15 מרץ 2007 | 19:56 ~ 20 תגובות | תגובות פייסבוק

רוחות, צבים, ערפדים, פיראטים ולפריקונים

בשבוע הבא עולים בארץ גם "הרוחות של גויה" וגם "גוסט ריידר".
ובאנגלית: Goya's Ghosts-Rider

הקרנת העיתונאים של "גוסט ריידר" תתקיים ביום ראשון ב-21:45 בקניון שבעת הכוכבים. ראיתי את הסרט השבוע והוא יותר גרוע מאיום, הוא מגוחך. אם אתם עיתונאים ויש לכם הזמנה להקרנה, יש לי בשבילכם הצעת בילוי טובה יותר:

רישמו לפניכם: ביום ראשון, 18.3, ב-21:00 יתקיים במועדון קולטורה (הרצל 154, תל אביב) אירוע ראשון בעונה השנייה של "תרבות יום א'", מועדון התרבות של איגודי הבמאים והתסריטאים. אירוע הפתיחה נשמע מסקרן מאוד: מפגש עם יוסף סידר ועם רון לשם, יוצרי "בופור". יהיה מעניין לשמוע שיחה שלהם מול קהל של עמיתים למקצוע. אני ארצה לשמוע, למשל, שיחה על עבודת הפוסט-פרודקשן, האפקטים הדיגיטליים והצילום הסינמסקופי. גם מלאכת בניית התסריט מסקרנת אותי. ובגלל שהמפגש יתקיים בראשון בערב, אולי הם כבר יוכלו לעדכן כמה צופים ראו אותו בסוף השבוע השני. את המפגש תנחה שירי ארצי (מי שזוכר: לפני כשנתיים, לפני שהבלוג הזה היה קיים, אני הנחיתי את חמשת המפגשים הראשונים בסדרה בתיאטרון תמונע ואז פרשתי בגלל מצוקת לוח זמנים). הכניסה חינם.

==================

מחר ב-15:00 ביס פלאנט: הקרנת העיתונאים ל"צבי הנינג'ה". עיתונאים בלתי מוחרמים, המתחייבים בפני היחצנים שלא לפרסם ביקורת לפני ה-25 במרץ, מוזמנים להקרנה ונקראים לשתף את קוראי בלוג זה באיכות הסרט (אגב: הקרנת העיתונאים בתל אביב נערכת כתשע שעות לפני הקרנת העיתונאים בניו יורק, כך שמוזמני ההקרנה בישראל יכולים בקלות להיות הראשונים שמעלים על הסרט ביקורת גם ב-Ain't it Cool News). שאר המבקרים מוזמנים לצפות בו ביום חמישי הבא בהצגות יומיות ולכתוב עליו כבר ב-22 לחודש, שלושה ימים לפני המבקרים המשת"פים. צבי הנינג'ה באנימציה ממוחשבת? דווקא מסקרן אותי. הייתי אדיש לסדרת האנימציה "צבי הנינג'ה" אבל מאוד חיבבתי את הסרט שסטיב בארון ביים ב-1986. בכלל, סטיב בארון – מבמאי הקליפים הגדולים של שנות השמונים – צריך לקבל כאן מחווה בקרוב.

==================

הביקורות שלי ל"אדית פיאף, החיים בוורוד" (שלושה כוכבים), "המספר 23" (שני כוכבים) ו"נורביט" (כוכב אחד). אבל הסרט הבולט של השבוע הוא "המבוך של פאן" (ארבעה כוכבים). אעלה את הביקורת עליו בהמשך הסוף שבוע.

=================

איך החמצתי את התאריך הזה? לפני חמישה ימים, ב-10 במרץ, מלאו עשר שנים לעליית "באפי" לשידור באמריקה. היה מי שזכר, וכתב מאמר על מורשתו של ג'וס ווידון, ואיך "באפי" הקדימה את זמנה.

