12 יוני 2012 | 16:57 ~ 4 תגובות | תגובות פייסבוק

הדסון, הרצוג והרצפלד בפסטיבל ירושלים

דרך אבנר שביט הגעתי לאתר של פסטיבל ירושלים שמספק כבר הצצה ראשונית לתוכניה הבינלאומית ההולכת ונסגרת לפסטיבל שייפתח ב-5.7 (עם סרטו של וודי אלן, כאמור).

 

החדש של פן-אק רטנארואנג, "Headshot", כמובן מסקרן אותי מאוד (האם אני המעריץ היחיד בארץ של אדון רטנארואנג התאי?). ועל כך ש"חיות הדרום הפראי" של בן צייטלין, זוכה סאנדאנס, יהיה בירושלים ידענו כבר מזמן. עכשיו זה רשמי. ובכלל, יש נוכחות מתוגברת למדי של סרטי סאנדאנס בפסטיבל השנה. האם זה בגלל שאליסה ווסטון, מבכירי מכון סאנדאנס, נכנסת השבוע לתפקידה החדש כמנכ"לית הפסטיבל והסינמטק בירושלים? אנשי הסינמטק טוענים שדווקא לא, שזה צירוף מקרים. ווסטון דווקא דאגה שלא להתערב בענייני הרפרטואר של הפסטיבל כל עוד היא ניהלה מו"מ עם דירקטוריון הסינמטק. אז השנה, בין אם זה בסרטים או בצוות הניהול של הפסטיבל, תהיה נוכחות סאנדאנסית גדולה.

 

למשל: "להשאיר את האור" של איירה סאקס, שהוקרן בסאנדאנס וגם זכה באחרונה במענק השלמה מטעם המכון (פרס בו זכה לצד הסרט הישראלי "למלא את החלל" של רמה בורשטיין, שיוקרן אף הוא בירושלים, אבל במסגרת התחרות הישראלית). או: "טדי בר" תוצרת דנמרק, זוכה פרס הבימוי בתחרות הבינלאומית בסאנדאנס. או "פשיטה" ("The Raid") סרט האקשן האינדונזי שכל העולם רוטט לגביו כבר כמעט שנה וסוף סוף יגיע לירושלים (לפני שיוקרן ביס 3 במקום בבתי הקולנוע בארץ).

 

בזכות סאנדאנס, יציג פסטיבל ירושלים תוכנית דוקומנטרית מפוארת למדי (ירושלים שוב מנצחים את דוקאביב, ומציגים את הסרטים התיעודיים הכי מדוברים השנה, גם כשלדוקאביב היתה שנה כה מרשימה). "מלכת ורסאי" של לורן גרינפלד, "נשיא האי" של ג'ון שנק, אחד הסרטים התיעודיים הכי מדוברים השנה, "השגריר" ו"נשיקת פוטין" הדנים (שיוקרנו ביס דוקו מיד אחרי הפסטיבל), "ספר החיות" של דני קוטה הקנדי (שכבר זכה למחווה בשנה שעברה בפסטיבל קולנוע דרום), "עבדות בשם אחר" ו"הבית שבו אני חי" של יוג'ין ג'ארקי.

 

שני סרטים תיעודיים מסקרנים במיוחד מבחינתי: "זו לצד זו", הפקתו של קיאנו ריבס העוסקת בשאלות הטכניות אבל גם האמנותיות במעבר של הקולנוע מצילום בפילם לצילום והקרנה בווידיאו דיגיטלי; וסרט תיעודי על אנטון קורבין, שהוא מבחינתי בכיר צלמי הסטילס והווידיאו קליפים של 30 השנים האחרונות (ובאחרונה גם במאי קולנוע שעובד כעת על סרטו השלישי).

 

אבל האטרקציה התיעודית העיקרית בפסטיבל תהיה ככל הנראה יצירתו של ורנר הרצוג, שעוסק בעונש המוות באמריקה. "אל תוך האין" שלו כבש את הפסטיבלים השנה, ולצידו תוצג סדרת הטלוויזיה בת ארבעה הפרקים (באורך כולל של שלוש שעות), "נדונים למוות".

 

==============

 

בתחום ההקרנות החוזרות מפציץ הפסטיבל הירושלמי עם מחווה למיכאלאנג'לו אנטוניוני, במלאת מאה שנים להולדתו. אני, כזכור, קצר סבלנות בקשר לאנטוניוני אבל יש כמה סרטים שלו שאהיה שמח לפגוש על מסך קולנוע גדול לעיון חוזר. המחווה הזאת, מבחינתי, היא גם אזכרה לטונינו גוארה, התסריטאי/משורר שעבד תכופות עם אנטוניוני ושהלך השנה לעולמו.

