06 נובמבר 2009 | 14:00 ~ 26 תגובות | תגובות פייסבוק

"אזרח שומר חוק", הביקורת


בקצרה מאוד:


פ. גארי גריי הפך מאחת התקוות הגדולות של הקולנוע האפריקאי-אמריקאי לחלטוריסט די זניח. אמנם, יש לו עין לסטייל, ולכן ב"אזרח שומר חוק", סרטו החדש, יש רגעים של עוצמה ויזואלית שמודבקים לסרט שהוא בראש ובראשונה זניח למדי. ויותר מזה: די בהמי. חולשה ראשונה של הסרט נמצאת בליהוק שלו, של שניים מהשחקנים שאני הכי פחות מסמפט כרגע: ג'ררד באטלר נגד ג'יימי פוקס, וכל הסרט הוא שואו-דאון מתמשך ביניהם.


אני מנחש שעבור התסריטאי, קורט ווימר, "אזרח שומר חוק" היה סוג של תרגיל בואריאציות על תימות תסריטאיות. מה שנראה בתחילה כמו סרט צ'רלס ברונסוני על אדם – לכאורה, אזרח שומר חוק, אני ואתם, האדם הפשוט – שנוקם את רצח אשתו ובתו – הופך בתום המערכה הראשונה (שמתנהגת כמו סרט אימה מפלצתי) לסרט שמנסה לאתגר את ההזדהות שלנו עם גיבוריו ולהפוך את הטוב לרע ואת הרע לטוב. כתרגיל בתסריטאות – סרט שבכל חצי שעה גורם לנו להעריך אחרת את גיבוריו – יש כאן משהו מעניין (למרות העובדה הקטסטרופלית שעם כל הטוויסטים והתפניות הסרט נותר צפוי לחלוטין מתחילתו ועד סופו, אין רצח, מוות או התנקשות שאתם לא תצליחו לנחש שהוא הבא בתור, כולל השואו-דאון הסופי). אבל הבימוי הבומבסטי, נטול השנינות, וצמא הדם של גריי הופך את "אזרח שומר חוק" לסרט שמעיק – וממש מייסר – לצפות בו.


תוספת. והנה הביקורת שלי מגיליון "פנאי פלוס", 11.11.2009:


לקראת הדקה ה-30 של "אזרח שומר חוק" חשבתי לנטוש את הסרט. אני לא נוהג לצאת מסרטים, אבל הסרט הזה במערכתו הראשונה הצליח ללחוץ על כל הכפתורים שגורמים לי לדחייה. לא יצאתי מהסרט. נשארתי עד סופו. ולמרבה ההפתעה הוא השתפר למדי (לא בהרבה) בעיקר מרגע שהתברר שמה שהסרט מעמיד פנים שהוא בתחילתו, אינו מה שהוא בסופו. התחבולה התסריטאית שבבסיסו, לפיכך, שנונה למדי, אבל לא נורא מתוחכמת. וכדי לתאר אותה אאלץ לתאר כמה מנקודות המפנה המשמעותיות בסרט, כך שקחו את זה כאזהרת ספוילרים.


