17 יולי 2007 | 13:05 ~ 6 תגובות | תגובות פייסבוק

נרשמת עליית ביקושים בשוק מבקרי הקולנוע

עודכן. 13:30

הכותרת של "וואלה! ברנז'ה" הבוקר: נחמן אינגבר יהיה מבקר הקולנוע של "ישראל היום", החינמון של אדלסון. וזה מגיע עם דאבל-פאנץ': איקי שובל יהיה הבוס שלו, כעורך התרבות של העיתון. פששש… בית מיקרודף הולך לחגוג כאילו זו 1989. שובל הוא אכן מאושיות התרבות הוותיקות של "מעריב", משם הגיע גם עמוס רגב, עורך "ישראל היום". אבל עורך?! שובל היה במשך שנים אחראי על תחום הפירסום בסקציות התרבות של "מעריב". סוגר דילים, מארגן שת"פים, מקצה עמודי פרסום ומערכת. אבל עורך?!
עדכון: עורך? לא. הפרסום ב"וואלה" היה שגוי. איקי שובל יעשה את מה שהוא יודע לעשות היטב: יהיה אחראי המודעות בתחום התרבות. עורכת התרבות היא אילנית אייל.
אבל הבשורה על אינגבר מרתקת אף יותר. לפני כשלוש שנים פרש אינגבר מתחום הביקורות והתמסר לעבודתו כמנהלה האמנותי של קרן יהושע רבינוביץ'. תחת הנהגתו הופקו בקרן הזאת כמה מההישגים הגדולים של הקולנוע הישראלי בעת האחרונה: "אור", "עטאש", "אביבה אהובתי" ו"בופור". אינגבר היה יועץ אמנותי לקרן עוד קודם, אך אז היה זה בהתנדבות, לפני שעובה תקציב הקרן והיא הפכה שקולה בגודלה לקרן הקולנוע הישראלי המתחרה. וכך, אחרי שעזב את משרת הכתיבה האחרונה שלו, ב"טיים אאוט", אינגבר הפך כמעט בין לילה ממבקר קולנוע מטיל אימה – בשנות השמונים ותחילת התשעים ב"עיתון תל אביב" הוא כתב כמה מהביקורות האגרסיביות ביותר שנקראו בעברית – לפרטנר יצירתי שזכה לתמיכה מקיר לקיר ולאהדה של המון קולנוענים ששיבחו את יכולתו לקרוא תסריטים, להמר על השונה וללוות פרויקט עם הערות נבונות. באחרונה איים אינגבר בהתפטרות מהקרן, כשההנהלה הציבורית שלה ביטלה את תמיכתה בסרט "Jaffa" של איל סיון, למרות שאינגבר והלקטורים ראו בסרט פרויקט ראוי לתמיכה ומחו נגד פסילה על רקע צנזורה פוליטית. אינגבר לבסוף חזר בו מהתפטרותו.
נחמן, משרת המבקר היא במקום הג'וב בקרן רבינוביץ' או בנוסף?
"בנוסף. אני ממשיך להקדיש לקרן רבינוביץ' את מיטב שעותיי. וכמו שההוראה באוניברסיטה לא באה על חשבון העבודה בקרן או השנים הקודמות בהן כתבתי ביקורות במקביל לתפקידיי בקרן כך גם עתה האחד לא יבוא על חשבון השני".
ומה לגבי כתיבה על קולנוע ישראלי?
"הבהרתי לעורכיי במפורש שאני לא כותב על קולנוע ישראלי. גם מבחינת הקרן אין להם שום בעיה עם עבודתי כמבקר, כל עוד אני לא מתקרב לסרטים ישראליים".

אילנית אייל, עורכת התרבות של "ישראל היום", מי יכתוב לכם על סרטים ישראליים.
"שאלה טובה, אין לי מושג. רוצה להציע מועמדות?"
חס וחלילה, אני מתקשר לבקש תגובה לאייטם לא לחפש עבודה. וחוץ מזה ב"פנאי פלוס" משלמים מצוין. אז איך זה יכול להיות שבעיתון "ישראל היום" לא יהיו ביקורות על סרטים ישראליים?
"יהיו יהיו. אני במגעים עם כמה אנשים, פשוט עוד לא נסגר שום דבר".
אז לא תהיה לכם ביקורת על "נודל" שיוצא בשבוע הבא?
"אני עוד לא בטוחה שהעיתון בכלל ייצא בשבוע הבא".

נושאים: breaking news

6 תגובות ל - “נרשמת עליית ביקושים בשוק מבקרי הקולנוע”

 1. אורן 17 יולי 2007 ב - 15:17 קישור ישיר

  העיתון לא ייצא בשבוע הבא, אלא ב30 ביולי.

 2. חנן כהן 17 יולי 2007 ב - 17:04 קישור ישיר

  אולי דבורית שרגל?

 3. גל-Z 18 יולי 2007 ב - 0:19 קישור ישיר

  אם מדברים על נחמן, אז זה המקום ללינק הנהדר הזה:

 4. רותם 18 יולי 2007 ב - 0:41 קישור ישיר

  גל Z = זלזניאק?
  אבל כבוד, קטע גדול, שני רק ל"שיעור 42" המופתי על אונגר.
  השיעור בו הקרינו את זה בפניו של נחמן, היה הרגע הכי טוב בכל התואר הזה ככל הנראה.

 5. גל-Z 18 יולי 2007 ב - 9:40 קישור ישיר

  רותם:
  עבודת בילוש מרשימה 🙂

 6. העפיפונים של ארמונד 28 יולי 2007 ב - 21:00 קישור ישיר

  הוא במגעים עם מועמדים שיכתבו בקורת קולנוע ישראלי בעיתון.אולי הוא יכתוב את הבקורת והם יחתמו?.אינגבר ידוע במניפולציות כך קרה שהעביר מקרן אחת חוות דעת של לקטורים לקרן שלו(רבינוביץ)עלמנת שאייל סיוון יקבל תמיכה כספית-ציבורית ללא תהליך מיון.
  הנושא הועבר למשטרה.


השאירו תגובה