27 יוני 2007 | 17:53 ~ 11 תגובות | תגובות פייסבוק

מפיצים לוהטים

בזכות טורו האחרון של ישי קיצ'לס ב"העיר" למדתי ש"Hot Fuzz"* יצא בארץ ישירות לדי.וי.די. מיד נקבעה הקרנה. מועדון מעריצי "Shaun of the Dead" התכנס והכניס את הסרט למכשיר. מאה ומשהו דקות אחר כך האור עלה והיינו עם דמעות בעיניים. מרוב צחוק, כי הסרט הזה מצחיק נורא; מרוב התרגשות, כי חבורת אדגר רייט וסיימון פג, יוצרי Shaun of the Dead** ו-Spaced, באמת מוכשרים בטירוף; ומרוב עצב וכעס, כי הסרט הזה לא יוקרן בארץ ולא יהפוך לשיחת העיר, לפריט צפיית חובה, לאירוע מכונן של חובבי קולנוע צעירים.
אני באמת רוצה לדעת איך נראתה הקרנת הסרט מול נציגי UIP בישראל (ג.ג). כמה אנשים היו באולם? ואיך הם הצליחו לצפות בסרט ובסופו להגיד "נהההה, בואו לא נוציא אותו". איך? על פי איזה הגיון? אילו שיקולים? כי בדמיוני זה אחת משתי אופציות: או שהם בהו במסך ולא חשבו שזה מצחיק או מוצלח, ואז אני מזועזע מזה שאלה שומרי הסף של ההפצה בארץ, שלא קולטים גדולה של יצירת פופ כשהם רואים אותה; או שהם ראו, צחקו, התגלגלו על הרצפה מצחוק, כססו ציפורניים במערכה האחרונה הנפלאה, וכשעלו האורות הם אמרו "מצחיק, אבל לא יילך בארץ, אף אחד לא יבין את זה". שזה גם מזעזע. אנא אנא, אנשי ג.ג, אנא שילחו לי דיווח מפורט על ההחלטה להעלים את Hot Fuzz מהמסכים. אנא אימרו שזו היתה דרישה של יוצרי הסרט שקוראים לחרם אמנותי על ישראל בגלל הכיבוש, אנא אימרו שהמפיץ הבריטי דרש תנאי הפצה יקרים ובלתי אפשריים.

Hot Fuzz הוא פרודיה מופלאה על סרטי משטרה בריטיים ואמריקאיים. אחרי סיקוונס פתיחה מעולה, ערוך דק-דק לצלילי "גודי טו שוז" של אדם אנט, בו אנחנו מתוודעים להישגיו הנעלים של שוטר המקוף הכי מהולל בלונדון, הוא מיד מקודם אך מועף לכפר נידח. דמיינו את "האקדח מת מצחוק" פוגש את "ברז'ראק" בתוך עלילת "איש הקש" (Wicker Man). הבדיחות על חשבונו של המותחן הבריטי הפגאני, עם ציטוטים מ"צ'יינטאון", הופכים את "Hot Fuzz" לאחת הפרודיות הקולנועיות הטובות מאז "סודי ביותר".
אבל מה שהופך את רייט ופג לכה מוצלחים, כאן ממש כמו ב"Shaun of the Dead", הוא שבמערכה השלישית הפרודיה מתאדה והסרט לוקח טוויסט לכיוון הדבר עצמו. בסרט הקודם שלהם הם צחקו על סרטי זומבים, אבל בסוף הסרט היה מבהיל ומטריד כמו סרט זומבים אמיתי. וכאן, המערכה האחרונה מלאת קרבות יריות, מרדפים, אלימות, מתח וטוויסטים שלא היו מביישים כל סרט מתח הוליוודי רציני. וכך, כשהוא נע כמטוטלת בין הלעג לז'אנר וההערצה לו, Hot Fuzz הוא פשוט בידור משובח וחכם של צוות יוצרים מוכשר בטירוף.

תזכורת מהאייטיז: שלושת הסרטים הראשונים בסדרת "סיוט ברחוב אלם" לא הוקרנו בבתי הקולנוע בארץ. אלא שאז קרה דבר משונה: הם הפכו ללהיטים בווידיאו. עד כדי כך, ש"סיוט ברחוב אלם 4" כבר הגיע לבתי הקולנוע (ואחריו כל השאר). כך שאני מניח שאם Hot Fuzz יהיה הצלחה בדי.וי.די אולי יש סיכוי שהסרט הבא של אדגר רייט וסיימון פג כבר יוקרן בבתי הקולנוע בארץ. נההההה, אין סיכוי.


* "שוטרים לוהטים"
** "מת על המתים"

11 תגובות ל - “מפיצים לוהטים”

 1. Shai 27 יוני 2007 ב - 19:11 קישור ישיר

  I agree.
  “Hot Fuzz” is a movie that even those who don’t like action movies will enjoy. You go to the movie let yourself carried away and you go out of the theatre, after almost 2 hours, with one big smile on your face. It is parody & a homage to “Point Break” & “Bad boys 2”. And work well on both levels.