"אזרח שומר חוק" מתחיל כשחבורת שודדים/בריונים/אנסים פורצת לביתו של ג'ררד באטלר ורוצחת מול עיניו את אשתו ואת בתו הקטנה. כאן, אני כבר מחשב לעזוב את הסרט. חלפו הימים שבהם אלימות קולנועית כלפי ילדים קטנים ומשפחות לא הזיזו לי. ואז, קורים שני דברים: אחד הרוצחים נשפט, נמצא אשם ומוצא להורג. והרוצח השני נהנה מדיל עם הפרקליטות, שבעזרתו הרשיעו את השני, ויצא לחופשי. התובע (ג'יימי פוקס) מגלה אמפתיה לצערו של האלמן והאב השכול אבל מסביר לו שלמרות שכולם יודעים שהרוצח אשם, במשפט לא משנה מה יודעים אלא מה ניתן להוכחה. אז הבאטלר יוצא לנקום ומחסל את הרוצח השותף בדרכים שלא יביישו את סדרת "המסור". התובע יודע שזה הוא, אבל לא יכול להוכיח כי האב השכול היה ערמומי ולא השאיר עקבות, והוא מנסה להטיח בפרצופו את אסכולת "לא מה שיודעים אלא מה שניתן להוכחה". זה הרגע בו כמעט התייאשתי: רצח של ילדה, עונש מוות ונקמה: כל מה ששנוא עליי בקולנוע בחצי שעה מרוכזת אחת. מבחינה ערכית הרגשתי שהסרט הזה מטנף אותי. וחוץ מזה, למרות שז'אנר סרטי הנקמה – ששיגשג בשנות השבעים – תמיד יודע לעורר התלהבות פשיסטית בקרב צופיו (גם הליברליים ביותר), אני די מואס בו. אלא שאז מתברר ש"אזרח שומר חוק" אינו סרט ויג'ילנטה. למעשה, מאותו רגע כבר לא לגמרי ברור לנו מי האיש הטוב ומי האיש הרע בסרט. זה הדבר הערמומי והמקורי העיקרי שבבסיס הסרט הזה: הוא יוצר אצלנו אמפתיה כלפי דמותו של באטלר, שהיה קורבן גם לפשע איום וגם לאטימותה של מערכת המשפט, והופך את דמותו של פוקס לאנטגוניסט החלקלק שהרקורד המקצועי שלו, בדרך לקידום המיוחל, מעניין אותו יותר מאשר הצדק. אלא שאז כל התפיסה שלנו צריכה להתהפך: באטלר הופך, בפועל, למין רוצח סדרתי מתוחכם שבשלט רחוק מסוגל לחסל כמעט כל אדם מבלי להשאיר אחריו שובל רמזים שיוליך אליו. ופוקס הוא הקורבן. ואנחנו צריכים להחליף את מושא ההזדהות שלנו. לא דבר פשוט באמצע סרט, וזו גם אחת מלא מעט נקודות תורפה שלו. כי אתם מבינים, מתברר שהגיבור שלנו הוא בעצם – כמה נוח – איש סי.איי.איי שמומחיותו הוא מציאת דרכים לחסל אנשים ללא עקבות. ובכלל, הסרט גדוש לא מעט פתרונות נוחים כאלה. ולבסוף זה הופך מסרט ויג'ילנטה לסרט על האדם הקטן נגד מערכת המשפט המסואבת, ומשם לסרט על רוצח ממשלתי שמתחרפן ומתחיל להרוג כל מה שזז מולו. אבל בשעה שהסרט מנסה לעשות זיגזגים ז'אנריים ולשחק עם ציפיות ומוסכמות, לכל אורכו ברור לנו – ממש מההתחלה – מי הגבר שיישאר לעמוד אחרון בשואו-דאון הסופי. ולא רק זה, אלא כל נתיב הגופות והחיסולים ברור למדי, ממש לפי הסדר, לפי חוקיות של סרטי אימה ורוצחים סדרתיים. פ. גארי גריי, שהיה ההבטחה של הקולנוע האפריקאי-אמריקאי לפני שהפך לבורג להשכיר בשירות הבי-מוביז של הוליווד, מכניס לסרט קצת סטייל סביר, אבל זה לא עוזר ל"אזרח שומר חוק" במהלך שהוא עושה כשהוא הופך מסרט מקומם לסתם סרט צפוי.


"אזרח שומר חוק": בתי קולנוע ושעות הקרנה

נושאים: ביקורת

26 תגובות ל - “"אזרח שומר חוק", הביקורת”

 1. יעלי 6 נובמבר 2009 ב - 20:08 קישור ישיר

  "הסרט נותר צפוי לחלוטין מתחילתו ועד סופו, אין רצח, מוות או התנקשות שאתם לא תצליחו לנחש שהוא הבא בתור".

  זה כלכך לא נכון. אי אפשר באמת לנחש מה יקרא.
  הסרט כלכך מלא הפתעות וטוויסטים.
  והסוף כלכך לא צפוי.

  זה סרט ענק. גיימי פוקס ענק.

  מעבר לכך שהסרט מקסים, הוא מעורר מחשבה.הוא מעורר דיון.

  הסרט הולך ומתחזק בכל דקה. ככל שהסרט מתקדם, האיכות שלו עולה.המתח עולה.

  בפירוש סרט מומלץ.

 2. דנה 8 נובמבר 2009 ב - 15:51 קישור ישיר

  מסכימה לגמרי עם יעלי… סרט פיצוץ!!! מותח מתחילתו ועד סופו וממש כיף לראות אותו (חוץ מקטעי ההרג האכזריים)…מומלץ

 3. ג'יי 8 נובמבר 2009 ב - 19:01 קישור ישיר

  קטעי הרג אכזריים, נשמע טוב…

 4. ג'יי 8 נובמבר 2009 ב - 19:06 קישור ישיר

  פריידיי של גריי היה הקומדיה המצחיקה ביותר בשנות ה-90 (עם תחרות מסוימת מצד לובבסקי).

