17 אוגוסט 2016 | 01:21 ~ 2 תגובות | תגובות פייסבוק

שלושה במאים ושלוש במאיות, ביניהם יוסף סידר ואבי נשר, בפסטיבל טורונטו

נלי תגר וג׳וי ריגר ב״החטאים״ של אבי נשר

נלי תגר וג׳וי ריגר ב״החטאים״ של אבי נשר. צילום: איריס נשר

בשידור מתעכב מלונדון, הנה הכותרת המעניינת של היום: ששה סרטים ישראליים הצטרפו היום לתוכנייה עצומת המימדים של פסטיבל טורונטו, ביניהם שני סרטים בהקרנת בכורה עולמית. והם:

 • ״נורמן״ של יוסף סידר מצטרף לסרטים המוצגים במסגרת הבכירה ביותר של הפסטיבל, הקרנות הגאלה. אני לא זוכר בשנים החרונות סרט ישראלי שהוקרן שם. על פי רוב, הסרטים הישראליים נמצאים יחד עם שאר הסרטים הזרים בקטגוריית ״קולנוע עולמי עכשווי״. תכף נדבר עוד קצת על הסרט הזה.
 • ״החטאים״, סרטו החדש של אבי נשר, יוקרן בטורונטו בבכורה עולמית. זה כבר הסרט השני שנשר מביא לטורונטו למסגרת האנינה שנקראת ״דוברים עכשוויים מהעולם״ שבה חמישה במאים ותיקים מלווים את הקרנת סרטם בכיתת אמן. ״החטאים״ מתרחש בשנת 1977, שנה של מהפך, במהלכה שתי אחיות מגלות את האמת מאחורי הסיפור של אביהם בשואה. הסרט, שנקרא באנגלית ״Past Life״, נוצר בהשראת סיפורן האמיתי של האחיות שוש אביגל ואלה שריף-מילך. כהרגלנו מזה עשר שנים, עקבנו מקרוב גם אחרי צילומי הסרט הזה של אבי נשר. 
 • ״ישמח חתני״, סרט הביכורים המענג של אמיל בן-שמעון ושלומית מלכה, מפתיע וזוכה גם הוא לבכורה עולמית בטורונטו. מפתיע, כי לצד ההקרנות בטורונטו של סרטי קאן, ביניהם ״אני, דניאל בלייק״ של קן לואץ׳ ו״חולייטה״ של אלמודובר, ציפיתי שבטורונטו יוקרנו ״שבוע ויום״ ו״מעבר להרים ולגבעות״, ולא דווקא הסרט הכל כך מקומי הזה. אבל אני מניח שהרעיון של ליזיסטרטה במוסררה תפס את הקנדים.
 • ״לא כאן, ולא שם״ שביימה מייסלון חמוד, יגיע לפסטיבל טורונטו רגע לפני הקרנתו בפסטיבל סאן סבסטיאן.
 • ״אנה״, שביימה אור סיני, יוקרן בפסטיבל טורונטו, אחרי שכבר זכה בפרס הראשון בתחרות הסינפונדסיון בקאן.
 • ״טהורה לעד״, סרטה התעודי של מאיה זינשטיין, על בית״ר ירושלים, יוצג בסקציה התיעודית.

=================

למרות שהספקולציות שלי ש״שבוע ויום״, ״לעבור את הקיר״ ו״מעבר להרים ולגבעות״ יגיעו לטורונטו התבדו כולם הרשו לי בכל זאת להמשיך לנסות לחזות את המפה הסיופטית של הפסטיבלים האמריקאים. בואו נביט רגע ב״נורמן״ של יוסף סידר. לפני שבוע התפרסמה הידיעה שסוני פיקצ׳רס קלאסיקס יפיצו את הסרט באמריקה ובמדינות נוספות בעולם, וצפיתי שתזמון הידיעה בוודאי מבשר על כך שתכף נשמע שהסרט התקבל לאחד מפסטיבלי הסתיו. אז הנה זה קורה. אבל בואו נעיין באותיות הקטנות של התוכנייה של טורונטו. סרטו של סידר מוצג שם לא כבכורה עולמית, אלא כבכורה בינלאומית. מה שאומר שבשלושת השבועות הבאים, בין עכשיו ובין טורונטו, הסרט יוקרן איפשהו תחת הכותרת ״בכורה עולמית״. אז איפה? יש רק אפשרות אחת: פסטיבל טלורייד. הפסטיבל הקטן הזה, שמתקיים בכל שנה בסוף השבוע הראשון של ספטמבר, שומר את בחירותיו בסוד עד ליום פתיחת הפסטיבל. הפסטיבל הקצר והמאוד סלקטיבי הזה הפך בשנים האחרונות לאחד ממקפצות הבאז הגדולות בדרך לאוסקר,למשל עם ״ספוטלייט״ לפני שנה. לאף אחד מהפקת הסרט, כמובן, אסור לאשר לי או להכחיש, אם הסרט אכן יוקרן שם. אבל טורונטו, שתמיד קצת מעוצבנים שטלורייד גונב להם בכורות, עוזרים בדרכם לחשוף את הסודות של פסטיבל טלורייד. עכשיו רק נצטרך לחכות ל-1.9 כדי לדעת אם זה נכון.

נושאים: בשוטף

2 תגובות ל - “שלושה במאים ושלוש במאיות, ביניהם יוסף סידר ואבי נשר, בפסטיבל טורונטו”

 1. Spartak 17 אוגוסט 2016 ב - 11:41 קישור ישיר

  האם זאת רשימת סופית לטורנטו (משום מה זכור לי שהם מפרסמים בהדרגה)? כלומר, האם יש סיכוי לעוד ישראלים? כי אחרת, זה אומר שאף אחד ממועמדי האופיר לא יהיה בטורנטו…

  • ערן 17 אוגוסט 2016 ב - 20:15 קישור ישיר

   מפרסמים בהדרגה.
   ואת ה-discovery, שמוקדש לסרט ראשון/שני (שם שיחקו ישראלים כמו ההר, חתונה מנייר, בית לחם, עלטה, למלא את החלל, ועוד) מפרסמים רק בשבוע הבא.


השאירו תגובה