05 נובמבר 2007 | 12:09 ~ 7 תגובות | תגובות פייסבוק

כאן שביתה! (כלומר שם)

שביתת התסריטאים, היום הראשון

זהו. זה יצא לדרך. למרות שהיה רגע קטן לפני שבועיים בו היה נדמה שיש סיכוי שזה ימנע, העסק רק הלך והידרדר. השביתה נקבעה לחצות והמו”מ מתקיים בלוס אנג’לס, אבל כבר בחצות שעון ניו יורק – תשע בערב שעון לוס אנג’לס – יצא סניף החוף המזרחי לשביתה. ראשי האולפנים בהוליווד, שהיו עדיין במו”מ עם ראשי התסריטאים, זעמו והדיון פוצץ. ניקי בילגגה חי לכל אורך יום הדיונים אתמול, מהרגע הקטן בבוקר בו היה נדמה שיש איזשהו סיכוי לפשרה, דרך הניסיונות של היוצרים הכי בכירים – מרק צ’רי (“עקרות בית נואשות”) וג’ון וולס (“אי.אר”) שהרימו טלפונים בלתי אמצעיים ישירות לראשי רשתות השידור ונשיאי האולפנים וניסו לעודד אותם להתערב, אבל גם זה לא עזר ועד לפיצוץ השיחות. 181 תגובות בפוסט שלה, שאם קוראים אותו מלמטה כלפי מעלה הוא מאוד-מאוד מותח.

ומה עכשיו?
גילדת התסריטאים, המונה 12,000 חברים, התחלקה מבעוד מועד לצוותי הפגנה, שכל אחד מהם מונהג על ידי קפטן. הציפייה של האיגוד כרגע היא שכל חבריו יפסיקו את העבודתם וייצאו להפגין נוכחות. הם ייצרו עמדות מחאה והפגנה – שלטים והכל – בנקודות מפתח מתחת לאפם של האולפנים והמפיקים. ראשי האיגוד מצפים מחבריהם להתייצב על פי משמרות שנקבעו מראש, להגין לפחות במשמרתצ אחת בת ארבע שעות, ארבעה ימים בשבוע, לפחות בשבוע הראשון.

ולגבי תוכניות הטלוויזיה: כל תוכנית שכבר צולמה ניצלה. כל תוכנית שהתסריטים שלה נכתבו אבל עדיין לא צולמו כנראה גם ניצלה. הבעיה היא שבשלב הזה של תחילת עונת הסתיו הרשתות עוד לא הזמינו עונות מלאות ממספיק סדרות, ככה שפשוט אין מספיק פרקים לשידור מבערך עוד חודש. סדרות שהוזמנה מהן עונה שלמה בשבועיים האחרונים מן הסתם עוד לא גמרו את תהליך הכתיבה, לכן גם הם ייתקעו לפני סוף העונה. כשזה קרה ל”בלשים בלילה” ב-1988, כבר היה יום צילום סגור אבל לא היה תסריט, הם פשוט יצאו לצלם פרק על פי “אילוף הסוררת” של שייקספיר. התוצאה: אחד מפרקי המופת של הסדרה. (גע”ס הזכירה את זה בתגובות לפני כמה ימים). פינק מעדכנת בפוסט המרתוני מאתמול שבמאי-תסריטאי באחת הסדרות ניצל את הימים לפני השביתה כדי לכתוב שלוש גרסאות לפרק שהוא אמור לביים בקרוב, כדי שבתור הבמאי על הסט או בחדר העריכה, הוא יוכל לבחור מה הסיום שהכי עובד, בלי שיצטרך לשבת לכתוב דראפט חדש.
איגוד התסריטאים מוסר העדכוניו שהשחקנים והבמאים יבואו לעמדות ההפגנה כדי להפגין תמיכה, אבל בשלב הזה לא יצטרפו לשביתה עצמה (הבמאים ןוהתסריטאים בעצמם הזהירו את הוליווד שהם ישבתו בסוף יוני 2008, כשחוזה ההעסקה הנוכחי שלהם יפוג).

קוראי הבלוג באמריקה מוזמנים לדווח איך נראית השביתה על מסך הטלוויזיה שלהם. אני מניח שהראשונים שיסבלו ממנה הם תוכניות האירוח היומיות. אבל האם ג’ון סטיוארט יירד מהאוויר אבל ביל מאהר, שנדמה שתוכניתו פחות מתוסרטת ויותר מאולתרת, יישאר? האם ינסו גם קונן, לטרמן, קימל, סטיוארט וקולבר לשדגר תוכניות פאנל מאולתרת? או האם יפגינו סוליריות עם חברי הצוות שלהם ששובתים?

