכוון אותם למה שאני רואה כטוב ומוסרי.
  ב. ?

  אוטופוקוס: לא אמרתי שאין בת היהודית מגרעות, או שאני מקווה שהדתיים "ישתלטו", כל מה שאמרתי זה שיש להם זכות לגור בכל מקום שירצו ולדבר עם מי שירצו על מה שירצו. הסכנה המיידית אותה אתה רואה נמצאת בדמיונך בלבד. וגם אם יש סכנה כזאת האמצעים להילחם בה  הם אמצעים דמוקרטים- כפיית לימודי הליבה על כל מערכת חינוך שמקבלת מימון ממלכתי למשל, הפסקת הקצבות ללומדי תורה למשל, כדי להשיג את ההישגים האלו עליך לפעול בדרכים דמוקרטיות, ושכנע את הציבור להצביע במפלגות שיקדמו את הדעות שלך.

  הירנוט – אתה מהאנשים אחוזי השנאה האלה, אבל אענה לך בכל זאת:
  "רה, גם קרה. קרה בישראל בבית ראשון. קרה בבית שני. קרה באיראן. יש סיכוי סביר שזה יקרה גם פה. עושים פה לא מעט דברים בעייתיים מאוד בשם הדת. רוצה תזכורות?"
  מה קרה בישראל בבית ראשון, אשמח לדעת.
  ומה קרה בבית שני, האם אתה מתכוון למלחמה במתייונים?
  אתה פוחד ממהפכה צבאית של החרדים כמו באיראן? חשש קצת מוזר בהתחשב בעובדה שרובם המכריע לא משרתים בצבא.

  "כבר נרצחו פה לא מעט אנשים על הרקע הדתי “ערכי” – עם כיפה בילט-אין על הראש. נראה לך שאני לא אהיה פארנואידי? כן יגאל עמיר היה עשב שוטה, ועמי פופר, ויונה אברושמי, וברוך גולדשטיין, וכל הסגידה לפועלם שכרגע מוחבאת אבל היום שבו תצוץ מגובת בשיח על עקרנות “חופש דיבור” ו”דמוקרטיה” מתקרב עולה ובא."

  מה שאתה אומר זה שבגלל חבורה של רוצחים אתה רוצה לשלול מכל בנאדם עם כיפה את זכויותיו הדמוקרטיוות הבסיסיות.  זה מיסוג הטיעונים אותם היה מפריח איש הקונפדרציה במאה ה19 על מנת למנוע משחורים את זכויותיהם.

  "הטיעון שלך מבוסס על זמן? אוקי… לפי ההגיון הזה אנחנו צריכים להאמים בבעל ואשרה. או באל רע." – כן, הטעיון שלי מבוסס גם על זמן, מניתי הבדלים בסיסיים בין היהדות לכת המנוולת המתקראת "סיינטולוגיה", זה אחד מההבדלים הבולטים. יהדות היא דת עתיקת יומין שהתפתחה במשך אלפי שנים, סיינטולוגיה היא המצאה של איש אחד, ציני במיוחד.

  "המיתולוגיה היוונית/רומית על האיליאדה של הומרוס שמעת? לצטט חוכמה שמישהו אמר: “אחת היצירות הנפלאות ביותר שכתבו אי פעם”. ויש אנשים שטוענים שרון ל האברד הוא אחלה סופר. אני לא יודע, לא קראתי.  והטענה היא שהוא גילגול של חייזר שחי אלפי שנה ולכן הסיינטולוגיה בהחלט יכולה, בתיאוריה, להיות יותר עתיקה מהיהדות."

  wtf, זה בכלל טיעון? מישהו אמר משהו כנגד המיתולוגיה היוונית? קראת פעם את התנ"ך? אתה מודע לכך שגדולי האומנים והסופרים ספגו ממנו השראה? את מודע לייחוד שלה למול ספרים של תרבויות עתיקות אחרות? רק לטעימה אשלח אותך, ואת מי שמשועמם מספיק בשביל לקרוא את זה לטור קצר של דרור בורשטיין (מצביע חד"ש, בחיי), אולי הנשמה שלך תיפתח קצת. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3793373,00.html

  "אהה. רמזים זה נחמד. עם פרשנות מספיק יצירתית אפשר להגיד על כל טקסט שהוא רמז לכל דבר אחר." – אתה יודע מה, עזוב פרשנות יצירתית, תפתח את ספרי הנבואה ותתחיל לקרוא, אני ממליץ על ישעיהו.

  "גם בסיינטולוגיה מאמינים “אנשים חכמים מאוד”.  ובלי קשר… יש לא מעט אנשים חכמים מאוד שמפרקים לדת את הצורה. בעבר את חלקם העלו על המוקד."
  אין אנשים חכמים שמאמינים בסיינטולוגיה, יש אנשים טיפשים שמאמינים בה, ואנשים ערמומיים שמנצלים ואתם. ברור שיש גם אתאיסטים, נוצרים ברהמינים, ובודהיסטים חכמים, זו לא הייתה הטענה שלי, כל מה שרציתי זה להבדיל בין הדת העתיקה המורכבת והעמוקה של עמי לבין בלבול המוח של הסיינטולוגיה, אני לא אומר דווקא שהיא אמת או משהו, את זה שכל אחד ישפוט בעצמו, אבל לסרב ולהבין שיש בה אוצרות של חוכמה זה כבר טמטום מוחלט.

  "הנוצרים מאמנים שלאלוהים המונוטאיסטי יש ילד. שהוא סוג של אל בעצמו. ושהוא נולד כתוצאה מעיבור חסר מין בין אלוהים לאמו – על ידי “רוח הקודש”. נייס. בשם הדת הספציפית הזאת נהרגו כל כך הרבה אנשים בכל כך הרבה מלחמות מטופשות שזה לא מצחיק בכלל. אתה באמת רוצה קרדיט על זה?" –
  נו מה? כל מה שאני רוצה להראות זה ששתי הדתות החשובות ביותר ב2000 השנים האחרונות נבנו על יסודות היהדות, על יסודות האמונה של העם שהתהלך בארץ הזאת לפני 2000 שנה, האמין בבורא עולם אחד וכתב ספרים על אמונתו, זה לא אומר שהדת היהודית "נכונה" רק שכדאי לפחות לכבד אותה ולהבין שיש בה כנראה מעבר לחרדים עבדקנים שמנסים לפתות את ילדכם הקטנים להניח תפילין.

  לשאר הדברים שכתבת אין טעם להגיב. כמו שאתה רואה אני לא יהודי אורתודוקסי, אני כותב כאן בשבת, אבל השנאה שלכם לדת היהודית מחליאה אותי ומפחידה אותי. וההשוואה לסיינטולוגיה היא, עם כל הכבוד, מטומטמת.

 47. זוהר 31 אוקטובר 2009 ב - 2:40 קישור ישיר

  יאיר – הניסיון שלך להציג את חב"ד כלא פוליטית, או לפחות מגוות מבחינה פוליטית הוא חלש.
  לא זכורה לי קבוצה של חב"דניקים בשום אירוע עם גוון שמאלני, אבל דווקא זכורה לי התגייסות טוטאלית של התנועה לבחירת נתניהו ב-99, וכשהולכים הרבה יותר ימינה, אפשר למצוא שם יותר מקומץ.
  הרב וולפא אינו חריג מוקע בחב"ד אלא רב מכובד.

  לטעון שיש שם גם ימנים וגם שמאלנים, היא משאלת לב. בעולם הדמיוני הזה גם הדתיים הלאומיים הם נורא מגוונים, ומימד מקבלת את אותו מספר מנדטים כמו הבית היהודי והאיחוד הלאומי (אה, היא בכלל לא עברה את אחוז החסימה?)

  כל זה לא גורע כמובן מזכותם להתגורר היכן שירצו, ולהציע את מרכולתם למי שירצו, אבל חשוב שהדברים יוצגו כפי שהם.
  ירצה הרב גינבורג להציע לילדי להניח תפילין ולשמוע דברי טעם בסוכה,
  יואיל נא להרשות לי לחלק לילדיו ספרים משלי, או להתלוות עימי לתיאטרון.
  אבא שלו כתב ספר על גולדשטיין, אמא שלי כתבה ספר על אוננות.
  כמו שאמר פעם חברם הטוב:
  "יתנוו יקבלו, לא יתנו – לא יקבלו"

 48. מגאינפורמן 31 אוקטובר 2009 ב - 4:23 קישור ישיר

  לצידוק רעיוני השתמשתם בטיעון ’פרקטי‘ – הגנה בפני הפשיסט הקטן העלול להשתלט על המדינה –

  טיעון זה הוא סימטרי, שכן בכיוון ההפוך הוא אינו שונה מטיעונו של הפשיסט המזהיר בפני השתלטות היהודים, או ’הלבבות שותתי הדם והאמנים‘, או הקומוניסטים:

  שני הטוענים במקרים האלה תובעים מהשומע להכיר בהם כ‘טוב‘ אקסיומטי רק מכיוון ש‘הוא‘ הרע האבסולטי, ולכן בעיקרו הטיעון הוא אד הומינם למרות שהוא לא נטען מול בן שיח ספציפי – מאחר והכינוי בא להחליף טיעון לגיטמי שחסר בטענה לסכנה מצידו של מאן דהוא, ואין המדובר בסכנה ממשית אלא רטורית, ומאחר ושני הטוענים מכנים גם את העם ’טמבל חסר הגנה‘ לפני שהם מבקשים ממנו את עקרונותיו למשמרת, כתחליף לטענה רלוונטית.

  טיעון זה שגור בפיהם של אלו שאין להם שום דבר לבסס עליו את תורתם פרט ל‘אני אמרתי ואני צודק, ואם לא אני אין לכם תקווה‘, ולכן הם אופייניים גם לימין וגם לשמאל התלושים –

  ובהעדר בסיס לגיטימי לתורתם נגמרים להם מהר מאד הטיעונים בדיון, ואז הם עוברים לטעון אד הומינם כהרגלם, רק הפעם מול בן שיחם –

  כמו שקורה אגב לא רק בפתיל הזה, אלא כהתנהגות אופייניית בין שמאלנים רדיקלים מתנשאים ושונאי יהדות באינטרנט.

 49. ג'יי 31 אוקטובר 2009 ב - 10:25 קישור ישיר

  מבחינה תיאולוגית הקשר בין חב"ד לסיינטולוגיה הוא אכן קלוש. אבל מבחינה אסטרטגיית השיווק שלהן שתי התנועות מאוד דומות. שתיהן מציבות מלכודת דבש המוכרת גאולה פרטית לצעירים חסרי ידע והשכלה המחפשים את עצמם, ובמקביל מסתירה מאחוריה אג'נדה כלכלית ופוליטית.שתיהן מציבות את מלכודת הדבש הזו באמעות טכנולוגיות תקשורת עדכניות שאמורות לטשטש את החושך שהן מפיצות. מפליא אותי שרווה נופל כשוטה במלכודת הזאת.

  חוץ מזה, ההשוואה שרווה והגאון "צ'יקי" עושים בין העיר לדר שטרימר מזעזעת. לגייס את השואה בשביל להגן על תנועה משיחית שמהווה את אחד מהיסודות העיקריים בכיבושו ודיכויו של עם אחר (כמו גם בדיכוים של מגדרים וגזעים אחרים בתוך היהדות) זה אקט של בורות מטופשת המהולה בציניות. רווה מרחיק לכת ואף מגן תועבות המפארות את הפשיזם הרצחני של גולדשטיין.

  נכון שהיחס לחרדים בחברה החחילונית נגוע לעיתים בנימות אנטישמיות, נכון שאין כל פסול בהתקרבות ליהדות, אבל לא כל ביקורת על תנועת חב"ד ראויה להשוואה עם נאציזם.

  כאמור, עלבון לאינטליגנציה.

 50. עמיצי 31 אוקטובר 2009 ב - 10:40 קישור ישיר

  הי, אני שמאלני רדיקלי ואפשר להגיד גם מתנשא. לגבי היהדות אני לא בדיוק שונא באינטרנט, אולי בכלל, סביר להניח שאני פשוט אדיש. בעיקר אני מתנגד להנחה שהיהדות היא מעין ברירת מחדל שחייבים לקבל. זהו הצידוק הרעיוני שלי. הוא מגובש ערכית ומבוסס על מחקרים היסטוריים ומדעיים. אני יודע שיש את העניין הזה של לראות "את היופי שביהדות", "את ההומניזם שביהדות", "את העושר ביהדות וכו". אני מסכים בהחלט שבחלקים שונים התנ"ך היא יצירה מרתקת, כנה ומלאת השראה. זו כנראה הסיבה שבלימודי הדת הממוסדים כמעט שלא לומדים את התנ"ך עצמו אלא פירושים ולפעמים פירושים לפירושים או הגות נפרדת.
  לבד מזאת כל המחקרים המדעיים מראים שהתנ"ך הינה יצירה משוכתבת, נטולת בסיס הסטורי. חלקים ממנה הם אגדות וחלקים אחרים לוקחים עובדות הסטוריות ומשכתבים אותם. לפעמים הם כמו "שייקספיר מאוהב" (ערבול מוחלט של הסטוריה מוטלת בספק לצרכים דרמטיים וקומיים) ולפעמים הם לוקחים הסטוריה קרובה ושמים אותה רחוק יותר לצרכים פוליטיים.
  כשאני רואה אנשים עומדים ליד קיר סתמי שהיה חומה חיצונית למקדש יהודי כשהיהדות היתה יותר יוונית מכל דבר אחר לפני זמן רב, מדברים לעצמם ושמים פתקי משאלות אני תוהה כמה היהדות באמת שונה מסיינטולוגיה. ככה מיינסטרים עובד, ברגע שהגדרת אותו, כל דבר אחר הוא"קיצוני", "רדיקלי" ו"מתנשא".
  אני אישית נגד קהילות סגורות. זהו מתכון ברור להסתאבות של חברה, למניעת אופציה להתקדמות ולגיוון. עם זאת אני באמת מעריך שכל המפריד את חב"ד מהקהילות האולטרה דתיות האחרות הוא הגישה. הם מאמינים שגישה פתוחה כלפי הציבור החילוני תביא אותו "לצידם" תזכיר לו את "יהדותו" שהיא איכשהו טבועה גנטית בו, למרות שהמחקרים האתנוגרפיים, הארכיאולוגיים וההסטוריים טוענים אחרת. זה לגיטימי כמו שההתנגדות לכך היא לגיטימית.