 5. ליאור 8 נובמבר 2009 ב - 20:03 קישור ישיר

  כמעט ולא היו רגעים שיכולתי לצפות מה יהיה…הסרט הזה ללא ספק אחד הסרטים היותר מוצלחים שראיתי… השחקנים מעולים הסרט מושקע והתסריט גאוני.

 6. אדם 9 נובמבר 2009 ב - 1:19 קישור ישיר

  סרט ענק ראיתי אותו פעמיים כי הוא כ"כ מעורר מחשבה. יש בו הכל מתח בלתי פוסק, טוויסטים, אתה ממש מתחבר לדמות של ג'ראד באטלר ומעריץ אותו.
  אותי אישית הסוף קצת עכזב וציפיתי למשהוא קצת אחר.
  אבל מומלץ ביותר,,אני ממליץ למבקר הסרטים לראות את הסרט שוב לפני שאתה נותן חוות דעת כ"כ מוטעת.

 7. עיתונאי ציוני 9 נובמבר 2009 ב - 16:17 קישור ישיר

  סרט נחמד. לא הייתי נסחף למחמאות של עמיתיי, אך בוודאי לא לקטילה של רווה. הסרט מעלה דיון יפה של נקמה ויתרונה עד שהיא מאבדת את כוחה המוסרי.

  הסרט גם לועג בצורה חריפה למערכת המשפט האמריקנית ומקבל בשורה התחתונה את התיזה של באטלר, שאין עושים עסקים עם רוצחים.

  זו אכזבה, כיוון שאין מדובר בפריצת הדרך של הסרט בכיכובה של ג'ודי פוסטר, האמיצה. סרט ויג'ילנטי ימני חשוב, אלא הולך כמה צעדים אחורה.

  יש בעיות תסריטאיות מובהקות בסרט, לא מובן אילו ראיות נעלמו שמנעו הרשעה ברורה. לא ברור למה לא נחתמה עיסקת טיעון עם הפושע הפחות אכזרי, ודווקא האכזרי מקבל הקלה. לא מובן בכלל.

  אגל חוץ מזה, הסוף הוא בהחלט חשוב. ההכרעה של באטלר בסוף נבעה מרוע מזוקק ולא הגיוני.

 8. עדן 10 נובמבר 2009 ב - 9:14 קישור ישיר

  נראה לי שהגזמת קצת בביקורת שלך. מה שיש פה הוא בעיקר תסריט טוב שקצת הולך לאיבוד בבימוי שגרתי מדי. אבל הסרט מוצלח בסופו של דבר.
  ולאדם שאמר שהעריץ את דמותו של ג'רארד באטלר – כל העיקרון הוא שבשלב מסוים אתה אמור להבין שמה שהוא עושה פסול ולהפסיק להעריץ אותו.

 9. לא גזען, מוטרד 18 נובמבר 2009 ב - 9:51 קישור ישיר

  בשורה לפניבסינמה סיטי היו בני מיעוטים שלדעתי חשבו לעצמם "הממ, רעיון מעניין" על החיסולים שם. פרנויה?

 10. אפרת 18 נובמבר 2009 ב - 16:43 קישור ישיר

  טוב – אני ראיתי את הסרט אתמול וכל כך נהנתי שרצתי לבדוק מה כתבו עליו המבקרים. פשוט נדהמתי לקרוא את הביקורת – הסרט כל כך חכם, כל כך מותח, כל כך מעניין ומעלה הרבה שאלות נוקבות עד שלא הרגשתי בכלל בבעיות התסריטאיות כנכתבו בביקורת. אבל על טעם ועל ריח אין מה להתווכח
  הסצנות האלימות היו אפילו קצת אלימות מידי בעייני – אך לא גרעו לרגע מהנאתי בסרט
  מומלץ בחום!

 11. עינת 28 נובמבר 2009 ב - 8:27 קישור ישיר

  כמו אפרת ראיתי אתמול את הסרט ובבוקר רצתי לקרוא מה חושבים עליו.
  הסרט הוא מעולה ואני לא מפסיקה לחשוב עליו מאתמול. את הקטעים הקשים חסכתי מעצמי בכך שלא הסתכלתי. אך הסרט מעלה לדעתי שאלות נוקבות על טוב ורע . על מהו צדק? ואם יש בכלל דבר כזה? או שתלוי באיזה צד אתה נמצא? זה שהכוח נמצא אצלו? או זה שהכוח מופנה כלפיו?
  וחוץ מזה פשוט סרט שהותיר אותי ללא אויר לנשימה מהשניה הראשונה שלו ועד השניה האחרונה.
  פחדתי ללכת לשירותים שלא תתפוצץ לי האסלה או משהו כזה.
  לכו לראות!!!

