29 יולי 2014 | 20:58 ~ 4 תגובות | תגובות פייסבוק

פרטים ראשונים על סרטו הבא של יוסף סידר, ״אופנהיימר״

יוסף סידר. צילום: אלירן קנולר

יוסף סידר. צילום: אלירן קנולר

המיזם לקולנוע בירושלים פרסם היום את רשימת התמיכות שהוא אישר לשנה זו. אחד הפרויקטים המעניינים ברשימה הוא סרטו הבא של יוסף סידר, ״אופנהיימר״, קופרודוקציה ישראלית-אמריקאית שתזכה לתמיכה בסך 800,000 שקלים מהמיזם. מפיקי הסרט הם רם ברגמן ודוד מנדיל, שזה יהיה שיתוף הפעולה השני שלהם אחרי ״סיפור על אהבה וחושך״ בבימויה של נטלי פורטמן.

לפני כשנתיים עבר סידר עם משפחתו לניו יורק לעבוד על תסריט לסרט אמריקאי. התוכנית היתה לנסוע לשנה, אבל השנה כבר הפכה לשנתיים, ואני מנסה מאז ללקט כל הזמן פיסות מידע וחצאי שמועות מכאן ומשם, שמן הסתם כל הזמן משתנות. מה שמסתמן הוא שבהמתנה לסרט האמריקאי, שאמור להיות בתקציב של למעלה מעשרה מיליון דולר, התגבש בינתיים גם סרט ישראלי-אמריקאי, כנראה קטן מידות יותר אותו הוא יוכל לביים בינתיים. שמעתי גם שמועה שאת התפקיד הישראלי הראשי בסרט יגלם ליאור אשכנזי ושהתפקיד האמריקאי מיועד לכוכב הוליוודי בכיר. כל אלה פיסות מידע שמסתובבות כבר כשנה בתעשיה ואין להם כרגע אישור או הכחשה (פניתי לבקשת מידע נוסף מסידר עצמו ומאנשי המיזם לקולנוע, ועד לפרסום שורות אלה לא קיבלתי תשובות). ברגע שיהיה לי מידע נוסף, אעדכן מיד.

מה שכן יש רשמי כרגע הוא מעין התחלה של סינופסיס ל״אופנהיימר״:

נורמן אופנהיימר, יהודי ניו יורקי חסר חשיבות, עסקן קטן ופעלתן, פוסע יום אחד בשדרות מדיסון במנהטן, כשהוא רואה לפניו את מיכה אשל, פוליטיקאי ישראלי עייף, בוהה ברעבתנות בחלון ראווה של חנות נעליים יוקרתית. נורמן עושה את מה שהוא יודע לעשות ורבע שעה אחר כך הוא ואשל יוצאים מהחנות: אשל עם זוג שעלה 1137 דולר ונורמן עם חבר לחיים. תחילתה של ידידות מופלאה.

הבחירה בשם ״אופנהיימר״ ותיאורו כ״עסקן יהודי״ מאוד מעניינת. ב-2007, אחרי הזכייה של סידר בפרס הבימוי בפסטיבל ברלין על ״בופור״, הוא הוזמן על ידי המפיק הגרמני ריינר גרופה לכתוב ולביים סרט בהפקה גרמנית על חייו של הבמאי הנאצי פייט הרלן. הרלן היה בן טיפוחיו של גבלס, וביים תחת הזמנתו את העיבוד שלו ל״היהודי זיס״, ככל הנראה סרט הפרופגנדה הנאצי האנטישמי הכי מפורסם והכי מצליח (אגב, הרלן היה גם הדוד של אשתו של סטנלי קובריק). הקריסה הכלכלית הגלובלית של 2008 מוטטה את ההפקה הזאת והביאה לביטולה. סידר נטש את התסריט ופנה לעבוד על ״הערת שוליים״, שהביא אותו בפעם השניה למועמדות לאוסקר, ולהצעה ממפיק אמריקאי בכיר לכתוב עבורו תסריט.