 51. אוזפה 31 אוקטובר 2009 ב - 11:58 קישור ישיר

  אני מניח שחלק לא קטן של הזעם כלפי החבדניקים במרת אביב מופנה ביודעין או שלא ביודעין בשל פניתם לבני הנוער בשכונה. הגדילה איה כמדומני להגדרים בהקשר זה אפילו ל "סרסורים".

  אפשר להבין את עוצמת החרדה של הורים כשאלה עומדים מול כח "זר" ו"שונה" שמאיים "לחטוף" את ילדיהם תחת עיניהם הפקוחה אבל נדמה לי שזה לא יהיה מוגזם לאמר שהפחד הזה בעיר משקף ומחדד אצל אותם הורים את האשמה על העדרותם שלהם עצמם מחיי ילדיהם.

  סגנון החיים החילוני מודרני, (ובהכללה אמנם) בו ההורים נעדרים רוב שעות היום מהבית מייצר ריק של זהות ושייכות  בקרב בני נוער. ומכיוון שאין ריק שלא מתמלא – קיים חשש שילדי רמת אביב ג' ישאבו לתוך העולם שמנגד. אפשר לאמר שחבד מייצגים את החור השחור בגלקסייה החילונית.

  אם כך, הבעיה אינה חבד. או סיינטולוגיה. או סמים. או תכוניות ריאליטי. הבעיה היא, כן כן – אתם. והזמן שאתם מקדישים לילדים שלכם. והאהבה שאתם נותנים להם. והבטחון.והאמונה. יכול מאוד להיות, שבצדו השני של החור השחור, מוצאים את כל הפלנטות האלה, שהולכות ונכחדות ברמת אביב ג'.

   

 52. מיקי 31 אוקטובר 2009 ב - 12:06 קישור ישיר

  עוד כשהתחילו הפעולות של לוקץ' ושות' והכתבות למיניהן, חשבתי שזה קצת מוזר. אני חיי בעיר שיש בה אחוז מאוד גבוה יחסית של אוכלוסיה דתיתו השכונה שלי גובלת בשכונה שלהם. אני לא זוכר שהם כפו עלי משהו, זרקו עלי אבנים בשבת, עשו "משמרת צניעות" לאנשים שאני מכיר וכו'. הכל סטריאוטיפים מוגזמים של אנשים, שלדעתי נובעים מקסנופוביה. לא סתאם, מחוץ לתל אביב, העיר הזאת נחשבת כ"מדינה" בפני עצמה – האנשים בה כאילו אטומים לאפשרויות אחרות ולאנשים אחרים.

  אני חייב להודות שמעולם לא כפו עלי להניח תפילין וגם אם הציעו לי (וזה יכול לקרות לי בכל מקום בארץ ולאו דווקא בשכונה החרדית שלידי) – כבר כשהייתי ילד קטן, ידעתי אם מעניין אותי להשתתף בטקס ההנחה או לא. אותי לא עניין ותמיד סרבתי בנימוס, וזה תמיד התקבל בהבנה.

  קראתי על המגמה הזאת בעבר, של הפחד מפני השתלטות חרדתית על השכונות בתל אביב (ולא ב"העיר") ואני לא יכול שלא לראות אותה כתוצר של קסנופוביה.

 53. אורון 31 אוקטובר 2009 ב - 13:19 קישור ישיר

  שמעו סיפור:

  יום אחד אני חוזר מהעבודה, בעיר עם הכי הרבה סוגי אנשים ואמונות בה נתקלתי – ירושלים. בכיכר גדולה, ניצב דוכן ובו שלטים בנוסח "בשר זה רצח". מעט לפניי, חולף על פני הדוכן בחור אחד, בדרכו לצד השני של הכיכר. הוא מפטיר לעבר אחד ממפעילי הדוכן (שהיה כחוש באופן חשוד, יש לציין):"תאכל איזה המבורגר, אתה נראה רזה". המקלון הגיב בקריאות "נאצי! נאצי! היטלר!" (כדי להמחיש את הווליום וההיסטריה הייתי צריך לכתוב עוד כמה סימני קריאה).

  מה למדתי מכל הסיפור הזה? לדקור מישהו בדיוק איפה שכואב לו בפרובוקציה מרגיזה, מוציא ממנו תגובות קיצוניות. (נמשיל את "העיר" למשדל ההמבורגרים). אבל להיכנע לפרובוקציה ברמה כזו שישר תפנה אותך לשואה, זה הפסד טכני מבחינתי (ולכן, כל מי שצעק פה אנטישמים ודה שטרימר הפסיד את הדעה הלא מגובשת שלי בנושא).

  לי זה מאוד ברור מה מחפשים אנשי חב"ד ברמת אביב ג' (צעירים חסרי דרך ונוחים להשפעה), כמו שממש ברור למה אנשי רמת אביב ג' רוצים לשמור על ציביון השכונה הסגורה ועוד איך שלהם (אחרת הם עוד יאלצו לענות לילדיהם על שאלות בנושאי אמונה שאין להם מושג איך לתקוף בכלל).

  בקיצור, בויכוח בו כולם טועים, זה שצועק "זאב נאצי" מפסיד, אצלי כמובן. ולסיכום, כולנו יודעים שדתיים זה כמו סמים – אתה מתחיל עם הקלים ובלי לשים לב הקשים משתלטים לך על החיים 🙂

  ===========

  רוה לאורון: אז תן לי טרמינולוגיה אחרת. איך היית קורא למצב שבו יש פעילות ציבורית שמנסה למנוע מיהודים – לא משנה איפה בעולם – להניח תפילין, להקים סוכה ולבנות מקוואות?

 54. אלי 31 אוקטובר 2009 ב - 15:04 קישור ישיר

  שלום של יאיר, שמי אלי ואני תושב רמת אביב (אז אני כנראה אידיוט לפי מה שכתבת). אני לא רק תושב השכונה. נולדתי בה וגדלתי בה.

  ברמת אביב, תמיד אבל תמיד! היתה נוכחות דתית/חרדית והיא לא הפריעה לאף אחד. הנוכחות של חב"ד שונה לגמרי. לצערי בעיוורון או בבורות שלך אתה לא רואה או מבחין בזאת.

  לי אין בעיה שחב"דנים יבוא לגור ברמת אביב עם משפחתו אבל יש לי בעיה גדולה מאוד שקהילת חב"ד מגיעה לשכונה מתוך כוונה ברורה לשנות אותה. משום מה אתה מתעלם מהיעדים הדתיים/פוליטיים המוצהרים של הארגון כלפי השכונה (גם זה מופיע באתר אינטרנט שלהם)

  חבל לי שנפלת למלכודת גדעון לוי, שכמוהו, האשמת את אנשי רמת אביב החופשית באנטישמיות. טיעון פתטי ומכליל בעיניי. מה לא לגיטימי במאבק שלהם?

  חוץ מזה בתחילת ההתקף המטיפני והמתנשא שלך ציינת כי אתה לא מכיר את פעילות חב"ד ברמת אביב ולא את יוסי גינזבורג אבל… ואז אתה מתחיל את המתקפה שלך. לא היה עדיף שתדע את העובדות לפני שאתה תוקף בצורה כה אלימה?

  אז מה אם עברת כמה חוויות מרגשות בחיים שלך בבתי חב"ד ברחבי העולם? מה זה קשור לבית חב"ד ברמת אביב? אל תעלב אבל אתה לא מרכז היקום וכן, תאמין או לא: יש גם חב"דניקים רעים.

  נקודה נוספת. בנוסף להיותי תושב רמת אביב אני גם בודק עובדות. זה התפקיד שלי בעיתון בו אני עובד. ברמת העובדות נפלת. משום מה התמקדת בבית חב"ד ברמת אביב ג'. הפרויקט של "העיר" על בית חב"ד עוסק בפעילותם בכל רמת אביב לא רק ג'. גם אם בעינך זאת טעות מינורית בעייני היא מעידה על הגישה שלך שכתבת את הפוסט: מינימום עובדות, ידע ואינפורמציה ומקסימום הטפה מתנשאת ואלימה.

  ===========

  רוה לאלי: קודם כל, וזה חיוני לי, לא כתבתי שאנשי רמת אביב אידיוטים, אלא שהכתבה מוציאה אותם ככאלה. וידע מה, אני מוכן לקבל שאני לא יודע כלום. אשמח אם תעדכן אותי מניסיונך האישי. חשוב: האישי. דברים שקרו לך, שראית אתה. ולא דברים שקראת. אשמח להשכיל.

 55. kcm 31 אוקטובר 2009 ב - 15:46 קישור ישיר

  ואף מילה על Battlefield Earth ?

  סרט בן זונה.


 56. Mr. Kate 31 אוקטובר 2009 ב - 15:54 קישור ישיר

  זו כן פעילות מיסיונרית מסיבה מאוד ברורה. אם אני אתאיסט, אני לא רוצה שינסו לשדל את ילדיי להניח תפילין. אין כאן "הכרה מחודשת של הדת שלך", כי זו לא הדת שלי. לא כל מי שיהודי הוא דתי, ובדיוק בגלל זה מדובר כאן בניסיון בוטה בהמרת הדת שלי. או יותר גרוע, בילדים(ולא, אין לזה שום קשר לפדפוליה), אלא משום שתפיסת עולם מתגבשת. אז נדחוף להם תפילין, ניתן להם פלייר והופ הם יקפצו על העגלה.

   

 57. אלי 31 אוקטובר 2009 ב - 16:01 קישור ישיר

  יאיר,

  לאור העובדה שאתה איש קולנוע אנסה להסביר לך את הבעיתיות בפוסט שלך תוך התייחסות לסרטו של סטיבן שפילברג "מינכן".

  כפי שאני רואה זאת ב"מינכן", שפילברג, בעזרתו של טוני קושנר האנטי ישראלי, לקח סיפור ואירועים אמיתיים, שינה אותם, במידה רבה עיוות אותם, בכדי להעביר מסר אלגורי המבקר, באופן עקיף, את "המלחמה נגד הטרור" של ארה"ב בעידן בוש.

  באותה הזדמנות הוא גם העביר ביקורת על הלוחמנות הישראלית וההתנגשות שלה עם התפיסה הליברלית והגלותית שלו בנוגע לסוגיית מהו יהודי?

  להבדיל, אך באותה גישה פחות או יותר, אתה נצלת את  הפרויקט החדש של מקומון הזבל "העיר" בכדי לתת ביטוי לתפיסה שלך בנוגע לדתיים/חרדים/חילוניים/אמונה וכו'. הבעיה היא שכמו בפרויקט "מינכן" של שפילברג הסיפור והאירועים נפלו קורבן לטקסט הפוליטי שלך.

  בין השאר אתה מציין בעצמך כי "אני לא מכיר את פעילות בית חב”ד ברמת אביב ג’ או את הרב יוסי גינזבורג, מנהל המקום". למעשה כל המתקפה/הטפה שלך מתבססת על אי ידיעה ואי הכרה של המציאות. אי אפשר להתעלם מהעובדה כי פוסט הזה התבשל אצלך הרבה זמן ופרויקט רמת אביב של "העיר" היווה את התירוץ לבליץ המילולי שלך.

  אני מקווה שאתה ער לבעיתיות של חלק מהדברים שכתבת ומצפה לראות הסתייגויות ו/או הבהרות בנושא.

 58. עדן 31 אוקטובר 2009 ב - 16:51 קישור ישיר

  האמת ש Battlefield Earth היה סרט פחות רע ממה שאומרים. אם כי, שלא כמו הדסון הוק, לא מדובר בסרט טוב שהושמץ אלא בסרט בינוני מאד.