=================

בלאס וגאס נפתח ביום שני כנס ShoWest, בו מתאספים כל בעלי בתי הקולנוע כדי לראות מה אולפני הוליווד מתכננים להם לקיץ, וגם כדי לסכם את השנה הקודמת. דן גליקמן, נשיא ה-MPAA, נשא את נאום "מצב האומה" שלו ועידכן שההכנסות ממכירת כרטיסים באמריקה עלו ב-2006 ב-5 אחוז, ובעולם העלייה היתה ב-11 אחוז (לן קליידי מ-MCN טוען שהמספרים האלה מנופחים). גליקמן עודד את בעלי בתי הקולנוע שעם שלל סרטי ההמשך בקיץ הקרוב, שנת 2007 מובטחת להיות שנת שיא. ואחרי כל זה, עדיין מתלוננת הוליווד שההורדות הפיראטיות גורמת לה להפסדים של 18 מיליארד דולר. למה זה נראה לי כאילו התסריטאים של "שודדי הקריביים" כותבים את המאזנים הכלכליים?
ביום שלישי התקיים ב-ShoWest היום הבינלאומי, בו פונים האולפנים לבעלי בתי קולנוע מהעולם. המסר שיצא משם ברור: אתם, ישראלים יקרים, יכולים להציל את הוליווד. רוב ההכנסות של הוליווד מגיעות כעת מהשוק הבינלאומי ולא מהשוק האמריקאי. 70 אחוז מההכנסות של "צופן דה וינצ'י" ו"עידן הקרח 2" הגיע מחוץ לארצות הברית. ועוד נתון מפתיע: יש עדיין מדינות בהם זה חוקי לצלם בווידיאו ממסך קולנוע. למשל קנדה, בריטניה, צרפת וספרד. המפיצים והאולפנים כמובן מזועזעים ומקווים שחקיקה בינלאומית בנושא תתבצע בהקדם.

================

לידיעת איתן: "תנועה מגונה" של צחי גראד ייצא ב-17 במאי.

================

17.3 – עוד יומיים, סיינט פטריק'ס דיי, חג שתמיד חיבבתי כילד עד שהבנתי שזה יום אירי ולא יום יאירי. זה היום בו האירים לובשים ירוק ומשתכרים עד אובדן חושים. זה היום לצפות בו ב"הקשת של פיניאן", המיוזיקל האירי הכושל של פרנסיס פורד קופולה מ-1968. רצוי אחרי שלושה פיינטים של גינס. אני זוכר בשליפה את מצעד סיינט פטריק'ס דיי מ"הנמלט" עם הריסון פורד ואת "אחים, חברים וכבוד" (State of Grace) של פיל ג'ואנו עם שון פן (ועם הצילום הנפלא של ג'ורדן קרוננוות), שמתרחש בחלקו ביום הזה. אם עוד יש מישהו פיכח אי שם בחוץ, האם הוא זוכר עוד סרטים שיש בהם איזכור ליומו של הקדוש פטריק?
(תוקן: סיינט פטריק'ס דיי לא היום, מתברר)

20 תגובות ל - “רוחות, צבים, ערפדים, פיראטים ולפריקונים”

 1. איתי 15 מרץ 2007 ב - 20:20 קישור ישיר

  תוך שאני מסתכן בקטנוניות – סיינט פטריק'ס דיי הוא בעוד יומיים, ב-17 במרץ …

  http://en.wikipedia.org/wiki/St_Patrick%27s_Day

  רוה לאיתי: תודה. תוקן. המוח לא מאופס בימים האחרונים, ודאי הובחן כאן. התקשר חבר מלונדון (שנמצא ברגע זה בהופעה של ארקייד פייר בבריקסטון אקדמי) ואמרתי לו שייזהר מהשיכורים בגלל סיינט פטריק'ס דיי. ואז הבנתי שפספסתי ביומיים.

 2. סטיבי 15 מרץ 2007 ב - 20:39 קישור ישיר

  מה שאיתי אמר.

  אה, ומנויי הוט: MGM יורד עוד שבועיים וחצי.

 3. רז 15 מרץ 2007 ב - 21:27 קישור ישיר

  ושוב בפינת ה-"אם כבר מוזכרים" (במקרה הנוכחי – צבי הנינג'ה, שנות ה-80 ו-AICN): חברת ההפקה שמאחורי "צבי הנינג'ה" עוסקת במרץ בהחייאה של כל מני זכיונות עתיקים באנימציה קולנועית, והפרויקט הראשון שהם עבדו עליו (למרות ש-"צבי הנינג'ה" יוצא לפניו) הוא סרט אנימציה דו-מימדי בסדרת "איש הנצח". מה שמעניין הוא האיש שהם הפקידו על הבימוי – היפאני יושיאקי קוואג'ירי. חייבים להודות שזו בחירה אידיאלית, כי קוואג'ירי עם האפוסים האלימים שלו כמו "Ninja Scroll" ו-"Wicked City" לא רק מתאים לפרויקט, נראה שהוא גם שאב לא-מעט השראה מ-"איש הנצח" הראשון שביים ראסל מלקהיי, עוד במאי קליפים מיתולוגי משנות ה-80 (עוד ספקולציה, אגב – אני מהמר שגם האחים וואשובסקי, שהודו בפה מלא שקוואג'ירי השפיע עליהם ונתנו לו לביים את אחד מסרטי ה-"אנימטריקס" צפו ב-"איש הנצח" הראשון בנקודה כזו או אחרת ולקחו ממנו שניים-שלושה מרכיבים).
  אז למה כל זה רלבנטי לפוסט הנוכחי? כי היום יצא טריילר חדש (שהודיעו עליו ב-Aint it Cool News) לסרט האנימה של "איש הנצח":

  http://www.aintitcool.com/node/31874

  למרבה הצער, זה נראה לא-משהו. האנימציה של הדמויות מאוד לא מרשימה, והן לא משתלבות בצורה משכנעת ברקעים. הניחוש שלי: השילוב בין במאי יפאני, חברת הפקה אמריקאית, וצוות אנימטורים הונג-קונגי הוביל לאיזשהו חוסר-תקשורת קטלני בין הגורמים המעורבים.
  אבל בתור מעריץ של קוואג'ירי, אני בכל זאת סקרן לראות את הסרט.

