02 ספטמבר 2021 | 19:03 ~ 0 תגובות | תגובות פייסבוק

הזוכים בפסטיבל ירושלים 2021: ״מישהו יאהב מישהו״, ״הסירו דאגה מלבכם״, ״תא מספר 6״, ״מחברות שחורות״ ועוד הרבה

״סינמה סבאיא״. לא זכה בפרס הגדול, אבל היה הפייבוריטה שלי אז הוא מקבל את התמונה הראשית

על הסרטים בפסטיבל ירושלים כתבתי כאן ודיברתי עליהם כאן וכאן. בפתיחת פודקאסט הקולנוע של סינמסקופ ברדיו הקצה השבוע דיברתי על התחרות העלילתית הישראלית, ועל הפייבוריט האישי שלי בה: ״סינמה סבאיא״ של אורית פוקס רותם. האזינו כאן

הפרסים לסרטים הישראליים והבינלאומיים, העלילתיים והתיעודיים, מחולקים כעת בפסטיבל ירושלים. אני צריך להגיד שוב את הברור מאליו: תחרות עם ששה סרטים ותשעה פרסים היא לא באמת תחרות. תחרות לסרט ביכורים עם שלושה משתתפים היא עוד פחות תחרות. ולהכריז על תיקו בפרס הסרט, מבין ששה סרטים? נו, באמת. תחרות או לא תחרות? הגיע הזמן לעשות את הבלתי נמנע: לאחד את כל הסרטים לתחרות בינלאומית אחת בת 15-20 סרטים – את הסרטים הישראליים ואת הסרטים הזרים ואת הסרטים התיעודיים, ואז יהיה אפשר להיות אפילו יותר סלקטיביים עם סרטים שלא ברור אם הם אפילו היו צריכים להיות בתחרות. הקולנוע הישראלי כבר יודע לעמוד יפה מאוד מול רוב התוצרת הפסטיבלית העולמית ולא זקוק להגנת ינוקא. אבל אם רוצים את התחרות, לפחות שיהיה בה קצת ספורט.

הנה הזוכים והשופטים:

פרסים לקולנוע ישראלי באורך מלא

השופטים: ליאור אשכנזי, ענת אבן, מאיה קניג

פרס חגגלסרט העלילתי הטוב ביותר באמצעות הקרן לירושלים מחולק בין שני סרטים (ex aequo):

מישהו יאהב מישהו“. בימוי: הדס בןארויה. מפיקות: מעין עדן, הדס בןארויה

הסירו דאגה מלבכם“, בימוי: תום שובל. מפיקים: גל גרינשפן, רועי קורלנד, מאיה פישר, סול בונדי, משה אדרי, לאון אדרי, אלחנדרו גונסלסאיניאריטו, פרד בורלה, נטליה מוקריסקאיה, מילה רוזנובה

זו הפעם השניה שתום שובל זוכה בפרס הסרט הטוב בתחרות בפסטיבל ירושלים. גם סרטו הקודם, ״הנוער״, זכה. הישג מרגש למי שאני זוכר כילד ונער שמגיע לפסטיבל עם אבא שלו.

פרס GWFF לסרט הביכורים הישראלי:

סינמה סבאיא“. בימוי: אורית פוקס רותם. מפיקים: גל גרינשפן, רועי קורלנד, מאיה פישר, אורליין בודינו, ריאן ויאלווה

פרס דליה סיגן לתסריט:

יותר ממה שמגיע לי“, תסריט: פיני טבגר

פרס ענת פרחי לשחקנית:

אלישבע וייל, מישהו יאהב מישהו

פרס ענת פרחי לשחקן:

עומר פרלמן שטריקס, השחיין

ציון לשבח מוענק לשחקן יובל אורון על איך נתת לזה לקרות“.

