25 מאי 2007 | 00:25 ~ 13 תגובות | תגובות פייסבוק

קאן-און

מכיוון שאני כאן (תל אביב) ולא שם (קאן) אין לי מושג איך הסרטים עצמם, אבל כמות הסרטים שאני מגיר ריר בציפייה לקראתם רק הולכת וגדלה. אחרי בלה טאר ואנטון קורבין, מצטרפים גם הרמוני קורין ואייבל פררה. בכלל, אני מת על אייבל פררה (למרות שלא כל סרטיו טובים, אבל הם תמיד מבוססים על אקספירמנטים שאני מאוד מעריך). אני חושב שחייבים לעשות לו רטרוספקטיבה בסינמטקים. האיש נראה לי מטורף אמיתי (והוא צילם בירושלים את “מארי”, סרטו הלפני אחרון כך שהוא בטח לא יחשוש להגיע הנה עם סרטיו). והיום אני מצרף לרשימת ה”רוצה-לראות” שלי את “שמש סודית” הקוריאני של לי צ’נג-דונג ואת “Ploy“, החדש של פן-אק רטאנארואנג. וגם “אלכסנדרה” של אלכסנדר סוקורוב כבר הוקרן. לא תמיד יש לי כוח לסוקורוב. נותרו עוד ארבעה סרטים עד שחבר השופטים ייצא לדיוניו בשבת בערב ויחזור ביום ראשון עם רשימת הזוכים.

אורי קליין הפך היום לעד עוין בעקבות תגובתו לסרט של בלה טאר. מבקר קולנוע יכול לצאת מסרט באמצע (בפסטיבל) כל עוד הוא מספק לקוראיו כנות וקליין עשה זאת, כך שאין לי בעיה עם האספקט הזה של ביקורתו (שהיא בעלת תנופה קומית ומצמררת כאחת). הבעיה שלי פרטית לחלוטין: מכיוון שזה אחד הסרטים שהכי חיכיתי להם בפסטיבל השנה כמובן שקיוויתי שמישהו כמו קליין יפגין מעט יותר סבלנות ויתמודד עם הסרט במלואו, ולא יישבר באמצע (או שיתלונן על כך שהשחקנית הבריטית מדובבת להונגרית. חשבנו שהוא רציני יותר). ולצד הכרזת ה”פרשתי” מבלה טאר הוא גם כותב ש”מדוזות” של אתגר קרת ושירה גפן אינו מוצלח. לעומתו, אליסה סיימון ב”וראייטי” כותבת על אותו סרט דברים טובים (סיימון האמריקאית היתה בחבר השופטים של פסטיבל דוק-אביב האחרון). מכיוון שאותה סיימון כתבה באהדה ובאופן מנומק מאוד על “Sicko” של מייקל מור, שקליין נותר צונן כלפיו, יש לי תחושה שאני מאמין יותר לטעמה מאשר לטעמו. כמובן שאדע זאת רק אחרי שאראה את הסרטים ואחליט בעצמי.

ודיוויד האדסון עושה בגרין-סינה את הדבר הטוב ביותר שאפשר לדמיין כדי לעשות קצת סדר בשלל הסרטים ששמותיהם חדרו לחיינו בשבוע האחרון: הוא אירגן אינדקס של כל סרטי קאן 2007 שאוזכרו באתרו ושהוא מפנה לביקורות עליהם.

אריק קוהן ב”אינדי-ווייר” מציין את “ביקור התזמורת” כאחד הסרטים המובילים לזכייה בפרס מצלמת הזהב, המוענק לסרט בכורה.

ביקור התזמורת. במאי: ערן קולירין

דייב קר מתרגם בבלוגו את תגובות המבקרים הצרפתיים לסרטי התחרון בקאן. המובילים לזכייה, הוא מפרשן, הם “פעמון הצלילה והפרפר” (כפי שהימרתי אמש בתגובתי לתגובה של חן חן) של ג’וליאן שנאבל ו”אין ארץ לזקנים” של האחים כהן.

בטבלת המבקרים של “סקרין דיילי”, שני סרטים נמצאים במצב של תיקו עם הציון הגבוה ביותר מצד עשרת המבקרים שהם דוגמים לאורך הפסטיבל: “אין ארץ לזקנים” האמריקאי ו”4 חודשים, 3 שבועות ויומיים” הרומני. זה המקום לציין שכמעט אף פעם אין התאמה בין הסרטים שהמבקרים הכי אהבו ובין הסרטים שלבסוף זכו בפרסים הראשיים בפסטיבלים.