  ואגב – נדמה לי שהיו ב-AICN כבר כמה ביקורות על "צבי הנינג'ה", כך שהבכורה לא תלך למישהו ישראלי בכל מקרה.

 4. יניב אידלשטיין 15 מרץ 2007 ב - 21:58 קישור ישיר

  סטיבי – גם ב-yes ערוץ MGM יורד?

 5. איתן 15 מרץ 2007 ב - 22:50 קישור ישיר

  היי יאיר,

  קודם כל, תודה על העדכון. ה-17 במאי, כמה ימים לפני חג השבועות, יכול להיות טוב בשביל הסרט. נשוב לדבר בו עם יציאתו.

  ולעניינו: היום נפתח פסטיבל דוק-אביב. מדוע לא הקדשת לו ולו מילה אחת ? האם ראית חלק מהסרטים ? יש לך המלצות ? אזהרות ? אתה מסוקרן מסרטים מסוימים ?

  הרשה לי לירות את יריית הפתיחה : עכשיו חזרתי מהקרנת סרט הפתיחה, "שלוש פעמים מגורשת" של איבתיסאם סלאח מראענה. להגיד שאהבתי את הסרט יהיה אנדרסטייטמנט, ואני מרגיש אפילו שיעשה עוול ליוצרת שלו. לא מדובר בסרט יפה או מרגש. מדובר בתעודה קורעת לב, הופכת לב וקרביים, בלתי נתפסת כמעט של אשה פלסטינית שהתחתנה/חותנה עם בדואי מרהט, ילדה לו שישה ילדים, אבל הוא היכה אותה, גירש אותה ולקח ממנה את הילדים. ה"שריעה" (בית הדין המוסלמי) הולך, באופן מסורתי, עם הגבר, ומדינת ישראל מושכת כתפיים מכיוון שאין לה אזרחות ישראלית. בסרטים הקודמים של אבתיסאם הורגש שיש לה כישרון בלתי מבוטל, אבל גם הרגשתי שהיא מונעת מעצמה, אולי מחוסר ביטחון, ללכת עד הסוף. הפעם, בעזרת עריכה חכמה של ארז לאופר, הנעה בעדינות ובקצב נכון בין רגעי חסד בודדים לרגעים קורעי לב, לוחצת אבתיסאם על דוושת הגז עד הקצה ומביאה תעודה מטלטלת. יש עוד הקרנה בשבוע הבא. חובה!

  ולאורון : נכון, אתה צודק. אבל אני מעדיף להפסיק עם זה. אני מביך את עצמי, ואת אחרים.

 6. סטיבי 16 מרץ 2007 ב - 0:14 קישור ישיר

  לא, זה חוצפה של הוט, לא התנתקות של MGM.
  (בינתיים)
  ואני בספק שזה ייפתר בסגנון BBC פריים.

 7. חתום למחיקה 2 16 מרץ 2007 ב - 0:39 קישור ישיר

  אם הטעות קשורה לשם שלה, אז סטיבי לא תתקן?
  הסרט הוא מ-1990. הסדרה המצוירת מ-86.

 8. איתן 16 מרץ 2007 ב - 5:26 קישור ישיר

  פתאום שמתי לב (איפה את, ענבל ?): "אעלה את הביקורת עליו בהמשך הסוף שבוע" . יאיר – הרי זו שפה של ערסים. נכון יותר : המשך סוף השבוע.

  מצטער על הקטנוניות. זו כנראה השעה…

 9. עופר ליברגל 16 מרץ 2007 ב - 10:54 קישור ישיר

  לגבי הירידה של MGM: זה פשוט זלזול של הוט, שגם הורידה את TDM וכנראה חושבת שרטים בני יותר מחמש שנים לא מעניינים אף אחד. הפתרון החלומי: הוט מוותרים על הערוץ אבל מקימים את ערוץ "הוט פריים קאלסיק".

 10. יוני 16 מרץ 2007 ב - 12:46 קישור ישיר

  "הרוחות של גויה" זה הסרט החדש של מילוש פורמן או שאני סתם מתבלבל

 11. Nimrod's Son 16 מרץ 2007 ב - 13:05 קישור ישיר

  קודם TCM ועכשיו MGM, איזה מן זלזול זה בלקוחות? ועוד בהתחשב בעובדה שבערוצי הסרטים שלהם נדיר למצוא סרטים שנוצרו לפני שנת 70.