מי ניצח?
ההישג הראשון והברור לעין הוא של פטריק וארון, יו”ר גילדת התסריטאים. בתחילה דובר שהתסריטאים יצטרפו לבמאים ולשחקנים, המאיימים בשביתה בקיץ הבא. אלא שאז צוותי התסריטאים, שהחוזה שלהם פג כבר ביום חמישי, פתאום החליטו להציג קו נוקשה. ובעיקר היה להם טיעון מוחץ, המבוסס על מה שקרה לפני כמה שנים, כשהשחקנים איימו שנה מראש בשביתה, שלבסוף נמנעה. הרי מה קרה אז, הזכירו התסריטאים לעמיתיהם הבמאים והשחקנים: להוליווד היתה שנה שלמה להתארגן. כל המערכת נכנסה לטירוף, סרטים יצאו לצילום בחיפזון, כולם ניסו לגמור פרויקטים עד הרגע בו השביתה היתה אמורה לפרוץ. ואז, כשלבסוף הושג הסכם והשביתה נמנעה, לא היה למה לחזור לעבודה. כל הסרטים והסדרות לעונה הבאה סיימו את הצילומים, כל אסמי האולפנים התמלאו תוצרת, ודה-פקטו כל התעשייה שותקה לכמה שבועות טובים גם ללא שביתה. “לא ניתן להם להתכונן לשביתה, להכין מלאי!”, זו היתה הסיסמה של התסריטאים ולכן הם החליטו להתפצל מהשביתה המתוכננת של הקיץ הבא ולהכריז על סכסוך עבודה משלהם (במקביל, דיונים של האולפנים מול איגודי הבמאים והשחקנים, על אותם נושאים שהתסריטאים רוצים – תמלוגים מדי.וי.די, ושידור סרטים וסדרות באינטרנט ובסלולרי – נמשכים ברגעים אלה).

וקרייג מייזין הלך לישון אתמול ברבע ל-11 בערב בלי שהוא ידע עדיין אם בבוקר תהיה שביתה או לא. כמו בתיכונים.

נושאים: The Daily Show

7 תגובות ל - “כאן שביתה! (כלומר שם)”

 1. הפינגווין 5 נובמבר 2007 ב - 13:03 קישור ישיר

  אני לא חושב שהשביתה תמשך יותר מכמה שבועות, בעיקר בגלל לחץ של בעלי רשתות השידור לסיים את המשא ומתן כמה שיותר מהר בכמה שפחות נזקים. עם זאת, למקרה שאני טועה, שתי תהיות:

  1. האם בעקבות השביתה, יתחילו אולפנים להוציא מהבוידם תסריטים שנדחו בעבר ויתחילו להפיק סרטים על פיהם? אולי בדרך זו נגלה פתאום איזו יצירת מופת שלא קבלה אור ירוק בעבר.

  2. אם השביתה תמשך כמה חודשים, יש סיכוי שיתחילו לפנות לתסריטאים שאינם חברי איגוד שיכתבו עבור הפקות גדולות. במקרה כזה, האם קיים סיכוי לכותבים שאינם אמריקאיים לפרוץ בהפקות מחוץ לתחומי ארה”ב?

 2. עדן 5 נובמבר 2007 ב - 19:29 קישור ישיר

  אני חשבתי על עוד אפשרות בשביל הרשתות שמוצאות את עצמן ללא סדרות במקרה של שביתה מתמשכת – האם יש סיכוי שיקרינו סדרות בריטיות ? אוסטרליות ? קנדיות ?

 3. asafnn 5 נובמבר 2007 ב - 21:23 קישור ישיר

  ג’ון סטיוארט כנראה הולך על סולידריות (או שאולי אלה רגשות אשם על זה שהוא מתכנן להמשיך לעבוד איכשהו)
  פרטים:

 4. הממ 6 נובמבר 2007 ב - 0:35 קישור ישיר

  ואם זה ימשך זמן רב, מה יהיה עם האוסקר?
  הנחיה דלה במיוחד? (אולי הטקס יגיע לאורך שפוי?) תסריטאים יעדרו?

 5. רותם 6 נובמבר 2007 ב - 8:43 קישור ישיר

  שהמרצים באוניברסיטאות בארץ ילכו לכתוב שם (ג’אד נאמן, יגאל בורשטיין, רם לוי ואיתן גרין) ושהשובתים ילמדו כאן – יכול להיות נחמד

 6. לב 8 נובמבר 2007 ב - 13:23 קישור ישיר

  קראתי הצעה נהדרת באתר של עונג הפקות להתמודדות עם שביתת התסריטאים- ממליץ בחום:
  http://onegpro.co.il/strike

 7. Iva 17 ינואר 2011 ב - 22:31 קישור ישיר

  I want to say your blog is almost amazing. I always like to hear something new about this because I have the similar blog in my Country on this subject so this help´s me a lot. I did a search on the theme and found a good number of blogs but nothing like this.Thanks for sharing so much in your blog.. Greets, Iva


השאירו תגובה