רותו מודן

והנה משהו שלא קשור לפסטיבל קאן: האתר של “ניו יורק מגזין” מציג השבוע עמודים מתוך הרומן הגרפי החדש של רותו מודן, “Exit Wounds” שיוצא עכשיו באמריקה (אחרי שכבר יצא באירופה). הדפים הראשונים נראים כמו גרסת הקומיקס ל”ההרוג ה-17″. היכנסו ללינקים לקרוא את הקטעים.

=======

קאי קומאי, הבמאי היפני שסרטו “סאנדאקן: בית מס’ 8” הוקרן בישראל בשנות השבעים, מת אתמול בגיל 76.

13 תגובות ל - “קאן-און”

 1. סתום בלחיצה (לשעבר ח.ל) 25 מאי 2007 ב - 2:11 קישור ישיר

  כמי שעוקב אחר המתרחש בפסטיבל ובין השאר קרא תתגובות ב”ווראיטי” ל “מדוזות” וגם בארץ תתגובה של שניצר וקמינר (לעומת קליין החריג), איך קורה שאתה לא מתעניין (מזיל ריר) לראות תסרטים הישראלים ורק מתעניין (פרובנציאל) בסרטים ממקום אחר?

  רוה לסתום: זה די פשוט. את הסרטים הישראליים אני יודע שאראה ואף יודע את התאריך בו אראה כל אחד מהם. לעומת זאת מתי אראה את החדש של פן-אק רטנרואנג על מסך גדול? בירושלים? חיפה? או לעולם לא? מכאן, אלמנט של מתח וציפיה.

 2. נני 25 מאי 2007 ב - 2:56 קישור ישיר

  הפרט היותר תמוה שעולה מהפוסט הוא שעד עכשיו לא היתה לך הזדמנות לבדוק אם הטעם של אורי קליין תואם לטעמך?

 3. דורון פישלר 25 מאי 2007 ב - 11:06 קישור ישיר

  רק הערה קטנה שמציקה לי: “לא ארץ לזקנים” (כשם הספר), לא “אין”.

 4. אורון (בצפון) 25 מאי 2007 ב - 15:19 קישור ישיר

  ועכשיו להערה קטנה שמציקה לי: הלינק שלך שבור דורון היקר… זה לא מציק לי באופן אישי, פשוט יש שם איזה פסיק מיותר כך נדמה לי 🙂

 5. סטיבי 25 מאי 2007 ב - 17:29 קישור ישיר

  בסינמטק ביוני יש ספיישל סרטי מלחמה, כולל (איכות לא מובטחת) קלימוב, יאנצ’ו, אופולס, קובריק, וגם איסטווד האחרונים ו”פלנדריה”. וגם פסטיבל הומו-לסבי, כולל “היצורים מהלגונה הורודה”!

  וגם לילה לבן (עם סרטים אילמים + ליווי מוזיקלי).

 6. הפינגווין 25 מאי 2007 ב - 22:57 קישור ישיר

  בינתיים, “מדוזות” קטף שני פרסים בפסטיבל.
  http://e.walla.co.il/?w=/6/1112210

 7. האחד 25 מאי 2007 ב - 23:24 קישור ישיר

  אוף – טופיק…
  “שודדי 3” הרוויח בינתיים 17 מיליון דולר.

 8. סטיבי 26 מאי 2007 ב - 0:02 קישור ישיר

  מזל שיש אנשים שטורחים לקבץ את הלינקים לפוסט אחד. והפעם, מירנדה ג’וליי.

 9. דני 26 מאי 2007 ב - 3:42 קישור ישיר

  מהההההה!!!!!!!!!!!!
  רק 17 מיליון דולר?!?!?!?!?!?!?!?!
  זה פשוט לא יאמן, “שודדים 3” איכזב לחלוטין.

 10. עופר ליברגל 26 מאי 2007 ב - 10:44 קישור ישיר

  לדני: 17 מיליון דולר בהקרנות של יום חמישי. ביום ששי הוא מן הסתם עשה הרבה יותר.

 11. דניאל 26 מאי 2007 ב - 10:57 קישור ישיר

  מישהו יודע אם ומתי הטקס של פסטיבל קאן מועבר בחי באחד הערוצים הנקלטים בארץ?

 12. assafTV 26 מאי 2007 ב - 21:53 קישור ישיר

  לדניאל – כבכל שנה, הוא לא מועבר בשידור חי, הוא ישודר ביס 3 למחרת קיום הטקס, מתורגם לעברית.

 13. הפינגווין 26 מאי 2007 ב - 21:55 קישור ישיר

  שני פרסים קטנים גם לביקור התזמורת.


השאירו תגובה