 59. גונקל 31 אוקטובר 2009 ב - 16:52 קישור ישיר

  אני אפסח על כל מה שכבר נאמר בתגובות כדי להפריך את הפוסט הקלוש הזה, של מבקר קולנוע שאני אוהב מאוד מאוד, אבל כל פעם שהוא נוגע בסוגיות מוסריות ואתיות אני נדהם מחדש. למען ההגינות, לא קראתי את הכתבה בהעיר, ויכול להיות שהיא אכן "אנטישמית" – אבל הפוסט הזה הוא עדיין קשקוש.
  בשולי הדברים, הערה על "בפרטיות ביתם" – נהוג לומר בימינו ש"כל עוד הם לא מטיפים", "כל עוד הם לא רוצים לכפות עלינו" וכו', אבל עם יד על הלב, גם זה קצת בעייתי לאדם שמחזיק בערכים הומניסטיים אמיתיים. דמוקרטיה זה לא רק הרוב קובע, והומניזם זה לא רק שכל אחד יעשה מה שבא לו. כשבעל מכה את אשתו אנחנו לא אומרים "כל עוד הוא עושה את זה בפרטיות ביתו ולא מדיח את ילדיי להכות את נשותיהם"; אז נכון, החרדים לא מכים את נשותיהם, כלומר, לא כולם. אבל התפיסה החברתית של העולם החרדי (שאני מודע לכך שהוא מגוון, יאיר, שיש בו זרמים ויש בו אנשים אינטליגנטים ונאורים ופתוחים יותר; ההתנשאות הלא-מבוססת פה היא שלך) היא דכאנית כלפי מיעוטים *בתוכה*, מיעוטים שיש לנו כחברה אחריות כלפי זכויות הפרט שלהם. זה כמובן יותר מורכב מזה, אבל מהבחינה הזאת החברה החרדית מציגה דילמה מוסרית אקטיבית לכל שוחר דמוקרטיה בישראל, ולא משנה בכלל אם זה בירושלים או בבני ברק או מתחת לבית שלך, ברמת אביב.

 60. michaly 31 אוקטובר 2009 ב - 17:46 קישור ישיר

  אני לגמרי הולכת להשוות בין תגובות שנובעות מפחד ובורות. בפרקטיקה אף אחד לא מאמין שם בחייזרים, אבל גם אם כן, יש יותר סיכוי שיש חייזרים מאשר שיש אלוהים.

 61. מגאינפורמן 31 אוקטובר 2009 ב - 17:50 קישור ישיר

  "כשבעל מכה את אשתו אנחנו לא אומרים “כל עוד הוא עושה את זה בפרטיות ביתו ולא מדיח את ילדיי להכות את נשותיהם”; אז נכון, החרדים לא מכים את נשותיהם, כלומר, לא כולם. אבל התפיסה החברתית של העולם החרדי (שאני מודע לכך שהוא מגוון, יאיר, שיש בו זרמים ויש בו אנשים אינטליגנטים ונאורים ופתוחים יותר; ההתנשאות הלא-מבוססת פה היא שלך) היא דכאנית כלפי מיעוטים *בתוכה*, מיעוטים שיש לנו כחברה אחריות כלפי זכויות הפרט שלהם. זה כמובן יותר מורכב מזה, אבל מהבחינה הזאת החברה החרדית מציגה דילמה מוסרית אקטיבית לכל שוחר דמוקרטיה בישראל, ולא משנה בכלל אם זה בירושלים או בבני ברק או מתחת לבית שלך, ברמת אביב." –

  ואו – איזו פסקה מתנשאת, טוטאליטרית ומלאת בורות, אתה לא מבין מה זה דמוקרטיה, מה זה חופש ביטוי, או איך לבנות טיעון, והכי גרוע זה שאתה מציב את עצמך כ"הומניסט", הצחקת והגעלת אותי.

 62. michaly 31 אוקטובר 2009 ב - 17:54 קישור ישיר

  לא, רגע, זה ממש מעצבן אותי. זה לא נראה לך בעייתי שאתה עושה לאחרים בדיוק את מה שאתה קובל שעושים לך (או לאנשים קרובים לך)?

  ==========

  רוה למיכלי: ובכן, מה את יודעת – היו לגם חברים סיינטולוגים. ודיברתי וקראתי קצת. ובואי אני אגיד לך משהו כנקודת מוצא שאני מאמין בה: כל אדם שמגלה תורה רוחנית מסוימת, לא משנה של איזו דת, תורה המכניסה את חייו לאיזו משמעת רוחנית ודורשת ממנו עבודה על מידותיו, עושה דברים טובים לאדם. מהבחינה הזאת אני חסיד גדול של האסכולה הדתית של כת הטרקובסקיאנים, שכן טרקובסקי, בסצינת הפתיחה של "הקורבן", אחד הסרטים הרוחניים הגדולים בכל הזמנים, עוסק בעניין הזה של שיפור עצמי דרך ריטואלים קבועים שמכניסים לחיים מסגרת ותכלית. וזה קורה גם בסיינטולוגיה, שלוקחת אלמנטים מעולם הפסיכותרפיה-סלאש-הווידוי הקתולי, ועוזרת לאנשים להיחלץ ממצבי מצוקה ותקיעה בחיים ובנפש. אבל בשעה שאני מאמין לחלוטין בקיומם של חייזרים, ממש כמו שאני מאמין בקיומו של אלוהים (רק שאני מאמין שהוא ברא אותם ולא הם בראו אותי), כשאני רואה – לפני כמה שבועות – את האוהל של הסיינטולוגים ברחבת הסינמטק אני ישר תוהה אם זה היה אוהל (או סוכה) של חב"דניקים האם לא היתה קמה שם מהומת אלוהים וב"העיר" היו כותבים שהסינמטק מתחרד. ואת מחשבותיי על הסיינטולוגיה אמסור לך באופן אישי.

 63. דודו כהן 31 אוקטובר 2009 ב - 18:25 קישור ישיר

  כל הכבוד, יאיר. טקסט שפוי בתוך כל ההתלהמות שמסביב. איזה כיף לקרוא.

 64. גונקל 31 אוקטובר 2009 ב - 18:28 קישור ישיר

  מגאינפורמן – לא יודע לבנות "טיעון", כמו הדבר הזה שבהודעה שלך אין בכלל? טול בניין משרדים ענק מבין עיניך.

 65. מגאינפורמן 31 אוקטובר 2009 ב - 18:41 קישור ישיר

  לא שווה לי לבנות טיעון מיוחד בשבילך, קרא את ההודעה הראשונה שלי, אולי תלמד משהו.

 66. גונקל 31 אוקטובר 2009 ב - 18:50 קישור ישיר

  קראתי, ולמרות שאני משתדל ללמוד משהו מכל דבר, מה שכתבת לא משיב בשום צורה על הטענה שלי. טוב, נו, לא שווה לבנות טיעון עבורי.
  אגב, יש באמת משפט או שניים בהודעה הראשונה שלי שנוסחו בצורה קצת דו-משמעית ועלולים להתפרש כאילו אני מאשים את כל החרדים באלימות וכו'. הטענה שלי הרבה יותר פשוטה – ההתחשבות ההדדית של חרדים וחילונים, גם כשהיא לא באה בחבילה אחת מיסיונריות דתית והכתבה של אורח החיים שלנו, בעייתית כי בין היתר היא ייצרה מובלעות לא דמוקרטיות בתוך מדינה דמוקרטית – שזה לא מתחשב ולא בטיח.
  ואגב, טיעון לגופה של חברה הוא לא אד הומינם. הכללות נחוצות לפעמים כשדנים בסוגיות חברתיות.

 67. איה 31 אוקטובר 2009 ב - 19:04 קישור ישיר

  אפשר להבין את עוצמת החרדה של הורים כשאלה עומדים מול כח “זר” ו”שונה” שמאיים “לחטוף” את ילדיהם תחת עיניהם הפקוחה אבל נדמה לי שזה לא יהיה מוגזם לאמר שהפחד הזה בעיר משקף ומחדד אצל אותם הורים את האשמה על העדרותם שלהם עצמם מחיי ילדיהם.

  סגנון החיים החילוני מודרני, (ובהכללה אמנם) בו ההורים נעדרים רוב שעות היום מהבית מייצר ריק של זהות ושייכות  בקרב בני נוער. ומכיוון שאין ריק שלא מתמלא – קיים חשש שילדי רמת אביב ג’ ישאבו לתוך העולם שמנגד. אפשר לאמר שחבד מייצגים את החור השחור בגלקסייה החילונית.

  אם כך, הבעיה אינה חבד. או סיינטולוגיה. או סמים. או תכוניות ריאליטי. הבעיה היא, כן כן – אתם. והזמן שאתם מקדישים לילדים שלכם. והאהבה שאתם נותנים להם. והבטחון.והאמונה. יכול מאוד להיות, שבצדו השני של החור השחור, מוצאים את כל הפלנטות האלה, שהולכות ונכחדות ברמת אביב ג’

  וואלה אתה חתיכת תכשיט. איזה הורה בימים טרופים אלה אינו נעדר ברוב שעות היום מחייו של ילדו? עשיר, עני, דתי או חילוני, העובדה היא שהורים היום מקדישים פחות זמן לילדים שלהם. אם זה טוב ואם זה רע זו לא השאלה בכלל, ובשביל למצוא "ילדים חסרי דרך ונוחים להשפעה" כמו שציין כאן מישהו ברוב חד ממדיותו, אין שום צורך להגיע לרמת אביב. אני לא מכירה הרבה ילדים/ בני נוער שלא עונים להגדרה הזאת.
  וזה נותן מה? לגיטמציה לכל סרסור מזדמן – לא משנה בכלל מה הוא מוכר, דת, או סתם כמה דקות של סוטול משהו מהסרטים – לגשת לילד זר ברחוב? זה מאפשר למשקיף מהצד "להבין" את התופעה? להתייחס אליה בביטול? למשוך בכתפיים ולהמשיך הלאה? תגיד לי אתה אמיתי?

  ובכל הנוגע להומינזים של דתות באשר הן אני ממליצה לכמה מהמגיבים פה לדפדף שוב בספרי ההיסטוריה או סתם חדשות. אשר ליהדות: כל עוד אמא שלך יהודיה כשרה, כל עוד אתה גבר, כל עוד אתה לא מזמבר את בני מינך בלילות הם ימותו עליך. ובואו לא נזכיר את הגזענות הבלתי נסבלת ממש שקיימת בקרב החברה החרדית – אף שהיא לא אישו עכשיו.

  אז נכון. אין רע מוחלט, ולכל אינדיבידואל או קהילה יש צדדים טובים פחות וטובים יותר. אבל יש דברים שאי אפשר לפתור ב"טובים פחות". גזענות, שוביניזם, שנאת האחר, והפעלת מניפולציות על "קטינים" בשכלם או בגילם, הם מסוג הדברים שיש להוקיע שוב ושוב ושוב ושוב עד שיצא עשן. או לפחות עד שיותר אנשים יבינו מה באמת פירושה של ההוראה "ואהבת לרעך כמוך."

  ולגבי חב"ד: אם אנשי חב"ד היו עסוקים פחות בהטפות, ובהצעות ובהמלצות, ובעצות טובות ויותר בניסיון לחיות על פי אמות המידה שהם מציבים לעצמם, אף אחד לא היה "מתנכל" להם.

 68. michaly 31 אוקטובר 2009 ב - 20:21 קישור ישיר

  שתהיה לי בריא. מההתחלה אין לנו פה שום ויכוח ובכל זאת אנחנו מתווכחים על זה (ובהמשך לאין-ויכוח הזה, הכל עניין של לוקיישן. אם האוהל/סוכה הסיינטולוגי היה ברמת אביב ולא בסינמטק הוא היה זוכה לאותן תגובות כמו החב"דניקים).

  ===========

  רוה למיכלי: יודעת מה, אני בכלל לא בטוח. אני באמת חושב שהמאבק של חלק מאנשי רמת אביב נגד החב"דניקים נובע ממה שאני קורא לו "טעמים אסתטיים", שנובעים מאנטי-חרדיות ואנטי-יהדות, ושהסיינטולוגים, שמתלבשים כמוני וכמוך, פחות יציקו להם בעין בנוכחותם. אבל כאן זו ספקולציה פרטית שלי שבוודאי חוטאת בעצמה בהכללה ודעות קדומות. אבל אני כותב אותה בכל זאת, כי אשמח להתבדות.

 69. יאיר, אשמח לתשובתך 31 אוקטובר 2009 ב - 20:25 קישור ישיר

  הסיבה הבסיסית שאני מתנגד למיסיונריות החרדית, היא העדר ההדדיות. אתה מרשה להם – ורק להם! – לעשות דבר, שהם היו מתנגדים בתוקף שיעשו אצלם.

  האם אני יכול להגיע לשכונה חרדית ולהטיף לחילוניות ביום שישי? להשמיע מוזיקה? להדליק אש? להציג סרט "תועבה" (שזה בערך רוב הסרטים שאתה כותב עליהם)? לפתוח מסעדה שאין לה הגבלות פסיכיות (לטעמי) שנקראות "כשרות"? לנסוע בתוכה כאוות נפשי, כמו כל אדם חופשי בעולם? להציע להם לקרוא ספרות שהיא לא השעמום שנקרא "הים הגדול של ההלכה", טקסט חדגוני שנתקע לפני אלף שנה? התשובה היא לא. ואתה יאיר ידידי, כושל מלראות, איך הפשיזם והטוטליטריות משתמשים בדמוקרטיה לצרכיהם, ומסרבים להחיל על עצמם את אותם כללים דמוקרטיים.

  יש תמיד את המשפט הצבוע הזה, של דתיים חלקלקים ותינוקות תמימים שנשבו (כמוך), "בואו לעשות שבת אצלנו". האם הם מוכנים לעשות שבת כמו שלנו? לא.

   

  זה תמיד מוצג, כמו הדתיים ש"נלחמים על עקרונות", מול חילוניים שנדרשים לוותר. לנו החילוניים הרי אין עקרונות. אין "ייהרג ובל יעבור". אין "קווים אדומים". רק הם יכולים להיפגע. רק רגשותיהם נפגעים.

