07 פברואר 2016 | 10:12 ~ 6 תגובות | תגובות פייסבוק

אוסקר 2015: ״האיש שנולד מחדש״ זכה בפרס גילדת הבמאים. האם האוסקר התחנה הבאה?

ליאונרדו דיקפריו מגיב לזכייתו של איניאריטו על הבימוי של ״האיש שנולד מחדש״

ליאונרדו דיקפריו מגיב לזכייתו של איניאריטו על הבימוי של ״האיש שנולד מחדש״

עוד שלושה שבועות לאוסקרים, והסיפור כל כך מסתבך שזו כבר כמעט קומדיה. לפני שעה קלה זכה אלחנדרו גונסלס איניאריטו בפרס גילדת הבמאים (DGA). מה זה אומר? ובכן…

בקרב חזאי האוסקרים יש סוד מקצועי אחד: אסור להמר על זוכה האוסקר לפני שמוכרז הזוכה בפרס גילדת הבמאים (DGA). הסטטיסטיקה מוחלטת: ב-90 אחוז מהמקרים, מי שזוכה ב-DGA יזכה גם באוסקר על הבימוי. וברוב מוחלט של המקרים, מי שזוכה באוסקר על הבימוי, זוכה גם על הסרט.

הבעיה היא שכמו רוב הסטטיסטיקות הישנות, גם זו התחילה להתערער. ב-20 השנים האחרונות קרו יותר ויותר מקרים של פיצול בין פרס הסרט ופרס הבימוי: ״שייקספיר מאוהב״ ו״להציל את טוראי רייאן״, ״גלדיאטור״ ו״טראפיק״, ״שיקגו״ ו״הפסנתרן״, ״התרסקות״ ו״הר ברוקבק״, ״ארגו״ ו״חיי פיי״, ״12 שנים של עבדות״ ו״כוח משיכה״. חמש פעמים מתוך עשרים. 25 אחוז.

הזכייה של אלחנדרו גונסלס איניאריטו הבוקר בפרס הבימוי היא הלם מוחלט מכמה סיבות. הראשונה: הוא זכה בפרס הזה בדיוק לפני שנה על ״בירדמן״. הוא הראשון ב-68 שנות הפרס שעושה את זה. כלומר, כשזה מגיע לניתוח על פי סטטיסטיקה, הגענו לדף ריק. איתחול של הדיסק.

במילים אחרות: אם אנחנו נסמכים על הסטטיסטיקות בכל זאת, בעוד שלושה שבועות איניאריטו גם יזכה באוסקר על הבימוי. האם זה אומר שהוא גם יזכה באוסקר על הסרט?

לא כל כך מהר. כדי להזכיר לנו שזו שנה מטורללת לחלוטין באוסקר, נזכיר ש״מכונת הכסף״ זכה בפרס גילדת המפיקים ו״ספוטלייט״ זכה בפרס גילדת השחקנים. שלושה סרטים שונים שולטים בשלוש הגילדות הבולטות באוסקר. מי יזכה? שוב, אם אנחנו רוצים להיצמד לסטטיסטיקות אז זה הולך ככה: איניאיריטו יזכה באוסקר על הבימוי אבל ״מכונת הכסף״ יזכה באוסקר על הסרט. זה ההימור הבטוח, אם הייתי מחשב.

אבל אהיה אמיץ יותר, וגם מתוך אהבתי והערצתי הרבה לסרט, אהמר כעת בקול רם: ״האיש שנולד מחדש״ הולך לזכות באוסקר.

(אני שומר לעצמי את הזכות לשנות את ההימור הזה, אחרי שיחולקו פרסי הבאפט״א בעוד שבוע בדיוק).

