01 מאי 2007 | 10:55 ~ 20 תגובות | תגובות פייסבוק

התור מתחיל היום

שומעים את זה? זה השקט שלפני הסערה. אנחנו אמנם גרים בישראל, וזה נורא רחוק מהוליווד, ואנחנו אמורים להיות בוגרים וסנובים יותר ולכן סרטי קומיקס ופעולה לכאורה לא מזיזים לנו, אבל יש תחושה שמשהו עצום עומד לקרות. ואם המשהו העצום הזה לא יקרה, הרי שזה דבר עצום בפני עצמו.
עונת סרטי הקיץ נפתחת בסוף השבוע. עד לא מזמן זה היה "סרטי הקיץ באמריקה", עכשיו האירוע הוא גלובלי. הבכורה האמריקאית של "ספיידרמן 3" תתקיים הלילה בפסטיבל טרייבקה. הסרט ייצא מחר בלא מעט טריטוריות באירופה ובאסיה. מחרתיים בישראל. וביום שישי באמריקה. ניקי פינק, בלוגרית אחת, מדווחת שהצפי של הוליווד הוא שהקיץ הזה ישבור שיאים ויניב הכנסות של 4.5 מיליארד (מיליארד!) דולר. ושוב, אנחנו אמורים להיות הבוגרים והצוננים, אנחנו אלה שמדי מרימים גבה תרבותית ואומרים "למי אכפת כמה כסף סרט מכניס". ובכל זאת: 4.5 מיליארד דולר. מקולנוע. לא ממכירות נשק, לא מכריית יהלומים, לא מתעשיית התרופות. מקולנוע. סרטים. זה לא קסם?

מצד שני, אתם יכולים לדמיין שיש לא מעט אנשים בהוליווד ובשאר העולם שלא ממש ישנים טוב בימים האלה. אם הקיץ הזה לא יעמוד בציפיות, ולא יכסה את ההשקעות, האדמה תפער את פיה והוליווד תיבלע לתוך הגיהנום הבוער.

מאי באמריקה וברוב העולם נראה ככה: "ספיידרמן" ב-3 במאי, "שרק השלישי". ב-17 במאי, "שודדי הקריביים 3" ב-24 במאי. הולך להיות טבח בבתי הקולנוע. אנשים ייכנסו לאמוק. ואם לא הם, אז מנהלי האולפנים. ובישראל? "ספיידרמן" ו"שודדי הקריביים" יוצאים יחד עם אמריקה והעולם, אבל ג.ג העיפו הצידה את "שרק השלישי". הוא ייצא כאן רק ב-28 ביוני. כנראה כדי לא להידרס על ידי הסרטים האחרים, וכדי להתקרב יותר ליולי, בו יוצאים הילדים לחופשת הקיץ. (וגם, באופן הכי פשוט: אין מספיק מסכים בארץ כדי לאכלס שלושה סרטים שיוצאים בו בזמן בהפצה אולטרה-רחבה). "שרק השלישי" הוא הסרט היחיד מבין השלושה שיוצא בארץ מדובב ובכך מתאים לצפייה כלל-משפחתית. מה שמעלה את השאלה: האם זו לא היתה טעות מצד א.ד מטלון להוציא גם גרסה מדובבת לעברית של ספיידרמן 3?

ב-14 ביוני ייצא בארץ "Blades of Glory" קומדיית ההחלקה-על-הקרח של וויל פרל, שתקרא בעברית "שניים על הקרח". אבל שלא תחשבו שבין "שודדי הקריביים" ל"שרק השלישי" תהיה דממה. לא. ב-7 ביוני יוצא "אושן 13" וב-14 ביוני יוצא "הסודות" של אבי נשר, שזה הכי קרוב ל"שודדי הקריביים 3" תוצרת ישראל מבחינת ציפיית הקהל וסיכוייו להצלחה. איזה בלאגן. זו עונה מעולה להיות בעל בית קולנוע, אבל זו עונה איומה להיות מפיץ.