  הדבר הזה הוא בלוף. והדתיים, החרדים, המיסיונרים, מנצלים את זה בציניות. בטיעון על "הזכות לגור בשכונה חילונית", בדיוק כמו בטיעון על "נחלת אבותינו". אנחנו יכולים לוותר, הם נלחמים על עקרונות בלתי מתפשרים.

  בקיצור: אני לא מוכן לכבד, או לתת, שום "זכות" לאדם, שלא ייתן לי אותה זכות במקביל. ככה פשוט. לטעמי ההתנגדות לאנטי-דמוקרטים החרדים ברמת אביב היא עדיין מתונה מדי. אשמח מאוד אם יעיפו אותם לכל הרוחות.

   

 70. הקיד 31 אוקטובר 2009 ב - 20:33 קישור ישיר

  היי יאיר
  הויכוח מעיק וחוזר על עצמו והמשוכנעים שבים ומשתכנעים מטיעוניהם עוד ועוד.
  אני אסתפק בלברך אותך על האומץ. אין לי ספק שהמילייה הטבעי שלך לא יראה את זה בעין יפה , ובעיניי מי שיש לו האומץ לומר דברים הפוכים מהמקובל בסביבתו ואף לספוג בעבורם קיתונות של לעג ובוז (מלווים בהרבה אי ידיעה. עצוב לראות כאן אנשים סופר אינטילגנטים מדקלמים סיפורים שקראו עליהם בעיתון) ראוי להערכה רבה. מברוק.

 71. אבי ס. 31 אוקטובר 2009 ב - 20:41 קישור ישיר

  יאיר, יש מילה שאני מתעב ובכל זאת אשתמש בה כאן ועכשיו – שאפו.
  (עכשיו נותר גם להכיר לך כמה דתיים-לאומיים, שלא לומר מתנחלים, ואולי באיזשהו פוסט בעתיד תוכל להכניס גם אותם לקטגוריית "האחר" שתפיסת העולם שלך מחייבת לקבל. גם שם, אתה יודע, לא כולם בהמות). אוף, למה להיות שלילי כל הזמן? כל הכבוד על הפוסט.

  ============

  רוה לאבי ס.: הו, יצאה שבת ומתחילים להגיע קולות אחרים. יהיה מעניין כאן מחר. ומתנחלים? באמת? גם לי יש קווים אדום. סליחה, ירוקים. אבל יודע מה: גם מתנחלים אני מכיר. אני מקים שולחן מולם ומנסה לשכנע אותם לעבור לתל אביב. אולי לרמת אביב.

 72. Y.boy 31 אוקטובר 2009 ב - 20:44 קישור ישיר

  אני רוצה רק לחזק את 'הקיד' ועוד כמה לפניו ולברך את יאיר על האומץ והפוסט החשוב הזה.

  כל הכבוד.

 73. אוריה 31 אוקטובר 2009 ב - 21:28 קישור ישיר

  איה – אני באמת מאמין שצורת הפעולה של החב"דניקים היא לא כה נוראה במציאות כמו שאת מציגה אותה. השאלה שצריכה להשאל היא: האם הם כופים אנשים (בכללם ילדים) לעשות משהו? אם התשובה היא לא, עדיין לא הבנתי מה בעייתי בפעולותיהם.

  כמו שאמרו כאן, חנכי את ילדייך ללכת בדרך שלך, הגידי להם לא להתקרב לדוכנים האלה, שימי מצלמת מעקב על הדוכן כדי לראות אם הילדים שלך מתקרבים לשם למען השם אבל תתעצבני מפעילות שלא פולשת לחיים שלך כמו שאת מרגישה שהיא פולשת. מה שאני אומר הוא שאת אולי מרגישה משהו מסוים כלפי היהדות, חרדים, דתיים, דת, כפיית רעיונות, דעות שונות בצורה קיצונית משלך, קיצוניות כלשהי ואת משליכה את הרגשות האלה על המקרה הנ"ל. את יכולה להרגיש מה שאת רוצה אבל אם את שופטת מקרים ברגשות שלא נוגעים לעניין את חוטאת בחוסר צדק.

   

  אני מציע לך לבדוק את מניעייך לתגובות כי על פניו נדמה שלא דוכני חב"ד הם מה שמפריע לך.

 74. אוטו פוקוס 1 נובמבר 2009 ב - 1:00 קישור ישיר

  ליאיר, מקור המתח הקיים בין חילוניים לחרדים (כולל חב"ד) בימינו לא נובע מטעמים "אסתטיים", "אנטישמיים" או "אנטי-יהודיים". ההסבר פשוט למדי, והוא פוליטי וחברתי. אני מאמין שלא היה כלל מתח כזה, אילולא החברה החרדית, על רוב זרמיה, היתה כופה על כלל הציבור באמצעות כוחה הפוליטי דברים כמו: 1. דיני אישות במסגרת בתי דין של העדות הדתיות השונות. 2. כתוצאה מכך, כפיית נישואין וגירושין דתיים על מי שלא מעוניין בכך, ואף תועבות אזרחיות כמו חוסר האפשרות של נישואין בין בני דתות שונות (הידעת? בישראל 2009, ליהודי אסור לפי חוק להתחתן עם נוצריה). 3. חוקים דתיים שונים על כלל האוכלוסיה (חוק החמץ, ועוד). 4. סגירת רחובות מרכזיים לתנועה בשבת, וזאת בערים מעורבות כמו ירושלים. 5. סגירת חניונים, מהומות למען נאשמים מהעדה, ועוד ירקות בסגנון. 6. בנוסף, אמנם זו לא כפייה ישירה, אבל קשה להתעלם מאי-גיוסם של בני ישיבות לצה"ל, ואי גיוסן של בנות חרדיות "מטעמי מצפון". לאור כמותם הרבה ביחס לכלל האוכלוסיה, הדבר מגדיל באופן מובהק את נטל הדם על יתר הציבור. איך חברה פתוחה ודמוקרטית יכולה לקבל כפייה של חוקים דתיים ואורח חיים דתי על אלו שלא מעוניינים בכך? הרי כל החוקים והתקנות הנ"ל הם רעה חולה שמקורה עוד בפוליטיקה החרדית של ימי בן-גוריון, שהי מעוניין לשתף אותם בקואליציה, ושילם על כך באתנן תאוקרטי. מאז ועד ימינו, כל ניסיון לעדכן או להקל מחוקים אלו, נתקל בהתנגדות חריפה של כלל נציגי הציבור החרדי בכנסת. זו אירוניה עצובה שחלק ניכר מחוקים אלו מקורם באימפריה העות'מנית, ובעוד טורקיה המודרנית השכילה לבטלם עוד בתחילת המאה ה-20, ישראל של המאה ה-21 עדיין חברה במועדון מפוקפק שכולל מדינות כמו איראן וסעודיה. במובנים אלו, אנו הרי תאורקרטיה, המנהלת בכל עדה ועדה לפי חוקי ההלכה, השריעה, הכנסייה וכו'. אי אפשר להפריד את המתח הקיים, העויינות הקיימת, מהתנהלות פוליטית וציבורית זו, וחב"ד לא נקיים מחטא. הרי אין למעשה גוף חרדי אחד, כולל חב"ד, שיתן יד לחקיקה חופשית יותר בישראל. לא במובן הפוליטי, ואף לא במישור ההתבטאויות הציבוריות הפשוטות. לא יהיה מדובר בניסיון לכפות על החרדים משהו שאינם מאמינים בו, חס וחלילה, אלא בסך הכל במתן אפשרות בחירה חופשית לכל אזרח לנהל את חייו לפי בחירתו. לאור הניסיון הפוליטי המר הזה, קשה שלא להבין תושבי שכונה זו אחרת המתנגדים למעבר של קבוצה חרדית מאורגנת להתיישב בתוכה, ועוד אחת עם מטרה אידיאולוגית מוצהרת לשנות את החברה סביבה לדמותה. היום שבו העדה החרדית, או לפחות זרם זה או אחר בתוכה, תקבל את האפשרות שמדינת ישראל תתנהל באופן חופשי, בו כל אזרח חופשי לחיות את חייו לפי אמונתו, אפילו אם מרבית שכניו חרדים, הוא היום שבו יסתיים המתח הרב בין החילוניים לחרדים. זו לא "אנטישמיות" ואלו לא "טעמים אסתטיים". אלו טעמים פולטיים וחברתיים ברורים, שניתנים לפתרון קל – והחרדים הם אלו בוחרים שלא לפתור אותם.

  ==========

  רוה לאוטו: אכן, יש המון בעייתיות פוליטית עם חלק מהמעמד שהמפלגות הדתיות השיגו באמצעות מו"מים פוליטיים. אבל אתה שוב עושה סמטוכה. האנטי של אנשי רמת אביב הוא בגלל סגירת רחובות, חניונים ומהמות בירושלים? (על ידי מי המהומות אגב? יש לך מושג? או שכל החרדים הם אותו דבר בשבילך), או בגלל אי שירות בצבא? (חב"דניקים משרתים בצבא, ואם שירות בצבא הוא הקייס, יש לא מעט מוסדות חילוניים שאנשי רמת אביב צריכים להפגין מולם גם). וכל העניין הפוליטי/חברתי שלך נאמר כשאין לחב"ד אפילו חבר כנסת אחד, או שר (ולדעתי גם מעולם לא היה). כלומר: יש חרדים מעצבנים, ולכן נשנא את כולם. זאת בדיוק אנטישמיות.

 75. אוריה 1 נובמבר 2009 ב - 1:01 קישור ישיר

  אני לא מבין למה אנשים מציעים פה עסקאות חליפין תמורת זכויות בסיסיות שמגיעות לאדם בלי שיעשה משהו בשבילן מלבד להיוולד במדינה הנקראת ישראל.

   

  לא רוצים תפילין (לצורך העניין)? לא חייבים. כאן זה נגמר.

 76. ליבי 1 נובמבר 2009 ב - 13:10 קישור ישיר

  מאמר יפה. רק בנקודה אחת: בנוגע לרב גינזבורג. קצת מפתיע שלא שמעת עליו, יאיר. כלומר על אבא שלו. ראש ישיבת " עוד יוסף חי" בשכם. מראשי הרבנים המסיתים שאכן כתב ספר שמצדיק את טבח גולדשטיין ברמה שיש בה בעצם משום הסתה לרצח נוסף.
  כמובן, זה לא מחייב את הבן, ובכל מקרה דווקא נחמד שיבוא לרמת אביב. חבל שאביו לא בא. אולי שם הוא יהיה מסוכן קצת פחות.

 77. אריה 1 נובמבר 2009 ב - 16:45 קישור ישיר

  שכל בריא וישר כתיבה נהדרת

 78. דוקטור קולנוע 1 נובמבר 2009 ב - 18:03 קישור ישיר

  הבעיה היא לא עם חב"ד. הבעיה היא שיש משהו עקום בדרך שבה המדינה הזאת מתנהלת.
  הדת היהודית מוגדרת ע"י המדינה רק כיהדות אורטודוקסית וליהדות הזאת יש מונופול על כשרות, חתונות ועוד.
  בנוסף, ליהודים החרדים יש זכויות יתר: הם אינם משרתים בצבא, רבים מהם חיים על חשבון המדינה, וזוכים לחינוך שאינו מכין אותם לחיים מודרניים אלא לחיים על חשבון הציבור כולו. בכך הם למעשה עול על המדינה ועל האזרחים.
  תהליך זה הוא סכנה לקיומה הפיזי של המדינה.
  אם החרדים היו משרתים בצבא, עובדים, משלמים מיסים, ובמערכת החינוך שלהם היו מלמדים לימודי ליבה, כולל אזרחות ונאמנות למדינה, הייתי שמח שיבואו גם לשכונתי וידליקו כאן נרות. אבל המנהיגות שלהם לא תלך לכיוון הזה והמחיר הוא השנאת הדת ושליחיה על הציבור.

 79. נחמיה 1 נובמבר 2009 ב - 20:00 קישור ישיר

  ראשית כל הכבוד יאיר על היושר וההגינות בדבריך
  ובנוגע לטיעון של הרבה מהמגיבים שאם הם היו נכנסים לכפר חב״ד היו מסלקים אותם התשובה היא פשוטה
  אם היו בכפר חב״ד או בכל מקום חרדי אחר אפילו רק עשר אחוז של אנשים שמעונינים במרכולתם (ספרות חילונית, סרטים, מסעדה לא כשרה וכדו׳) לא היתה לאף אחד זכות לסלקם, ברמת אביב למרבה הפלא ישנם אחוזים גבוהים מאוד של תושבים שנהנים מהפעילות של חב״ד ומברכים עליה וזה ורק זה מחזיק את החבדניקים שם כך שההשוואה ממש לא מדוייקת.

 80. vova 1 נובמבר 2009 ב - 20:51 קישור ישיר

  נהנתי מאןד לקרא את הכתבה ואת התגובות. הכל מאוד עניני. דבר אחד אני בטוח! שאם היו באים לעיר דתית ומחלקים חומר נגד הדעות היה גם התנגדות. ואצל הציבור החילוני מצטייר דתי כמו אלו שאוספים את הכסף בצמתים וזה לא נכון, הדתיים יודעים על החילוניים הרבה יותר ממה שהחילוניים על הדתיים, הייתי מציע שילכו ללמוד בישיבה החדשה שהוקמה בתחנה המרכזית הישנה, אז הוויכוחים יהיו יותר מעניינים. ואני מבין הורים חילוניים שמעדיפים ילדים עם פרסינג ורוקדים בימי שישי בלילה במועדונים במקום שיהיו בישיבה. ויכול להיות שמהישיבה ילכו לשרת בקרבי ולא יהיו ג'ובניקים.