====================

הזכייה של איניאריטו בפרס הבימוי לסרט עלילתי לא היתה ההפתעה היחידה הבוקר. כמה דקות לפני כן הפתיע הסרט ״קרטל לנד״ וזכה בפרס גילדת הבמאים בקטגוריית בימוי תיעודי. מה שאמור לגרום לכל מי שהולך להמר על ״איימי״ כזוכה בקטגוריית הסרט התיעודי באוסקר לזרוק לפח את ההימור שלו. אומר בגאווה, שמרגע שראיתי את ״קרטל לנד״ (צפו בו עכשיו ב-vod של יס דוקו), הבנצי שהוא חייב לזכות. הכרזתי על זה כאן:

 

=====================

זוכים נוספים:

פרס לבימוי סרט ביכורים: אלכס גרלנד, ״אקס מכינה״

(זו השנה הראשונה שהפרס הזה מחולק)

סרט אנימציה: ״הקול בראש״

בימוי טלוויזיה (קומדיה): ״Veep״

בימוי טלוויזיה (דרמה): ״משחקי הכס״

בימוי טלוויזיה (סרט טלוויזיה): ״בסי״

======================

במקביל לפרסי גילדת הבמאים חולקו בצד השני של העיר פרסי האנני, לסרטי האנימציהץ הזוכה שם הוא ״הקול בראש״, שבינתיים זכה בכל פרס אפשרי בדרך אל הזכיה הכי בטוחה באוסקר בעוד שלושה שבועות.

נושאים: בשוטף

6 תגובות ל - “אוסקר 2015: ״האיש שנולד מחדש״ זכה בפרס גילדת הבמאים. האם האוסקר התחנה הבאה?”

 1. יואב 7 פברואר 2016 ב - 10:44 קישור ישיר

  יהיה צדק אם "איימי" לא ייקבל אוסקר. סרט שמצליח לפספס כל אלמנט מורכב יותר במשוואת הידוענות-תקשורת-הרס-עצמי-נתיחה-קולנועית-שלאחר-המוות ואת היותו של הסרט עצמו חלק בלתי נפרד ממסלול ההתרסקות הזה. עשייה קולנועית שגרתית מאוד, עם חומרים חזקים שבכל זאת סוחבים את הסיפור לא רע.

 2. (נחוץ) 7 פברואר 2016 ב - 10:54 קישור ישיר

  6 פעמים ב20 שנה. לא 5.

 3. אור 7 פברואר 2016 ב - 11:25 קישור ישיר

  זה משעשע: מסתבר ש"האיש שנולד מחדש" זכה גם הוא באנני – בקטגורית דמות האנימציה הטובה ביותר בסרט לייב-אקשן, בזכות סצנת הדוב.

 4. עדן 7 פברואר 2016 ב - 12:36 קישור ישיר

  הבאפטה יכול או לעשות סדר או לבלגן את כל התמונה מחדש.
  ההבדל בבאפטא שקרול מועמד לכל פרס אפשרי כולל פרסי הימוי והסרט (עדיף שלא נדבר על העובדה המבישה הזו באוסקר) וקרול נורא נורא מצליח שם.
  גם מבחינה משכרית וגם ביקורות.

  אם קרול יזכה באחד משני הפרסים האלו יהיה מדובר בבלאגן
  אבל אני צופה את הבלאגן בקטגוריות המשחק. כי אני אופטימית.
  לרוני מארה בהחלט יש סיכוי ליד ויקינדר. אני לא מבינה שזו תחרות בכלל
  אם קייט בלאנשט תיקח לברי לארסון אני אחגוג עד עלות השחר. (סיויים של 0.99999999% אבל טוב נו)

  יש לי הרגשה שבבאפטה הבימוי והסרט אכן יפוצלו, ואיכשהו יהיה סדר גם כשממש אין סדר.

 5. מיקי 7 פברואר 2016 ב - 16:41 קישור ישיר

  מעניין כמה מקרים היו שבהן במאי זוכה אוסקר מגיש סרט חדש בשנה שאחרי הזכיה. אני מנחש שלא היו הרבה מקרים כאלו.

  • (נחוץ) 7 פברואר 2016 ב - 23:46 קישור ישיר

   לא הבנתי בדיוק על מה אתה מדבר. היו לא מעט במאים שהוציאו סרט חדש שנה לאחר הזכייה שלהם. האם הכוונה לזכייה שנה אחרי שנה באוסקר? כי מקרים כאלה היו. מה שלא היה (וכנראה גם לא יהיה) זה במאי ששני סרטים שלו זכו בפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר.


השאירו תגובה