 12. דן 16 מרץ 2007 ב - 14:27 קישור ישיר

  יוני,
  כן. "הרוחות של גויה" הוא הסרט החדש של פורמן, וגם פורמן קצת התבלבל.

 13. סטיבי 16 מרץ 2007 ב - 14:54 קישור ישיר

  חתום 2 יקירי, אין לך מושג כמה זמן לקח לי להבין על מה אתה מדבר 🙂
  בעצם, אני לא בטוחה שהבנתי עד הסוף.

  בכל מקרה, אני מעדיפה את מלקאהי על בארון – כבמאי קליפים, לא סרטים, עם כל אהבתי הידועה ל"איש הנצח" – בגלל "vienna". אין לי הרבה מושג מה קורה בקליפ הזה, אבל הוא כ"כ יפה 🙂 בארון אמנם עשה קליפים אהובים לטירז פור פירז, וכמובן את ה-קליפ של א-הא, אבל זה לא מצטבר לאהבתי לאותו קליפ אווירתי של אולטרווקס.

 14. רון 16 מרץ 2007 ב - 15:16 קישור ישיר

  רוני קובן היום במעריב משווה את ההופעה של אושרי כהן ב"בופור" להופעות של אל פצ'ינו ודה נירו בצעירותם. מה שנכון נכון.

 15. סטיבי 16 מרץ 2007 ב - 15:43 קישור ישיר

  מישהו ראה את funny ha ha?

 16. עידו 16 מרץ 2007 ב - 16:02 קישור ישיר

  לרון: אושרי כהן מזכיר את רוברט דה נירו? אולי בפלולה.

  בחייך.

 17. אורון 16 מרץ 2007 ב - 17:22 קישור ישיר

  שבת שלום לכולם, כמה נקודות:
  קודם כל, תודה על ההמלצה יאיר, פיניתי לי את יום ראשון הקרוב. כולי תקווה שיהיה מעניין, בטח למי שיש לו כמה שאלות לא פתורות בקשר לסרט.

  הייתי רוצה להצטרף לטענות של איתן – יאיר, האם אתה מתכוון להתייחס לדוקאביב? אני ממש קלולס בקשר למה שהולך שם, ואני בטח לא היחיד. הבנתי שיש משהו על סקורסזי שאמור להיות חביב.
  (איתן, נפרדנו כידידים נכון?)

  אני לא רוצה לקחת את תפקיד האמא הפולניה של הבלוג, אבל טוב שחזרת יוני, התחלתי לדאוג לך…

  רון – די, תפסיק, אתה לא רציני.

  וסטיבי יקירתי- עם את מתכוונת לסרט הקטנטן ההוא שמצולם כמו פרק בסדרה "the real world", ובו "שחקניות" ו"שחקנים" שבחיים לא ראיתי בעבר משוחחים על שטויות – אז כן, אני חושש שאני ראיתי את funny ha ha. האם עומד עוד משהו מאחורי השאלה מלבד סקרנות?
  אה, וסטיבי- נחמד לדעת שאת אנושית, כלומר שיש לך גם מינוס אחד לפחות. יא אוהבת אייטיז אחת 😉

 18. עדן 16 מרץ 2007 ב - 17:41 קישור ישיר

  טוב, "צבי הנינג'ה" היה חביב, לא יותר אבל גם לא פחות. אנימציה טובה, אקשן טוב, תסריט גרוע ובדיחות גרועות. הכל ביחד בערך שלושה כוכבים.

 19. אסף רזון 16 מרץ 2007 ב - 17:47 קישור ישיר

  יאיר, תודה על האיזכור של עשר שנים לבאפי ושל הכתבה.

  אם מותר להכניס מעט "תוכן שיווקי": אני אעביר הרצאה על נושא דומה (השפעות על ווידון וממנו) בכנס "עולמות" שעורכות אגודות המד"ב והפנטזיה השונות במהלך חופש פסח בחולון. באותו כנס יחגגו עשור לבאפי במגוון ארועים, כמו גם 30 שנה ל"מלחמת הכוכבים" וכמובן, גם תכנים רגילים של כנסי המד"ב (כולל מספר סרטים שיוקרנו חינם). מי שמתעניין – מומלץ לבוא.

  תוכניה ניתן לראות באתר הכנס:
  http://olamot.starbase972.com/

 20. אייזאק. 16 מרץ 2007 ב - 20:43 קישור ישיר

  סרט עם אזכור לסיינט פטריקס דיי? "הקדושים מבוסטון", כמובן. קאלט.


השאירו תגובה