"שניים על הקרח" זכה אתמול למועדויות בפרסי הקולנוע של אם.טי.וי שיחולקו ביוני. הנה הרשימה המלאה. אבל אנשי אם.טי.וי הצליחו להבריק עם המיזם החדש שלהם (שהוא צעד נוסף, ומבריק למדי, במלחמה של סאמנר רדסטון, בעלי הרשת, ביו-טיוב): צלמו וערכו פארודיה על אחד הסרטים המועמדים, העלו אותה לרשת, וחמשת היוצרים שסרטם יזכה למירב קולות הגולשים יוטסו לטקס לשבת בקהל כמועמדים לכל דבר. אחד מהם יזכה בפרס "Best Spoof". אתר התחרות, עם ההקדמות של ברט ראטנר וג'קי צ'אן, פונה באופן מושלם לקהל היעד שלו, בין 15 עד 25, וגורם אפילו לי להרגיש צער שאני לא שולט באף תוכנת עריכה ולא יכול להגיש להם את הפארודיה שלי: "300 מיס סאנשיין קטנות", בו יוצאת משפחה דיספונקציונלית למסע כדי להשתתף בקרב נגד הספרטנים. בואו נעשה הסכם: אם אתה מגלים על התחרות הזאת דרכי, ואם אתם שולחים להם סרטון, ואם אתם זוכים ועולים על הבמה. אימרו בנאום הזכייה שלכם "תודה ל-www.open-it.co.il/orange". צאו לדרך.

אוקיי, עכשיו כשהנערים הנמרצים עזבו לעיסוקיהם, נשארנו רק הבוגרים הרציניים והאיכותיסטיים. אלה שבוודאי נלהבים, ובצדק, מהעובדה שפסטיבל הקולנוע הצרפתי נפתח היום בסינמטקים. ויש מה לראות בו. "מולייר", סרט הפתיחה (שעולה למסכים בסוף השבוע), ממש חינני. "אל תדאגו, אני בסדר" הוא הברקה קטנה ומפתיעה שלא ראיתי אותה באה. סרט שדי הולך איתי. הוא גם עולה מסחרית, בשבוע הבא במוזיאון, אבל כדאי להקדים ולתפוס אותו, ולראות אותו מבלי שיודעים עליו הרבה. ועל הסרטים החדשים של אנדרה טשינה וז'אן קלוד בריזו אני מקווה – בלי נדר – להרחיב מחר. אתם מוזמנים לעדכן מה ראיתם ואיך היה.

20 תגובות ל - “התור מתחיל היום”

 1. רון 1 מאי 2007 ב - 11:47 קישור ישיר

  4.5 מילארד דולר? עדות עצובה לאינפלטיליזציה של אוכלסיית העולם.
  שימו לב איזה סרטים מציעים לנו? "סופרמן", "שרק" "שודדי הקריביים"…סרטים שאנשים מעל גיל 14 לא אמורים לראות אבל בכל זאת הם הולכים קונים כרטיס ורואים.
  העולם הולך ומטמטם. פלא שהיוצרים האיכותיים מדירים רגליהם מהוליווד או יוצרים באירופה?
  בזמן שאמריקאים בוגרים לבנבני ישבן וחיוורי מוח יושבים בפה פעור מול מסכים מרצדים, האיסאלאם מתכנן את הפצצה הסופית.

 2. רון 1 מאי 2007 ב - 11:54 קישור ישיר

  ואגב, סוף סוף הכיסא של גיורא עיניי מתחיל להתנדנד.
  עכשיו אני מבין שכל התנהלות קרן רבינוביץ' עוברת לבחינה משפטית מדוקדקת. ואני מציע לא להסתפק בבחינת הקייס של אייל סיוון, אלא ללכת שנים אחורה ולבדוק מדוע התעקש גיורא עיניי להמשיך ולהעביר כסף ציבורי לעמוס גיתאי סרט אחר סרט? הדג מסריח מהראש.

 3. דן 1 מאי 2007 ב - 12:21 קישור ישיר

  ועוד לא הגעת ליולי עם הרובוטריקים והסימפסונים, שזוכים בשבוע האחרון למתקפת יחסי ציבור עם כתבות בכל המהדורות המרכזיות ובעיתונים. אני מרגיש פתאום כאילו הסימפסונים הם הלהקה הקטנה שאני אוהב ואף אחד לא מכיר ואז מתבאס מזה שכולם מתחילים לשמוע אותה. מה גם שהכתבות שטחיות וממחזרות מידע.
  והנה שאלה – האם שניים וחצי אחוזי הרייטינג שיש לשידורים החוזרים בערוץ 1 יספיקו כדי להפוך את הסרט ללהיט בארץ? והאם אתם זוכרים שבימיה הראשונים של הסדרה יצאו על קלטות וידאו פרקים מדובבים לעברית עם מיקי קם בתפקיד בארט סימפסון?