 81. יעלי, תל אביבית בנשמה 1 נובמבר 2009 ב - 21:38 קישור ישיר

  יאיר, מה לומר… פשוט אהבתי.

 82. hadron 1 נובמבר 2009 ב - 21:48 קישור ישיר

  שכוייח.
  רהוט, שנון וחד להפליא.
  כחבדניקי"ם שמופנה אלינו אצבעות מאשימות כביכול, יש לנו הוראה לא להכנס לויכוחים רק להאיר ולהעיר אם נמצא לנכון.
  מן תביעה של הרבי שלקוחה מהרמב"ם:
  אני אשמח לענות על כל השאלות אבל אל תטרידו אותי לענות על תשובות…

 83. Zelig 1 נובמבר 2009 ב - 22:32 קישור ישיר

  This article really hit a raw nerve for me. I spent a year studying at the Chabad yeshiva of Ramat Aviv, and it was one of the best years of my life. I am a New Yorker who grew up in a Russian immigrant family that moved to the USA in the late 70's. I became aware of my Jewish heritage thru the efforts of Chabad in New York, and ended up choosing the Ramat Aviv yeshiva to study for a year in Israel. My main reason was that I love Tel Aviv – it's so Americanized – and I felt that the rabbis at the yeshiva were incredible, wonderful people whom I could learn so much from. I had some excelllent interactions with the non-orthodox residents (the overwhelming majority) in Ramat Aviv. Mostly it was during Friday aftrenoons when we, the students, set up tables and offered Jews to put on tefillin and learn about the deeper meanings of holidays, mitzvos, and Jewish spirituality. I met lots of foreign students and lots of fellow Russian Jews. It hurts that an Israeli Jewish group would have such hate and intolerance towards us just because we are chabad-lubavitch Jews who care enough about our fellow Jews to want to communicate, offer to share what we have learned in yeshiva, and invite our neighbors in the most awesome, beautiful city in the only Jewish country in the world to share Shabbat dinenrs with us One of the experiences that shaped my outlook on being Jewish was a trip I took with thousands of other American Jewish teenagers while in High School called march of the Living, which brought us to Poland to see the camps. I remember seeing tefillin in Auschwitz that the Nazis confiscated from the jews before murdering them. And I remember breaking down crying, that I had tefillin just like the ones in Auschwitz at home in Queens, NY, and I did not put them on every day. So much unites us as Jews, and there is so much reason to love and respect one another, no matter what our religious upbringing was. Something I came away from my year in the Chabad yeshiva of Ramat Aviv was that Judaism is not a religion. It is a family. And we do not choose our family. We love our family no matter what .

 84. שי 1 נובמבר 2009 ב - 22:58 קישור ישיר

  MR. KATE בתגובה 56 עלה על הנקודה העיקרית.
  נכון שהרבה פעמים קל להסית חלקיח בעם נגד הציבור החרדי כמו שנהוג להסיתו כנגד ציבורים אחרים. יש מצב שהכתבה אכן חריפה מהרצוי (לא קראתי, לא יודע). אבל בסופו של דבר מדובר במיסיונריות.
  האמירה שמקוממת אותי יותר מכל הטקסט (ובלי לקרוא את הכתבה אני בטוח שהיא פחות תעצבן אותי מאמירה זו) היא :
  "החב”דניקים הם אנשים שמנסים לגרום לך להכיר את דתך."
  סליחה? מי אתה שתגיד לי מה הדת שלי?. על סמך מה? על בסיס גנטי וזהו? זה שאני מתאים גנטית למי שהחב"דניקים וכנראה גם יאיר רווה לעם (גזע!) היהודי לא הופך אותי לבן דתם ! נראה לי שכאן מתחילה ה"כפייה" האמיתית.
  לא רק שנאת אדם בגלל גזעו היא מגונה, כל פעולה הנעשית בגלל האמונה שאדם נבדל מאחרים בגלל גזעו היא חסרת בסיס מוסרי/ערכי וכו'.

  =========

  רוה לשי: וואו, לאט לאט. איזה גזע? מה גזע? יהדות היא גזע? על מה אתה מדבר? שמע דבר מופלא: כל אחד יכול להיות יהודי. כומר גרמני נוצרי או נזיר שינטו יפני יכולים מחר להחליט להפוך ליהודים ולהתגייר. אין כאן שום דיון על גזע וגנטיקה. אני כתבתי את הטקסט כיהודי עבור היהודים שחברים באירגון "רמת אביב החופשית" והכתבים (שככל שאני יודע, הם יהודים) של "העיר". אם זה לא קשור אליך, אז הטקסט לא כוון אליך. את טקסט שיוויון הזכויות ללא-יהודים אני שומר להזדמנות אחרת, כשתהיה אקטואלית. ובינתיים, את הטריילר ל"אוואטר" ראית? הוא מגניב אש.

 85. שי 1 נובמבר 2009 ב - 23:18 קישור ישיר

  שמתי לב הרגע, שהמשפט האחרון בתגובה שלי לא קשור לכלום. אין לי כח לנסח את מה שרציתי להגיד, אז פשוט צריך להתעלם ממנו.

 86. שי 1 נובמבר 2009 ב - 23:50 קישור ישיר

  ברור שהיהדות היא לא גזע, אפילו שמעתי על הקטע הזה של הגיור. אבל, בגלל ש(למיטב ידיעתי) אני יהודי טהור, לפי המאמינים בדת, אני אוטומטית הופך לבן דתם וכאן הבעיה. נגיד ככה, אני זכאי לתנאים מיוחדים בגלל גזעי וזה מה שלא מקובל עליי.
  וכשאתה מדבר למשל על חברי האירגון כעל יהודים, למה אתה מתכוון? מה הופך אותם ואותי לבני דתך? אני פשוט לא מצליח להבין.
  באשר לאווטר, הטריילר אכן על הכיפאק אבל אין מה לעשות, עדיין יש צליעות בCGI, היצורים לא נראים אמינים בהליכתם(לא מדבר על הפרצופים), פעם קראתי איזה מאמר שהסביר למה כל כך קשה לעבוד על המוח האנושי עם CGI, זה היה משהו ברשימות, אני לא זוכר איפה בדיוק, חבל. נראה לי שפיקסר הבינו את הבעיתיות ועברו לדמויות מוקצנות. (אני עוד מתלהב כי הרגע ראיתי את למעלה, פשוט סרט נפלא).

  אבל ברצינות, יאיר תמיד תענוג לקרוא אותך ואני זוכר עוד איך נהניתי לקרוא אותך בהעיר כתיכוניסט. אין ספק שאתה אחד מהמבקרים הטובים והמעניינים שיותר שיש. גם המאמר הזה כתוב מצויין אבל אני פשוט לא מסכים איתו וזה בסדר, לא קרה דבר. אבל אני בכל הכנות מכבד את עמדותיך. הבעיה שלי היא כאמור עם התפיסה שלי כבן דתך, אני לא אוהב אותה, במיוחד אחרי שהרגשתי אותה הרבה מאוד לאחרונה במהלך שיחות עם מספר יהודים בנוגע ל"יהדותם" ו"יהדותי". אבל במקרה שנוצר רושם אחר, הכל בכבוד וברוח טובה.

  נסיים בקליפ האחרון של האילז שאני לא חושב שפירסמת. האישה בקליפ היא בין השאר מנחת תוכניות ריאליטי וגם אשתו של אחד סלמן רושדי.
  http://www.youtube.com/watch?v=CNtlGwYJCUQ
  הבעיה עם הקליפ הזה היא שהוא גורם לי להרהר על יצירת המופת האולטימיטיבית וככל הנראה הנוגעת ללב ביותר שהוא יוציא תחת ידיו, אני חושש שאני יודע מתי זה יקרה אבל אפילו לא נעים לי לכתוב את זה.

 87. מגאינפורמן 2 נובמבר 2009 ב - 1:53 קישור ישיר

  ניקול, מאיפה כל הרוע הזה?

 88. avremi 2 נובמבר 2009 ב - 2:43 קישור ישיר

  shalom
  ani chabadnik shenimtza achshav beshlichut bemexico ratziti lomar sheneeneti likro et apost aze
  vetikun katan aba shel arav ginzburg gar bekfar chabad velo beitzar vedeot bno achen shonot memeno sheiye atzlach bakol
  veaavta lereach kamocha
  veaikar shetagia ageula bekarov
  avremi.

 89. יובל 2 נובמבר 2009 ב - 8:00 קישור ישיר

  אחרי שקראתי את הפוסט ואת כל התגובות, אני רוצה לומר שמעולם לא היתה לי בעייה עם אנשי חב"ד שהציעו לי להניח תפילין. תמיד אמרתי להם "לא תודה" והם הגיבו בנועם. כשלמדתי בתיכון הם היו עומדים מחוץ לבית הספר עם התפילין ואנשים היו מתבדחים איתם ביום שישי שהם יניחו תפילין מחר. גם עם מקווה אין לי בעייה. כלומר, אני חושב שזה מבזה ומגעיל בעיניי, במיוחד שהמקווה הוא חובה שנכפית על כל מי שרוצה להתחתן בארץ (למי שקורא את זה עכשיו ומאשים אותי בבורות- אתה מגיב תגובה אוטומטית שלא קשורה למציאות) אבל כאשר הנשים שמגיעות לשם עושות את זה מתוך בחירה, אז שייהנו.
  אבל הבעייתיות בדת יוצאת לאור בהתנשאות של יאיר ואיתי כל הסיינטולוגיה. עם כל הכבוד, אתם יוצאים מה זה קטנים בדיוק כשאתם עושים את כל המאמצים להיראות סובלניים ופתוחים ולחנך אחרים לסקרנות לידע. ויאיר, לדעתי הסיבה שאתם מזלזלים בסיינטולוגיה קשורה לגובה של טום קרוז. אין לי שום סימוכין לכך במציאות ורק הרגע חשבתי על זה. אבל זה נראה לי נכון. אני אשמח להתבדות. כזה אני, כותב שטויות כדי שאחר כך אתבדה.

  ============

  רוה ליובל: אענה לך ברצינות. לדעתי טום קרוז (עד עניין הספה אצל אופרה) וג'ון טרבולטה (ופול האגיס, עד לפני שבוע) דווקא עשו שירות מצוין לכנסיית הסיינטולוגיה בעולם. זו היתה הוכחה שדבקות רוחנית, ולא משנה במה, יכולה הוציא אדם מהמקומות בהם הוא תקוע מבחינה נפש/קריירה/משפחה. קרוז נתן לסיינטולוגיה קרדיט שעזרה לו להתמודד עם הדיסלקציה שלו, טרבולטה יצא מסדרה מתמשכת של משברים אישיים וטראגיים מאוד ועליות וירידות בקריירה בזכות הכנסייה (אם כי, למרבה הצער, הטרגדיות עדיין רודפות אותו). הדאגה שלי לגבי הסיינטולוגיה היא שנדמה שהלך הרוח הציבורי בתל אביב הפך בלתי שיוויוני ובשעה שאני רואה את אוהל הסיינטולוגיה מוקם בכיכרות העיר באופן הכי נונשלנטי, אני קורא על מאבקים נגד חרדים ברמת אביב, וזה נראה לי היפוך יוצרות די מצמרר במדינה שלנו. באופן אישי יש לי הסתייגויות רבות מהאמונות והיישומים של הסיינטולוגיה, אבל כמהלך שיפור עצמי אני יכול לראות איך היא מועילה למאמיניה. אישית הייתי מעדיף בודהיזם, אם כבר. אני בכל זאת חושב שיש דבר כזה שנקרא "אמת", ולשיטתי, הסיינטולוגיה אינה מייצגת אותו. אבל אני כאן בפוסט הזה בעניין סבלנות כלפי חב"ד רמת אביב. לא עוסק בסיינטולוגיה.