פרס אהרון עמנואל לצילום:

דניאל מילר וזיו ברקוביץ׳, הסירו דאגה מלבכם

פרס קמינגס לעריכה:

ז׳ואל אלקסיס, מחברות שחורות

פרס יוסי מולה למוסיקה:

אשר גולדשמיט, הסירו דאגה מלבכם

פרס בחירת הקהל ע״ש מיכאל שווילי:

סינמה סבאיא“. בימוי: אורית פוקס רותם

 

״מחברות שחורות״. שלומי על רונית

פרסים לקולנוע תיעודי ישראלי:

פרס דיאמונד לסרט התיעודי הטוב ביותר:

״מחברות שחורות“. בימוי: שלומי אלקבץ. מפיקים: שלומי אלקבץ, גלית כחלון

פרס דיאמונד לבימוי לסרט תיעודי:

ונסה לאפא, שפאר בדרך להוליווד

(הישג משמעותי שני של ״שפאר בדרך להוליווד״ היום: הסרטו יוקרן השבוע בפסטיבל טלורייד הסופר-אקסקלוסיבי. הסרט הישראלי החדש היחיד שיוקרן בו. ״גן״ של רותי שץ ועדי ברש מ-2003 יוקרן בו במסגרת תוכנית שאצר ברי ג׳נקינס. עד כאן המבזק בתוך המבזק. בחזרה לזוכים בירושלים).

ציון לשבח לסרט תיעודי מוענק לחצר משחקיםשל נורית קידר

התחרות הבינלאומית בחסות הקרן לירושלים

השופטים: ארי פולמן, נילי פלר, שי גולדמן

פרס נחמה ריבלין לסרט הבינלאומי הטוב ביותר, תרומת רונלד סלאודר וגו קרול לאודר, באמצעות הקרן לירושלים:

״תא מספר 6״ (Compartment No. 6). בימוי: יוהו קוסמאנן (פינלנד, גרמניה, אסטוניה, רוסיה)

ציון לשבח:

לברוח” (Flee). בימוי: יונאס פוהר רסמוסן (דנמרק, צרפת, שוודיה, נורבגיה)

(אי אפשר לראות את ״לברוח״ ולא לחשוב על ההשפעה שהיתה ל״ואלס עם בשיר״ עליו. למזלו של הסרט, ארי פולמן היה בין השופטים והוא כנראה מצא את המחווה ראויה).

פרס GWFF לסרט הביכורים הבינלאומי (השופטים: קרן מור, אילן מוסקוביץ׳, דומיניק ולינסקי):

הפלנטה” (El Planeta). בימוי: אמליה אולמן (ארה״ב

תחרות ברוח החופש

השופטים: ירון שרף, קרין ריבקינדסגל, לימור שמילה

פרס קאמינגס לסרט עלילתי:

להרפות את האגרופים” (Unclenching the Fists). בימוי: קירה קובלנקו

פרס MKR לסרט תיעודי:

מבעד לעיניהם” (From Where They Stood). בימוי: כריסטוף קונייה

תחרות שנטל אקרמן לסרטי תעודה ניסיוניים באדיבות קרן משפחת אוסטרובסקי :

״באבי יאר. קונטקסטשל סרגיי לוזניצה

תחרות דיאמונד לקולנוע ישראלי קצר

השופטים: הילה מדליה, מורן איפרגן, יונתן גורפינקל

פרס דיאמונד לסרט העלילתי הקצר:

שמש זורחת למטה“. בימוי: דילן יוסף שטרית

ציון לשבח לסרט עלילתי מוענק לסרט הוא יכול לישון על הספה“. בימוי: אחינעם קפון

פרס עליזה ומיכה שגריר לסרט תיעודי קצר:

מולוטוב“. בימוי: אריאל סמל

פרס המיזם לקולנוע וטלוויזיה ברשות לפיתוח ירושלים לסרט אנימציה קצר:

הולי הולוקוסט“. בימוי: אוסי ולד, נועה ברמןהרצברג

ציון לשבח לסרט אנימציה מוענק לסרט פלומות“. בימוי: תום קוריס, חני דומבה

פרס עליזה ומיכה שגריר ליוצרים המבטיחים מוענק להמזמור החמישים“. בימוי: חמד שרוף, פאדי קובטי

התחרות לאמנות וידיאו וקולנוע ניסיוני

השופטים: חנא קובטי, הדס מאור, גליה בראור

פרס עש ליה ון ליר בתרומת רבקה סאקר לסרט הניסיוני הטוב ביותר:

“How to Be Alone”. בימוי: נטע מוזספרס קרן משפחת אוסטרובסקי מוענק לסרט בא הביתה“. בימוי: מיכאל ליאני

ציון לשבח מוענק לסרט התאבכות הורסת“. בימוי: ציון אברהם חזן, קרן בן־אלטבט, אבנר מרים־עמית

 

נושאים: בשוטף

השאירו תגובה