 4. אורון 1 מאי 2007 ב - 12:40 קישור ישיר

  פוסט מעולה ליום שכזה, יש לי מלא דברים להגיד:-

  1. סקירת סרטי הקיץ שלך לא הגיעה רחוק מספיק. מה עם "רובוטריקים", "רטטוי", "מת לחיות 4" וכמובן הסרט של הסימפסונים? כרגיל, עין הדג מסכמים יותר טוב ממני:
  http://www.fisheye.co.il/summer07

  2. אני לא אגיד כלום על ספיידרמן מדובב (למרות שאני ממש רוצה), אבל באותה הקרנה מושמצת שבה נכחתי, הוקרן טרילר לעוד סרט אנימציה על פינגוונים (הפעם גולשים ולא מרקדים/מזמרים). הדיבוב שם נע בין "אחי!" ל"בוא'נה אח שלי!", ואותי באופן אישי זה די מקומם. אני מבין שצריך "להתחבר לקהל הצעיר", אבל אם מגיל אפס מלמדים אותם לדבר קלוקל, קשה לבוא בטענות לתרבות וסגנון הדיבור בבגרותם.

  3. "Best Spoof" – רעיון אדיר אח שלו! ועכשיו ברצינות, באמת רעיון גדול. פרסי הקולנוע של MTV כבר מזמן הצליחו למתג עצמם כמשקפי הדעה האמיתית של הנוער האמריקאי, שמוכן לשלם על הסרטים שהוא רואה…

  4. פסטיבל הצרפתים – האמת שכבר ראיתי את הסרטים המדוברים יותר בפסטיבל, כך שאין לי מושג כרגע מה עוד לראות. אם מישהו רוצה המלצות אז:
  א. "מולייר" – מבדח ומשעשע, עמוס מחוות לגאון הצרפתי, אבל אל תצפו לעומק הסאטירי של המחזאי עצמו. מומלץ כבידור קליל ולאו דווקא אינטלקטואלי.
  ב. "אל תדאגו, אני בסדר" – תפס גם אותי לא מוכן. קצת חסר איזון ומשאיר מועקה כבדה, אבל נוגע בכנות ובאמת בגווני האנושיות והרגש. כדאי מאוד.

  5. נראה לי שסיימתי להפעם. אני אשמח להמלצות צרפתיות נוספות.

 5. אבישג 1 מאי 2007 ב - 13:44 קישור ישיר

  אוף-טופיק – סיוע לעלמה במצוקה:
  (יאיר, כיוון שדנו פה ב"סופרנוס" בעבר ואף צירפו קישורים, אז הרשיתי לעצמי, אבל אם זה לא לעניין, תמחק את התגובה וסליחה).
  ובכן: "השגתי" כבר פעמיים את הפרק האחרון של "הסופרנוס" (S6E16) מטורנט, אך אללי – כל מה שאני מצליחה לראות זה פס ירוק. גויסו מיטב המוחות וכו' וכו', אך לשווא. כיוון שאני מאותגרת טכנולוגית, וכיוון שנתקלתי פה בבלוג בצדיק שנתן לינק לפרק הראשון של העונה הטרייה, אני פונה אליכם בקריאה נרגשת: הצילו! מיותר לציין שמדובר בפיקוח נפש. תודה.

 6. רוני 1 מאי 2007 ב - 14:41 קישור ישיר

  מה יותר חזק "הסודות" או "ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף" ?

 7. יותם. 1 מאי 2007 ב - 16:06 קישור ישיר

  דן, הסימפסונס נמצאים על המסך כל כך הרבה זמן, שסיפח להם מספיק מעריצים.
  בנוסף, הסדרה גם משודרת בערוץ ביפ, שם הם זוכים ליותר רייטינג. (ויותר כבוד. משמע, פרסומים ושעות נורמליות)

 8. ג'ק 1 מאי 2007 ב - 17:23 קישור ישיר

  הסימפסונס הולך להיות הלהיט הכי גדול של קיץ 2007.

 9. רותם 1 מאי 2007 ב - 17:37 קישור ישיר

  אורון, לא ראיתי טריילר באנגלית לסרט, אבל מאחר והוא על גולשים, בוא נאמר בעדינות, שאוצר המילים שלהם לא ממש רחב באף שפה כנראה. ובו לא נקטול את השפה של הסרט בגלל הטריילר. עוד כמה חודשים נהיה חכמים יותר.
  ורון, שאלה לי אליך, אילו סרטים אתה מחשיב לא אינפנטלים? סרטים איראנים אני משער? או שמא טיוואנים? ומה לא אינפנטילי בהם?

 10. assafTV 1 מאי 2007 ב - 17:41 קישור ישיר

  לאבישג – תורידי את נגן ה-VLC
  http://www.videolan.org/vlc
  הוא יודע לנגן הכל בלי בעיות

  ואם עדיין יש בעיות, תורידי קודקים של xvid
  http://www.digital-digest.com/software/download.php?sid=1052&ssid=0&did=1

  ו-divx
  http://www.divx.com/divx/windows/download/index.php

 11. יוסי 1 מאי 2007 ב - 17:58 קישור ישיר

  לרון, בקרוב אצל כתריאל שחורי.

