23 דצמבר 2009 | 09:00 ~ 10 תגובות | תגובות פייסבוק

העשירונים העליונים

הקטע הזה של סיכום העשור מתברר כמשימה די מסובכת. יש המון סרטים שאהבתי, ואני פשוט לא מצליח לסדר אותם לפי סדר עדיפויות. שוקל להרים ידיים ולחפש דרך אלטרנטיבית לסיכום. לוקח לי את הזמן עד סוף החודש.


אבל בעולם, סיכומי השנה והעשור – של אנשים החלטיים ממני – ממשיכים בעוז:


דיוויד אדלסטין מ"ניו יורק מגזין" מסכם את השנה באתר של המגזין, וממשיך את הסיכום בבלוג שלו. במקום הראשון: "שעות קיץ" של אוליבייה אסיאס.


דרו מקוויני מ"HitFix" מסכם את השנה. במקום הראשון: החדש של גספר נואה.


ששת מבקרי הקולנוע של "ההוליווד ריפורטר" בוחרים את עשיריות השנה שלהם. אחד מהם אהב את "עץ לימון" של ערן ריקליס. אבל הרוב בחרו ב"תלוי באוויר" של ג'ייסון רייטמן.מבקרי הקולנוע של שיקגו בחרו ב"The Hurt Locker" כסרט השנה שלהם.ואלה העשיריות של עשרת מבקרי הקולנוע של MSN. המוביל: "The Hurt Locker" של קתרין ביגלו.


כתב העת "פילם קומנט" ערך משאל בין מבקרי קולנוע לבחירת סרט השנה. במקום הראשון: "The Hurt Locker" של קתרין ביגלו. במקום השלישי: "שעות קיץ" של אוליבייה אסיאס.


ו"אינדי-ווייר" ממשיך את המסורת שהתחילה ב"ווילג' וויס" ומקיים את משאל המבקרים והבלוגרים השנתי. במקום הראשון: "שעות קיץ" של אוליבייה אסיאס. במקום השני: "The Hurt Locker". ויש עוד קטגוריות."שעות קיץ" הוקרן בפסטיבל חיפה לפני שנה ולא ראיתי. נראה לי שהגיע הזמן להשלים את החור הזה.


ואגב: "The Hurt Locker" ישודר בבכורה ישראלית בערוץ הסרטים של יס ב-7.3.2010 ב-21:30. שמו בעברית: "מטען הכאב".


ונעבור לסיכומי העשור:


"אינדי-ווייר" ביקש ממבקרי אמריקה שידרגו גם את סרטי העשור. במקום הראשון: "מלהולנד דרייב" של דיוויד לינץ'. במקום ה-48: "ואלס עם בשיר".


30 סרטי העשור של הבלוג Film School Rejects.


==============


ועוד קצת כותרות:


אלה בשורות ממש מצוינות ונהדרות: סרטי אורלנדו של עודד הורביץ ייצגו בארץ את חברת ההפצה/הפקה הצרפתית MK2 של מארין קרמיץ. לפני כמה חודשים בישרה חברת וורנר הום וידיאו שהיא מפסיקה להפיץ בארץ את סרטי צ'רלי צ'פלין. ובגלל שחברת MK2 היא מחזיקת הקטלוג של צ'פלין בדי.וי.די, אני מניח שזה אומר שבקרוב יהיה אפשר שוב להשיג את סרטיו של צ'פלין בדי.וי.די (ואני קורא בוויינט שבקרוב גם בבלו ריי). יופי.


"סקרין דיילי" ביקש מהמון אנשי קולנוע מכל העולם – מפיקים, מפיצים ומנהלי פסטיבלים – לסכם את 2009, לבחור את הסרט שהם אהבו ולנבא מה יקרה לעולם הקולנוע בשנה הבאה. הפסקה שהכי לכדה את תשומת ליבי: בנורווגיה לא יהיה יותר פילם ב-2011. עד אז כל בתי הקולנוע במדינה מתוכננים להיות דיגיטליים.