 

אבל ההקרנה החוזרת הכי משמחת מבחינתי היא של "מרכבות האש". אם מדובר בעותק דיגיטלי מחודש ומשופץ אשמח כפליים. אני אוהב את הסרט הזה מאוד. הוא יצא ב-1981 וזכה באוסקר (ניצח את "אדומים" של וורן בייטי) ועוסק בידידות/יריבות של אצן נוצרי ואצן יהודי מנבחרת הריצה של בריטניה ערב אולימפיאדת פריז ב-1924. ספורט ותיאולוגיה, עם תסריט מצוין, צילום נפלא של דיוויד ווטקינס, מוזיקה היסטורית של ואנגליס (שהלחין פסקול אלקטרוני לסרט תקופתי, רדיקלי) ובימוי אדיר של במאי אלמוני דאז בשם יו הדסון, שלא הצליח מעולם לשחזר את הישגו הכביר. גם דיוויד פאטנם, המפיק, שכנראה היה האוטר האמיתי מאחורי הסרט הזה, ושהצלחת הסרט ואוסקריו הזניקו אותו לתפקידים בכירים בהוליווד ובאנגליה, לא הגיע להישגים מרשימים כמו הסרט הזה (אם כי, הוא הפיק שנתיים אחר כך את "גיבור מקומי", שהוא הסרט הבריטי האהוב עליי בכל הזמנים ואם כבר אפשר להזמין אותו להקרנות חוזרות בפסטיבל ב-2013 במלאת 30 שנה לצאתו).

 

================

 

גם תוכנית האנימציה התפרסמה (מומחי האנימציה של הבלוג מתבקשים לחוות דעה, אני לא מכיר שם כלום), ושני פיצ'רים מונפשים – "אלואיס נבל" הצ'כי ו"קמטים" הספרדי – יוצגו. אבל האטרקציה העיקרית בסקציית האנימציה היא הקרנת הטרילוגיה המטורללת של דון הרצפלד, החל מ"הכל יהיה בסדר" מ-2006 ועד ל"איזה יום נפלא", סרטו החדש ביותר.

 

הנה "הכל יהיה בסדר", החלק הפותח את הטרילוגיה:

 


 

 

את "משמעות החיים" של הרצפלד הצגנו כאן בבלוג בעבר, אז הנה עכשיו סרטו הקצר "דחויים" מ-2000, עליו היה מועמד לאוסקר (מדובר במקבץ סרטונים שהוזמנו על ידי ערוץ המשפחה האמריקאי, ושנדחו על ידם ולא שודרו):

 


 

הנה ערוץ היו-טיוב של הרצפלד עם סרטונים נוספים שלו, ואם תחפשו דון הרצפלד ביו-טיוב תגיעו לעוד. היזהרו לא לשקוע במרה שחורה.

נושאים: בשוטף

4 תגובות ל - “הדסון, הרצוג והרצפלד בפסטיבל ירושלים”

 1. יונתן 12 יוני 2012 ב - 17:10 קישור ישיר

  שמועה: הייתי אתמול במשכנות שאננים שמארחים חלק מהפסטיבל, ויש דיבור על כך שוודי אלן קיבל הזמנה לפסטיבל, וטרם מסר את תשובתו (הכנראה, שלילית, אך עדיין)

 2. ניר נ. 12 יוני 2012 ב - 17:25 קישור ישיר

  "החדש של פן-אק רטנארואנג, "Headshot", כמובן מסקרן אותי מאוד (האם אני המעריץ היחיד בארץ של אדון רטנארואנג התאי?)" – אתה הרי יודע שלא.

 3. איתן 12 יוני 2012 ב - 18:25 קישור ישיר

  איכשהו יוצא תמיד שהפסטיבל בירושלים תמיד מאכזב אותי במבחר שלו, ואז מגיע פסטיבל חיפה, שכבר מביא עימו פנינים מקאן ומונציה.

  עם כל הכבוד ל"חיות הדרום הפראי" שמאוד מסקרן אותי, אני לא אעלה לירושלים בשבילו (הוא אמור להיות מופץ אח"כ).
  אבל
  "אלואיס נבל" (נציג צ'כיה לאוסקר מהשנה שעברה) כבר נראה לי מרתק יותר.

  ו"טעם החיים" של אלקס דה לה איגלסיה נראה לי צפיית חובה ("בלדה טריסטה" שלו היה אחד השיאים שלי מהשנה שעברה. ובכלל אני מאוד אוהב את הבמאי הזה).

  ויש גם סרט של גאי מאדין, במאי קנדי משונה ומעניין.

  ואם זה רק חלק מהתכניה, אז אולי בכל זאת יהיה מעניין יותר מהרגיל בירושלים השנה.

 4. hamlet 13 יוני 2012 ב - 10:14 קישור ישיר

  Maybe i repeat myself…
  still…
  The Raid is the film to see
  for all the action/thriller fans
  The pace, the action , the stunts
  Hollywood eat your heart


השאירו תגובה