אבל הנה החלק המעניין: עלילת ״היהודי זיס״, על פי ספרו האנטי-אנטישמי של הסופר היהודי ליאון פויכטוונגר, סיפרה את סיפורו האמיתי של הבנקאי יוסף זיסקינד אופנהיימר, וחברותו עם הדוכס קרל אלכסנדר בגרמניה של תחילת 1700. הדוכס ויועצו היהודי ניסו להצעיד את גרמניה לכיוונים מודרניים יותר, למורת רוחם של האזרחים. אחרי מותו של הדוכס הוצא אופנהיימר להורג באשמת בגידה, במה שנחשב מאז בעצם לגזר דין על רקע אנטישמי.

אז כשסידר מציג סרט חדש בשם ״אופנהיימר״ עם התקציר הנ״ל, אחרי העבודה הרבה שהוא כבר השקיע בתחקיר על ״היהודי זיס״, אני לא יכול שלא לתהות האם אין כאן גרסה עדכנית, וככל הנראה אירונית, של עלילת היהודי זיס, המתרחש בתוך הפוליטיקה הישראלית (והפער בין ״ישראלי״ ו״יהודי״). הכל כרגע ניחושים וספקולציות מבחינתי.

גורם המקורב להפקה, שמכיר את התסריט, ושניסיתי לברר איתו האם יש קשר בין ״אופנהיימר״ ובין ״היהודי זיס״ אומר לי: ״ממש לא. זה יותר שלום עליכם עושה עושה קישון וההפך.״

טוב, אולי השם אופנהיימר הוא סתם צירוף מקרים. אבל אין ספק שסרט חדש של סידר – חמישי במספר – הוא מבחינתי אחד הדברים הכי מסקרנים ומלהיבים שיקרו בקולנוע הישראלי בשנתיים הקרובות. ואם אני מסתכל על רשימת התמיכות של המיזם לקולנוע בירושלים, הרי שמובטח לנו ב-2015 סרט חדש של שמי זרחין, ״המילים הטובות״; וב-2016 סרט חדש של אבי נשר, ״עמק רפאים״. ואת ״אופנהיימר״ של יוסף סידר.

וגם: ״רשימות קצמן״. החלה המכירה להקרנת הבכורה (תוכן חברי)

נושאים: בשוטף

4 תגובות ל - “פרטים ראשונים על סרטו הבא של יוסף סידר, ״אופנהיימר״”

 1. ש 29 יולי 2014 ב - 21:20 קישור ישיר

  איפה פורסמה רשימת הסרטים(לא ראיתיה באתרו של המיזם)? ומה היא כוללת?

 2. Erik 30 יולי 2014 ב - 8:44 קישור ישיר

  נשמע יותר דומה לטלנסקי ואולמרט

  ==================
  רוה לאריק: הדמיון לפרשיות מכותרות העיתונים ואחורי הקלעים של הפוליטיקה הישראלית-אמריקאית העכשווית ברור מאליו. לכל פוליטיקאי ישראלי יש את האופנהיימר/טלנסקי/מרק ריץ׳ שלו. השאלה שלי, האם הבחירה בשם ״אופנהיימר״ היא סתם מקרית ואגבית, או שהיא רומזת לכך שיש קשר דרמטורגי בין כותרות העיתונים של ההווה ובין פרשיות על יחסיהם של פוליטיקאים ויועציהם היהודיים מהמאה ה-18.

 3. יואב 30 יולי 2014 ב - 9:28 קישור ישיר

  מעניין. אבל יתכן שמקור ההשראה הוא דווקא באדם אחר, קרוב ואהוב עליו, הדוד מויש.

 4. Limor 18 פברואר 2015 ב - 1:59 קישור ישיר

  Good luck!
  Looking fwd to watching it.


השאירו תגובה