 12. אלה 28 נובמבר 2009 ב - 16:16 קישור ישיר

  אני גם כן ראיתי את הסרט אתמול והוא גרם לי למחשבה רבה, הסרט אדיר והביקורת ממש לא קשורה לעולם זה מה שקורה שהכותב מתעסק בתחום מחפש את הקטנות ולא רואה את התמונה הגדולה אם לא אהבת את הסרט הזה אז מעניין מה כן…טוב שלא קראתי את הביקורת לפני שהלכתי לסרט הביקורת מציגה אותו באופן כל כך לא נכון..

 13. דורון פסחה 30 נובמבר 2009 ב - 19:42 קישור ישיר

  סרט אחד הגרועים, בזבוז של כרטיס מתנה.

 14. יצחק כהן 30 נובמבר 2009 ב - 19:45 קישור ישיר

  דורון אתה לא מבין כלום אם אתה אומר דבר כזה…סרט שבנוי בצורה טובה כבר הרבה זמן שלא ראיתי סרט כזה אני אישית נהנתי!

 15. דורון פסחה 30 נובמבר 2009 ב - 19:47 קישור ישיר

  צודק, סליחה.

 16. חממי 17 דצמבר 2009 ב - 19:20 קישור ישיר

  דורון ככה אתה מוותר לו?

 17. נועה 29 דצמבר 2009 ב - 23:46 קישור ישיר

  זה נעשה אופנתי לקטול, ואני בדרך כלל בצד הזה של הצופים.
  אך לא הפעם – למרות שהיו סצינות שמבחינתי היו צפויות, מאוד נהנתי מהצפייה ואני ממליצה חום.
  רוצו לראות

 18. zedgirl 20 פברואר 2010 ב - 16:27 קישור ישיר

  ראיתי אתמול את הסרט. מצד אחד הסרט לא טוב. תסריט "חולה" והמשחק גרוע. מצד שני הוא העביר לי את הזמן לא רע בכלל והשאיר אותי דרוכה עד הסוף, בעיקר כי ניסיתי להבין מה הבמאי מנסה להגיד לי לעזאזל. את זה, אגב, לא הבנתי עד עכשיו.

 19. יותם 18 מאי 2010 ב - 2:13 קישור ישיר

  בהחלט סרט טוב ודי חכם… יאיר, אתה לא חייב לקטול כל סרט שלפני הצפייה בו תכננת לקטול… אין מה לעשות, תודה שהסרט הפתיע לטובה.. ומתח אותך! (אני מודה!!!)

 20. Online Banking Guide 16 אוקטובר 2010 ב - 7:11 קישור ישיר

  Thanks for sharing this helpful info!

 21. free flash drive 7 דצמבר 2010 ב - 1:15 קישור ישיר

  Hiya, how does someone subscribe to your RSS Feed?

 22. fha streamline refinance 20 ינואר 2011 ב - 16:00 קישור ישיר

  Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a blog website? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 23. אבי 2 מרץ 2011 ב - 14:50 קישור ישיר

  סרט בין הטובים שראיתי מעולה מעולה מעולה .
  הנאה חבל"ז .
  ומשחק מצויין ,אולי כדאי שהמבקרים יבקרו
  את הסרט ברבור שחור. זה הסטייל שלהם פעולה ואקשן לא הטיפוס שלהם .
  האם באמת משהו מושפע מהביקורות שלהם.
  על טעם ורייח אין מה להיתווכח . אבל דעתם היא אישית ורלוונטית להם .
  חברה אל תהיו מושפעים מביקורות זרמו עם הלב .

 24. מיכאל 23 27 מרץ 2011 ב - 19:50 קישור ישיר

  סרט טוב אבל הסיום פחדני והורס את כל התימה החתרנית.

 25. יעל 1 אפריל 2012 ב - 19:08 קישור ישיר

  אתם ממש לא יודעים להעריך סרט זה דבר ראשון דבר שני היו מלא הפתעות אם הייתם כותבים אתהביקורת במהלך הסרט הייתם אומרים שהכל מפתיע וכל כך מוזר שגורם לעוד .

 26. Homepage 23 פברואר 2018 ב - 16:41 קישור ישיר

  I just want to say I am just beginner to blogs and actually savored your web site. Probably I’m likely to bookmark your website . You certainly have impressive writings. With thanks for sharing with us your web page.


השאירו תגובה