 2. חן חן 27 יוני 2007 ב - 19:44 קישור ישיר

  אין לי כוח להיכנס לדיון על המפיצים, אבל חשוב לי לחזק את עמדתך על הסרט – מדובר בפנינה. כל כך מצחיק שרצתי לראות אותו פעם נוספת מיד לאחר הצפייה הראשונה. קומדיה ברמה של מונטי פייתון ו"בריטניה הקטנה", עם כמה משפטי מחץ שייכנסו להיכל התהילה

 3. עדן 27 יוני 2007 ב - 21:15 קישור ישיר

  אה, לא נעים לי לקלקל את החגיגה אבל HOT FUZZ פחות טוב מShaun of the Dead. המערכה השלישית אמנם נפלאה אבל עד אליה הסרט חביב וזהו. מדובר לטעמי בסרט יותר חכם ממצחיק ואני, אבוי, מבין קצת את ההחלטה לא להפיץ אותו בארץ, מטעמי חוסר חיבור לקהל המקומי.
  מצד שני, סרטים הרבה יותר גרועים ממנו כן זוכים להפצה ואני מאמין שלמפיצים יש גם אחריות תרבותית כלשהי ולא רק אחריות לעשות כסף.

 4. דני 27 יוני 2007 ב - 21:42 קישור ישיר

  אוף – טופיק…

  סאם ריימי סיפר בראיון כי הרעים ב"ספיידרמן 4"
  יהיו ככל הנראה:
  מיסטריו, ונום, הלטאה, ואלקטרו.

 5. איפה סטיבי כשצריך אותה?!

 6. סטיבי 28 יוני 2007 ב - 2:08 קישור ישיר

  אני ב"תמונע", תודה. כלומר הייתי, חזרתי כבר כמובן. היה נפלא. לעומת זאת, מה קרה לבית שלך?

  מהידיעה על קילביל העדפתי מאוד להתעלם עד יעבור זעם (או זעמי). מה שכן, יש משהו יותר מעניין, שהוא גם מהדברים שאתה דואג שייצאו רע עוד לפני שראית שלושה פריימים מהם.

  את hot fuzz טרם הספיקותי, ולמרות זאת, אני כבר מסכימה עם מה שנאמר בפוסט (בתקווה שלא לשנות את דעתי).

 7. אלון 28 יוני 2007 ב - 9:53 קישור ישיר

  נשמע מעניין, וגם סוג של אוף-טופיק. בעיני "מת על המתים" זה אחד השמות המתורגמים היותר טובים שנתנו פה אי פעם לסרט. וגם סרט כל-כך מצחיק ומרשים.

 8. p.h. 28 יוני 2007 ב - 10:51 קישור ישיר

  Hot Fuzz באמת אחד הסרטים המהנים ומצחיקים שיצא לי לראות לאחרונה למרות שהוא לא מתקרב לShaun of the Dead המופתי שלשמחתי ראיתי על מסך גדול בניו יורק קצת לפני שהוא ירד מהמסכים.

  איזה ז'אנר הבא בתור?

 9. סטיבי טוב שבאת, אבל אם לא ראית עדיין את הסרט המדובר, אז לא תוכלי לנסח בבירור את דעתי עליו (לא התבלבלתי). ומכיוון שגם אני לא צפיתי בו עדיין, לא אוכל לנסח זאת בעצמי.
  בקשר לעוד קיל בילים (בעצם, בלי בילים), זעמך הוא כזעמי, ואני בטוח שיש עוד אנשים השותפים לתחושה. טרנטינו מתחיל לאבד אצלי את הכבוד, לאט אבל בטוח.

  ואם את באמת רוצה לדעת מה קרה לבית שלי, אפנה אותך לפוסט הקודם, אל תגובה מספר 50 ואוסיף אנקדוטה: ביום שלישי שעבר, התחילו אצלי זרזיפים קלילים. באותו ערב, צפיתי ב"מדוזות", והתכווצתי קלות נוכח סצינה מסויימת שבדיעבד חזתה את גורלי…

 10. ראובן 1 יולי 2007 ב - 14:58 קישור ישיר

  מה רבה היא כמות הסרטים שראיתי בספריית הוידאו ואמרתי : "ואו זה נראה לי סרט טוב , איך יכול להיות שלא הציגו אותו בבתי הקולנוע בארץ ?" וגם לקחתי אותם הביתה.

  ומה מעטה כמות הסרטים אשר בסופם עדיין הייתי באותה דעה.

  כאשר מדובר בסרטים מסחריים (לא כולל סרטי נישה כמו "סרטים לשחורים" וכו') המפיצים בדרך כלל יודעים לזהות מה שווה צפיה.

  זו גם דעתי על HOT FUZZ (ואני דוקא אהבתי את SHAUN) :
  המפיץ שוב צדק.

 11. online banking 4 יולי 2011 ב - 21:11 קישור ישיר

  אני יכול לקבל את הביקורת?


השאירו תגובה