ובישראל? אני שומע שסינמה סיטי בראשון לציון, שייפתח בחודשים הקרובים, יהיה כולו דיגיטלי. בלי מקרני פילם, רק מקרנים דיגיטליים.


ליעל חרסונסקי תהיה די עסוקה בפארק סיטי, יוטה, בינואר הקרוב. כבר דיווחנו כאן שסרטה התעודי, "שתיקת הארכיונים", ישתתף בתחרות הדוקומנטרית של פסטיבל סאנדאנס. ועכשיו דווח שהסרט העלילתי הקצר, "האגם", שביים בועז לביא ושחרסונסקי היתה שותפה לעריכתו (יחד עם רועי נחום), יוקרן בפסטיבל סלאמדאנס, המתקיים לצד פסטיבל סאנדאנס באותה עיר (ואמור להציע את התוצרת העוד יותר עצמאית, מאז שסאנדאנס הפך לשוק הוליוודי לכל דבר).

נושאים: בשוטף

10 תגובות ל - “העשירונים העליונים”

 1. עדן 23 דצמבר 2009 ב - 9:22 קישור ישיר

  אני חושב שזו הזדמנות טובה לבחור את הסרט הכי אוברייטד של העשור – האביר האפל.

 2. עמית איצקר 23 דצמבר 2009 ב - 10:20 קישור ישיר

  באמת שאני לא מבין מה ההתלהבות הגדולה מ"מטען הכאב". זה סרט בינוני במקרה הטוב. מלא קלישאות. מה מקור האהדה הגורפת אליו? בגלל שאישה ביימה אותו ויש לו סאבטקסט הומוסקסואלי ברור ביותר?

 3. מיכאל 22 23 דצמבר 2009 ב - 10:41 קישור ישיר

  סרט העשור? 'זה יגמר בדם', אלא מה?

 4. אוזפה 23 דצמבר 2009 ב - 12:23 קישור ישיר

  אוף טופיק
  הטריילר ל iron man 2
  http://www.youtube.com/watch?v=siQgD9qOhRs&feature=popm01us02

 5. רותם 23 דצמבר 2009 ב - 13:22 קישור ישיר

  סרט הכי אוברייטד של העשור, ובתולדות הקולנוע אולי: אוואטר.

 6. מגאינפורמן 23 דצמבר 2009 ב - 14:35 קישור ישיר

  שלושת הסרטים שהכי אהבתי בעשור הזה –
  פאנץ' דרנק לאו, זה ייגמר בדם, יהודי טוב.

 7. רז-ש 23 דצמבר 2009 ב - 18:21 קישור ישיר

  בגלל שהתחילו לפני, אז אני מצטרף. סרט העשור: "זה יגמר בדם". סרט מופת בכל קנה מידה שחורג מעשור אחד בלבד. לכבוד סיכום העשור עשיתי הקרנה לחברים בבית של זה יגמר בדם בבלו-ריי. בצפיות חוזרות הסרט רק משתבח (וגרסאת הבלו ריי שלו מדהימה, מומלץ).  

 8. רותם 23 דצמבר 2009 ב - 19:36 קישור ישיר

  תודה על הממלצה. עבר זמן מה מאז שראיתי אותו, אין כמו צפיית בלו ריי בשביל לרענן את הזיכרון.

 9. קובי 23 דצמבר 2009 ב - 20:00 קישור ישיר

  "זה יגמר בדם" סרט מדהים ברמה טכנית. באמת יצירת מופת אבל…לא אכפת לך מאף אחת מהדמויות. מצידי שכולם ימותו (אפילו הילד). ופול דאנו, הוא אחד השחקנים הכי מעצבנים בעולם שעושה בסרט דמות מעצבנת באובר-אקטינג מעצבן.
  אז סרט העשור שלי הוא לא.

  ומטען הכאב…כי כואב אפילו לקרוא את זה.

 10. סטיבי 24 דצמבר 2009 ב - 1:10 קישור ישיר

  בל נשכח את רשימת הגנוזים של השנה. האם נזכה לראות את סרטיהם של גיליאם ואנדרסון על המסך הגדול?


השאירו תגובה