19 אפריל 2007 | 07:36 ~ 13 תגובות | תגובות פייסבוק

בואו נפוצץ מיליון (או 300 מיליון)

ויה Cinematical: היכונו לרימייק ל"תהילה". הסרט של אלן פרקר, שהוליד סדרה שהיתה "השיר שלנו" ו"המורדים" גם יחד של ילדי שנות השמונים (וכוכביה נפגשו עם שרים וראשי ממשלה כשביקרו בישראל), יעודכן לשנות האלפיים "אך חלק מהשירים יישארו".

=============

זו היתה הכתבה הכי טובה שקראתי השבוע, ואולי מזה שבועות: גלן באנטינג מה"לוס אנג'לס טיימס" השיג את דו"ח התקציב המלא והמפורט לסרט "סהרה" והמידע שהוא דולה ממנו עסיסי לחלוטין. הטקסט הזה הוא פשוט קומדיה מופלאה. למשל, שתקציבה של סצינה אחת שנמשכה 46 שניות, והמציגה התרסקות מטוס, היה 2 מיליון דולר. הסצינה בכלל לא נכנסה לבסוף לסרט. או 237,000 דולרים שהוצאו על… שוחד (למעשה, שישה סעיפים שונים של שוחד).
המסמך, המכיל 151 עמודים, מתאר איך סרט שתקציבו היה אמור להיות 100 מיליון דולר, הכניס 122 מיליון דולר, אבל הפסיד עד כה 105 מיליון דולר. זה פסיכי לחלוטין.
פלאשבק: "סהרה", שאולי כבר הספקתם לשכוח מקיומו, היה סרט הרפתקאות עם מתיו מקונהיי ופנלופה קרוז שיצא למסכים באפריל 2005. ביים אותו ברוק אייזנר, הבן של מייקל אייזנר, יו"ר דיסני באותה תקופה. הסרט מבוסס על ספר הרפתקאות שכתב קלייב קאסלר שדיסני קיוו להפוך לסדרת סרטים בסגנון אינדיאנה ג'ונס. אבל מרגע שהסרט יצא למסכים, קאסלר תקף את הסרט ואת ההפקה, כי הם לא עמדו במילתם לאפשר לו לאשר את התסריט הסופי. הסופר נחרד מהתוצאה הסופית. כעת תובע קאסלר את האולפן וחברת ההפקה על הפרת חוזה. הניחוש המתבקש הוא שספר התקציב הסופי של הסרט הוגש על ידי ההגנה כממצא במשפט והודלף ל"ל.א טיימס" על ידי פרקליטיו של קאסלר. בכל מקרה, הוליווד גועשת מהפרסום הזה. כל מה שקשור לתקציבים הוא מידע מאוד מסווג. התקציבים שהאולפנים מדווחים עליהם לעיתונים כמעט תמיד שקריים ונמוכים באופן משמעותי מהסכום האמיתי. כך, למשל, "סהרה" דווח בתקשורת כסרט שתקציבו היה 100 מיליון דולר. בפועל, תקציב ההפקה היה 160 מיליון. ואז הוצאו עוד 81 מיליון דולר להפצת הסרט (פרסום, שיווק, עותקים). וכך הגיעה עלות הסרט לבסוף ל-240 מיליון דולר. סכום ש-122 מיליון הדולר בכרטיסים ועוד הכנסות הדי.וי.די לא הצליחו לכסות. הפסדי הסרט עומדים כיום על 105 מיליון דולר. רואי החשבון של דיסני טוענים שבעוד עשר שנים, אחרי שייכנסו הכנסות נוספות (די.וי.די, טלוויזיה) ייקטן ההפסד הזה ל-78 מיליון דולר. על פי הכתבה ב"ל.א טיימס" מדובר באחד ההפסדים הכלכליים הגדולים שידעה הוליווד.
אז על מה הלך הכסף?

