12 אוגוסט 2008 | 22:35 ~ 4 תגובות | תגובות פייסבוק

זבובים על הירח

1. אפילו בת ה-6 שלי התפלאה: באותו שבוע היא ראתה סרט על קופים שטסים בחללית, על רובוט שטס בחללית והיום על זבובים שטסים בחללית. משונה אף יותר: "קופים בחלל" ו"טרמפ לירח" הם סרטים כמעט תאומים, שניהם מספרים מבעד לעיניהם של בעלי חיים את סיפורו של כיבוש החלל האמריקאי. שניהם גם הופקו מחוץ לאולפני האנימציה המוכרים. התוצאה מורגשת: הם נראים פחות מושקעים ומוקפדים, לא רק ויזואלית – שניהם נראים כמו תוכניות לילדים בערוץ הופ – אלא גם רעיונאית. הסרטים האלה לא מאוד מפותחים מבחינה מחשבתית.

2. – ב"קופים בחלל" לאחד הקופים קוראים יוסטון. ומתישהו מישהו אומר לו "יוסטון, יש לנו בעיה". ב"טרמפ לירח" אומרים האסטרונאוטים "יוסטון, יש לנו בעיה". ובאחת הסצינות, אני כמעט בטוח, שמעתי פראזה מוזיקלית מ"אפולו 13" של רון הווארד.
– ב"טרמפ לירח" הזבובים מרחפים באפס כבידה לצלילי "הדנובה הכחולה". ב"וול-אי" הקפטן מבצע את צעדיו הראשונים לצלילי "כה אמר זראטוסטרה". שניהם מחוות ל"2001: אודיסיאה בחלל".

2א': ב"וול-אי" שני הרובוטים משתוללים וגורמים לפיצוץ במספנה שגורמת לשורה של ספינות להפיל האחת את השנייה כמו אבני דומינו. ב"קופים בחלל" הגיבור משתולל עם תרמיל סילוני וגורם לשורה של טילים ליפול, כשהאחד מפיל את השני, כמו דומינו.

3. ידעתי של"טרמפ לירח" קוראים במקור "Fly Me To The Moon"' על שם שירו של פרנק סינטרה. רק כשהתחיל הסרט, והבנתי שהוא עוסק בשלושה זבובים הגרים בקייפ קנוורל, פלורידה, שמתפלחים לטיסה של אפולו 11 לירח, הבנתי שב-fly הם מתכוונים גם לזבוב. משחק מילים מביך.

4. משונה נורא: "טרמפ לירח" הוא סרט בלגי, אבל הוא מלא התרפסות משונה לאמריקה, לדגלה ולאתוס כיבוש הפרונטיר האמריקאי. הכי מתמיה: הסרט, שמתרחש ב-1969, מחייה את המלחמה הקרה בין אמריקה לרוסיה, ובשיאו האנטגוניסטים הרוסיים מחליטים לערוק לאמריקה, שהרי שם האושר האמיתי. ועוד יותר משונה: בכותרות הסיום של הסרט מגיח לפתח באז אולדרין, מטייסי אפולו 11, כדי להבהיר לצופים שלא, לא היו באמת זבובים שהסתננו לחללית ונחתו איתם על הירח. אבל מכיוון שהוא לא אמר דבר על זה שהזבובים בסרט דיברו, אני תוהה מה זה אומר. אולי הוא יודע משהו שאנחנו לא.

5. בכרזות מפורסם "טרמפ לירח" כסרט בתלת מימד. באתר של רב חן לא כתוב כלום על תלת מימד. בישרתי לבתי שנדמה לי שברב חן הסרט לא בתלת מימד. הלכנו בכל זאת. על הפוסטר בכניסה לקולנוע היה כתוב שהסרט מוקרן בתלת מימד. שאלתי את הקופאית. ענתה כן. הופתעתי. התלת מימד הגיע לרב חן? הפתעה. על הכרזה בכניסה צוירו משקפי התלת מימד של דולבי 3D, משקפיים עבי מסגרת, כמו של סמי עופר, ופיתוח טכנולוגי חדש יחסית, בו עדשות מקטבות (פולרייזר) מחליפות קיטוב בתדר ההקרנה של הסרט. עוד לא ראיתי בהם סרט ושמחתי שתינתן לי כעת ההזדמנות. אלא שאתם יכולים לסמוך על קולנוע רב חן שהוא יצליח לחרב את המסיבה. בכניסה לאולם חולקו משקפי תלת מימד מקרטון, עם עדשה כחולה ועדשה אדומה, המשקפיים שגורמים לכך שהסרט אף פעם לא יהיה באמת צבעוני, אלא תמיד קצת שטוף בסגול. ובעיקר, במקום חידוש טכנולוגי קיבלתי אנכרוניזם מביך. רק ברב חן תראו סרט שנוצר ב-2008, המתרחש ב-1969 ומוקרן באיכות של 1955.
(בת ה-6, תחי נשמתה הזכה, לא ראתה מימיה לפני כן סרט בתלת מימד, וזו היתה הפעם הראשונה בשבילה, כך שהיא לא היתה במצוקה מהפער בין ההבטחות למימוש. ואני מניח שעל זה בונים ברב חן: שילדים שאין להם עדיין סטנדרטים מפותחים לא יתלוננו, לא על איכות ההקרנה ולא על איכות הסרט הדי נחותה). הסרט, אם אתם לא בני 6, די אידיוטי.

4. מילה טובה: הקטעים בהם משחזר הסרט בתלת מימד את שלבי השיגור, הטיסה והנחיתה של אפולו 11 לירח עובדים נורא יפה.

"טרמפ לירח": שעות הקרנה
"קופים בחלל": שעות הקרנה

נושאים: 3D, אנימציה, ביקורת

4 תגובות ל - “זבובים על הירח”

 1. רותם 13 אוגוסט 2008 ב - 8:14 קישור ישיר

  מי צריך סרט אנימציה בלגי להחיות את המלחמה הקרה כשיש לנו את הקווקאז?

 2. עדי 13 אוגוסט 2008 ב - 9:48 קישור ישיר

  לדעתי הגירסה של "טרמפ לירח" עם המשקפיים המקוטבים מוקרנת רק ביס פלנט (ששייך לרב חן) כי רק שם יש הקרנה דיגיטלית.
  עם זאת, חבל שהם לא מדייקים בפרסום…

 3. דרורית 13 אוגוסט 2008 ב - 9:48 קישור ישיר

  אופטופיק – בלגנים בפרימיירה של "רעם טרופי".
  וזה מה שיש לבן סטילר לומר על הנושא:
  http://64.90.166.18/ben-stiller-speaks-out-about-tropic-thunder-boycotts

 4. ערן 13 אוגוסט 2008 ב - 21:31 קישור ישיר

  you counted from 4 to 5 and than 4 again


השאירו תגובה