 12. עופר ליברגל 1 מאי 2007 ב - 18:30 קישור ישיר

  משום מה לא נראה לי הסימפסונס זוכים ליותר רייטנג בביפ, ערוץ שנקלט רק בהוט (ולא אצל כל המינויים) ומשדר פרקים יותר ישנים בשעה שהיא רק בקצת יותר נורמלית 23:30, אם אני לא טועה). מה שכן, אין לי ספק שערוץ 1 עושה כל שיכולתו לא להשתמש באחד מן הנכסים הכי חזקים שלו. וזה הולך להיות להיט די גדול בארץ, להערכתי. זה גם סרט הקיץ שאני הכי מחכה לו.

 13. יוד 1 מאי 2007 ב - 20:00 קישור ישיר

  לאבישג – האם ניסית לצפות עם VLC?
  אם לא – כאן מורידים

 14. יוסף 1 מאי 2007 ב - 20:38 קישור ישיר

  לרון ויוסי – בקרוב תגישו תסריטים ישר לאביגדור ליברמן.

 15. ליאור 2 מאי 2007 ב - 3:49 קישור ישיר

  קיץ שלם של סרטי המשך מפוצצים לא משתווה לחורף אחד של שר הטבעות (אח, הגעגועים).

 16. יוסי 2 מאי 2007 ב - 10:05 קישור ישיר

  יוסף אל תצחק, זה עוד יקרה. במדינה שלנו אני מאמין כבר להכל.
  (-:

 17. אבישג 2 מאי 2007 ב - 12:47 קישור ישיר

  רק רציתי להודות לאסףTV וליוד – העצה שנתתם לי אתמול פתרה את הבעיה.
  *אייקון של עלמה במצוקה לשעבר מחייכת מאוזן לאוזן*
  תודה!

 18. אורון 2 מאי 2007 ב - 13:12 קישור ישיר

  רותם- אני מבין שמדובר בסרט העוסק בגולשים מאגניבים (שניהם במלעיל), אבל התייחסתי אליו כאל מדגם מייצג. באמת שאני לא מהקטנוניים שמתקנים אנשים כאשר הם פולטים משהו כמו "חמש שקל". ואולי אני לא מבין שנגמר עידן דיסני, או מצפה יותר מדי ממדיום בידורי ומסחרי – אבל קצת חורה לי לשמוע כיצד מדברים היום בטלוויזיה, למשל. זה משליך על הקהל, ויוצר מעין מעגל שגורם להתדרדרות השפה. אני בעד אבולוציה לשונית טבעית, אבל לא כשהמגמה היא התדרדרות בלבד.
  כנראה שאני היחיד שזה מפריע לו.

 19. רותם 2 מאי 2007 ב - 14:57 קישור ישיר

  אני מסכים איתך במאה אחוז. אכן יש בעיה, אבל השאלה אם להפיל את זה על המדיום הנ"ל זה יפתור את הבעיה?
  אני משער שהבעיה היא במחסור בקריאה, שנובע עקב המדיום הזה. ואם המורים לא משהו, והעברית שלהם לא הכי טובה, אז גם אם נעלים את כל סרטי הגולשים, זה לא ישתפר.
  כדאי אולי יותר לבדוק לעומק ובצורה רצינית, האם יש התקדמות בשפה של הסרטים עם עליית הרף הכרונולוגי המינימלי של הסרטים או שזה נשאר על נמוך באופן קבוע.

 20. אורון 3 מאי 2007 ב - 12:04 קישור ישיר

  אני שמח שאנו מסכימים, רותם, ובכל זאת חשוב לי להבהיר עוד משהו. אינני מאשים את המדיום עצמו, שכן אז אהפוך לאותם הורים המשתמשים בטלוויזיה כשמרטף לילדיהם, ואז מתלוננים על חוסר חינוך (וקצת מוקדם לי בחיים להיות הורה). בדיוק כמו שאינני מאמין שתכנים אלימים המוצגים במדיום אחראים לאלימות בקרב הנוער. ואני גם לא מציע לבטל את כל סרטי הגולשים או משהו בסגנון ("צבי הנינג'ה" למשל, היו רחוקים מעברית גבוהה, אבל לא היו עילגים), רק לבדוק כמו שאתה מציע, באופן מעמיק, את התופעה.
  אם אעיד על עצמי, נדמה לי שחלה התדרדרות באיכות השפה כשזה מגיע לדיבוב, בלי לדבר כמובן על סדרות ישראליות. ולא ממש אכפת לי אם זה כך גם במקור – לא כל דבר צריך ללמוד מאמריקה.


השאירו תגובה