– 8 מיליון דולר למתיו מקונהיי, 1.6 מיליון דולר לפנלופה קרוז.
– 3.8 מיליון דולר לעשרה תסריטאים שעבדו על התסריט. התסריטאי הכי יקר היה דיוויד וורד ("העוקץ") שקיבל חצי מיליון דולר.
– הצילומים במרוקו חייבו את ההפקה לשלם שוחד במזומן לכמה גורמים כדי לזרז קבלת אישורים. במקרה אחד הם שילמו כסף כדי לעצור פרויקט פיתוח סביבתי שהפריע לצילומים, ובמקרה אחר הם "שימנו" ראש עיר כדי שיסייע להפקה. המידע הזה עבר למחלק ההונאה.
– ועם כל הכסף שהושקע בסרט, עדיין הצליחה ההפקה לנצל את הפועלים המרוקאים. איש פרופס מרוקאי קיבל משכורית שבועית של 233 דולר, מה שעמיתו האמריקאי מרוויח ביום. ובגדים לניצבים ניקנו מבית מלאכה ביתי בעבור דולר.

ועכשיו ניקי פינק מדוות שעלות ההפקה גם של "ספיידרמן 3" וגם של "שודדי הקריביים 3" חצתה את קו 300 מיליון הדולר. במקרה של "שודדי הקריביים" היא מעריכה שהסכום הסופי – שכן הסרט עדיין נמצא בשלב הפוסט-פרודקשן שלו – יגיע ל-350 מיליון דולר. וזה לפני הוצאות פירסום והפצה. אלא סכומים מטורפים לחלוטין. כלומר: אחרי שתוסיפו לו את תקציב ה-P&A (עותקים ופרסום) התקציב של "שודדי הקריביים 3" יתקרב לחצי מיליארד דולר. מה שכן, "שודדי הקריביים 2" היה הסרט השלישי בתולדות הקולנוע שהכניס מיליארד דולר (הקדימו אותו "טיטאניק" ו"שר הטבעות: שיבת המלך"), ותאגיד דיסני מצפה להחזיר את ההשקעה לא רק באמצעות הסרט, אלא גם בזכות מתקן השעשועים המשודרג בדיסנילנדים השונים. מי זוכר כיום שכל הטרילוגיה הזאת התחילה בתור המיזם הראשון בעולם בו אטרקציית לונה-פארקים זוכה לעיבוד קולנועי.
זה הולך להיות קיץ מטורף לגמרי.

נושאים: בקרוב, סרטי קיץ

13 תגובות ל - “בואו נפוצץ מיליון (או 300 מיליון)”

 1. אבי 19 אפריל 2007 ב - 9:42 קישור ישיר

  אחחחח…
  כמה סרטים הייתי עושה ב300 מיליון…

 2. אבנר 19 אפריל 2007 ב - 10:00 קישור ישיר

  שילמדו מממשלת ישראל איך עושים קיץ מטורף לגמרי. ובפחות כסף.

 3. איתן 19 אפריל 2007 ב - 14:43 קישור ישיר

  הליין אפ הרשמי של התחרות של פסטיבל קאן

  האחים כהן בפנים, וגם גאס ואן סאנט, בלה טאר ההונגרי, וונג קאר וואי, קוסטוריצה, וגם החצי הטרטינואי של "גריינדהאוס". אותי מסקרן במיוחד סרטו החדש של אנדריי צויגניאצב ("השיבה").

 4. דן 19 אפריל 2007 ב - 15:31 קישור ישיר

  קצת מאכזה שהקישורים מהסרטים מובילים לעמודים שלהם ב- IMDB, לא?
  חוצמזה, באמת רשימה מסקרנת, יש לי הרגשה שהסרט של האחים כהן יבלוט. וצריך לציין גם את הנקודה הישראלית עם "ביקור התזמורת" של ערן קולירין ו"תהילים" של רפאל נדג'רי.

 5. יניב אידלשטיין 19 אפריל 2007 ב - 16:26 קישור ישיר

  תיקונצ'יק – דיסני התחילו להפיק סרטים על פי אטרקציות מדיסנילנד עוד לפני "שודדי הקריביים". הם התחילו בסרט טלוויזיה מ-1997 בשם Tower of Terror, ואחריו בסרט ההזוי The Country Bears שיצא לפני "שודדי" ב-2003.
  וגם The Haunted Mansion, הסרט הכושל עם אדי מרפי, מבוסס על אטרקציה מדיסנילנד.