 90. חיים 2 נובמבר 2009 ב - 8:49 קישור ישיר

  יאיר, הארת עיניי, אתה גדול מהחיים, לא חשבתי שיש בינינו השמאלנים והמפחדים מדת, מישהו שיכול להרים את הכפפה ולומר חבר'ה הגזמתם, (לא שאתה שמאלני, תהיה מה שאתה אבל אני שמח ששמאלני כמוני פתאום רואה משהו אחר, בסוף אאשים אותך ששינת לי את הראש)

 91. ל-1 דורי ול-89 יובל 2 נובמבר 2009 ב - 12:43 קישור ישיר

  דורי,מה הפחד הזה?? אז מה אם נהיים יותר אנשים חרדים?? אתה מפחד להיות כמותם?? אבות אבותינו היו כאלו.. אין שום רע בזה. ואם יש אנשים שמתנהגים לא בצורה נאותה, יש כאלו בכל מגזר.. ותאמין לי לא חסר גם אצל הלא דתיים- רק שתמיד כשיהיה דתי כזה יעשו מזה סיפור לכל החיים ולא ישכחו. אל לנו להידמות לגויים. אנו עם מיוחד והגויים יודעים זאת ויזכירו לנו זאת כל החיים.
  ליובל, אם אתה חושב שמקווה זה מגעיל (אגב שמנקים אותו) בא אני אספר לך שם אנשים לא עושים את הצרכים שלהם, להבדיל מהבריכה והים, איך זה לא מגעיל בעיני אלו שבשבילם מקווה זה מגעיל?? ואגב, שלמקווה הולכים כדי להיטהר ועושים זאת כל בוקר לפני התפילה ולא רק לפני חתונה.. זה אצל נשים ויש גם פעם בחודש שאישה הולכת למקווה, טוב נראה לי שכבר זה מספיק, אני לא צריכה להיכנס לפרטים, רק תשים לב שחסרות לך נקודות (אז יש לי את הזכות להאשים אותך בבורות או בחוסר ידע, קרא לזה איך שאתה רוצה) קודם תלמד את החומר אחרי זה תגיב בעניין… ובכל אופן, נקודה נוספת שעלתה לי, היא נטילת ידיים שזה עושים כשקמים בבוקר לפני אוכל (לחם) ואחרי שיוצאים מהנוחיות. למה?? סיבה פשוטה מאוד, להיטהר (להוריד את הטומאה מהידיים) או במילה יותר פשוטה לרחוץ את הידיים מלכלוך, המון פעמים ראיתי אנשים שיוצאים מנוחיות ולא נוטלים או אפילו שוטפים את ידיהם, זה בשבילי מ-ג-ע-י-ל! אך היום משיש את שפעת החזירים לא עלינו, כולם רצים לשטוף את הידיים אחרי כל שטות.. אני הייתי מציעה לך קצת להתבונן יותר ולהבין באמת את הענין שבכל דבר ביהדות, אין דבר מיותר.. ותראה שכל דבר הוא נפלא ומיוחד..
  הערה כללית לגבי חב"ד בכלל,
  קצת שימו עינכם לראות איזו מסירות נפש הם עושים בשליחות. זוג צעיר, לפעמים גם עם ילד, הולכים למקום שהם לא יודעים את שפת המקום, לפעמים חור נידח אי שם, לא בשביל לטייל או להינות, כי אפילו בית ספר או גן אים לילדיהם שם, אלא בשביל יהודי אחד שנמצא במקום.. תדברו עם מטיילים שהיו בדרום אמריקה, בתאילנד, סין, יפן, נפאל ובעוד מקומות בעולם ותשאלו אותם על העצירה שלהם בבית חב"ד.. זו הכנסת אורחים מה שהנחיל לנו אברהם אבינו. זה מה שאנו צריכים להיות יהודים! לא להידמות לגויים.
  שבעזרת השם נפקח כולנו את העיניים ונראה את האור האמיתי. אורו של משיח! אמן.

 92. ככלי על התגובות 2 נובמבר 2009 ב - 12:50 קישור ישיר

  לחלק מאיתנו, חבל שאתם מתביישים בכך שאתם יהודים!! חבל מאוד!
  אנחנו לא גזע, אנו עם! עם יחיד ומיוחד שבגלל זה רודפים אותנו כל החיים. הגויים מזכירים יפה מאוד למי שרוצה לשכוח שהוא יהודי את יהדותו.

 93. יהודיה גאה 2 נובמבר 2009 ב - 13:03 קישור ישיר

  בניו יורק ועוד מקומות בעולם, סוגרים כבישים ראשיים עם אבטחה כבדה!!! בשמחת תורה, בחנוכה.. בשביל מי?? בשבילנו היהודים (שם אנו קומץ)
  פה על דוכן קטן של מצוות אנו עושים רעש ופה אנו יהודים רובנו, למה?? כי אנו שונאים את עצמנו, הגויים בחו"ל מכבדים אותנו..חבל עלינו!
  ראשי מדינות, נשיאים ורמטכ"לים מכל העולם הגיעו להתייעץ עם הרבי מליובאוויטש..
  אני מוסיפה פה לינק לסיפור אמיתי, שיראה לכם עד כמה יהודי צריך להיות יהודי גם בפני אחרים ואיך מכבדים אותו… ועוד מי??- אופרה ויינפרי.
  http://www.he.chabad.org/library/article_cdo/aid/938423
  עוד על מסירות נפש יהודית בשואה
  http://www.he.chabad.org/library/article_cdo/aid/951481

 94. אורון לרוה 2 נובמבר 2009 ב - 14:54 קישור ישיר

  טרמינולוגיה אחרת? אתה לא צריך אותי בשביל זה, אני הרבה פחות רהוט ממך בכל מקרה. הבעיה עם השאלה שלך, בהמשך לתגובה 53 שלי, היא כפולה. לא "בכל מקום בעולם" כי אם בישראל. ולא "ליהודים" אלא לכל קבוצה שהיא. זאת אומרת, איך שאני רואה את זה, יש כאן הפרעה כלשהי לקבוצה מסויימת מלקיים את מנהגיה, בישראל. זה צריך להיות האישיו. אתה ומגיבים אחרים טוענים שהיחס הוא רק כלפיי חב"דניקים, ולא, נניח, כלפיי סיינטולוגים (שלדעתי הדת שלהם מצחיקה מכדי לכעוס עליהם באמת). אבל האם נוהגים כך גם כלפיי ברסלבים? כיפות סרוגות? או שמישהו פה מאחד את כל הדתיים למקשה אחת?
  לדעתי, והבעתי אותה כבר אבל אחזור על כך בקצרה, לתושבי רמת אביב יש בעיה עם הדרך בה נוהגים בחב"ד. לא עם היהדות של חבריה, אלא עם כל מה שהתנועה מזוהה איתה ועם השיטות בהן היא נוקטת בכדי להפיץ את המסרים הכה-טהורים שלה. ולדעתי האישית (תקראו לי בור, אבל וואלה, נראה שיש פה המון בורים שדומים לי בעניין הזה) – היהדות החרדית הרוויחה בעמל רב של 65 שנים את הפיכתה למקשה אחת בעיניי "הציבור החילוני" (אגב, גם זו הכללה שאף פעם לא באמת הבנתי, אבל ניחא).

  אתה ואחרים רוצים להמשיך לטעון שהבעיה של תושבי רמת היא עם יהדותם של החב"דניקים ומכאן שהם אנטישמים? מקובל עליי, למרות ההתקרבנות/סגירות המחשבה שבדבר. זכותכם. אבל למה לדחוף את השואה לכל דבר? מה, זה מה שיזכיר לי פתאום שאני יהודי וה"גויים" שונאים אותי? חלאס עם הקטע הזה. גם זילות של השואה וגם טריק כל-כך ישן שמשחקים עליו כבר יותר מדי שנים. לפני חודש הייתי במסע שורשים עם סבא שלי, לראות מה הוא עבר, ומבחינתי לצעוק "שואה" כשלא צריך משול אצלי ללשאת את שם השם לשוא, לצורך העניין. וזאת מילה שיותר מדי מהמגיבים פה, במיוחד אלה שמעליי פלטו ביותר מדי קלות. בקיצור, אל תגעו לי בשואה, היא לא שייכת לדיון, אבל בכלל.

 95. Y.boy 2 נובמבר 2009 ב - 15:27 קישור ישיר

  אורון, "אתה ואחרים רוצים להמשיך לטעון שהבעיה של תושבי רמת היא עם יהדותם של החב”דניקים ומכאן שהם אנטישמים? מקובל עליי", אם זה מקובל, אז גם השימוש במושג השחוק 'שואה' (ועצוב שהוא שחוק, ולא בגלל שהוא לא נכון) מתבקש. זה לא בא לדגדג לך על המצפון או כדומה, זה בא להדגיש, שכאשר את אותם מעשים וכתבות יקרו ויופיעו במקומות אחרים ולא על ידי יהודים, אתה (לא אתה ספציפית כמובן) הראשון שתקפוץ ותצעק ותשתמש בביטוי השחוק 'שואה'. ולמה? מה שונה גילוי אנטישמיות בין גויים ליהודים ובין יהודים ליהודים? כל עוד אתה תוקף אדם על פי אמונתו (ועוד על פי דעות קדומות) ובמקרה הזה – יהדות, זה נקרא אנטישמיות. שהובילה לשואה.

 96. יואב 2 נובמבר 2009 ב - 15:49 קישור ישיר

  ההפרדה בין חב"ד לכל הציבור החרדי בסוגיות המפתח הקשורות למתח בין החרדים לחילונים היא מלאכותית לחלוטין. גם אם היא תנועה נפרדת בתוך היהדות החרדית רבת הפנים, היא עדיין שותפה לכלל החרדים בכמה סוגיות מפתח הקשורות לדמות החברה בישראל. ראוי לציין שהרבי מליובאוויטש הורה לחסידיו להצביע בבחירות הישראליות ל"רשימה היותר חרדית", ואף שהיו כמה מערכות בחירות בהן חב"ד היתה שותפה עיקרית ברשימות חרדיות. חב"ד, כתנועה, שותפה ברורה למדיניות החרדית הפנים-ישראלית הכללית, הכוללת רעות חולות כגון נישואין ברבנות, חוקים דתיים וכו'.

  בנוסף לכך, הטענה כאילו חב"ד כתנועה אינה מעורבת בפוליטיקה הישראלית הכללית היא לא פחות מתמוהה, בלשון המעטה. ראוי לציין את תמיכתה העקבית והמוצהרת בימין הישראלי וב"שלמות הארץ", ואת התבטאויות הרבות מספור של הרבי נגד מסירת שטחים מכל סוג שהוא. נוסף על כך, אף ראוי לציין את התערבותו הישירה של הרבי מליובאוויטש שהתנגד ל"תרגיל המסריח" של שמעון פרס, וכך הפיל ממשלה בישראל.

  לקריאה נוספת:

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%97%D7%91%22%D7%93#.D7.94.D7.AA.D7.A2.D7.A8.D7.91.D7.95.D7.AA.D7.94_.D7.91.D7.A4.D7.95.D7.9C.D7.99.D7.98.D7.99.D7.A7.D7.94

 97. Y.boy 2 נובמבר 2009 ב - 16:38 קישור ישיר

  יואב, אתה לוקח את הוויכוח ואת רוח הפוסט של יאיר למקום אחר.

  זה שההוא ימני או שמאלני, דמוקרט או רפובליקן לא משנה כהוא זה. הזכות הדמוקראטית הראשונה היא זכות הבחירה ואתה לא יכול לשלול מאנשים את הזכות לבחור כי הם לא חושבים כמוך, ואני בטוח שיש לך חופן של חבריים ימיניים. חב"ד הם הרבה דברים טובים, אבל מעצם היותם חרדים הם מחוייבים להלכה היהודית שמטבע הדברים נוטה ימינה. חב"ד לא מתערבת בפולטיקה כמו הקמת מפלגה וכדומה מפני שפוליטיקה היא דבר רע, מלא שקרים ותככים. אתה רואה את זאת בכל המפלגות. אפילו החרדיות.

  לכן ההכללה בין חב"ד לשאר הציבור החרדי בהקשר של הפוסט הוא לא נכון והוא הוא המלאכותי.

  רוב הטענות שעלו בתגובות כאן הם הפחד של תושבי השכונה מהתחרדות, משטרי צניעות, מכות, ועוד היד נטויה. ובכל, כ-ל הדברים האלה חב"ד שונה מהציבור החרדי הכללי. אתה יכול לבדוק וזה בדוק.

  ואת התרומה של הרבי מליובאוויטש למדינת ישראל כמדינה אתה יכול לברר אצל כמעט כל אישיות פוליטית בכירה שגילו עולה על 50. שלא לדבר על אנשי צבא ותיקים.

 98. יואב 2 נובמבר 2009 ב - 17:00 קישור ישיר

  א. אני מתקן טענות שגויות שמלכתחילה הועלו ע"י הכותב, וראוי לתקנן ללא כל קשר למהות ויכוח. על כך ראוי להוסיף לציין גם שחב"ד היא תנועה עם זהות פוליטית ימנית קיצונית ואקטיבית במיוחד ביחס לחברה החרדית, ובמובן זה דווקא לא משקפת את כלל החרדים. אולי יש חב"דניקים בודדים שתומכים ביציאה מהשטחים (למרות שאפילו זה יפתיע אותי), אבל אנו עוסקים בתנועת חב"ד כולה, ולא בחב"דניק זה או אחר.
  ב. חב"ד דווקא מעורבת בפוליטיקה, על כלל השקרים והתככים הכרוכים בכך, אפילו אם אין לה מפלגה משלה. אני מאמין שכבר הדגמתי זאת היטב בהודעה הקודמת.
  ג. ההתנגדות ברמת אביב, עד כמה שאני מבין אותה (אני לא מעורב במאבק), קשורה בכניסה של חב"ד כתנועה מאורגנת לשכונה, ולא במעברו של פרט זה או אחר. על כן דמותה של התנועה ראויה לבחינה, וראויה למחאה, במידה ותושבי השכונה לא מעוניינים בה.
  מאחר וזו תנועה, על המאפיינים האידיאולוגיים והפולטיים שלה, לא מדובר בגזענות או אנטישמיות, ח"ח. זו התנגדות לניסיון לשנות את דמותה של השכונה בהתאם לתפיסות הדתיות-אידיאולוגיות של תנועה מאורגנת. אני מאמין שרוב החילונים היו שמחים לקבל לבניינם שכן חרדי, אם היו יודעים שיש לו כבוד מלא לאורח חייהם ולמערך אמונותיהם החילוני, ואין לו שום צורך או כוונה לשנות אותם או את השכונה. חב"ד, במוצהר, פועלים אחרת.
  ד. אם חב"ד שונה במהותה מהתפיסות הפולטיות-חברתיות החרדיות המפריעות לציבור החילוני בישראל, אשמח מאוד לשמוע זאת. אני אפילו לא זקוק לפעולה אקטיבית מצד חב"ד כנגד הכפייה הדתית בישראל (ימות המשיח…), אשמח לקבל אפילו בדל של לינק להתבטאות אחד ממנהיגיה בגנות הכפייה הדתית, או התבטאות הרואה בחילוניות אורח חיים לגיטימי ומכובד, שאין צורך לפעול "לתקנו".