 6. חתום למחיקה 19 אפריל 2007 ב - 16:29 קישור ישיר

  מספרים מספרים.

  אני לא מכיר ולא שמעתי על המחלוקת שבין קאסלר לדיסני וגם לא קראתי את שנכתב בל. איי טיימס אבל אם רוח הדברים בפוסט כאן משקפת נאמנה את שנאמר בל. איי טימס, אזי אתה עושה מעשה מאוד לא עתונאי כשאתה לוקח טענות צד ב' ומציג אותן לציבור הקוראים כעוובדות. מן הראוי היה שתכתוב "לטענת האולפנים" ועוד יותר ראוי היה שתנסה לבדוק מה טוען צד א' (קאסלר) לנוכח סיפורי האלף לילה ולילה שהתקציב (אני מוכן להתערב שהוא מופרך) הזה מציג. כשסרט עולה פתאום במקום 100 מיליון דולר 160 מיליון דולר (כמעט כפול) ועוד במרוקו, זה אומר שבקצה הסופי יש אחד (מניח שבמקרה הז קוראים לו קאסלר) שלא יקבל לעולם את החלק שהובטח לו ברווחים (ואני מנחש שהובטח לו). לא קשה מכאן להסיק שמחד עומד קאסלר ואומר הכל עורבא פרח הסרט הזה לא עלה אפילו 100 מיליון ומאידך עומדים האולפנים שאומרים שלא רק שעלה כך אלא עלה אפילו כפול. מכאן שבניגוד למה שאתה מנחש, מי שהדליף את התקציב הם דווקא האולפםנים שמנסים להציג את סיפורי הבדים האלה כאמת ויש עתונאים שנופלים בפח ואכן כותבים שזו האמת.

 7. VAN ERIK 19 אפריל 2007 ב - 16:57 קישור ישיר

  סהרה היה הסרט הכי כיפי שהורדתי מהאינטרנט בשנה האחרונה

 8. ערן 19 אפריל 2007 ב - 18:05 קישור ישיר

  באנטרטיינמט וויקלי היתה כתבה מרתקת בענין הסכסוך הזה לפני חודש:

 9. ערן 19 אפריל 2007 ב - 18:08 קישור ישיר

  ואגב, יאיר, קיבלת את האי מייל שלי בעניין BOBBY?

 10. דני 19 אפריל 2007 ב - 22:48 קישור ישיר

  אז "ספיידרמן 3" ו"שודדי הקאריביים 3" הם הסרטים היקרים ביותר בתולדות הקולנוע.
  אבל מי מהם יותר מושקע?

 11. איתי 19 אפריל 2007 ב - 22:52 קישור ישיר

  תגובה לדני –

  הביקורות האחרונות של ספיידר-מן 3 מרמזים שכניראה שודדי הקאריביים 3 יהיה יותר מושקע…

 12. דני 20 אפריל 2007 ב - 0:36 קישור ישיר

  אז "שודדים 3" הוא הסרט הכי מושקע אי פעם?
  וואו!
  והוא גם יהיה בטח יותר ארוך מ"ספיידי 3".
  עכשיו השאלה שנותרה היא!
  מי מהסרטים ירוויח יותר?
  אולי שניהם יפסידו מהעובדה שהם יוצאים באותו חודש?
  ועוד יחד עם "שרק 3"!…
  כשלושה ענקים מתחרים אחד נגד השני זה יכול להסתיים בזה שאף אחד מהם לא ירוויח!

 13. איתי 20 אפריל 2007 ב - 13:42 קישור ישיר

  תהיה בטוח ש"שרק 3" מחוץ למשחק הזה והוא לא יפגע באף אחד מהסרטים של שודדי הקאריביים או ספיידרמן…

  ולדעתי ספיידרמן ירוויח יותר משודדי הקאריביים, כי ברוב המקרים בסדרת סרטים סרט אחד מרוויח לפי איכותו של הסרט הקודם… ומה לעשות – רוב האנשים מסכימים ש"ספיידרמן 2" היה טוב יותר מ"שודדי הקאריביים 2", אז מי אני שאתנגד לדעה הזאת?!


השאירו תגובה