 99. ליואב 2 נובמבר 2009 ב - 18:06 קישור ישיר

  הרבי מליובאוויטש כפי שהזכרתי, איתו באו להתייעץ ראשי מדינות. ועד היום יש בבתי הספר (הגויים!!) יום חינוך שאותו מקדישים לכבוד הרבי מליאובאוויטש.
  לחב"ד אין שום מפלגה שלה, וזה שהם מצביעים בבחירות זה בכדי שלא ילכו קולות למקום לא טוב.
  לגבי מה שאמרת כניסה של חב"ד לשכונה, יש זכות, הרי אנו במדינה "דמוקרטית",לא???!
  הטעות שלך ושל עוד הרבה זה שאתם מכנים את זה כפיה דתית. זו לא כפיה בשום אופן, כמו שנאמר במאמר, רוצה תניח תפילין לא רוצה תגיד "לא, תודה". יש לחב"ד זכות כמו לכולם לגור היכן שהם רוצים.
  אבל לפי הדיבור שלך זה נראה כי דבריך נובעים משנאה נטו. אתה לא יודע דבר על חב"ד אם אתה מדבר ככה.. חב"ד הם אנשים עם כבוד קודם כל ועם אהבת ישראל גדולה, מקבלים כל אחד כמות שהוא, בשונה מכמה קהילות אחרות בישראל. אבל מה שאני יודעת מספיק לי רוב האנשים שאינם דתיים ושהם דתיים חב"ד הם אנשים מוערכים בעולם כולו בין ע"ייהודים ולהבדיל גויים.

  לגבי נקודה שכמה אמרו שדתיים לא הולכים לצבא, אז זוהי נקודה בהחלט ישנה תפסיקו לבוא עם טענה זו, מעניין מה עושים שלושה צעירים שאינם דתיים בדרום אפריקה, ועוד אלפי סרבניים, די תרדו מהעץ הזה.. רוב מי שמשרתים ביחידות קרביים הם דתיים. וגם חבד"ניקים משרתים בצבא, ואלה שלא לומדים תורה שאם הייתם מבינים את משמעות של לימוד התורה הייתם יודעים שזה חשוב מאוד. הקול קול יעקב ובידיים ידי עשיו. אנו בניו של יעקב, הכח שלנו זה התפילה! הקב"ה נלחם בשבילנו.

 100. הירנוט 2 נובמבר 2009 ב - 18:54 קישור ישיר

  "נקודת מוצא שאני מאמין בה: כל אדם שמגלה תורה רוחנית מסוימת, לא משנה של איזו דת, תורה המכניסה את חייו לאיזו משמעת רוחנית ודורשת ממנו עבודה על מידותיו, עושה דברים טובים לאדם"

  לדעתי אתה מתבלבל בין המונח "תורה רוחנית" למונח "קבוצת בעלת ערכים משותפים". אני לא רואה שום קשר בין דתיות למוסר בפרקטיקה היומיומית של חיינו. להיפך: אני רואה הרבה יותר שימוש ברוחניות ובסמלי הדת כעלה תענה שמסתיר פעולות העומדות בסתירה למוסר הומניסטי במקרה הטוב ובסתירה לחוקי הדת עצמה במקרה הרע.

  אנשים, מתוקף ההוויה האנושית, כמהים להיות חלק מקבוצה בעלת ערכים וסמלים משותפים. יש הרבה נחמה בהשתייכות לארגון, לקבוצה, לדת, ללאום וכו'. ועם זה אני מסכים.

  "כל אדם שמגלה תורה רוחנית מסוימת…….. תורה המכניסה את חייו לאיזו משמעת רוחנית ודורשת ממנו עבודה על מידותיו, עושה דברים טובים לאדם"

  אתה באמת מאמין בזה? באמת? בזה?! היום?!?!

 101. פאולה 2 נובמבר 2009 ב - 19:00 קישור ישיר

  יאיר,
  אני לא מוצאת סיבה לבוא בתלונות כשאשת המכירות מציעה לך לטעום גבינה חדשה בתחום הסופר מרקט מכיוון שמקום זה עוסק בקמעונאות מזון,
  כשם שלא תהיה לי סיבה להלין כשחבדניקים יציעו לאזרחים להניח תפילין בבני ברק, ירושלים או אזורים דתיים מוצהרים אחרים.

  סבלנותי פוקעת כאשר הגבול הבלתי נראה נפרץ ( לדוגמא )כשבכל יום שישי בסביבות השעה 10 בבוקר מכונית של חבד עוברת הלוך ושוב ברחוב שלי ומתוך הרמקול שעל הגג בוקע בקולי קולות כרוז שמודיע על שעת הדלקת הנרות ומטיף לשמירת שבת.
  מעניין מה היה קורה אם את הפסקת הצהריים היומית שלי הייתי עושה על מפתן ביתו של דתי שומר מצוות whatever…תוך כדי פיצוח קדירת פירות ים…

 102. מגיב ליואב 2 נובמבר 2009 ב - 20:14 קישור ישיר

  יואב היקר.

  אחרית תגובתך מעידה על כללותה.

  מי שניסה להפיל ממשלה בישראל זה שמעון פרס, יוצר "התרגיל המסריח".
  כזכור, לא כולם היו שותפים לקומבינת פרס, רמון ודרעי.
  ח"כ ורדיגר סרב למכור את בוחריו וויתר על טובות הנאה מובטחים תמורת תמיכה בפרס.

  בלי להכנס לפרטים, תגובתך נגועה בבורות מוחלטת של הדינמיקה בין הזרמים החרדים שקיימים במדינה.

 103. אתי רם 2 נובמבר 2009 ב - 20:25 קישור ישיר

  אנשי חב"ד הם אכן חביבים. הבעיה שיש לתושבי רמת אביב איתם (ואני אחת מהן)היא לא סוכה שהקימו ולא הנחת התפילין. הבעיה איתם זה הלחץ (הכל בנועם) שהם מפעילים על בני הנוער לבוא להרצאות שלהם, שמובילות לחזרה בתשובה. הורים לבני נוער יודעים שזה גיל שבו מחפשים דברים חדשים (סמים ואלכוהול זו אותה דוגמא, אם כי, כמובן, גרועים הרבה יותר).
  חב"ד מתמקמים ביציאות מהתיכונים ובלילות שבת (שישי בלילה) במרכז שוסטר, היכן שהתיכוניסטים מבלים, ומפתים אותם, ע"י כיבוד ושתיה, להאזין להם ולהגיע להרצאות שלהם.
  שמענו אותם אומרים לבני הנוער שהחינוך שהם מקבלים בבית אינו טוב ושהם יהיו להם לאבא ואמא. שמענו אותם אומרים להם שקום המדינה מעכב את הגאולה בשישים שנה. ועוד כהנה וכהנה אמירות. יש לנו הקלטות של זה, למי שמעוניין. צריך לזכור שהחבדניקים לא דמוקרטים, לא משרתים בצבא (למעט החוזרים בתשובה, שכבר עשו צבא) ורובם גם לא עובדים לפרנסתם. אני אישית לא רוצה שילדיי יגיעו לזה.
  יש עוד נקודה: כשנפתחת מסעדה מצליחה, מייד פותחים לידה מסעדות נוספות. כך גם עם הגופים החרדיים. לאחר שחב"ד נכנסו לשכונה, נפתחו גם כולל של ליטאים ושל ש"ס. הם אינם תושבי השכונה והם מצהירים בגלוי (כמו שחב"ד מצהירים) שהם רוצים להפיץ תשובה בשכונה.
  אז נכון, חב"ד לא סוגרים רחובות (אבל כן סגרו לשעתיים שכן שהעיז להעיר להם על הרעש שהם עושים, ראו את הכתבה, זה אמיתי), אבל אחרים כן.
  הם מזלזלים בתרבות שלנו, בחוקים שלנו, ביהדות שלנו ובאורח חיינו. וכן, הם פה בשביל לשנות את צביון השכונה. הם לא הדיירים הנחמדים בדלת ממול, הם הדיירים שרוצים שנהיה כמותם. מצטערת, אבל לנו זה לא מתאים…

 104. Y.boy 2 נובמבר 2009 ב - 21:01 קישור ישיר

  איתי, ההתחלה של התגובה הייתה לעניין, ויכולתי להזדהות איתה או להתווכח.

  אבל בקטע 'צריך לזכור' אני מבין שגם את מאלה אותם עם דעות קדומות. הייתי מאמין לקטע של ההקלטה, אבל כשאת באה אם אימרה כמו "צריך לזכור שהחבדניקים לא דמוקרטים, לא משרתים בצבא ורובם גם לא עובדים לפרנסתם" אני פשוט רואה בורות ועם ארצות כמו שנאמר. לא עובדים? לא דמוקרטים? מה השטויות האלה? אם תקחי את כפר חב"ד כאינדיקציה, 98% מכלל התושבים שם הם אנשים עובדים! כחוק! לא עשו צבא? אני יכול להבטיח לך כאן מעל גלי האתר שהאחוזים באותו כפר של עושי הצבא גבוה הרבה יותר מאותם פלגים פצפיסטים שמאלנים שמשתמטים. לא דמוקרטים? נו נו..

  אז מספיק.

 105. הילה 2 נובמבר 2009 ב - 21:26 קישור ישיר

  יפה כתבת יאיר. יישר כחך. "העיר" איבדו את הצפון מזמן והפעם באמת הגזימו.

 106. אורון 3 נובמבר 2009 ב - 9:37 קישור ישיר

  בדיוק כשחשבתי שאני לא יכול להיות ברור יותר…
  נו, אז לפני שאני הופך לצדקן (שאומר לאחרים באלו מילים אסור להשתמש) וטרחן (שחוזר על עצמו עוד ועוד), אאחל פה לכל מי שכותבים משפטים כמו "כל עוד אתה תוקף אדם על פי אמונתו (ועוד על פי דעות קדומות) ובמקרה הזה – יהדות, זה נקרא אנטישמיות. שהובילה לשואה." וגם מאמינים לעצמם – דיון פורה שיהיה לכם, עם עצמכם. כי הרי אתם צודקים, לא משנה כמה מגוחכים אתם נשמעים, והצד השני טועה. בויכוח על עניינים מעורפלים כמו "דמוקרטיה", שלא נפתרו ההתנגשויות הפנימיות בהן מאז שהומצאו, אני מזכיר.
  אז אם תסלחו לי, אני חושב שאלך להתנכל לכמה יהודים על רקע אסתטי.

 107. יואב 3 נובמבר 2009 ב - 10:47 קישור ישיר

  אני עדיין מחכה ללינק, לציטוט, למשהו.

  להזכירכם, לאור דבריכם על כך שחב"ד נפרדים באופן מהותי ממה שניתן לכנותו "הציבור החרדי", אשמח לדעת על התבטאות של אחד ממנהיגי חב"ד בגנות הכפייה הדתית בישראל (ז"א, נגד האפשרות של נישואין רק לפי חוקי ההלכה, נגד חוקי דת אחרים, נגד סגירת כבישים בערים מעורבות וכו'). לכל הפחות, אשמח לדעת על התבטאות המכירה בחילוניות אורח חיים לגיטימי ומכובד, בחירה שווה בערכה לבחירה באורח חיים חרדי, שאין לדעת חב"ד צורך לפעול לתיקונה.

 108. יובל 3 נובמבר 2009 ב - 16:36 קישור ישיר

  ל-91 חסר השם.
  השתמשתי במילה "מגעיל" לא כהתייחסות להיגיינה שקיימת או לא קיימת במקווה. התכוונתי לבדיוק למה שכתבתי – כל אישה שרוצה להתחתן בארץ מכריחים אותה להיכנס למקווה. גם נשים שמעולם לא רצו להיכנס למקווה וזאת הפעם הראשונה והאחרונה שלהם. לא דיברתי על הים או הבריכה, אתה מעלה את הדוגמאות האלו כדי להרגיש טוב בנוגע לעליונות המקווה. כפי שציינתי, הגבת תגובה אוטומטית שלא קשורה למציאות או למה שאני כתבתי.
  יאיר, חבל שבחרת להתייחס ברצינות דווקא לחלק שהיה בבירור לא רציני. אבל בנוגע להמשך התגובה שלך. אני לא יודע מי מבינינו מרגיש את "הלך הרוח" טוב יותר. אבל כפי שאני רואה את זה לסיינטולוגיה יש תדמית של כת מגוחכת בעוד שליהדות, כמעט על כל גווניה, שמורה סוג של ייראת כבוד אצל רוב "היהודים" (גם בתל אביב).
  בנוגע למה שאתה חושב שהוא אמת. האם אתה חושב שהנחת תפילין והדלקת נרות שבת קרובות יותר לאמת מאשר הauditing של הסיינטולוגיה? אני לא מתכוון מה אפקטיבי יותר בהשגת שקט נפשי לדעתך. אני מתכוון ל"אמת" כפי ש"אלוהים" מתכוון אליו. מה אלוהים יותר רוצה שתעשה?

 109. יונתן 3 נובמבר 2009 ב - 19:37 קישור ישיר

  עצוב. כל דברי ההיגיון שנאמרו פה נופלים על אוזניים אטומות, מאחר ומר רווה כבר החליט שהצדק עמו ושום דבר לא יישנה זאת. יום אחד, די בקרוב לפי איך שהעניינים מתגלגלים, אנו עשויים להתעורר במדינה בה יש רוב שאינו מאמין ביסודות הדמוקרטיה, אשר יוכל – באמצעים דמוקרטים – לבטלה. ואז מה יעזרו כל המילים היפות והריקות על סובלנות?
  מר רווה, לא מדובר פה בסובלנות כלפי דת. על "יהודים חילוניים נגד יהודים דתיים". מדובר פה על זכותה, לא, על חובתה של דמוקרטיה להגן על עצמה בפני אנשים שמבקשים לחתור תחתיה. חופש לכל אדם כל עוד הוא מבקש לפגוע בחופש של אדם אחר. כל מילה נוספת מיותרת. ואם אתה באמת מאמין שתנועת חב"ד מקבלת את יסודות הדמוקרטיה – שיהיה לך לבריאות. אף אחד כנראה לא יוכל לשכנעך אחרת.

 110. יונתן 3 נובמבר 2009 ב - 19:41 קישור ישיר

  תיקון טעות : "חופש לכל אדם כל עוד הוא לא מבקש לפגוע בחופש של אדם אחר" כמובן

 111. אוריה 4 נובמבר 2009 ב - 15:18 קישור ישיר

  נדמה שיש כאן אנשים עם חרדה איומה, ממש כמו חלק מהחרדים ה"כבדים", מאורח חיים השונה משלהם.

  חוץ מזה, אני רואה כבר בפעם המי-יודע-כמה אנשים שמצפים מאנשים שלא חונכו על ערכים מסוימים – לפעול על פיהם. והדבר הכי אבסורדי הוא שאותם אנשים שוללים זכויות ("נלחמים למען הדמוקרטיה") שמגיעות לכל אדם בכח הזכות (=ללא דרישה מוקדמת) ולא בזכות הכח (כשהכח הוא פעולות מסוימות כמו קבלת האחר באשר הוא). מכיוון שהדיון מתחיל להיות מעגלי, אם הוא לא שם כבר מזמן, אסיים כאן בתקווה שאנשים ידאגו לקשוט עצמם וטהרת כוונותיהם היטב לפני שיבואו לקשוט אחרים בפעם הבאה.
  והלוואי שאלו יהיו לוחמניים כ"כ כשהדמוקרטיה נפגעת באמת.

 112. מגאינפורמן 4 נובמבר 2009 ב - 20:28 קישור ישיר

  אוריה, יפה אמרת, ואני מקווה שהדברים הנכונים שלך ישנו משהו, כי האנטי-דמוקרטים שמתהדרים בליברליותם כבר באמת עברו פה כל גבול.

 113. רועי צ'יקי ארד 6 נובמבר 2009 ב - 19:33 קישור ישיר

  לג'יי:
  אתה מאשים אותי בקישור בין העיר לדר שטירמר ולשואה: באיזה מקום הוזכרה השואה בטקסט שלי או דר שטירמר?
  כתבתי טוקבק בן שלוש שורות ובו אמרתי שלכתבה יש מאפיינים אנטישמיים של הפחדה מהשונה. אני לא חושש מסיכוי אחד למיליון של שואה לחרדים בישראל. ובוודאי שהעיר הוא לא דר שטירמר. הוא עושה הרבה כתבות חשובות מאוד, ולכן גם זה איכזב אותי.
  אני אגב לא חובב את חב"ד, אבל אין לי בעיה עם חרדים, ואני אוהב אותם כמו שאני אוהב כל ציבור ועם באיזור שלנו.
  אני מודה שאני גזען נגד מקצועות מסויימים, איני מחבב רקדניות למשל, מעצבים גרפיים ואנשי צבא. גם תלמידי משחק שנה א'. לא הייתי מתנגד אם היתה כתבה על הסכנה בהם והצעות לגירוש שלהם ממרכז העיר. אבל אולי יש ביניהם יוצאים מן הכלל.

 114. רבקה יפה 9 נובמבר 2009 ב - 2:25 קישור ישיר

  לפני ארבעים שנה גדלתי כילדה חרדית ברמת אביב ומתברר ששום דבר לא השתנה בשכונת ילדותי. כילדה ביזו אותי ולעגו לי על הגרביים בקיץ ועל החצאית הארוכה. כבר כילדה בת שבע הקניטו אותי למה אני לא הולכת לצבא… אז עכשיו ששום רמת אביבי לא יספר לי שהוא מוחה נגד פעילות חבד בגלל הפעילות המיסיונריות. הם נתנו לי להרגיש זרה ולא רצויה רק כי העזתי לצאת עם גרביים בקיץ ולהיראות כמו ילדה חרדית בלב רחוב אינשטיין הנאור עלאק. כמה אמוציות הצלחתי להוציא מהם וכמה שנאה … היום אני מודה, כשאני קוראת על חבד ברמת אביב אני לא יכולה להמנע מחיוך

 115. לאתי רם משירן 9 נובמבר 2009 ב - 13:31 קישור ישיר

  חב"ד לא מטיפים לשום מדבר והם לא מסיונרים. הלוואי שכולם יזכו להיות חב"דניקים. הם עומדים במקום שאף אחד אחר לא היה עומד בו. למה? כי אכפת להם מכל יהודי, הם לא שוללים אף אחד וזכותם להציג בפני אנשים את דעותיהם ולומר מה נכון בשבילם. ובכלל, השם ישמור, היום הנוער הולך לסמים ופשעים אחרים, ואם מישהו הולך לדרך תורה ומצוות אזי אוי ואבוי, הלך הילד.. אבל כשהוא מידרדר לסמים או רצח חלילה, אזי הוא נורמלי..
  נורמלי זה לא מה שהרוב!! והלוואי והילדים שלנו ילכו לדרך התורה ומצוות.
  אם היית יודעת כמה חב"ד עזרו לאנשים, ילדים, נערות שנפלו לסמים או לממש מדרגות נמוכות, היית יודעת והיית אולי קצת יותר מעריכה..
  תתארחי פעם אחת בחב"ד ותראי מקרוב ותביני.
  בכל אופן, לכולם רק תראו כמה חב"ד מוערכים בעולם כולו!! בין הגויים.
  http://vimeo.com/6678667
  משיח נאו!

 116. לאתי רם משירן 9 נובמבר 2009 ב - 13:35 קישור ישיר

  חב"ד משרתים בצבא, אומנם לא כולם אך הרבה מהם.
  ואשרי מי שיושב ולומד תורה. כי הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו, אנו בניו של יעקב!
  ובכלל, הרבה מאלו שלא משרת בצבא הם הסרבנים, אבל מה פתאום שמישהו יעיז לפתוח את הפה ולומר זאת??- הרי הם תל אביבים, מודרניים, חילוניים….. ואלו שהלכו לדרום אפריקה.. 3 נערי חמד שהורגים בנו. כמו עוד הרבה שמאלנים יפי נפש. אנשים פה אוכלים את עצמם.

 117. james p 13 נובמבר 2009 ב - 14:21 קישור ישיר

  כחרדי, עושה לי ממש טוב לשמוע שמאלני כמוך אומר את הדברים האלה.
  זה נורא נורא עצוב לי וקשה לי ששמאלנים עם ההשקפות ה"ליברליות" וה"הומניות" מגיעים לכזאת שנאת חרדים. ואני נורא מקווה שהמון חילונים יצליחו להתגבר על החרדופוביה. כמו גם חרדים על הפחד מפני חילונים.
  והעובדה שהגישה שלך פלורליסטית כל כך, ממש נותנת לי תקוה לשלום והבנה בינינו.

  הזכרת את הרב אלישיב. אני חושב שמחובתי לומר שגם בציבור הליטאי ובקרב "חסידיו", יש שעוסקים בקירוב מכל הלב במסגרת ארגונים מסוימים. וגם הם לא מבקשים תמורה אלא רק מנסים לחלוק את היהדות שכולנו – חרדים וחילונים – חלק ממנה. זו גישה שונה מחב"ד אבל גם היא נעשית באמת מכל הלב.
  גם הם מאוד רוצים לקרב ויצא לי לראות אנשים כאלה שעושים את זה ממש בשמחה ובנועם. כך שגם החלק הזה הוא לא כלכך מסתגף.
  יש מסתגפים ללא ספק, אבל המסתגפים זקוקים לסיגוף הזה כדי לשמור על עצמם. זה אולי נראה מטורף קצת, ואני ממש לא חלק מזה אבל אני מבין מאיפה זה בא להם ואני מכבד את זה.
  שיש חלקים כל כך שונים ביהדות אבל זה חלק מהיופי. כל אחד יכול למצוא את דרכו ומקומו. "שבעים פנים לתורה" ובלי קשר להתחרדותחזרה בתשובה, כולי תקוה שהמון חילונים היו מגלים את היהדות ולא פוחדים.
  אין לי מילים להודות לך על מסר של הבנה וקבלת האחר. נתת לי היום תקוה גדולה!!!!!
  ותודה על הבלוג שלך שיש בו כל כך הרבה אהבת קולנוע.

 118. עודד 6 דצמבר 2009 ב - 9:30 קישור ישיר

  יאיר שלום, בבלוג שלך אתה טועה ומטעה. הבורות היא כנראה גם חלה שלך ולא עשית מספיק שיעורי בית, אבל לפני שאתה מתרגז, אני מציע שתמשיך לקרוא. חב"ד ברמת אביב מצהירים כבל עם ועדה באתרי האינטרנט שלהם וגם באמצעי תקשורת נוספים שהחינוך של תושבי רמת אביב את ילדיהם אינו ערכי ושהם יתנו להם ערכים וכלשונם "ישמשו להם אבא ואמא". זה רק חלק קטן מהעניין. בדרך להגשמת מטרותיהם שאינה מסתכמת בחלוקת נרות תמימה או הנחת תפילין הם עוברים על שורה ארוכה של חוקים, מצצפים על התושבים שאינם חושבי כמותם, בונים מבני ציבור ללא היתרים, ללא רשיונות ונהנים משיתוף פעולה של משתפ"ים שיש להם ברשויות. יש כאן גם המון כסף. מחזור הפעילות של חבד ברמת אביב כלל בשנה האחרונה למעלה מ-6 מליון ש"ח. בסופי שבוע מובאים לשכונות ברמת אביב עשרות אברכים ומשפחות עם ילדים רכים לעשות שבת ולסייע לחבדניקים בשכונה (שגם מרבית אלה מהם שפועלים בשכונה אינם תושבים בשכונה). אנשי חב"ד רמת אביב נהנים מיחסי ציבור ממשרד מקצועי שממן אחד מתוכיהם, מבכירים בשלטון (ברמת שרים)וברשויות המקומיות (ברמת פקידות בכירה וזוטרה) שמסייעים להם ומעלימים עין היכן שצריך. ברמת אביב פועל הזרם המשיחי של חב"ד. זרם זה, באיצטלא של פעילות רוחנית ויהדות תמימה, מתנגד למדינה, רואה בה דבר שמרחיק את שיבת הרב מלובביץ', כמובן שאינו משרת בצהל (יש מקרב הפעילים חוזרים בתשובה ששרתו בצה"ל אך אחרי שהם מגיעים לאהן התורה הם מפסיקים) ורובם ככולם אינם משתתפים במעגל העבודה ולמרות שאינם דמוקרטים, משתמשים מנצלים את המגבלות של הדמוקרטיה להגן על עצמה. מציע שתקרא את הכתבה של אסף וול http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3813462,00.html
  מרבית תושביה החילוניים רמת אביב (והם הרוב המכריע של התושבים) אינם נגד הדת ואינם םוחדים מהדת. רבים מהם ואני בתוכם, גאים ביהדותם, שומרים מסורת ורואים ביופי הרב של ערכים שיש ביהדות. בין זה לבין שנאת דתיים חרדים אין ולא כלום אבל להצמיד תגיות זה הלא מאוד קל ופופוליסטי וניו אייג'י והדברים שפרסמת בבלוג משקפים רדידות זו.

 119. איילת 17 ינואר 2010 ב - 12:13 קישור ישיר

  אחלה פוסט יאיר!!

 120. make money 17 ינואר 2011 ב - 0:50 קישור ישיר

  I thought it was going to be some boring old site, but I’m glad I visited. I will post a link to this page on my blog. I am sure my visitors will find that very useful.

 121. Hot Deals UK 28 ינואר 2011 ב - 2:56 קישור ישיר

  I simply had to thank you so much once again. I'm not certain the things that I could possibly have taken care of in the absence of the entire smart ideas provided by you concerning that concern. This was a very scary crisis in my circumstances, but taking note of the very specialised technique you solved it took me to leap over happiness. I'm just grateful for this service and wish you comprehend what a great job your are providing educating the others via a blog. Probably you have never come across any of us.

 122. Kristina Huski 7 פברואר 2011 ב - 4:03 קישור ישיר

  Hey how are you doing? I just wanted to stop by and say that it's been a pleasure reading your blog. I have bookmarked your website so that I can come back & read more in the future as well. plz do keep up the quality writing


השאירו תגובה